SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakbarbár!
2016. augusztusáig GYED-en vagyok gyermekemmel, jelenleg terhes vagyok 2016. novemberre várom 2. gyermekemet. Terhességemet munkáltatómnak bejelentettem a védettség miatt és mivel veszélyeztetett terhes vagyok, táppénzre szeretnék menni GYED mellett. Tudom, hogy ehhez meg kell szüntetni (vagy megszakítani?) a fizetés nélküli szabit, kivenni legalább 1 nap szabit és utána el lehet menni táppénzre. Munkáltatóm (mely egy igen nagy és jól működő cég) felé ezt jeleztem, de nagyon negatívan állt hozzám, arra hivatkozva, hogy táppénz-hozzájárulást kell fizetni a terhes táppénznél is és ez költség a cégnek. Ha majd gyesen leszek (augusztustól), akkor kérjem csak, ezt mondta főnököm szóban. Kérdésem, hogy ennek ellenére törvényesen megtehetem-e, hogy megszüntetem a fizetés nélkülit és elmegyek szabira, majd táppénzre vagy ezt a munkáltató megtagadhatja?. A fizetés nélküli szabit anno még én kértem írásban a gyed és gyes időtartamára, melyet munkáltatóm jóváhagyott. Ilyenkor ez egy megállapodásnak tekinthető kettőnk között és kell a munkáltató hozzájárulása is a fiz. nélküli megszüntetéséhez? Vagy ha én kérem, köteles megszüntetni a fiz. nékülit és kiadni a szabimat? Illetve ha megszületik a 2. gyermek, elbocsáthat a cégtől csed/gyed alatt? Vagy ilyenkor is van védelem? Nagyon köszönöm.
Ha a munkáltató nem partner abban, hogy eltérjetek az Mt. általános szabályaitól, akkor ezeket kell követni. Ez pedig azt mondja, hogy: Mt. 133. § (2) A fizetés nélküli szabadság a munkavállaló által megjelölt időpontban, de legkorábban a szabadság megszüntetésére irányuló jognyilatkozat közlésétől számított harmincadik napon szűnik meg.
Miután megszűnt a fizetés nélküli szabadság, a munkáltató elkezdi kiadni a felhalmozódott szabadságot. Ezt viszont csak keresőképes dolgozónak tudja kiadni, úgyhogy leáll vele, ahogy keresőképtelen leszel.

Szakbarbár
2016-04-22 19:24:52
Olvasói értékelés: 5/3
A szerkesztő ajánlja