SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakbarbár!
Jelenleg 2. gyermekemmel vagyok GYEDEN, a munkaviszonyom 2019.12.27-én megszűnt. 1. gyermekem születésétől, 2016.01.11-től, folyamatosan otthon voltam, kereső tevékenységet nem folytattam. Előtte 5 éven keresztül dolgoztam. A jelenleg folyósított GYED 2020.05.27-án jár le. Közben kistestvér érkezik, a szülés várható ideje: 2020.09.17. Kérdéseim:
- Amennyiben a szülés előtt (minimum) 30 nap foglalkoztatási jogviszonyom keletkezik - alkalmazottként, egyéni vállalkozóként vagy álláskeresési járulék végett -, akkor kaphatok-e CSED-et és GYED-et? Hiszen a főszabály szerinti szükséges 365 nap biztosítási idővel rendelkezem 2 éven belül, illetve a szülés pillanatában foglalkoztatási (azaz biztosítási) jogviszonyban leszek – annak ellenére hogy NEM FOLYAMATOS a jogviszonyom?
- Amennyiben kaphatom a juttatásokat, az összeg meghatározásban mi képezi az alapot? Érvényes rám az ún. kedvezményszabály akkor is, ha megszakadt a jogviszonyom? Hiszen GYED lejárta után 1 éven belül megszületik a kicsi. Az államkincstár weboldalán a kedvezményszabály meghatározása után volt egy számomra nehezen értelmezhető 2 mondat, idézem:

„Ezen szabály kizárólag akkor alkalmazható, ha az előző gyermek jogán megállapított csecsemőgondozási díj alapja a gyermekgondozási díjra való jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyban elért jövedelem alapján került megállapításra.
A fennálló biztosítási jogviszony alatt a csecsemőgondozási díj folyósításának időtartama alatt megszűnt biztosítási jogviszonyt is érteni kell!”

Itt elvesztettem a fonalat. A fentiek tekintetében mit is célszerű tennem? Mindenképpen törekednem kell a jogviszony meglétére a szülés pillanatában (alkalmazottként, vállalkozóként vagy munkanélküliként) min. 30 nappal vagy már ez sem előfeltétel, hiszen a GYED lejárta után 1 éven belül szülök, s az utolsó idézett mondat szerint megkaphatom a 2. gyermekem után megállapított CSED/GYED összegét?
Segítségét előre is köszönöm!
Eszter
Mivel 1 évnél nem esik ki több a biztosításodból, ezért ha újra biztosításba kerülsz, akkor az aktuális és az előzetes biztosítás jogosultsági feltétele is rendben lesz és jogosult lehetsz csedre, gyedre. A jogosultság független az aktuális jogviszony hosszától, de egy túl rövid munkaviszony mindig felveti annak a gyanúját, hogy kamu volt. Álláskeresési járadéknál, vállalkozásnál ettől nem kell tartani.

Ha álláskeresési járadékról igényelsz gyedet, akkor a járadék alapját képező átlagkereset, de legfeljebb a minimálbér a csed és a gyed alapja. Munkaviszony esetén a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Egyéni vagy társas vállalkozásnál a minimálbér - akkor is, ha a tevékenység középfokú végzettséget igényel. Katás vállalkozóként a katás járulékalap.

Jogviszony váltásnál nincs kedvezményszabály, ez csak annál érdekes, aki ugyanonnan szül újra.

Én egy sokkal korábbi egyéni vállalkozásban gondolkodnék, optimális vállalkozói kivéttel, így még táppénzt is kaphatsz, a csed és a gyed alapja pedig a helyzetben elérhető legtöbb.

Szakbarbár
2020-03-13 17:21:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja