SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakértő! Az én esetem a következő:

Kb 8 éves folytonos munkaviszony után ugyanazon cégnél 2014 januárjától TGyáson, majd gyed-en, gyes-en vagyok a kislányommal. 2015 novemberében kivettem a bennmaradt szabadságomat, 2016 január 1-től 2 hónapot dolgoztam 6 órában, majd visszamentem gyes-re, ekkor már épphogy terhes voltam a következő babával. Júni 15- aug 14-között megint visszajöttem 6 órában dolgozni, majd a tervek szerint aug 15-től táppénzre megyek szülésig, ekkor újra életbe lép a korábbi 8 órás szerződésem.

Kérdéseim: Márciusban mikor már újra terhes voltam táppénzre is tudtam volna menni fizetés nélküli helyett? Vagy megalapozott indok kell hozzá? Ahogy olvasom a neten, sokan kiveszik a bennmaradt szabadságot és utána rögtön táppénzre mennek, mindenki valóban veszélyeztetett terhes lenne?

Augusztus 15-el ki kell vennem egy nap szabit, hogy újra alkalmazásba kerüljek a 8 órás szerződésem szerint (ez alapján arányosan több pénzt kapok) majd úgy táppénzre menni, hogy újra a 8 órás után kapjam a táppénzt? Illetve úgy olvastam hogy ilyenkor a GYES is jár a táppénz mellett, GYES nagyobb gyerekre, táppénz magzatra. Van különbség abban hogy milyen kóddal megyek táppénzre?

A második gyerek után a csed-et mi alapján fogom kapni?

Köszönöm a segítséget és a válaszokat a sok kérdésre!
Azt nem tudom, hogy a kismamák milyen arányban veszélyeztetett terhesek ténylegesen, de a hozzám érkező kérdésekből a táppénzzel plusz bevételhez jutni akarók arányát legalább 90%-ra saccolom. Egészen biztos, hogy a valóban keresőképtelenek aránya ennek a töredéke, de a hímestojás üzemmód miatt mégis szinte általános, hogy panasz, gond nélkül is felvesznek táppénzre minden várandóst.

A táppénzt nem befolyásolja, hogy az első napján 6 vagy 8 órás vagy, mert már van több, mint 30 bérezett napod, az ebből számolt átlagot hasonlítják majd a régi gyed alapjához és a kettő közül a magasabbat kapod. Ez nagy valószínűséggel az utóbbi lesz.

Ha szabadság után mész táppénzre, akkor kaphatod a gyest és a táppénzt együtt. A táppénzt magadra, és nem a babára tekintettel kapod. A gyakorlat az, hogy kismamát még akkor is veszélyeztetett terhesként, 9-es kóddal vesznek állományba, ha éppen nem terhességgel összefüggő problémája van.

A csed és a gyed alapjához számolnak egy átlagot a pár hónap bérezett napból - ha ez volt legalább 120 nap, akkor az utolsó 120-ból, ha kevesebb, akkor mindenből, ami volt - és ezt hasonlítják össze az előző csed, illetve gyed alapjával. A kettő közül a magasabbat állapítják meg.

Szakbarbár
2016-07-30 23:20:57
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja