SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakértő!
Első gyermekem 2016 júniusában született. Jelenleg gyes-en vagyok vele. Közben második gyermekünket 2019 júniusára várjuk. 2012 óta folyamatos munkaviszonyom van. Kérdésem az lenne, hogyan járnák jobban a kifizetéseket illetően? Munkahelyemen kérjem a szabadságaimat, majd utána táppénzre menjek? A csed-et igényelhetem most is a szülés előtt? A gyed-et milyen összegből számolják majd?
Köszönöm!
Teljesen izgalommentes a helyzet, tökéletesen mindegy, hogy mit csinálsz, az összes létező esetben - leszámítva a legalább 120 nap szabadságot+munkát -, ugyanannyi lesz a végeredmény. Ha egyáltalán nem vagy szabadságon, vagy 30 napnál kevesebbet, akkor a következő csed és gyed alapja az ezek első napján érvényes szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese, illetve az előző csed alapja közül a magasabb. 30-119 bérezett nap esetén, a 30-119 napi átlag - ez gyakorlatilag ugyanúgy a szerződés szerinti bér - , de legfeljebb a minimálbér kétszerese, illetve az előző csed alapja közül a magasabb lesz az alap.

A csedet mindenképpen érdemes a lehető legkorábbi időponttól, a szülés várható idejét megelőző 28. naptól igényelni, mert akkor durván egy hónappal tovább kapsz ellátást. Semmilyen jelentősége nincs, ha a baba végül nem pont a kiírt időpontban születik, a csednek csak az a lényege, hogy amikortól indult, onnantól 168 napig jár.

Szakbarbár
2018-11-07 17:21:29
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja