SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakbarbár,

A segítségedet szeretném kérni a következő kérdésben: 2007 szeptemberében született meg az első gyerekünk, a szülés után TGYÁS-on, majd GYED-en voltam, majd 2009. augusztus 15-étől visszamentem a korábbi munkahelyemre dolgozni. (Azóta apuka kapja a GYES-t.) A második gyerekkel 2010. március közepére vagyok kiírva, de most azzal ijesztget az orvosom, hogy sajnos lehet, hogy koraszülés lesz belőle, akár már január végén, február elején. Ha tényleg erre kerül sor, akkor elképzelhető, hogy éppenhogy nem lesz meg a 180 bérezett napom, ami ugye a magasabb TGYÁS miatt lenne érdekes (a fizetésem magas, az abból számított TGYÁS sokkal kedvezőbb lenne, mint ami a 180 bérezett nap nélkül járna). A kérdésem az, hogy ha tényleg ennyivel hamarabb jön a baba (ami azt jelentené, hogy inkubátorban kellene lennie az első időkben), akkor van-e arra lehetőség, hogy ne a szülés napján kezdjem a TGYÁS-t, hanem a szülés után mondjuk még kivegyem a szabijaimat (azzal már valószínűleg meglenne a 180 nap), vagy akár papíron továbbra is dolgozzam, és csak később, amikor már hazajöhet a pici, akkor kezdődjön a TGYÁS? Van erre valamilyen szabályozás? (Mindamellett, hogy közben nagyon aggódunk és drukkolunk, hogy időben szülessen, és persze egyáltalán nem az ellátások, hanem a pici egészsége miatt!)

Köszönöm előre is a választ!
A tgyás legkorábbi és legkésőbbi kezdetét jogszabály szabályozza, attól pedig nem lehet eltérni. A szülési szabadság, aminek az idejére jár a tgyás, legkésőbb a szülés napjától kezdődik, úgyhogy az összeget ehhez a dátumhoz képest állapítják meg.

Ha korababával vagy kórházban (=bejársz szoptatni), akkor erre az időszakra lehet tgyás helyett gyermekápolási táppénzt igényelni, ennek 180-nál kevesebb nappal annyi lenne az alapja, mint az egyeske előtti gyednek (ha 2007-ben volt legalább 180 bérezett napod, akkor a 2007-es korlátlan átlag), de ha ennyivel kitolódik is a tgyás - a szülési szabadság igénybe nem vett része a kórházasdi után igénybe vehető - , akkor későbbtől igénybe véve is csak a minimálbér kétszerese a tgyás alapja, ha nincs előtte 180 bérezett nap.

Szakbarbár
2010-01-20 08:16:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja