SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakértő!
38 évesen folyamatos, napi 8 órás munkaviszony mellett – ismerőseim A cégétől - mentem el szülni 2016 július 19-én. Ezt megelőzően 2016.04.18-ig dolgoztam (bruttó 210000Ft bérrel, ugyanitt), majd táppénzre vettek kismamaként. 2016.07.18-ig időarányosan vettem ki a szabadságaimat. Hármaska betöltötte a 2 évet (2018.07.19-én) és szeretnék munkába állni, de nem A céghez mennék vissza. Az eltelt idő alatt hány nap szabadságom gyűlhetett össze A cégnél (ezt meg kellene „váltanom”, így egyeztünk meg anno)? Mit lehet még csinálni a szabikkal ebben az esetben (lemondhatok róla...)? Mennyit kell "kicsengetnem" a szabik után 1 hónapra? A szabadságok térítésekor használható az adókedvezmény, amit a munkáltató kap, ha piacra visszatérő anyukát foglalkoztat 2 éven belül? Hogyan helyezkedhetek el B céghez, úgy, hogy A cég munkaviszonya passzív maradna (jó bejelentett bér, folyamatos munkaviszony) és a szabikat sem váltanám meg a gyermekem 3 éves kora előtt. Az új munkahelyen hány órába dolgozhatok? A 4, vagy 6 órás munkaviszony, hogy számolódik el később a nyugdíjba (egész vagy tört napot ér jelenleg)? Van-e bér- vagy egyéb – korlát, ha B munkahelyen munkát vállalok? A kicsi novemberben kezdené a bölcsit. Ennek féltétele a munkaviszony. Ha nem találok addigra B munkahelyet, akkor A-nál elkezdem kivenni a szabikat, és fizetem a terheket. Szabi alatt, ha a gyermek beteg mehetek vele táppénzre megszakítva így a szabadságokat (csökkentve így egy kicsit a kiadásokat)? Ha elfogynak a szabik pár nap munkaviszony után kérhetem A-tól, hogy ismét visszamehessek csak gyesre, mert nem tudom a munkát összeegyeztetni az egyéb tennivalókkal és ne kelljen folyamatosan a járulékokat fizetnem, de a munkaviszony fennálljon? Elnézést, hogy így rébuszokban vagyok kénytelen írni, de remélem azért lehet olvasni a sorok közt. Segítségét előre is köszönöm! Üdvözlettel, Anya
Ha most 38 vagy, akkor a szülés évében 36 voltál és abban az évben 27 nap járt egész évre. Ha a csedet a szülés napjától igényelted, akkor a csed ideje és a gyed első 6 hónapja, amire jár a szabadság, 2017.07.02-ig tartott. Az egyetlen, amit biztosan meg tudok mondani, hogy 2017-re 14 nap szabadság járt. 2016-ra a teljes éves 27 napból ki kell vonni annyit, amennyit abban az évben kivettél és a maradékot hozzá kell adni a 2017-es 14 naphoz.

Ha ismerős cégbe voltál szívességbe bejelentve és most Téged terhel a szabadságmegváltás – amiről ne lehet lemondani – közterhe, akkor azt lehet csinálni, hogy kölcsönösen elszámoljátok magatokat, ha pl mind a ketten 8 napot számoltok, akkor senki nem fog reklamálni, hogy többet akar kiadni/kivenni. A kutya sem nézi, hogy egy megszűnt munkaviszonyos mit kapott és az hogy jött ki. Valamennyi azért legyen elszámolva.

A kiadott szabadságra járó bérből érvényesíthető az anyasági ellátások utáni szociális hozzájárulási adó kedvezmény, ez akár teljesen nullázhatja is ezt a legnagyobb tételt, főleg, ha ha okosan van nem megváltva, hanem kiadva a szabadság, mert egy hónapra nem esik több bér, mint 100.000 Ft, ami a kedvezmény alapjának a maximuma. A szabadságot megszakítva tudsz gyermekápolási táppénzen lenni, fizetés nélküli szabadságra is bármikor vissza tudsz menni.

Minden további nélkül lehet másik munkaviszonyod idő- és bérkorlát nélkül, miközben a jelenlegi munkaviszonyból gyermek gondozásához kért fizetés nélküli szabadságon vagy. A részmunkaidő tb következményei nem érintenek, amíg gyesen vagy.


Szakbarbár
2018-09-14 19:13:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja