SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakértő!
Jelenleg GYED-en vagyok első gyermekemmel. 2019.10.25-én tölti be a két évet. Utána a GYES-re leszek jogosult. Úgy néz ki, hogy kisbabát várok, de még az elején vagyok, így a várható szülés 2020. május.
2017.10.25-ig folyamatos volt a munkaviszonyom 2007.10.01-e óta. Szülés előtt egy hetet voltam táppénzen. Szülés napjától kaptam a CSED-et.
Az lenne a kérdésem, hogy érdemes-e papíron visszamennem dolgozni? Én úgy gondoltam, hogy novembertől kivennem a felgyűlt szabadságaimat és utána táppénzre mennék a baba megszületéséig. Első kérdésem az lenne, hogy ez lehetséges-e, a másik pedig, hogy ilyen esetben jár-e a CSED a baba megszületésekor, illetve mi lesz a CSED alapjának összege és a későbbiekben a GYED alapjának összege.
Köszönöm szépen előre is a választ.
A táppénz mindenképpen jó ötlet, a következő csed és gyed összegét pedig nem befolyásolja sem a szabadság, sem a táppénz. Ami miatt praktikus legalább pár napot szabadságon lenni a gyed előtt az az, hogy táppénz és gyes csak akkor jár együtt, ha gyes melletti munka után vagy táppénzen - a szabadság ebből a szempontból olyan, minta dolgoznál -, egyébként választani kellene a kettő közül. Bár apuka gyesigénylésével a gyes is realizálható.

A szabadságnak azért nincs jelentősége az ellátások összege szempontjából, mert ha a béred kevesebb, mint a minimálbér kétszerese, akkor mindegy, hogy hány bérezett napod van, ha több, akkor pedig legalább 120 nap szabadság és munka lenne csak az érdekes, ennyi nem lesz. A következő csed és gyed alapja az aktuális bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese, és az előző csed alapja közül a magasabb lesz.

Szakbarbár
2019-09-13 14:01:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja