SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

Tisztelt Szakértő!

Jelenleg kilenc hónapos kisfiammal gyeden vagyok. Tervezzük a második babát, ezzel kapcsolatban lenne kérdésem: mi lenne a 2. gyermek után járó tgyás és gyed alapja, ha az első gyermek után járó gyed, illetve ha már a gyes ideje alatt alatt születne meg? (és én nem mennék vissza dolgozni) Sok ellentétes információt olvastam, főképp a gyesbe szülésnél néhol a minimálbért, máshol a minimálbér kétszeresét írják alapnak.
Határozatlan idejű munkaviszonyban dolgoztam az első gyermekem születése előtt 2002. óta, majd a szülés előtt 2009. május 6-25. között betegállományban voltam, és ezt követően igényeltem a tgyást. 2009. november 11-től 2011. június 11-ig pedig gyeden vagyok.
Válaszát előre is köszönöm!

Az összegnél sokkal érdekesbb az, hogy van olyan korkülönbség, aminél csak tgyásra lennél jogosult, utána gyedre nem. (Azoknál lehet ilyen, akik az előző babát május 1. előtt szülték, a következőt pedig az új rendszerben, utóbbi ugyanis nem számol azzal, hogy 2 éves kor után valaki még otthon van gyesen és ezt ugyanúgy veszi,mintha semmit nem csinálna.)

Ha nem mész vissza a gyed után dolgozni, akkor kb. 2012 decemberig kellene szülni ahhoz, hogy ne legyen gond, vagyis nem elég, ha a gyes végén vagy ezután a szabadságok kivétele alatt leszel terhes. Ha a gyed után dolgozol és/vagy (sokkal) korábban leszel terhes, mint 2012 tavasz, akkor a gyedjogosultsággal nincs gond.

Ha jogosult vagy gyedre, akkor attól függ, hogy - egy minimálbér kétszeresét elérő bérnél - az egyszeres vagy a kétszeres minimálbér az alapja, hogy mit csináltál abban az időszakban, amit néznek az alapjához. Vannak dolgok, amiket méltányol a jogszabály (ilyenkor a minimálbér kétszerese lesz a alap) és vannak, amiket nem (ebben az esetben az egyszeres minimálbér lesz az alap).
Ha a gyed 1. napja és az előző év január 1. között volt legalább 180 naptári nap munkából, betegszabiból, táppénzből, tgyásból, gyedből, akkor a gyed alapja annyi, mint a tgyásé volt, ez a tgyás 1. napján érvényes szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Ha nem volt ennyi ezeken a jogcímeken és ilyen akkor tud lenni, ha nagyrészt gyesen voltál, akkor csak a minimálbér a gyed alapja. (Ez "csak" a gyedre érvényes, a tgyás az ilyenkor is úgy alakul az új rendszerben, mint most, vagyis ott nem fenyeget az egyszeres minimálbér.)

Nem kell ettől annyira félni, mert könnyen kikerülhető, hogy a sima minimálbér legyen csak a gyed alapja. A gyed előtt ott van a 168 nap tgyás, a legszerencsétlenebb esetben is emellé 12 nap szabi a tgyás előtt vagy után már megcsinálja a 180 napot a "méltányolt" jogcímekből.
 



Szakbarbár
2010-03-30 22:02:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja