SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakértő!

Az alábbi kérdésem lenne Önhöz, az alább részletesen vázoltakhoz:

Egy hölgy 2015. április 20-án szült. A szülést megelőzően 2014-ben munkahelyet váltott, 2014.11.28-tól került az új munkahelyre, ahonnan 2 hét munkát követően veszélyeztetett táppénzre ment, egészen a csed folyósításáig. A 2015 márciusában megigényelt CSED esetében a megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé természetesen nem volt 30 nap jövedelme sem. Az ellátás alapja a TÉNYLEGES szerződés szerinti bér lett (jóval a minimálbér kétszerese felett) egy megnyert bírósági pert követően az egészségbiztosítóval szemben.

A GYED lejártát követően (2017.04.20) újabb babát terveznek, még a GYES ideje alatt, amely alatt ismét veszélyeztetett táppénzre fog menni.

Van - e jelentősége az Ő szempontjából, hogy a gyedet követően fizetés nélküli szabadságát megszünteti, legalább a szabadságok kivételével megegyező időtartamra újra "munkába áll" mielőtt táppénzre megy? Befolyásolja-e ez a következő ellátás alapját, feltételezve, hogy a munkabére nem fog pozitív irányban nőni (legfeljebb csökkenni). Feltételezésem szerint, mivel az előző gyermekre tekintettel folyósított ellátás alapja a magasabb vagy megegyező a bérrel, így rosszabbul nem járhat a kedvezményszabály miatt?!

További kérdésem az lenne, hogy az ellátás alapja a táppénz, illetve a csed/gyed esetében majd mi lesz, előző okfejtésem megfelelő-e? Alkalmazható a kedvezményszabály ilyen esetben is, amikor a megelőző gyerekre tekintettel az ellátást csak a szerződés szerinti bér alapján állapították meg és nem 180 napi jövedelem alapján? Illetve mivel a bírósági döntés következtében a csed alapja nem a maximumban, a minimálbér kétszeresében lett megállapítva, így a csednél ez az összeg lesz az ellátás alapja?

Nagyon Köszönöm válaszát!
Ha ő akarja kapni a gyest is a táppénz mellé, akkor kell legalább 1 nap szabadság a táppénz elé, mert főszabályként választani kell a gyes és a táppénz között, de ha gyes melletti munkából igényel táppénzt, és attól lesz gyes melletti munka, hogy gyes mellett van legalább 1 bérezett napja, akkor már járnak párhuzamosan. Ha nem tudja vagy nem akarja megoldani a szabadságot, akkor a gyest adja át apukának, így ő kizárólag csak táppénzen van, a családi kasszába meg ugyanúgy befolyik mindkettő.

A táppénz alapjához a szerződés szerinti bért és az előző gyed alapját fogják összehasonlítani és a kettő közül a magasabbat állapítják meg. (Ha közben nem emelkedett a bére, akkor sem fog fillérre megegyezni a kettő, pár Ft eltérés lehet a havi bér 30-cal osztása meg a tizenpár munkanap tizenpár naptári nappal osztása között.) De bármelyik is a több, a táppénz túl magas nem lesz, mert a táppénznek van egy felső határa.

Mondanám, hogy az új csed alapja a régi csed alapjával fog megegyezni, de ha közben emlelkedett a bére, megint fellebbeztek és megint kifogtok egy szöveget értelmezni nem tudó bírót, akkor megint lehet éppen több is, az új bér alapján.

A gyedre kár a szót vesztegetni, az mindenképpen maximális lesz.

Elküldenéd nekem azt az ítéletet, ami alapján a minimálbér kétszeresét meghaladó szerződés szerinti jövedelem után kell a csedét megállapítani? Egyértelműen a minimálbér kétszerese után járna csak, de láttam már pénzbeli ellátás témában nagyon durva bírói tévedést - imádom az ilyen ügyeket, nagyon hálás lennék érte.


Szakbarbár
2016-12-04 19:34:14
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja