SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakértő!

Lenne pár kérdésem a módosult Mt. vel kapcsolatban.
20011 augusztusa óta folyamatos, határozott jogviszonyom van a munkahelyemen. 2014 februárban felmondtak a csapatomnak, nekem nem lehetett mert babát vártam (Ezt a munkatörvénykönyvben melyik szakasza írja?). 2014 augusztusában megszületett az első gyermekem. Munkaviszonyom van de munkaköröm nincs tehát jelenleg. Azóta itthon vagyok, jelenleg GYED-en (ezelőtt TGYÁS-on). Tervezünk második gyereket. Kérdésem arra vonatkozik, hogy meddig születhet meg a következő gyermek, ha itthon szeretnék lenni az első gyerekemmel 3 éves koráig, és ugyanezt az összeget (egykori TGYÁS-t, a szerződésemben rögzített bért) szeretném megkapni immáron CSED-ként a második gyermekem után?(Az Mt. mely szakaszára hivatkozhatok a munkáltatómnál ebben az esetben)? Mi a teendőm ehhez? (szabadság, táppénz vagy csak bejelentem GYES alatt/után hogy terhes vagyok? Nem befolyásolja-e a helyzetet, hogy nincs munkaköröm?)
Előre is köszönöm!
Az Mt. itt írja, ezt írja a felmondási tilalomról:
65. § (1) A munkaviszonyt mind a munkavállaló, mind a munkáltató felmondással megszüntetheti.
(2) A felek megállapodása esetén – legfeljebb a munkaviszony kezdetétől számított egy évig – a munkaviszony felmondással nem szüntethető meg.
(3) A munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt
a) a várandósság,
b) a szülési szabadság,
c) a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (128. §, 130. §),
tartama alatt.
(5) A (3) bekezdés a) és e) pontban meghatározott körülményre a munkavállaló csak akkor hivatkozhat, ha erről a munkáltatót tájékoztatta.

Ha a gyes végén terhes vagy, akkor a következő naptól táppénzre tudsz menni, előtte esetleg kiadathatod a felhalmozódott szabadságot. Egyiket sem befolyásolja, hogy a régi munkakörödben éppen nem tudnának foglalkoztatni, ez majd akkor lesz érdekes, ha az utolsó baba után munkábaállnál.

Ha a gyes vége után 1 éven belül szülsz és az előző csed, gyed kedvezőbb az általános szabályok szerint számítottnál, akkor az előző ellátást "kapod vissza". Ha a gyes végén táppénzen vagy, akkor alkalmazni kell ezt a szabályt.

Ha nem vagy terhes, akkor ki fognak rúgni és egy következő helyen ez a kedvezményszabályként emlegetett valami nem fog bejátszani, mert csak akkor alkalmazható, hogy ugyanabból a jogviszonyból szülsz a gyes vége után 1 éven belül.

Szakbarbár
2016-04-22 04:29:06
Olvasói értékelés: 5/5
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja