SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakértő,

Gyermekem 2,5 éves, és visszamennék GYES-ről dolgozni (6 órában). A munkáltatómnak jó lenne ha mielőbb mennék, amit én el is vállaltam, azonban kiderült hogy nem kezdhetek szeptemberben, mert előbb ki kell vennem a felhalmozódott szabadságokat. A munkáltatónak előnytelen hogy emiatt csak 2 hónap múlva kezdjek, ezért egy olyan változat merült fel hogy megbízási szerződéssel dolgoznék a GYES végéig. Ez átmenetileg megoldásnak tűnik, de fél év múlva ismét ott állunk hogy ki „kell” vegyek 2 hónap szabadságot. Van-e más út ilyen helyzetben?

Ha visszamegyek munkaviszonyba, és kiveszem a szabadságot, akkor vissza kell mondjam a GYES-t. Hacsak azt nem mondom hogy 6 órában megyek vissza, aminek viszont az a vonzata hogy a szabadság idejére a fizetésem (bruttó 240 000) 75%-át kapom csak. A GYES-ről való lemondás tehát előnyösebb. Van-e valamiféle megoldás arra hogy 6 órában menjek vissza szabadságot letölteni (mert GYES mellett annyiban lehet) de ezáltal ne „bukjam” el a fizetésem 25%-át?

Kistestvér is tervben van. Ha esetleg a közeljövőben összejön, és max. fél évet dolgoznék, akkor van-e külöbség (szolgálati idő vonatkozásában illetve a juttatások amiket szülés után kapnék) az között hogy szerződéssel dolgozom vagy visszamegyek rendes munkaviszonyba? Ilyen esetben a most ki nem vett szabadságom egy következő GYES végén megvárna? (nem veszne el?)

Válaszát, segítségét előre is köszönöm! Miranda
Jó hírem van, az Mt. szabadságra vonatkozó rendelkezései aug. 1-től úgy változtak, hogy az megoldja a problémát.
Van egy csomó szabid, talán a szülés előttről is maradt, ezen felül ott van még a tgyásra és a gyed 1. évére járó szabi. Utóbbit meg lehet váltani pénzben, másik két időszakra járót pedig fél éven belül kell kiadni. Addig akár újra lehetsz 8 órás is...

134. § A munkáltató
b) a munkavállaló betegsége vagy a személyét érintő más elháríthatatlan akadály esetén az akadályoztatás megszűnésétől számított harminc napon belül, ha az akadályoztatás időtartama egybefüggően a 183 napot elérte vagy meghaladta, akkor az akadályoztatás megszűnésétől számított 183 napon belül
adja ki, ha az esedékesség éve eltelt. E rendelkezésektől érvényesen eltérni nem lehet.

136. § (1) A munkavállaló munkaviszonya megszűnésekor, ha a munkáltatónál eltöltött idővel arányos szabadságot nem kapta meg, azt pénzben kell megváltani. A gyermek ápolása, illetve gondozása céljára kapott fizetés nélküli szabadság megszűnését követően, ha a munkavállaló a gyermek ápolása, gondozása miatt kapott fizetés nélküli szabadság első hat hónapjára járó szabadságot nem kapta meg, azt a felek megállapodása alapján pénzben is meg lehet váltani. Egyéb esetben a szabadságot pénzben megváltani nem lehet; ettől érvényesen eltérni nem lehet.


A megbízás ugyanolyan teljes értékű biztosítási jogviszony, viszont a 10%-os költségátalányt alkalmazva - és a kevesebb levonás miatt ezt alkalmaznád - csak a megbízási díj 90%-a a járulékalap, ami utána az ellátások alapját képezi. Ha nincs 180 bérezett napod, akkor minden mindegy, mert akkor a tgyás nem lehet korlátlan, annak is legfeljebb a minimálbér kétszerese az alapja, a gyedé meg mindenképpen csak ennyi.

Szakbarbár
2011-08-09 10:02:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja