SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakértő!

Néhány héttel ezelőtt váltottunk már egy üzenetet egymással. Köszönöm az akkori segítséget is! Ehhez lenne még két kérdésem, de a biztonság kedvéért bemásolom az előzményeket, hogy minden érthető legyen:

---------------------------------------
Kérdésed az alábbi volt:
Tisztelt Szakértő!

Az én munkaviszonyom első gyermekem születésekor (2014. március) megszűnt, azaz 2016 márciusáig kaptam a GYED-et, most pedig még a GYES-t. Munkaviszonyom azóta nem volt.

Ez év októberében születik meg második gyermekünk, viszont még erre a néhány hónapra alkalmazásba állhatnék. Ha jól sejtem kisebbik gyermekem kapcsán a GYED igénylésére nem lesz lehetőségem, viszont úgy tudom, hogy a 2016. márciusáig járó passzív GYED és a mostani (tervben lévő) munkaviszony után a CSED-re jogosult lehetnék 168 napig. Jól tudom ezt?

Nagyon örülnék, ha mielőbb választ kaphatnék erre a kérdésemre! Köszönöm szépen előre is!

Szakbarbár válasza:
Igen, így van. A csednek lazábbak a jogosultsági feltételei, itt a 2 éven belül szükséges 365 nap előzetes biztosításba beleszámít a passzív csed és a passzív gyed. Ha a másik jogosultsági feltételt is teljesíted, mert a csed kezdetén lesz egy aktuális biztosítási jogviszonyod - akár álláskeresési járadék is jó ehhez, bár így legfeljebb csak a minimálbér lehet az alap - , akkor legalább a 168 nap csed járni fog.
Szakbarbár
-----------------------------

Jól értelmezem, hogy a CSED összege a munkabérből számított jövedelem 70%-a, amit a CSED igénybevételének napján érvényes adóköteles jövedelemből számítanak, és ennek feltétele a legalább 30 napos jogviszony?

Tehát az újabb kérdéseim:
- Mi alapján számítják ki a CSED összegét az én esetemben?
- Mennyi bejelentett munkaviszony szükséges számomra a CSED igényléséhez?
- Azaz elegendő lehet-e egy hónapra magas összeggel munkaviszonyt létesíteni ahhoz, hogy maximalizáljam a CSED összegét?
Ha lesz egy munkaviszonyod ketteske előtt, akkor az ottani jövedelem lesz a csed alapja. Ha nincs legalább 120 napi béred, akkor 30-119 nap esetén az ebből számított átlag, 30-nál kevesebb nappal pedig a szerződés szerinti bér. Utóbbi két esetben legfeljebb a minimálbér kétszerese lehet az alap, úgyhogy egy ezt felülről kicsit közelítő bér lenne optimális.
Ahogy látod, van arra is szabály, hogy mi van akkor, ha még 30 napot sem dolgozol, de ezzel azért óvatosan bánjál, mert ha bebizonyosodik hogy csak színlelt volt a munkaviszony - rövid munkaviszonynál előszeretettel vizsgálják hogy ténylegesen dolgoztál-e - , akkor ugrik a csed.

Szakbarbár
2016-05-16 20:16:32
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja