SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakbarbár!

Kérdésem a következő lenne. A GYED összegének kiszámításának alapjául a szülést megelőző 180 munkanapot vagy naptári napot veszik figyelembe. Dióhéjban a történtem: 2010.06.01-től mentem vissza dolgozni korábbi munkáltatómhoz (2008.09.11-én szültem). Eddig a felhalmozott szabadnapokat töltöttem, ma kezdek 4 órában 'valóban' dolgozni. Jelenleg az 5. hónapban vagyok a második gyermekemmel (munáltatóm tisztában volt terhességemmel, mikor visszavett). Most azon gondolkozom, hogy a szóban forgó 180 nap vajon mikor telik le, hogy majd a fizetésem alapján kaphassak (magasabb) TGYÁS-t , GYED-et? Segítségét előre is köszönöm!!!!
Ha nincsen az előző év január 1-december 31. között 180 bérezett nap, és Neked nincs, akkor a következő opció az, hogy az ellátást megelőző naptól közvetlenül visszafelé próbálunk meg keresni 180 bérezett napot. Még 3 hónapot kellene dolgozni, hogy így meglegyen, de valószínűleg ennyit akkor sem dolgoznál, ha megérné, hiszen addigra nem sokkal szülés előtt leszel, ott azért már eléggé keresőképtelen szokott lenni a kismamák nagyon nagy része.

Az állapotodon kívül, ami nyilván fontosabb, mint minden más, a béredtől függ, hogy meddig érdemes dolgozni. Ha még úgy is (jóval) több az átlag, mint a minimálbér kétszerese, hogy ebben az átlagban 4 órás bérek is vannak, akkor érdemes lehet a 180 bérezett napra hajtani, mert a tgyás alapja csak akkor korlátlan, ha legalább 180 bérezett naptól számolódik. Gyednél minden mindegy, mert ott a maximális egyenlő a minimálbér kétszereséből számítottal. Ha viszont a 8 órás béred is kevesebb, mint a minimálbér kétszerese vagy a 4 órással húznád le az átlagot ezalá, akkor minél tovább dolgozol, annál kevesebb lesz a tgyásod és a gyeded, mert annál nagyobb lesz a súlya az átlagban az alacsonyabb bérnek.

Szakbarbár
2010-08-12 07:07:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja