SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakértő!

Egy ismerősömnek 2016.05.07-én született meg első gyermeke. 2016.05.01-től kérte a CSED-et a szülés várható időpontja alapján, jelenleg GYED-en van. Ügyvéd (egyéni vállalkozó tbj. szerint), ezért 2016.05.08-tól szünetelteti az ügyvédi tevékenységét, ezáltal a biztosítási jogviszonya is szünetel. (Ezt azért kellett megtenni, hogy a kamarai tagdíjat, biztosítást ne kelljen fizetni.) A GYED-et így passzív jogon kapja.
Párjával 2019. májusára tervezik második gyermeküket. Vissza kell jelentkeznie a Kamarába, hogy legyen biztosítási jogviszonya? Egyáltalán mikortól kellene visszajelentkezni (mikortól kell biztosítási jogviszonynak lennie), hogy jogosult legyen a második gyermek után CSED-re, GYED-re? Milyen jövedelem lenne ez alapján a CSED, GYED alapja, ha a szülésig nem dolgozik. Táppénzre hogy lenne jogosult, mivel az első gyermeknél is veszélyeztetett terhes volt?
A második gyermek esetén jogosult lenne ugyanolyan összegű CSED-re, GYED-re mint az első után, annak ellenére, hogy szünetelt a biztosítása? Vagy kell-e neki valamekkora összegű jövedelem után járulékot fizetni és mikortól, hogy jogosult legyen a két ellátásra?
Elnézést kérek a sok kérdés miatt, de nagyon sokrétű az eset.
Köszönettel:
Ha szünetelteti a vállalkozást, akkor nem ketyeg az előzetes biztosítása, amiből ketteske születési előtt 365 napnak kell lennie. A megspórolt tagdíj töredéke annak a 2 évnyi csednek és gyednek, amit így elbukhat, úgyhogy át kéne ezt gondolni. Aktiválnia kéne magát és csak utána legkorábban 1 év múlva szüljön - ha hamarabb sikerülne, akkor nincs csed és gyed, csak gyes. Táppénz a folyamatos biztosítással megegyező időre jár, mértéke 2 évnél rövidebb folyamatos biztosítás esetén csak 50%, alapja 180 nap biztosítás hiányában csak a minimálbér, úgyhogy a táppénzzel is sokat fog bukni. Minél hamarabb lesz újra aktív, annál kevesebbet. Ha katás, akkor az ellátások alapja jövőre is csak kilencvenpárezer. Ha nem katás - ne legyen, tud róla nyilatkozni, hogy kijön a kata alól - , akkor legalább 30 napra legyen járulékalapja, napi átlagban 11.000 Ft-ot javasolok vállalkozói kivétként.

Szakbarbár
2017-11-22 18:49:02
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja