SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tiszteletem!

Olvasgattam a válaszokat, így kezd tisztulni a kép, de azért lenne még egy kérdésem. Jelenleg GYES-en vagyok az első babával, aki márciusban volt 2 éves. A munkahelyemen minimálbéren voltam bejelentve 8 órában. Jelenleg is tart a munkaviszonyom természetesen.
az már tiszta, hogy ha jön a második baba, akkor minimum annyi Tgyást, illetve GYED-et fogok kapni, mint az elsővel. De! Ha most tervezzük a babát, akkor esetleg érdemes visszamennem dolgozni úgy, hogy a szabadság kiadatásával kezdek, és utána betegállomány? Ebben az esetben, ha jól értelmeztem az eddigieket, akkor a GYES nem járna, hiszen ténylegesen nem dolgoztam. (Az első babával is 9-es kóddal voltam táppénzen szülésig.) Illetve választhatok, hogy GYES, vagy táppénz, de egyértelmű, hogy a nagyobb összeget választja az ember. Vagy lehet esetleg olyat is, hogy átkérjük ebben az esetben a GYES-t az apuka részére, így mindkettőt megkapjuk.
A munkáltatómnak ugye kötelessége elfogadni azt, hogy visszamegyek papíron dolgozni tulajdonképpen, és a szabadságot kiadnia?
A másik, ami kicsit zavarosabb, hogy ha a munkáltatóm beintene a szabi miatt (bár úgyse tudna rögtön helyet biztosítani nekem), akkor ha én kilépek, akkor mit tegyek utána? Menjek el munkanélkülire, vagy vki jelentsen be inkább vmekkora összeggel? Bár a második a rosszabb opció.
És ha munkanélkülire megyek, mi alapján számolják a munkanélkülit, a TGYÁS-t, és a GYED-et?
Remélem érthetők a kérdések és felvetések.
Előre is köszönöm válaszát.
Ha a béred mindig az aktuális minimálbér volt, akkor ez közben folyamatosan emelkedett, akkor is, ha nem realizáltad, mert nem dolgoztál. Egy új csed, gyed alapja a kezdés évében aktuális béred, az akkori minimálbér lenne. A kedvezményszabály, amivel ha kevesebb lenne, akkor ugyanannyi lesz az ellátás, mint az előző csed volt, Nálad nem lesz alkalmazható, mert nem jelentene kedvezményt, az általános szabályok szerint megállapított összeg magasabb. Ez akkor is így van, ha egyetlen napot sem dolgozol, ha több, mint fél évet dolgoznál, illetve ha akárhány nap ledolgozása után mész táppénzre. Röviden tehát azt lehet mondani, hogy minden mindegy, így is, úgy is az újévi minimálbér lesz az ellátások alapja.
Ha nem dolgozol (nem vagy szabadságon) a táppénz előtt, akkor a gyes nem jár a táppénz mellé, ebben az esetben apukának tudod átadni.
A munkáltatónak jogszerűen nincs más választása, mint tudomásul venni, ha be akarod fejezni a fizetés nélküli szabadságot, mert ez a bejelentéstől számított 30. napon megszűnik. Utána kutya kötelessége kiadni a babázás alatt felhalmozódott szabadságot, amit addig tud megtenni, amíg keresőképes vagy, keresőképtelennek nem lehet szabadságot kiadni, ez a céljával ellentétes. Nem kell vele foglalkozni, ha a munkáltató nem tapsol örömében és végképp nem szabad emiatt megszüntetni a munkaviszonyt. Járadék csak 3 hónapig jár, ha nem ezalatt szülsz, nincs csed és gyed, elesel a táppénz, csed és gyed első 6 hónapjára járó szabadságtól, esetleges további baba utáni ellátásoktól, utána, ha nem tudnak visszavenni, felmondási időre járó bértől, végkielégítéstől.

Szakbarbár
2018-06-24 18:41:18
Olvasói értékelés: 5/5
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja