SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

Tisztelt Szakbarbár!
2008 nov. 18-án szültem és a munkáltatómmal úgy egyeztünk meg, hogy 2010 jan. 4-én újra munkába állok.
A helyzet közben úgy alakult, hogy mégsem akarnak visszavenni (pedig a bölicsit is sikerült elintéznem, ami nem volt egyszerű). Fizetnének "lelépési pénzt", hogy közös megegyezéssel kilépjek. Ehhez azonban nekem fel kell vennem a munkát, hogy az elmeradt szabadságot kiadják és hogy ki tudjak lépni. Ehhez azonban le kell mondanom a GYED-ről és a GYES-t kell megigényelnem. Kérdésem az lenne, hogy utána visszamehetek-e GYED-re (mivel ugye a bölcsöde sem jár, ha nem vagyok alkalmazásban)? Egy ismerősöm azt mondta, hogy egyszer meg lehet ezt játszani, mármint, hogy GYES-ről visszamenni GYED-re.
Segítségét előre is köszönöm!

Nem kell ezt így bonyolítani. A munkaviszonyod megszűnik egy adott nappal, azon a napon kifizetik a szabadságmegváltást és a "lelépési pénzt", mondjuk megegyezéses bér címén, mert az valamivel jobban hangzik. A munkaviszony közös megegyezésről szóló megállapodásban a felek szabadon megállapodhatnak bármiben, pl. ebben is.

Ez a megoldás nagyon gyakori az ilyen esetekben, ráadásul ilyenkor ugyanaz a bruttó összeg nettóban 17%-kal több - ezt most hadd ne magyarázzam meg, hogy miért, a lényeg, hogy a járulékalap ilyenkor 0 és csak adóelőleg terheli a kifizetést.
A munkaviszony megszűnését követő naptól passzív jogon kapod tovább, de teljesen folyamatosan és - részedről - minden intéznivaló nélkül a gyedet.

Ha feltétlenül bonyolítani akarod - meg bukni némi pénzt, mert így nem kapod párhuzamosan a szabadságot (megváltásként) meg a gyedet, ráadásul ebben az esetben 17%-kal kevesebb a nettó - , akkor a szabadságot egy pénteki napig adják ki, a munkaviszony vasárnapi nappal szűnik meg, a gyedet pedig szombattól igényeled meg újra, hétfőtől átmegy passzívba. Az összege ilyenkor mindentől függetlenül ugyanannyi,mint korábban volt.
 



Szakbarbár
2010-01-28 23:59:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja