SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
1999. decembere óta van munkaviszonyom, 2003.03.14. született meg a lányom, most jár le a gyes. A munkáltatóm felhívot, nem tud alkalmazni, mert leépítések vannak. Azt mondja közös megegyezéssel váljunk meg egymástól. Kifizeti a szabadságomat ami jár a gyed 1 évére szerinte 22 nap ebből csak 20, mert állítólag mielőtt eljöttem 2 nap mínuszom volt. Úgy tudom jár még a szülési szabadság idejére is, de akkor az hol van? Ők miért nem látják? Hogy nézzek utána mennyi jár? Továbbá kifizetik a 45 nap felmondási időmet és a 2 hónap végkielégítést is. Ez jól hangzik, de éppen újabb babát szeretnénk. Terhesen senki nem vesz fel! Mit tegyek? Ja és az egy hónap védelemmel mi lesz? Vegyem ki a szerintük 20 nap szabimat az egy hónap védelem alatt és utána menjek, mehetek-e passzív táppénzre? Mert ezzel időt nyerek remélhetőleg pociban a babával, és aztán munkanélkülire. Esetleg mindent fogadajak el és egyből munkanélküli. Akkor viszont milyen gyed-re számíthatok majd? Nem tudom a tgyást mikor tudom így majd igényelni. Mivel előzőleg mindent a munkáltatóm intézett nem tudom hová kell fordulnom segítségért. Azt hiszem mindent megkérdeztem! Még majdnem egy hónapom van, hogy okosan döntsek! Remélem válaszával könnybben tudok majd dönteni! Köszönettel:

Szabadság a tgyásra és a gyed 1. évére járt. Ha a szülés előtt kivetted az összes 2003-as szabit, akkor lehetséges, hogy csak 20 napod van, mert akkor a tgyásra járót és a gyedre járónak kb. az 1/3-át már elfogyasztottad. Kérj egy kimutatást arról, hogy mennyi volt - ha volt - a 2002-es maradék és mennyit vettél ki 2003-ban, csak ezek alapján lehet pontosan kiszámolni. A felmondási tilalom 30 napja és a felmondási idő ledolgoztatható fele alatt valóban ki szokták adni a szabadságot, mert minek fizetnék duplán (hogy arra munkavégzés nélkül is - mert dolgoztatni nem fognak - megkapod a béredet és után még meg is váltják a szabidat, mondván, hogy bentmaradt). Nem értem, hogy a cégnek mi a jó abban, hogy közös megegyezést ajánl, mert ahogy látom, ugyanazt akarja kifieztni, amit rendes felmondás esetén is kellene. Ha bruttóban ugyanannyit adnának is megegyezéses bér címén, mint amennyi a felmondási időre járó bér, végkielégítés, szabadságmegváltás lenne, akkor sem javaslom semmiképpen, hogy ezt így elfogadd és közös megegyezéssel szűnjön meg a munkaviszony. Ha van rá esély, hogy a felmondási tilalom alatt terhes vagy keresőképtelen - és utána ezalatt terhes - leszel, akkor mindenképpen jobban jársz, ha nem mész bele, mert akkor az új felmondási tilalommal bebiztosítod magad, hogy onnan menjél szülni és az kényelemes dolog. Ha úgyis előbb-utóbb munkanélkülire mész, mert egyhamar nem lesznek új felmondási tilalmak, akkor sem javaslom a közös megegyezést, mert ha egy összegben van kifizetve ez a sokminden, akkor abból sokkal több adóelőleget vonnak - ami persz visszajár a bevallásban, de így egy évet várni kell a különbözetre. Munkanélküli ellátást kapóként egyébként ugyanúgy jár a tgyás és a gyed, csak ehhez szüneteltetni kell a járadékot. Ha 180-nál kevesebb bérezett napod van az irányadó időszakban, mert valamennyi így is biztos lesz, akkor a kevesebb napi átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese a tgyás és a gyed alapja, ugyanúgy, ahogy ha munkaviszonyban állnál, akkor is számolnák. Ilyenkor a munkaügyi központ minősül foglalkoztatónak és ő állítja ki a foglalkoztatói igazolást, amivel az egészségbiztosítási pénztárnál tudod igényelni a tgyást (a -28. naptól már lehet) és utána a gyedet ugyanígy.



Szakbarbár
2006-02-20 09:57:33
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja