SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakbarbár!Kisfiam 2006 július 19-én született,2009 júliusban le járt a gyes.Sajnos nem tudtam elhelyezkedni munkahelyen,mert mindig beteg volt.Köhögött és minden második héten itthon volt.Tüdőgyógyászaton asztmára kezelték,majd egy hét kórházi kivizsgálás után kiderült,hogy nem asztmás,de van 8 pollen allergiája,amiből 2 egész évben okoz problémákat.Nagyon rosszul lett (ájulás)a laktóz terhelésen és azt mondták,hogy súlyos laktóz intoleranciája van,laktóz mentes étrendet ajánlottak,amit szigorúan be kell tartani.ezen kívül teljeskiörlésű búzalisztre és mogyoróra allergiás.Érdeklődtem a szakorvosnál,hogy erre nem kaphatnék-e esetleg emelt szintű családi pótlékot és gyest és azt válaszolták,hogy erre nem jár.Minden nap visszük magunkkal az oviba a tízórait,ebéd előtt hazahozom,mert itthon laktózmentesen főzök mindent.Egy pohár tejtől hányt.Nem lehet sokáig így bírni.Nem tudtam hová forduljak kérdésemmel, remélem kapok választ.Tudok olyan emberekről,akik kapják a gyest a laktóz intoleranciás gyerekre.Én miért nem kaphatok?Előre is köszönöm válaszát.Természetesen ha nem jár a gyes ,akkor is folytatnom kell így az ovit,mert mindennél fontosabb,hogy a kicsi jól érezze magát és ne legyen rosszul.Üdvözlettel:Melinda
A magasabb összegű családi pótlékra - és tartós gyesre - jogosító betegségeket egy rendelet tartalmazza. Ebben latinul vannak benne a betegségek megnevezései, úgyhogy én nem sokat tudok velük kezdeni, de Te bizonyára eligazodsz közöttük. Ha találnál valamit és az orvost is meg tudod győzni - ha Neked nem sikerül, majd a MÁK megteszi, csak igényeld meg az ellátásokat és írd bele, hogy miért nem tudsz igazolást mellékelni - akkor 2 hónapra visszamenőleg tudod a családi pótlék különbözetét és a gyest visszamenőleg megigényelni.

5/2003. (II. 19.) ESzCsM rendelet

a magasabb összegű családi pótlékra jogosító betegségekről és fogyatékosságokról
A) 1. Anyagcsere- és endokrinbetegségek

1. Phenylketonuria és egyéb enzimbetegségek (laboratóriumilag igazolt, különleges diétát igénylő esetek, pl. laktózérzékenység).

2. Cukorbetegség (diabetes mellitus).

3. Egyéb súlyos endokrin- és anyagcserebetegségek.

A) 2. Anyagcsere és gasztroenterológiai betegségek

1. Coeliákia

2. Dermatitis herpetiformis Duhring, lineáris IgA dermatózis

3. Mucoviscidosis

4. Krónikus gyulladásos bélbetegségek (M. Crohn, colitis ulcerosa)

5. Gastroesophagealis reflux betegség, amely intraoesophagealis pH-méréssel és endoscopos vizsgálattal egyaránt igazolt, valamint 6 hónapnál hosszabb gyógyszeres kezelést igényel

6. Egyéb súlyos gasztroenterológiai betegségek (pl. terheléssel igazolt táplálékfehérje-allergia, mely 2 éves kor felett is fennáll)

G) Pulmonológiai kórképek

1. A gyermekkori aszthma bronchiale krónikus formái, ha a beteg preventív, folyamatos gyulladáscsökkentő terápiára és/vagy rendszeres szakgondozásra szorul.

2. Krónikus, tartósan jelentős mértékű, csökkent légzésfunkcióval járó obstruktív és/vagy restriktív pulmonológiai elváltozások, továbbá hörgőtükrözéssel, és/vagy képalkotó eljárásokkal igazolt, a légzőrendszer funkcióját befolyásoló légúti fejlődési rendellenességek, anatómiai eltérések, immotilis cilia szindroma.

3. Hét éven aluliaknál súlyos, ismételt obstruktív légzészavarral járó kórképek, melyek gyakori kórházi kezelést igényelnek és a recidivák veszélye miatt a gyermek közösségbe nem adható.


Szakbarbár
2010-09-25 23:46:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja