SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakértő!
A kérdésem a következő lenne: 2010. májusra várjuk második babánkat. Első gyermekünk 2008. február 9-én született. Hogy a gyed lejárta után ne kelljen gyes-re mennem, 2009. december 14-től kivettem a (nem túl sok) megmaradt szabadságomat, majd 2010. január 7-től táppénzen vagyok. (Abba most nem mennék bele, hogy kinek a javaslatára döntöttünk így.) 2009. december 14-től megigényeltük a gyest az egyik nyugdíjas nagyszülő nevére. Január 7-ig meg is kaptuk, utána viszont megszüntették a jogosultságot, arra hivatkozva, hogy én táppénzen vagyok. Az 1997. évi LXXXIII. tv. 39. § (4) –re hivatkoztak. Rendben van ez így? Sok helyen olvastam a neten, hogy amíg anyuka táppénzen van, apuka, vagy nagyszülő jogosult a gyesre. Félreértettem valamit? (A nagyszülő nem él velünk egy háztartásban, sőt, azonos megyében sem, nem tudom ez befolyásol –e bármit is.) Válaszodat köszönöm!
Ha a nagyszülő a szülő háztartásában gondozza az unokát - ha ez a címek alapján életszerű - akkor olyan akadálya nincs a gyesének, hogy anyuka táppénzen van, tehát ebben a történetben egyedül a lakcímekből lehet probléma, másból nem kellene.
Ez egy mindennapos helyzet, mégis szinte minden évben hallok 1-2 ilyen esetet, hogy elutasítják. Egyéni túlkapásról van csak szó. A következőt írjátok a fellebbezésbe:

A nagyszülő a szülő jogán, "helyette" tud jogosultságot szerezni a gyesre, tehát a szülők - mindkettő - jogosultságát kell vizsgálni. Az Ebtv. 39.§ (4) bekezdése így szól: "Ha a szülők a közös háztartásban élő gyermek(ek) után egyidejűleg jogosultak lennének az (1) bekezdés szerinti ellátások - itt van említve a táppénz - és a gyermekgondozási támogatás bármelyik formájára, úgy - kivéve az (5) bekezdésben foglalt esetet - ellátást választásuk szerint csak egy jogcímen és csak az egyik szülő részére lehet megállapítani." Vagyis HA a szülők A GYERMEKEK UTÁN jogosultak többféle ellátásra... AKKOR kell választani az ellátások között. A saját jogú táppénz nem gyermekek utáni ellátás, hogy az vonatkozzon rá, hogy összesen 1 ellátás jár csak és választani kellene anyuka saját jogú táppénze és a nagymama - apa jogán megszerzett - gyese között.

Csak megjegyzem, hogy ha így lenne, hogy a választás nem csak a gyerekek utáni ellátásokra is vonatkozik, hanem az (1) bekezdésben említett táppénzre és baleseti táppénzre is, vagyis háztartásonként összesen 1 db táppénz vagy baleseti táppénz vagy gyed vagy gyes vagy gyet lehetne, akkor olyan képtelen eset is előállhatna, hogy anyuka otthon van gyeden vagy gyesen, apuka beteg lesz vagy üzemi balesetet szenved, akkor választaniuk kell, hogy ő kér táppénzt/baleseti táppénzt vagy anyuka gyedet/gyest.




Szakbarbár
2010-03-25 10:33:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja