SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakértő!
Azzal a kéréssel fordulok Önhöz, hogy esetemen segítsen kiigazodni. Nemrég tudtam meg, hogy terhes vagyok, a szülés várható időpontja 2019.08.20.
2019. január 1.től van új munkaviszonyom (bruttó 300e ft), előtte KATA-s vállalkozásom volt csak és a vállalkozásom jelenleg is megvan még (több mint 2éve folyamatosan), viszont táppénzre kellene mennem. A vállalkozásom legalább június végéig meg kellene tartsam aktívan. Aggodalmam és kérdésem erre vonatkozik, hogy amennyiben táppénzre megyek mondjuk februártól, akkor "elvesztem" a munkaviszonyom által biztosított jövedelmet a csed/gyed számítása során is, tehát 2 éven át gyedben a töredékét kapnám, vagy a táppénz nem befolyásolja azt, hogy mennyi gyed-et fogok majd kapni? Több könyvelőt is megkérdeztem, volt aki azt mondta nem számít a táppénz, volt aki azt mondta ne menjek táppénzre, mert nagyon kevés gyedet fogok kapni. Előre is köszönöm megtisztelő válaszát!
A táppénz nem számít bele az ellátások alapjába, sőt általánosságban, mert kivétel nélkül igaz, hogy egyik ellátás soha nem számít bele egy másiknak az alapjába. Minden ellátás alapja csak a 3%-os pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelem, táppénzből, csedből, gyedből ezt nem vonják, ezért nem számít bele. Amikor 180 (vagy ha ennyi nincs, akkor 120, vagy ha ennyi sincs, akkor legalább 30) napi jövedelmet keresünk, aminek az átlaga az ellátás alapja lesz, akkor a táppénzes napokat átugorjuk és megyünk hátrébb a számítási időszakban, hogy csak bérezett napokat vegyünk figyelembe.

A teljes munkaidő melletti katások helyzetének a kezelése eléggé kiforratlan, ha nem lenne legalább a szülés előtti 1 évben teljes munkaidős munkaviszonyod (akárhány helyen), akkor összetettebb a helyzet ennél.

Szakbarbár
2019-01-27 08:53:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja