SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakbarbár!
A méltányossági CSED/GYED-ről szeretnék kérdezni. Mik a tapasztalatok, általában kiknek, mennyi szolgálati időre adják meg? Esetemben 2019.02.11-ig GYES-en voltam a kisfiammal, sajnos a cég ahonnan eljöttem babázni pedig még 2018.08.31-án megszűnt. 02.11 után három hónapig járt az álláskeresői járadék (2019.02.13-2019.0514-ig ), de állást csak 2019 nov-dec környékén kaptam és csak most, 2020. januártól vagyok újra státuszban. Időközben kiderült, hogy jön a második baba, aki kb. 2020 augusztusra várható (aug. 2-re vagyok kiírva). Tehát legfeljebb 10 hónap szolgálati időm lesz így, vagy ugye kevesebb a bébi érkezésétől függően. Mennyire esélyes így a méltányossági CSED/GYED?

B kérdés: Ha nem kapom meg a CSED/GYED-et, akkor ugyan felveheti a férjem a GYED-et, DE akkor felmerül a kérdés, hogy mi lesz velem. A cégem benne van abban, hogy valamivel szülés után is foglalkoztassanak kisebb munkákkal, idézem "heti vagy havi pár órában". Azt mondták nem megbízási szerződésre vagy számlára, hanem ennyi órára lennék bejelentve. Mivel gyakorlatilag én lennék itthon a babával nem is hiszem, hogy reális ennél sokkal több, a napi 4 biztos nem ;) Viszont én nem sokat tudok erről az alkalmazási formáról, hogy ez nyugdíj/TB/munkaügyi státusz szempontjából mit jelent? Ha esetleg ennek a tisztázása meghaladja a pár mondat hosszúságot, azt természetesen megértem. Ez esetben a személyes tanácsadás is érdekelne! Köszönöm szépen!!
Nem ismerek senkit, aki méltányosságból igényelt volna csedet, gyedet, az egyetlen infóm a témáról az, hogy sok évvel ezelőtt az egyik megyei hivatal munkatársától azt hallottam, hogy 300 nap fölötti előzetes biztosítási jogviszony megléte esetén állapítják meg méltányosságból.

Mindkettőt külön-külön kell kérni és szerintem egy csed után újabb méltányossági ellátásnak kisebb az esélye, ezért talán praktikusabb csak gyedet kérni, mert azt kapod tovább - bár lehet rövidebb időre és alacsonyabb összegben is megállapítani. A biztosítás hossza csak az egyik tényező, a rászorultságot is vizsgálják.

A gyermekágy időszakára, problémamentes esetben 42 napra kaphatsz táppénzt - ezt beszéld le előre a háziorvossal, hogy vegyen fel 6-os kóddal, ha telefonálsz, hogy szültél - , onnan a baba 168 napos korági gyest tudsz igényelni. A 169. naptól egy apuka által igényelt gyed is opció.

Ha emellett bármilyen rövid munkaidőben, bármilyen kevés bérért dolgozol, akkor biztosított maradsz. A nyugdíj számításakor ez az időszak arányos szolgálati idővel fog csak beszámolódni (bér és a minimálbér arányában). 1 év alatt 1 év szolgálati időt szerzel így is, a ledolgozott évektől függő % lesz kevesebb, ott van arányosítás, mert egy falatnyi béres évvel csak töredékét szerzed a 365 napnak, így előfordulhat pl. hogy 42 év szolgálati időd lesz, de csak a 41 évhez tartozó %-ot kapod. Ha nem dolgozol addig, amíg apuka kapja a gyedet, akkor fizetni kell magad után az egészségügyi szolgáltatási járulékot.

Szakbarbár
2020-02-15 15:55:35
Olvasói értékelés: 5/5
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja