SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakértő!

A múlt héten már írtam neked, választ is kaptam, most adódott még egy problémám.
A történetem röviden: 2007-ben, amikor kiderült, hogy terhes vagyok, nappali tagozatos hallgatói jogviszony mellett, be lettem jelentve egy ismerősünk vállalkozásához bruttó 100.000 Ft-ra. Kislányom 2008. februárban született. A 3 év gyes most telik le.
A munkaviszony megszűnését érintő kérdésemre azt a választ kaptam tőled, hogy „célszerű a minimálbér kétszeresét elérő bérrel egy rövid időre visszamenni dolgozni (szabadság), mert 0 bérezett nappal a minimálbér 130%-a az álláskeresési járadék alapja, ha viszont van egy rövid időre, mondjuk 2 hétre egy minimálbér kétszeresét elérő átlagod, akkor a minimálbér kétszerese.”
A cég könyvelője azt mondja, hogy ki kell adni a kötelező szabadságomat (52 nap) de csak bruttó 100.000 Ft-tal (a többi alkalmazott bére azóta bruttó 120.000 Ft), és csak utána lehetne engem bruttó 160.000 Ft-ra bejelenteni és 2-3 hétig dolgozni. Ennyi ideig nem tudjuk fizetni a járulékokat. Mit tanácsol? Létezik olyan, hogy nem veszem ki a szabadságot, hanem azonnal 160.000 bérrel 2-3 hétig dolgozom? Lehetséges az 52-ből 20 nap szabadságot kivenni 160.000 bérrel? Hogy járok a legjobban? Másik kérdésem az anyasági ellátásokat érinti. A munkaviszony megszűnte után 30 napon belül kell a Munkaügyi Központba mennem, hogy még jogosult legyek tgyás-ra és gyed-re?
Válaszát előre is köszönöm!

Azt, hogy hány nap szabadság jár, tudod Te meg a munkáltató. Ha egyformán rosszul tudjátok, hogy milyen időszakokra jár és/vagy egyformán elszámoljátok magatokat, akkor örültök, hogy hurrá, ugyanaz a pl 12 nap szabadság jött ki mindkettőtöknek. Az okoskodó könyvelőnkívül a kutya sem foglalkozik ezzel, főleg nem egy már kilépett dolgozó esetében, Te meg nyilván nem fogod beperelni érte a céget. A főnököd vagy ezt vállalja fel, vagy azt, hogy Te nem tudod neki kifizetni az 52 nap közterheit és az az ő adótartozása lesz. Hamar be fogja látni, hogy előbbi neki is megnyugtatóbb.

Egyébként ha a munkaviszony hamarabb megszűnik, mint ahogy ki lehetne adni a szabadságot, akkor a többit pénzben váltják meg. A megváltott szabadság nem számít bele a táppénz, tgyás, gyed alapjába. A kiadott vagy megváltott szabadságot az aktuális béreddel kell elszámolni. Ha a többieké közben emelkedett, akkor az a mértékű emelés Téged is megillet, %-ban. Ez a kötelező előírás, de mint tudjuk, a munkavállaló javára bármikor el lehet térni. Soha, senkinek nem kell megindokolni, hogy miért lett több a béred.

Könyvelőnek veregesd meg a hátát, hogy jól van, látod, hogy nagyon jól tudja a szabályokat, de ez most nem az a történet, ahol Te ténylegesen dolgoztál volna és mivel úgysem ő a felelős a azért, amit ő csak leadminisztrál, ezért ne akarjon munkáltatót játszani.

Álláskeresési járadékot akár 3 év múlva is igényelhetnél, ott még pont járna, de ha nem teszed meg a munkaviszony vége után 30 napon belül - de ugyan miért ne tennéd, miért ne mennél a pénzed után - akkor nem volt értelme az egésznek, mert akkor bármennyit is kaptál a szabira, mindenképpen csak a minimálbér 130%-a lesz a tgyás és a minimálbér lesz a gyed alapja, mert megszakadt biztosításnál másképp állapítják meg.

Szakbarbár
2011-02-10 08:34:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja