SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakbarbár!

Szeptemberre várom első babám, Május 1. óta táppénzen vagy, mint veszélyeztetett terhes. A munkaviszonyom 2016 Február 1. óta áll fenn 4 órás bejelentett munkaviszonyban 60 ezret kerestem, 2018. Január 1. óta 8 órás munkaviszonnyal bruttó 180.500 Ft, ami ugye nettó 120.000 Ft. Ez ugye csak 4 hónapig tartott, azután május 1-vel táppénzen vagyok. Így mekkora összegű táppénzre vagyok jogosult? Még nem kaptam semmit, ugyanis a könyvelő több, mint egy hónappal késöbb adta csak le a papírokat, mint kiderült.
Illetve jobban járnék, ha még szülés elött megszüntetném a munkaviszonyom és egy másik cégnél lennék bejelentve magasabb bérrel ( 250.000 Ft ) ? Ismerősömnél is így volt, hogy szülés elött legalabb 2 hónapig 250.000 Ft-ra volt bejelentve és most 160.000 Ft -ot kap a baba után. Elötte ő is 60 ezret keresett, ha jól dnlékszem 6 vagy 8 órás munkaviszonnyal, aztan ugye másik cégnél volt bejelentve legalább 61 napig. Ez tényleg müködik? A könyvelő erről semmit nem tudott mondani, illetve annyit, hogy necces mivel jelenleg veszélyeztetett terhesség miatt vagyok táppénzen és ilyenkor nagyon meghurcolhatják a nőgyógyászt. És ha a munkaköröm miatt került sor a táppénzre vételre, az veszélyezteti a terhességet? És egy másik munkahelyre megyek át, ahol más a munkakör, pl adminisztrációs és otthonról is végezhető akár? Vagy felejtsem el inkább, nem éri meg ezt kockáztatni a nagyobb összegű szülés utáni támogatások miatt?
Segítségét előre is köszönöm!
Minden ellátás alapja a kezdetét megelőző 3. hónap végétől visszaszámolt 180 bérezett napi átlag - ha van ennyi, ha nincs, akkor más szabályok jönnek, minden helyzetre van - és legfeljebb az előző év elejéig számítanak be a jövedelmek. A májusban induló táppénz alapja a 2018. február 28. előtti 180 napi átlag, vagyis 4 havi tavalyi 4 órás és 2 havi idei 8 órás bérből számolódik a táppénz. Mivel ezt mindig annyi napra kapod, amennyiről az igazolás be van küldve, ezért úgy mondom, hogy 1 naptári napra kb. nettó 1.700 Ft (családi kedvezmény nélkül).

A csed alapja az utolsó 180 bérezett napi átlag, durván 4*180.500+2*63.750 Ft átlaga lenne, ebből a 30 és 31 napos átlagában családi kedvezmény nélkül nettó 84.000 Ft körüli csed lesz. A gyedhez már csak a 2018-as bérek játszanának, a 180.500 Ft-os átlagból családi kedvezmény nélkül kb havi nettó 95.000 Ft a gyed.

Ha lesz egy új munkaviszonyod, akkor csak az ottani bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz az ellátások alapja, tehát ha meg tudsz oldani egy ilyet, akkor a béred kicsivel a minimálbér kétszerese fölött legyen és akkor a helyzetből kihozható legtöbbet kapod. Az biztos, hogy az orvosodnak ahhoz semmi köze nincs, ha a javaslata ellenére munkába állsz, dolgozol egy kicsit és utána munkahelyet váltasz. Milyen felelőssége lenne ebben? Mindenki variál, aki tudja, hogy mit kell tenni és van is rá lehetősége, amíg bizonyítható, hogy ténylegesen dolgoztál a másik helyen, addig nem tud belőle gond lenni, egyébként is nagyon minimális az esélye, hogy egyáltalán foglalkozik vele valaki, amióta az ombudsman azt mondta a kormányhivataloknak, hogy hagyják békén a kismamákat és ne gyártsanak összeesküvés elméleteket, hogy valaki csak a magasabb ellátás miatt váltott terhesen.

Szakbarbár
2018-07-27 07:02:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja