SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakértő!
2017.01.04-én született meg 1. gyermekem, jelenleg GYED-en vagyok vele, a GYED összege nettó 118.000 Ft. A 2. gyermekemmel pedig várandós vagyok, ő várhatóan 2018. október 31-én születik meg, akkor még jár a GYED az 1. gyermekem után is. Ugyan kicsit megkésve, de szeretnénk optimalizálni a családi bevételeinket a 2. gyermek érkezése kapcsán.
Az 1. gyermekem születése előtt kb. 10 évig társas vállalkozóként dolgoztam (saját egyszemélyes ügyvédi irodámban voltam személyesen közreműködő tag), 2016. áprilistól 2016. december 31-ig bruttó 222.000 Ft volt a kapott személyes közreműködés díja (akkori minimálbér kétszerese), ez alapján kaptam a CSED-et és kapom jelenleg is a GYED-et.
Kérdéseim:
- Ha ügyvédi tevékenységem folytatását a kamara engedélyezi (várhatóan 2018.09.01-től kezdődően), de ténylegesen egyetlen napot sem dolgozom majd, hanem az 1. naptól kezdve veszélyeztetett terhesként táppénzre megyek a 2. gyerekkel, akkor havonként mennyivel nő a család jövedelme, tehát mennyi táppénzt kapok havonta? Jól gondolom, hogy a kapott táppénz összege kb. megegyezik az 1. gyermek után folyósított GYED összegével, tehát kb. havi 118.000 Ft lesz?
- A táppénz után (miatt) foglalkoztatóként mekkora fizetési kötelezettségem keletkezik? Azt találtam, hogy a táppénz 1/3-ad részét a foglalkoztatónak kell megfizetni, de az nem egyértelmű, hogy minek az 1/3-ad részét, tehát mekkora havi összegről van szó? Esetleg ezen kívül a foglalkoztatót terheli más egyéb fizetési kötelezettség?
- Lehetséges, hogy egyetlen napot se dolgozzak, hanem a tevékenységem folytatása engedélyezése esetén aznapi hatállyal azonnal táppénzre menjek (a szabadság a tagi jogviszonyra figyelemmel nem értelmezhető esetemben)?
- Az ügyvédi tevékenységem folytatása esetén, ahogy eddig is tettem, a személyes közreműködés díját a mindenkori minimálbér kétszeres összegében határoznám meg, bár az azonnali táppénzre figyelemmel ennek kifizetésére nem kerülne sor egyetlen nap után sem. Ebben az esetben a megemelt közreműködői díj lehetne a 2. gyermek után igényelhető CSED és GYED alapja vagy a kedvezményszabályt alkalmaznák és maradna az 1. gyermek után megállapított összegű CSED és GYED.
- Sajnos azt is csak most észleltem, hogy a GYED összege magasabb lenne, ha azt a férjem igényelné, az ő bruttó bére meghaladja a jelenlegi minimálbér kétszeresét. Úgy olvastam, hogy a táppénz kezdetétől lemondhatok a GYED-ről, ezen naptól azt a férjem igényelheti. Lehetséges, hogy az 1. gyerek után járó GYED-et (majd GYES-t) a férjem kérje, a 2. gyermek utáni táppénzt, majd CSED-et (később GYED-et) pedig én?
- Milyen hátrány ér, ha október 1. napjától ismét szüneteltetem tevékenységem? Október 1-3. napja között még nem leszek jogosult CSED-re (hacsak nem korábban születik meg a 2. gyermek) és ekkor már táppénzre se leszek jogosult, az 1. gyerek utáni GYED-et pedig a férjem kapná, tehát lesz 3nap kiesés a biztosítási jogviszonyban. Úgy vélem, hogy ez a későbbi ellátások összegét ez nem érinti, de a szolgálati időből hiányozhat ez a pár nap, illetve ezekben a napokban egészségügyi ellátást nem kaphatok.
- A veszélyeztetett terhességet már egy májusi szakorvosi diagnózis megállapította, de akkor nem kezdtem még el az ügyvédi kamaránál a tevékenység folytatásának engedélyezését, majd a táppénzhez szükséges igazolás kiállítását intézni. A jogszabály szerint táppénz 6 hónapra visszamenőleg és méltányosságból is igényelhető. Gyakorlati tapasztalata szerint eredményesen kérhető lenne a táppénz visszamenőlegesen, a szakorvosi diagnózis kiadása időpontjától?
Alkalmazott esetén elég, ha a fizetés nélküli szabadságot megszünteti és másnaptól kaphat egyszerre táppénzt és gyedet. Hogy Nálad mi felel meg a fizetés nélküli szabadság megszüntetésének, azt nem tudom megmondani. Amit felvetettél, a fizetett szabadság, az is kizárólag munkaviszonyban értelmezhető.

Társas vállalkozó táppénzének, csedének, gyedének az alapja 0 bérezett nappal a minimálbér 150%-a, tehát irreleváns, hogy mennyi személyi közreműködői díjat határoznál meg, ez csak akkor lesz érdekes, ha be is tolod utána a járulékot.

Táppénzből ez családi kedvezmény nélkül napi nettó 3.519 Ft-ot jelent. Azért napi összeget mondok, mert mindig annyi napra fogod kapni, ahány napról az igazolás be lesz küldve - ez jellemzően 7 nap az elején, utána pedig mindig 14 nap, ha az orvos úgy állítja ki az igazolást, ahogyan kellene.

A napi bruttó táppénz harmadát terhelik a foglalkoztatóra, ez napi 1.380 Ft. Más fizetnivaló nincs.

Az ellátások optimalizálásához egy tanácsadást javasolnék.

Szakbarbár
2018-08-12 20:22:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja