SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakbarbár!

2014 március 9-én született a kisfiam. 2008 óta egy munkahelyem van.
A kisfiammal 2014 márciusi kezdettel TGYás-on, majd GYED-en, és jelenleg GYES-en vagyok.
A kistestvér érkezését 2017 februárra várjuk. Én mielőbb el szeretnék menni táppénzre, de előtte a munkahelyemen meg szerettem volna szakítani a fizetés nélküli szabadságomat, egy nap szabadsággal. Úgy tudom, hogy csak így kaphatom a táppénzzel együtt a GYES-t is. Sajnos a felettesem nem tud ebben segíteni, mert nem áll rendelkezésére üres létszámkeret.
Az lenne a kérdésem, hogy amennyiben fizetés nélküli szabadságról megyek táppénzre az jár-e valamilyen hátránnyal a számomra a születése után igényelt CSED és GYED összegére, igénylési folyamatára? Mi lesz ezeknek az alapja? A Jelenlegi szerződés szerinti bérem, vagy a korábbi TGYÁS, GYED, vagy valami más?
Előre is köszönöm szépen a válaszát!
Borzasztóan sajnáljuk a munkáltatót a létszámkeret miatt, de ez Téged baromira nem érdekel és nem érint, ez az ő privát problémája, amit oldjon meg.
Az Mt. azt mondja, hogy
133. § (2) A fizetés nélküli szabadság a munkavállaló által megjelölt időpontban, de legkorábban a szabadság megszüntetésére irányuló jognyilatkozat közlésétől számított harmincadik napon szűnik meg.

59. § A munkáltató a 127–132. §-ban meghatározott távollét megszűnését követően ajánlatot tesz a munkavállaló számára a munkabér módosítására. Ennek során a munkavállalóval azonos munkakörű munkavállalók részére a munkáltatónál időközben megvalósított átlagos éves béremelés mértékét kell alapul venni. Ilyen munkavállalók hiányában a munkáltatónál ténylegesen megvalósult átlagos éves béremelés mértéke az irányadó

123. § (3) A szabadságot, ha a munkavállaló oldalán felmerült ok miatt nem lehetett az (1) bekezdésben meghatározottak szerint kiadni, az ok megszűnésétől számított hatvan napon belül ki kell adni.

Vagyis:
- ha Te azt mondod, hogy nem kérsz tovább fizetés nélküli szabadságot, akkor akár tetszik a munkáltatónak, akár nem, vége van a fizetés nélküli szabadságnak 30 nap múlva
- Ott az első teendő a bérrendezés
- Utána vagy munkába állít, vagy 60 napon belül elkezdi kiadni a babázás alatt felhalmozódott szabit
- Dolgoztatni, szabadságra küldeni csak a keresőképes munkavállalót lehet, ha felvesznek táppénzre, akkor onnantól kezdve táppénzen vagy, szabikiadás leáll - a maradék megvár, nem évül el.
Ha legalább 1 napot dolgoztál - szabadság ezzel egyenértékű -, , akkor ez már gyes melletti munkából igényelt táppénz és ilyenkor jár együtt a gyes és a táppénz.

Ha nem akarsz bonyodalmat a munkáltatóval, akkor még mindig megteheted, hogy a fizetés nélkülit visszamondod, az 31 naptól azonnal táppénzre mész és ettől a naptól a gyest átadod apukának.

A későbbiekben ugyanaz a végeredmény mindkét megoldással. Csed, gyed alapja főszabályként ebben a helyzetben az aktuális - korrigált! - szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese, de ha egyeskével ennél több volt, akkor a régi összeget kapod megint.

Szakbarbár
2016-07-20 16:32:19
Olvasói értékelés: 5/5
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja