SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakértő!
Az alábbi helyzettel kapcsolatban kérem a segítségét:
Az első gyermekem 2015.08.05-én született, az utána járó CSED és GYED alapja az akkori szerződés szerinti bérem volt, bruttó 122.000 Ft. Jelenleg GYES mellett dolgozom egy másik munkáltatónál április eleje óta. Tervezzük a kistesót, viszont nem tudok eligazodni, hogy ha nem lesz meg az egy év munkaviszonyom bedolgozva, mielőtt esetleg táppénzre kerülök, akkor mi alapján számolják a CSED-et és a GYED-et ha a gyermek a GYES lejárta után születik?
Tavaly volt még pár napom alkalmi munkavállalói bejelentéssel egy másik vállalkozónál. Azok a napok is számítanak az egy év ledolgozott időbe?
A jelenlegi bérem magasabb, mint az első gyerkőc születésénél, jól tudom, hogy csak akkor lesz ez az alapja az ellátásoknak, ha itt meglesz az egy évem? Illetve az is kérdés, hogy a részmunkaidő hogyan számolódik a ledolgozott időbe? Ugyanis itt részmunkaidőben kezdtem, utána lettem teljes munkaidős.
A segítségét előre is hálásan köszönöm!
Üdvözlettel,
Bori
Ha jól értem, akkor ahonnan eljöttél babázni, onnan fizetés nélküli szabadságon vagy és közben elkezdtél máshol dolgozni. A főállásodban feltételezem, hogy a mindenkor aktuális garantált bérminimum a béred. Ha így van, akkor az innen kapott csednek és gyednek ez lesz az alapja. Ha a másik munkaviszony is fennáll a csed kezdetén, akkor ebből a jogviszonyból is jogosult leszel csedre és - a maximumig kiegészítve - gyedre. A táppénz egyik helyen sem befolyásol semmit, mert ez nem alapja az ellátásoknak. Az első helyen a szerződés szerinti bér, a másikon a bérezett napokból számolt átlag az ellátás alapja. Ha a számítási időszakban volt rész-
és teljes munkaidős bér is, akkor ezek együttes átlagából. Az egyszerűsített foglalkoztatásból származó jövedelem két okbl sem érdekes, egyrészt nem fennálló jogviszonyból származik, másrészt azt nem volt járulékköteles jövedelem.

Szakbarbár
2017-12-01 21:04:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja