SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakértő!
Jelenleg adószámos magányszemély vagyok már egy éve, de tervezem, hogy visszamegyek KATA-ba. Korábban is az voltam, csak szüneteltetnem kellett elmaradás miatt. Ugyanakkor tervbe van véve a gyermekvállalás is 2 év múlva. Tudom, hogy addig még sok minden változhat, de jelen állás szerint, mi lenne a legjobb lépés ahhoz, hogy a lehető legjobb segélyt tudjam majd igénybe venni? Mert az itt található válaszok alapján az derült ki, hogy KATA-sként semmiképp sem éri meg GYES-re menni. Ezek szerint szükségem lesz egy bejelentett munkahelyre és ha igen, mennyi idővel a szülés előtt? Megkavart egy kicsit, hogy olyan választ is olvastam itt, ahol egy ugyancsak KATA-s hölgy egy hónapra elment bejelentetten dolgozni és neki az volt az érvényes a GYES megállapításánál. Így most már elvesztettem a fonalat. Tudna ebben segíteni, hogy a jövőre való tekintettel milyen okos lépéseket kellene tennem? Előre is köszönöm szépen a válaszát!
A 2 és 3 kor között kapható gyes független a biztosításól és a jövedelemtől, alanyi jogon jár és fix összegű. A csed és a gyed az, ami biztosítástól és jövedelemtől függ. 2 jogosultsági feltételük van: a szülés előtti 2 évben 365 nap biztosításban töltött idő és egy, legalább a csed kezdetén fennálló biztosítási jogviszony.

Az előzetes biztosítás akárhány jogviszonyból meglehet, az ellátások alapja viszont csak az aktuális jogviszonyban elért jövedelem, tehát ha a terhesség végén vagy minmálbér kétszeresét elérő bér, akkor abból elvileg lehet minimálbér kétszerese alapú csed, ami a helyzetben elérhető legtöbb, és ugyanennyiből számolódó, egyben maximális gyed. Az más kérdés, hogy a kormányhivatal vizsgálhatja, hogy a munkaviszony valós volt-e, munkavégzés és nem az ellátások megszerzése miatt jött-e létre.

Adószámos magánszemélyként legfeljebb abban a ritka esetben vagy biztosított, ha kifizetőnek - leegyszerűsítve: cégnek - dolgozol, ebben az esetben is csak akkor, ha tudják - nem szokták tudni - , hogy a járulékokat le kell vonni akkor is, ha számlát adsz.

Miután jelenleg 1 évnél régebben nincs biztosításod, 1 éven belül szülve egyáltalán nem lennél jogosult csedre, gyedre akkor sem, ha a terhesség kiderülését követően rögtön újra katás ev lennél.
Ha az előzetes biztosítás rendben van, akkor ócska járulékalapból is könnyen és gyorsan lehet magasabb összegű ellátás, hála annak, hogy csak az aktuális jogviszonyban elért jövedelem számít - de azért ne a 9. hónapban induljon ez az új jogviszony. Az előzetes biztosítás összeszedése nehezebb, mint az ellátás feltornászása, egyelőre csak erre kellene koncentrálni. Katás ev-ként vagy ismerős cégében minimális részmunkaidővel is ketyeg a biztosítás, a többin ráér akkor gondolkodni, ha terhes leszel.

Szakbarbár
2018-01-21 19:52:44
Olvasói értékelés: 5/5
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja