SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakértő!
A kérdésem a következő lenne.
1. gyermekem 2009.06.09-én született. Előtte folyamatos 10 éves munkaviszonyom volt, jelenleg is állományban vagyok. 2008-as évet végigdolgoztam,2009 januárban 1 napot, majd betegszabadság, táppénz. Jelenleg a Gyedem 88000 Ft. A besorolási bérem br.124000 Ft volt.
Tervezzük a 2. gyermekünket. Jól tudom-e, hogyha június 10-től táppénzre megyek az előző ellátás alapját képező jövedelem lesz a következő Tgyás, Gyed alap? Vagy mindenképp vegyem ki a bennlévő szabadságom ( kb. 48 nap)? Ha a letöltendő szabadság ideje alatt esek teherbe, és úgy a táppénz, vagy egyéb oknál fogva nem lesz meg a 180 napi jövedelem, akkor mi számít Tgyás, Gyed alapnak?
A TB-nél azt mondták, hogy legyen 365 napi jövedelmem a 2 gyermek között.
A MÁK szerint ha nincs meg a 180 napi jövedelem, akkor besorolási bér, vagy átlagbér számít.
A munkáltatóm szerint, ha nem esek teherbe a Gyed leteltéig, és nem lesz meg a 180 napi jövedelmem, akkor a minimálbér lesz az alapja ezeknek a juttatásoknak.
Gyes-en nem tudok itthon maradni, mert nagyon kevés a pénz.
Terhesen nem szeretnék sokáig dolgozni, mert veszélyesnek ítélem meg a körülményeket.
Időközben megszereztem a diplomám, amivel a szerződés szerinti bérem br. 164000 lenne.
Hogy járnék jobban? Nagyon fontos lenne tudnom a pontos válaszokat, mert pl. 50 e ft-os gyedre nem tudok másik gyermeket vállalni. Havi 10-20 ezer forint nagyon sokat számít.
Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel:
Ida
164.000-es bérnél teljesen mindegy, hogy lesz-e 180 bérezett napod. Ez csak magas bérnél érdekes és ott is csak a tgyásnál, mert ahhoz, hogy a minimálbér kétszeresénél több legyen az alapja, legalább 180 napnyi kell a minimálbér kétszeresénél magasabb jövedelemből. A Te béred alig több a minimálbér kétszeresénél, a különbözetnek a 70%-a nettóban elhanyagolható, innentől kezdve teljesen mindegy, hogy 0, 1, 179, 180, 181 vagy 365 bérezett napod van.

Ha egyetlen sem lesz, mert rögtön táppénzre mész, akkor a tgyás és a gyed alapja a szerződés szerinti bérből legfeljebb a minimálbér kétszerese. Ha szabadságból lesz valamennyi bérezett napod, akkor az 1-179 napi átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese az ellátások alapja. A végeredmény mindkét esetben ugyanaz.

Egy kalap alá vettem a tgyást és a gyedet, mert amiket tervezel, azoknál a kettő alapja meg fog egyezni. Csak a teljesség kedvéért mondom el, mert hátha ezzel keverte valaki, hogy mikor lenne minimálbér alapú a gyed. Akkor, ha a szülés évében csak gyesen, nincs legalább 12 nap más és a gyed másik évben indul, mint a tgyás. Na ebben az esetben minimálbér lenne a gyed alapja.
Ha szabadságon vagy táppénzen leszel szülés előtt, akkor ettől egyáltaláltalán nem kell tartani. Merthogy a megoldás is ez - annak, akinek nem magától ilyen a helyzete - , hogy legalább 12 nap táppénz vagy szabadság legyen a tgyás előtt. Így a gyed alapja is annyi, mint a tgyásé volt és nem a minimálbér.

Szakbarbár
2011-04-21 18:28:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja