SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakbarbár!

Jelenleg veszélyeztetett terhesként 9-es kóddal táppénzen vagyok 2019. december 23. óta. A szülés várható ideje 2020. május 26. Folyamatos biztosítási jogviszonnyal 2018. február 19. óta rendelkezem, tehát biztosított voltam 365 napon át a gyermekem várható születését megelőző két évben. Munkahelyemen a bruttó alapfizetésem 2018. február 19. és 2019. október 1. között 340 000 forint volt, amely 2019. október 1-jétől bruttó 394 000 forintra emelkedett (vagyis a novemberi utalással kaptam először az emelt bért.) Kérdéseim a következők:

- Így, hogy a szülésig táppénzen vagyok, benyújthatom a CSED iránti kérelmet a szülés várható időpontját megelőző 28. napon vagy annál korábban? Ha igen, a vonatkozó nyomtatvány hol érhető el? Létezik még olyan kombinált nyomtatvány, amellyel egyszerre vehető igénybe a CSED és a GYED? Ezen is lehet a CSED-et korábban igényelni? A folyósítás mikortól kezdődne korábbi igénylés esetén?
- Pontosan milyen CSED-összeggel számolhatok korábbi igénylés, illetve csak a szülést követő igénylés esetén a menetközbeni fizetésemelés tükrében? Melyik lenne számomra az előnyösebb?
- A táppénzen töltött napok nem képezik a CSED számolásának alapját?
- Az elmúlt két évben a legtöbb hónapban jelentős túlóraszámom volt; ez a cég részéről kifizetésre is került. A túlóra beleszámít a CSED összegének meghatározásába?
- Van a CSED-nek maximum összege?

Köszönöm szépen a válaszokat előre is.
A táppénztől függetlenül igényelheted a csedet a szülés várható időpontját megelőző 28. naptól. Ha táppénzen vagy, akkor az előtte való nappal lezárja az orvos a táppénzt. A kombi nyomtatványt ilyenkor is tudod használni, de készülj fel rá, hogy vannak kormányhivatalok, Budapestet tudom, hogy ilyen, akik születési anyakönyvi kivonat nélkül nem állapítják meg a csedet. Vagyis hiába adod be korán az igényt, félreteszik, nem kapsz ellátást addig, amíg be nem fut hozzá minden (pedig 42 napra ilyenkor is járna, csak utána kéne leállítani és várni a születési anyakönyvi kivonatot). Praktikusabb szülést követően 1 körben igényelni.

Egyik ellátás a másik alapjába soha nem számít bele, mert a táppénz és a csed nem alapja a 3%-os pénzbeli egészségbiztosítási járuléknak, az ellátások pedig csak abból az összegből számolódnak, ami után ezt megfizetted. A bér mellett a túlóra is ilyen. A számítási időszak vége kitolódik, hátrébb lesz a vége, ha táppénzen voltál a csed kezdetét megelőző 3. hónap végétől visszafelé, ahol akkor lenne a számítási időszak vége, ha nem lettél volna táppénzen. Az utolsó bérezett napig mennek vissza, onnan keresik hátrafelé a 180 bérezett napod (annak, akinek van ennyi, Neked lesz).

A béred ténylegesen csak nemegész 2 hónapig volt ténylegesen is 394.000 Ft + túlóra, mert csak októbertől fizetted meg a járulékot ennyi után, táppénz alatt nem volt járulékfizetés, így a számítási időszak nagy részében a 320.000 Ft-os bér + túlóra lesz. A szűk 2 havi magasabb bére akkor is benne lesz a számítási időszakban (és bő 4 havi régi bér lesz mellette), ha a csedet hamarabb igényeled és akkor is, ha csak szüléstől.

A csednek nincs maximuma, ha legalább 120 napi jövedelemből van megállapítva.

Szakbarbár
2020-02-15 16:05:02
Olvasói értékelés: 5/5
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja