SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakbarbár,
középiskolai tanár vagyok, nem tudom, hogy releváns-e, de egy alapítványi iskolában dolgozom, így a fizetésemet nem az államtól kapom. Öt éve folyamatos a munkaviszonyom. Október végére vagyok kiírva az első gyerekemmel, és mivel a terhességem magas kockázatú, a következő tanévet már nem fogom megkezdeni, az orvosom az utolsó időszakban (augusztus közepével kezdődik meg az új tanév) táppénzre fog kiírni. A kérdésem a következő: a csed és a gyed megállapításakor csak az elmúlt egy év átlagos havi bruttó bérét veszik figyelembe, vagy beleszámít a veszélyeztetett terhesség okán táppénzen töltött időszak is? Ha beleszámít, megkezdeném a csedet 28 nappal a szülés előtt, hogy a lehető legrövidebb ideig legyek táppénzen, és ne csökkenjen drasztikusan a számomra megállapított összeg, ha nem számít bele, nem kezdeném meg a csedet a szülés előtt 28 nappal, hiszen nem fogok dolgozni, azt csak a szülés időpontjától kezdve igényelném, így ennyivel tovább tudnék majd otthon maradni.
Válaszát, segítségét előre is köszönöm!
Egyik ellátás összege soha nem számít bele a másik ellátás alapjába. Minden ellátáshoz a kezdetét megelőző 3. hónap végével zárul a számítási időszak. Hosszú, folyamatos biztosításnál, mint amilyen a Tied, az innen közvetlenül visszafelé lévő 180 bérezett napból, csak abból számolódik az ellátás. Annak érdekében, hogy csakis és kizárólag bérből számolódjon, ha szükséges, hátrébb megyünk egészen az előző év elejéig és távolabbi jövedelmet veszünk alapul, vagy ha szükséges, akkor inkább kevesebb napból számolunk (ha nincs 180, de van kevesebb, akkor arra további szabályok vannak attól függően, hogy hány napi), de mindig csakis és kizárólag a 3%-os egészségbiztosítási járulék alapját képező bérből számolunk. Táppénzből, csedből, gyedből, gyesből ezt nem fizeted, tehát azok a napok, amikor ezeket kaptad, nem vesznek részt a számításban, azokat átugorjuk, amikor az utolsó - esetedben - 180 bérezett napod keressük.



Szakbarbár
2019-07-20 09:03:33
Olvasói értékelés: 5/5
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja