SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakbarbár, l

eírom vázlatokban a helyzetem, s a kérdéseim. Előre is köszönöm, ha segítesz benne:

Gyermekem 2014.04.30án születetett. A TGYÁS-t a szülés napjától vettem igénybe, majd rá fél évre a GYED-et és most a GYES-t. 2008 óta van munkaviszonyom. 2012. márciusában kerültem egy nonprofit kft-hez, ahol végig határozott idejű szerződéssel alkalmaztak (4x hosszabbítottak szerződést), ez a munkahely 2014. áprilisában jogutóddal megszűnt. A jogutód az egyik minisztérium lett, ahova szintén határozott idejű szerződéssel vettek át (1x hosszabbítottak azóta szerződést). Itt vagyok állományban kormánytisztviselőként. Jelenleg 2016.12.30-ig szóló határozott idejű munkaszerződésem van. Sajnos egyre kisebb az esély arra, hogy 2016. decembere után is meghosszabbítsák a szerződésem. 
Arra lennék kíváncs, hogy anyagilag hogyan járnánk a legjobban, ha jövő nyárra tervezzük ketteskét?

Amennyiben szeptembertől (ekkortól vették fel bölcsibe a kicsit) még a GYES alatt visszamegyek dolgozni (de így lehet hogy csak 3-4 hó jogviszonyom lesz), akkor onnantól újból meg kell lenni a 2 év alatt az 1 évnyi munkaviszonynak ahhoz, hogy a lehető legmagasabb TGYÁS, GYED, GYES összegeket kapjam, vagy ekkor már csak a 180 /120 napot nézik? (Ezt befolyásolja az, hogy 6 vagy 8 órában megyek vissza dolozni?)Vagy a munkában töltött napok száma a lényeg és az óra nem?)

Ha ketteske a GYES lejárta után születik és a fentiek miatt a szülés időpontjában nincs munkaviszonyom akkor semmi nem jár, vagy kalkulálhatok a kedvezményszabállyal, ami a GYES lejártát követő 1 éven belül szülőkre vonatkozik? Ha igen, akkor mit takar pontosan? 

Amennyiben nem megyek vissza dolgozni szeptemberbe, de januártól nincs jogviszonyom, akkor passzív jogon jár még a GYES? Ill. ha a GYES lejár 2017.04.30-án és a kistesó azután születik, akkor mi képezi a kicsire vonatkozó TGYÁS, GYES, GYED számítási alapját?

Jól tudom-e, hogy a GYES alatt amennyiben a munkáltató engedi, másik munkahelyen is lehete dolgozni? (Pl.: megpályáztam egy 3 hónapos ösztöndíjas állást egy multinál) Ez befolyásolja a TGYÁS, GYED összegeket, ill a biztosítotti jogviszonyt?

Segítségedet nagyon köszönöm!
Évek óta folyamatosan ketyeg a biztosításod - ami részmunkaidővel is teljes értékű lesz - , amiből a szülést megelőző 2 évben 365 nap kell. Amíg nem lesz egy 365 napnál hosszabb kihagyás, addig meglesz a szükséges előzetes biztosítás. Ha lesz még egy, legalább a csed kezdetén fennálló biztosítási jogviszonyod, akkor minden együtt van ahhoz, hogy csedre és gyedre jogosult legyél.

Ha az aktuális biztosítás jogosultsági feltételével nem rendelkezel, akkor hiába van rendben a másik, ebben az esetben nem jár a csed és a gyed. Az aktuális biztosítás mindig egyszerűbb, mint az előzetes: ott vannak az ismerősök, az álláskeresési járadék - ahonnan viszont csak a minimálbér az alap - és lehetsz egyéni vállalkozó is.

A jogosultság és az ellátás összege két külön dolog. A 120/180 nap utóbbi szempontjából érdekes. Ha van legalább 120 nap az aktuális jogviszonyban, az ellátás kezdetét megelőző 3. hónap végéig, akkor a csed egy magas fizetés mellett korlátlan is lehet. Egyéb esetekben a kevesebb napi átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese az ellátások alapja.

A kedvezményszabályt annál lehet alkalmazni, aki egyáltalán jogosult az ellátásokra, ugyanonnan és gyed, gyes vége után 2 éven belül szül. Értelemszerűen tehát ha ketteskével nem jár a csed, gyed, akkor nincs mire fel kedvezményszabályt alkalmazni.

Dolgozhatsz máshol, amíg a jelenlegi helyen fizetés nélküli szabadságon vagy, de nézd meg a munkaszerződésedet, hogy nem tartalmaz-e erre bejelentési kötelezettséget. Egy másik jogviszonyból csak akkor lennél jogosult csedre, gyedre, ha lenne csak ott is 365 nap előzetes és egy aktuális biztosításod. Itt nem lesz, a másik helyen meg az itt elért jövedelmet nem veszik alapul, úgyhogy amit itt keresel, az nem fog beszámítani sehova.

Szakbarbár
2016-06-24 09:25:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja