SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt szakértő!

Azt szeretém kérdezni, hogy pontosan melyik időszakot veszik figyelembe a GYED összegének kiszámításakor? Nálunk az édesapa menne GYED-re helyettem. Ha én 2019. szept. 1-én szülök, akkor a CSED, azaz a születést követő 6 hónap lejárta után a 2020. március 1-ét megelőző 2 évet veszik nála figyelembe? Amelyik két évben neki meg kell legyen a 365 munkával töltött napja, ugye? Az összeg kiszámításánál pedig a GYED jogosultság napját, tehát március 1-et megelőző három hónap előtti 6 hónapot nézik? (azaz 2019. június 1 és december 1 közötti időszakot?
Picit kacifántos még nekem ez az egész Gyed számolósdi, de remélem érthetően kérdeztem.
Válaszát előre is nagyon köszönöm,
Regina

Apukánál is a baba születését megelőző 2 évben kell 365 nap biztosítási idővel rendelkezni, a másik jogosultsági feltétel pedig az, hogy a gyed első napján fennálljon a biztosítási jogviszony. Az ellátás alapjánál már egészen más időszak az érdekes.
2020. március hónapban kezdődő gyedhez a számítási időszak vége a megelőző 3. hónap vége, tehát 2019. december 31. Innen hátrafelé az utolsó 180 bérezett nap az ellátás alapja, ha van ennyi. (Ha nem lenne, akkor azt is rendezi a jogszabály.)

Szakbarbár
2019-03-09 18:35:56
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja