SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakbarbár!

Gyermekem augusztusban lesz 2 éves, ezen időpontig Gyed-en vagyok itthon vele. Szeptembertől bölcsődebe irattam én pedig munkába terveztem visszamenni, azonban nemrég kiderült ismét várandós vagyok. Második gyermekem februárban érkezik.

Munkaviszonyom 2015. év elejétől határozatlan, 650000 Ft a bruttóm, ebből rendkívül magas Csed-ben részesültem (év végi prémium is beleszámítva), Gyed maximumot kaptam.

Kérdésem az lenne, hogy érdemes-e az eredeti terv szerint szeptembertől 6 órában visszamenni dolgozni (maximum január közepéig, azaz kb 5 hónapra), avagy itthon maradni és a fizetés nélküli szabadság megszüntetését kérve azután táppénzre menni a szülésig (ekkor férjem igényelhetné a Gyes-t?).
A táppénzre menetelnek milyen előfeltételei vannak?

A harmadik opció az lenne, hogy itthon maradok és szeptembertől a szülésig csupán első gyermekem után járó Gyes-t kapom majd.

Első és második opció esetén miből számítódik majd a második gyermek után járó támogatás (Csed, Gyed)?
Valószínűleg a ca. 5 hónap aktív munkából nem jön össze 180 nap, de 120 lehetséges.

A táppénz alatt elbocsáthatnak?
A fizetés nélküli szabadság megszüntetése után, amíg nem tudatom a terhesség tényét kikerülök a felmondási védelem alól?
A szabadságot munkába visszatérésem esetén mindenképpen ki kell vennem?
A visszamenetel mellett az szól, hogy a cégnél kapacitáshiány van, és várnának vissza mihamarabb, én pedig segíteni szerettem volna (még ha csak 5 hónapra is).

Köszönöm esetemre vonatkozó megtisztelő válaszát.

Üdvözlettel
A táppénz egyetlen feltétele, hogy a fizetés nélküli szabadságot előtte mondd vissza. Tisztább a helyzet, ha fizetett szabadságot veszel ki, de enélkül is mehetsz táppénzre, csak így lehet, hogy elsőre problémája lesz vele annak, aki elbírálja a táppénzigényt és egyszerűbb, ha nem kell egy fellebbezésben győzködni az illetékes szervet arról, hogy amint nem vagy fizetés nélküli szabadságon, úgy értelmezhető a keresőképtelenség, akkor is, ha előtte "nem kerestél".

Bármelyik verzió lesz is, a cseded és a gyeded minimum ugyanannyi lesz, mint az előző volt, mert az általános szabályok szerint kiszámított alapot összehasonlítják az előző csed alapjával és a kettő közül a magasabbat állapítják meg. Az általános szabályok szerint korlátlan - minimálbér kétszeresénél többől számolódó - csedhez legalább 120 bérezett nap kell, ha dolgoznál is ennyit, nem valószínű, hogy az új 6 órás bérből számolt átlag több lenne, mint a régi 8 órásból volt, ezért Neked nagyon jól jön az előbb részletezett kedvezményszabály, ami a Te helyzetedben alkalmazható.

A terhesség és a keresőképtelenség külön-külön is felmondási tilalom. Ha előbbit nem tudja a munkáltató, utóbbi pedig nem aktuális, akkor nincs, ami védjen, de legkésőbb a felmondás átadásakor jelezheted a terhességet.
A babázás alatt felhalmozódott szabadságot el kell kezdeni kiadni, aztán van olyan, hogy nem sikerül az egészet, akkor van ilyen, ha közben bejön a táppénz. De ha keresőképes vagy, akkor ki kell adni.

Szakbarbár
2018-06-15 23:09:01
Olvasói értékelés: 5/5
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja