SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakbarbár!
A következő kérdéssel szeretnék Hozzád fordulni: munkaviszonyom 2008. aug. 31-én megszűnt. Utána egy évig különféle munkanélküli juttatásokat kaptam, majd 2009. aug. 26-tól nappali tagozatos egyetemi hallgató vagyok „főállásban”, mellékállásban pedig számlaképes magánszemélyként dolgozok. Novemberben születik második gyermekünk (az első már nagy, lényegtelen a mostani kérdés szempontjából), nekem a GYES-en kívül más nem jár. Ez világos, de nem érdekes.
Férjem mindenképpen szeretne GYED-re menni, az igazi kérdés az, hogy ez hogyan lehetséges. Ő több mint 10 éve dolgozik ugyanazon a munkahelyen, folyamatosan, munkabére után maximális GYED jár. Amit mi kitaláltunk, az az, hogy a szülés előtt és után, amennyit tud, szabadságra, majd táppénzre, utána GYED-re megy. Mennyi ideig lehet vagy érdemes táppénzen lenni, van-e valami maximális időtartam, vagy az orvostól függ-e? Van-e valami akadálya, hogy azonnal GYED-re menjen? Mikor kell bejelenteni a munkahelyén, hogy GYED-re megy? (Minél később, annál jobb.)
A legfontosabb szempont az, hogy ő azonnal a gyermek születése után el tudjon jönni onnan, és csak utána következik az, hogy lehetőleg anyagilag se járjunk nagyon rosszul.
Elmehet-e az apa akkor is GYED-re, ha az anyának semmilyen más munkahelye nincs (ebben az esetben passziváltatom azt a félévet).
Ha a kérdés kimeríti az itteni kereteket jelezd, légy szíves, küldök egy időpontkérő e-mailt.
Üdvözlettel: B. Mária
Apuka gyedjogosultsága független attól, hogy Te nappali tagozatos vagy-e vagy sem és aktív vagy passzív féléven van. Ha rendelkezik a gyed jogosultsági feltételeivel, és ha lesz egy aktuális biztosítási jogviszonya az igényléskor, akkor rendelkezni fog ezekkel, akkor jogosult lesz gyedre. De a gyed a tgyásnak megfelelő időtartam után kezdődik, úgyhogy csak a baba 169 napos korától jogosult rá. A tgyás nála fogalmailag kizárt... Táppénzen nem tud túl sokáig lenni, ha ennek nincs különösebb indoka, a 30 napnál tovább betegeket felülvizsgáló orvos ellenőrzi.

Miért nem inkább a Te gyededre gyúrunk? Simán lehetne egy maximális gyeded...

Szakbarbár
2010-06-17 20:44:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja