
TB szakértő
TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!
Témakörök ►
Kérdezz-felelek
Egy cég nem tud csak úgy, egyik napról a másikra megszűnni. Kétféle dolog történhet, de egyiknél sincs az, hogy elesel a tgyástól és a gyedtől. Csak az egyik esetben kicsit többet kell érte intézkedni.
A cég megszűnhet jogutód nélkül, végelszámolással, ami pár hónapos procedúra, vagy felszámolással, ami akár több éves is. A felszámolási és végelszámolási eljárás alatt megmarad a munkaviszonyod, mert felmondási tilalom véd, úgyhogy a munkaviszonyt megszüntetni nem lehet, csak kvázi magától megszűnni tud a cégjegyzékből való törlés napjával. Ha legalább a tgyás 1. napján még van munkaviszony, akkor passzív jogon jár végig a tgyás és a gyed. Ha még a tgyás 1. napjáig sem húznád ki, akkor passzív táppénz, utána pedig (ha nem szülnél bele, amikor passzív jogon jár a tgyás) munkanélküli ellátást kell igényelni, ezzel biztosításba kerülsz és ugyanolyan feltételekkel kaphatod az ellátásokat, mintha munkaviszonyban szülnél. Ha a tgyás alatt szűnik meg a munkaviszony és passzív jogon leszel magától is járna a gyed, ezt a munkanélkülivel biztosításba kerülést akkor is érdemes eljátszani, mert nem jó passzív jogon kapni a gyedet, nem csinálja az előzetes biztosítást egy következő baba utáni gyedhez.
A másik eset, hogy valami olyan társasági esemény történik, hogy megmarad a munkaviszonyod, ilyenkor egyáltalán nincs mitől félni, legfeljebb attól, hogy ezt maguktól nem tudják a cégek és a bíróságnak kell segíteni, hogy megértsék. Ilyen az összeolvadás, beolvadás, kiválás, különválás, kiválás, vagy ha a cég erőforrásait egy másik cég vásárolja meg és működteti tovább. Az első 4-nél gondolom egyértelmű, hogy a munkaviszonyod szemponjából minden marad a régiben, merthogy valamilyen formában megmarad és működik tovább a munkáltató. A "megveszik a céget" esetnél meg az van, hogy a Munka Törvénykönyve munkáltatói jogutódlásnak minősíti és szabályozza, hogy mi van ilyenkor, az új cégnek nincs választási lehetősége, hogy kit akar átvenni és kit nem, a terhes és a már gyeden, gyesen lévő is megy a felmondási védelmével együtt. Bruttó 180.000-ből adójóváírás nélkül nettó 103.000 körüli tgyás és maximális, jővőre a jelenlegi nettó 73.000-nél (adójóváírással, mert erre már érdemes kérni) valamivel több gyed várható.
Szakbarbár
2006-03-27 10:47:48