SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakértő!

Kislányom 2017. szeptember 09-én lesz 3 éves, addig gyesen vagyok Vele. A munkahelyem október 3-ig vesz vissza ( már kétszer módosítva lett ez a dátum, státuszból gyeses helyére lettem átrakva, biztos dátumot sosem mondanak meddig tartanak bent).

Második babámat várom. Előreláthatólag november 15-én fog születni.

Ellátásokkal kapcsolatban kérdezném:

- gyes alatt el tudok-e menni táppénzre?
- illeltve ha megszűnik a jogviszonyom október 3-al akkor november 15-ig milyen ellátásra vagyok jogosult és mi lesz az alapja a csednek, gyetnek?
- ha munkaviszonyban tartanak akkor a csed alapja a bejelentett jövedelmem lenne - ha jól gondolom - az jó is lenne mert akkor a maximum ellátást kapnám, illetve akkor mi lenne az alaja a gyet-nek?
- ha mázlim van és a csed-et megítélik, jogosult leszek az ellátásra még a munkáltató, mint kifizetőhely által, közben megszűnik a munkaviszonyom, de ezt követően azért jogosult lennék még a max. gyetre is? csak már nem a munkáltatótól kellene kérni hanem egy kormányhivatalban?

Köszönöm a segítségét!

Ildikó
Gondolom, hogy határozott idejű munkaviszonyról beszélünk, ha felmerülhet a megszűnése terhesség alatt.
Ha megszűnik a munkaviszonyod, akkor - alapesetben - anélkül, hogy másik után néznél, nem leszel jogosult semmire, mivel nem teljesíted a két jogosultsági feltétel közül azt, hogy aktuálisan biztosítási jogviszonyban állsz. A munkaviszony vége és a szülés ideje közötti pár hét itt két lehetőséget is felvet:

1. Ha a munkaviszony végét követő 42 napon belül szülsz, akkor jogosult vagy passzív jogon csedre. Alapja a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Utána viszont csak úgy kaphatsz gyedet és akkor is csak minimálbér alapút, ha álláskeresési járadékot igényelsz, mert ezt szüneteltetve kaphatsz gyedet.

2. A csedet a szülés várható idejét megelőző 28. naptól lehet igényelni - annak, aki biztosított. Legyen már egy kicsit rugalmas mindeni: orvos nézze korábban várhatónak a babát, cég meg bírjon már ráhúzni 1-2 hetet a munkaviszonyra, semmibe nem kerül neki, ezt a státusz-baromság csak egy adat egy papíron. Ha a várható időt megelőző 28. napon még fennáll a munkaviszoyod, akkor utána ha meg is szűnik, ugyanannyi ideig és összegben jár minden, mintha nem szűnt volna meg.

Gyes és táppénz akkor megy együtt, ha a táppénz előtt legalább 1 napot dolgozol - szabadság=munka. Egyébként a gyest le kell mondani, azt igényelje meg apuka. Én előbb megállapodnék egy megfelelő dátumú megszűnésben és csak utána csinálnék a táppénzzel költséget a cégnek.

Szakbarbár
2017-03-15 12:26:29
Olvasói értékelés: 5/5
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja