SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakbarbár!
Könyvelőként a segítségedet kérem egy ellátási jogosultság megállapításához, mely már magas nekem.
Egy (második gyermekével) várandós nő 2016. szept eleji várható szüléssel csed, majd gyed ellátást szeretne. Egy céghez bejelentenénk 2016.03.01-jétől a minimálbér kétszeresére, hogy egy fennálló biztosítás és a megelőző 3. hónap végétől visszafele számolt 120 napos jövedelem meglegyen.
A probléma az előélettel van: 2014.07.31-ig volt munkaviszonyban, de sajnos a munkahelye kiléptette (védett státusz ellenére), és 2014.08.01-jétől 2016.03.14-ig csed, majd gyed ellátást kap passzív alapon az első gyermeke után.
A kérdésem az, hogy beleszámít -e ez a mögöttes biztosítás nélküli csed, gyed időszak a 365 nap biztosítási időbe? A csed szabályainál úgy látom, igen (40. § 2. bek), de a gyednél erősen kétséges (42/A. § 4. bek).
Ha mégis jár a gyed is, akkor az idei munkaviszonynak megfelelő tartamra jár a gyed, vagy normál módon (42/B § 2. bek)?
A kérdéssel történő foglalkozást megköszönve
Üdvözlettel:
Krisztián
A csednél beszámítható a passzív ellátás, a gyednél nem. Mivel szeptemberig már nincs hátra 365 nap, ezért csak a csedre lesz jogosult. De ahhoz elég sokkal rövidebb idő is, 120 nap annak kell, aki a minimálbér kétszeresénél több bére után akar csedet kapni.

Szakbarbár
2016-03-12 19:26:50
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja