SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakbarbár, Rengeteg információt sikerült megtudnom az eddigi kérdések – és válaszok alapján, de sajnos a saját helyzetemre pontosan még mindig nem állt össze a kép, ezért kérném az Ön segítségét. Múlt évben váltottam munkahelyet, előtte elég magas bruttó fizetésem volt (több évig), most saját vállalkozásba vagyok bejelentve (140e-es fizetéssel). Nemrég tudtam meg, hogy terhes vagyok. Szeretném a pénzügyi előnyeit is kihasználni, ezért ha lehet, megpróbálok minél előbb táppénzre menni, mivel így a TB fizeti a járulékaim nagy részét. A számításokkal nagyjából tisztában vagyok, de a kiinduló alapra nem találtam eddig választ. Vagyis hogyan számolódik az első 15 napban a bruttó bér – amiből aztán a távolléti díj kalkulálódik? Átlagot számolnak? Mikortól meddig? Mennyire tudom azt kihasználni, hogy korábban magasabb volt a bérem? Illetve ugyanez a kérdés vonatkozik a 15 nap utáni időszakra is. (ha jól tudom, ekkor lesz nagyobb hatása a tavalyi béremnek, csak nem tudom, pontosan mennyire.) A fenti átlagbér (kalkuláció alapja) változik a táppénz ideje alatt? Vagyis azzal, hogy pl. márciusban 1 évre visszamenőleg 7 hónapig volt alacsonyabb bérem, áprilisban ez már 8 hónap, ezt minden hónapban újrakalkulálják? Másik kérdésem a GYÁS-ta vonatkozna. A weboldalon azt találtam, hogy már ezt is maximálták. Régebben úgy tudtam, ennek nincs max összege, csak az igénybe vétel előtti év átlagbérének x százaléka. Most viszont azt olvastam, hogy ennek alapja is maximálva lett a minimálbér kétszeresére. Ha ez igaz, akkor viszont nem sok különbség van – leglábbis pénzben a GYÁS és GYES között. Jól értem? Vagy tévesek az információim? Előre is köszönöm válaszát!!!

A keresőképtelenség évi első 15 napjára, a betegszabadságra a munkáltató fizeti a távolléti díj 80%-át. Te semmi olyan extrát nem csinálsz, ami miatt a távolléti díj és az alapbér eltérne, úgyhogy a bejelentett bér 80%-a lesz a betegszabadságra járó bér. Utána a táppénz a 2007.01.01-12.31 közötti átlagkereset 70%-a. Ezt az elején megállapítják és a keresőképtelenség végéig ugyanaz az összeg jár. A tgyásnak csak akkor van felső határa, ha 180-nál kevesebb bérezett napból számolódik. Ebben az esetben bruttóban ugyanúgy minimálbér kétszerese alapú, mint a maximális gyed. Nettóban így is több, mert nem vonnak belőle nyugdíjjárulékot.



Szakbarbár
2008-03-06 12:09:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja