SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakértő! Több kérdésem is lenne a gyes, illetve gyed-el kapcsolatban: - most éppen Gyed-en vagyok 1,5 éves gyermekemmel. Szeretnénk még egy gyereket, de nem tudom, hogy a következő baba után mi alapján számolják a gyed-et. A jövedelem alapján vagy az előző gyed alapján? - Tudna javaslatot adni hogy járnék jobban, ha visszavetetném magam állományba és úgy mennék el szülni vagy a gyes-ről mennék el szülni. - Ha gyes alatt visszavesznek állományba, (mert ugye már lehet akár 8 órában is dolgozni mellette) akkor én eljöhetek betegállományba? Ilyenkor ez hogy működik? - Milyen kötelezettségei vannak a munkáltatónak, ha én kérem vegyen vissza gyes mellett állományba és adja ki a felgyülemlett szabadságokat. Ezeket ki kell fizetnie? - Ha én szeretnék visszamenni dolgozni a gyerek 2 éves kora után, kötelező a munkáltatónka visszavenni? Elküldhetnek ha gyes mellett dolgozok? Én úgy tudom, hogy a gyerek 3 éves koráig nem küldhetnek el ha visszamegyek. Ez igaz? Azt hiszem egyszerre sok kérdést tettem fel, de nagyon megörültem, hogy végre szakértőtől kaphatok választ a kérdéseimre. Várom mielőbbi válaszát. Köszönettel:

A gyermek 1 éves kora után gyes mellett is dolgozhatsz teljes munkaidőben, úgyhogy ha vissza akarsz menni, megteheted. A gyes végéig felmondási tilalom véd akkor is, ha dolgozol mellette, a terhesség pedig újabb felmondási védelem lesz. A tgyásra és a gyed 1. évére járt szabadság, először ezt kell kiadni, utána tudsz ténylegesen is munkábaállni. A szabadság pénzbeli megváltására csak a munkaviszony megszűnése esetén van mód. Ha nem mész vissza dolgozni vagy legalább szabadságot kivenni, akkor 0 bérezett nappal a tgyás és a gyed alapja az aktális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Tgyás, gyed, gyes, táppénz nem számít bele az átlagba. 1-179 napnál az ellátások alapja az 1-179 napi átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. +180 nappal a tgyás korlátlan lehet, a gyednél nincs különbség, mert a maximális és a minimálbér kétszereséből számított összeg ugyanaz. Ha visszamész és keresőképtelen leszel, akkor amíg nem dolgoztál le 180 napot, addig a gyed előtti átlagkereset lesz a táppénz alapja, legalább 180 nappal pedig az előző évi legalább 180 nap (ha ott van ennyi) vagy az utolsó 180 nap, ha így jön össze.



Szakbarbár
2006-02-27 09:52:37
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja