SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakértő

Köztisztviselő vagyok, 2010. októbere óta egy helyen, folyamatos jogviszonyban. Soha nem voltam táppénzen és betegszabadságon sem.
2017. május 24.-én született meg a kisfiam. 2019. május 25.-től, a gyed lejártával gyesen vagyok vele itthon.
Sajnos - anyagi okokból - a felgyülemlett szabadságokat kivettem, június 20-ig rendes szabadságon voltam, június 21.-től így a munkahelyemen fizetés nélküli szabadságon vagok státuszban.
Néhány napja kiderült, hogy a régóta vágyott második gyermekkel vagyok várandós. Ezt a munkáltatónak még nem jelentettem be.

A kérdésem az lenne, hogy van-e arra lehetőség, hogy gyesről táppénzre menjek? Ha igen, mi ennek a menete így, hogy nincs szabim, amit kivehetnék?
Ebben az esetben melyik jövedelmet veszik a táppénz alapjául?
Szerencsére elég rugalmasak és segítőkészek a munkahelyemen, de amikor hipotetikusan beszéltünk erről a lehetőségről (tudják, hogy terveztünk még egy gyereket), a hr-es nem tudott erre a kérdésre válaszolni.

És még egy kérdésem lenne a jövendőbeli cseddel kapcsolatban: az esetleges táppénz befolyásolja a csed összegét? Úgy értem, nem a táppénz összege lesz a csed alapja, hanem a kedvezményszabály értelmében az első gyermek születésekor figyelembe vett jövedelem, ugye?

Hálásan köszönöm a válaszát! Óriási segítség lenne...

Üdvözlettel:
Kiss M. Enikő

Ha bejelented, hogy nem veszed tovább igénybe a fizetés nélküli szabadságot - ezt vagy 30 nappal korábban kell bejelenteni, vagy megállapodhattok a munkáltatóval abban, hogy ennél hamarabb befejezed -, akkor munkavégzési kötelezettséged van. Keresőképtelenül ennek nem tudsz eleget tenni, táppénz meg akkor jár, ha keresőképtelen vagy és nem tudod ellátni a munkádat.

A csed, gyed, gyes, táppénz nem számít bele a következő csed, gyed alapjába. Még 30 bérezett napod sem lesz - szabadság -, ilyenkor az ellátások első napján aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese és az előző csed alapja közül a magasabb lesz az új csed és az új gyed alapja.

Szakbarbár
2019-07-08 20:27:42
Olvasói értékelés: 5/5
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja