SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakértő!

A múltkori üzenetemből csak a lényeget hagytam ki, elnézést. Bruttó bérem 465.000 ft, 2012 márciusa óta van munkaviszonyom a jelenlegi munkahelyemen, de 2005 óta folyamatosan van munkaviszonyom. 2013. november 7-én született a kisfiam, de már márciustól táppénzen voltam veszélyeztetett terhesként. A TGYÁS-t 2013 októberében kezdtem el.

Második babánkat 2015. decemberére várjuk, tehát már GYES alatt fog születni. Korábban a TGYÁS-t a szülést megelőző naptári év átlagbéréből számolták, nem világos számomra, hogy mi lesz az irányadó időszak és bér, amiből a CSED-et számolják majd.
Az a lehetőség is felmerült, hogy szülésig félállásba visszamegyek dolgozni, ez maximum 4 hónap lehet, de ha esetleg ez még kedvezőtlenül is befolyásolná a CSED és GYED összegét, akkor nem erőltetném.

Tehát a kérdésem az lenne, hogy hogyan alakulna a CSED, majd a GYED összege abban az esetben, ha nem mennék vissza dolgozni, illetve ha visszamennék félállásba mondjuk 4 hónapra.

Illetve van-e olyan áthidaló megoldás, amit a cég felajánlhat, illetve én kérhetek, hogy növelhessem az ellátásom összegét, pl aktiválás arra az időre, míg kiveszem a szabadnapjaimat.

Köszönöm, Zsófi
Nagy nyertese leszel a július 1-től hatályos változásoknak, mert ezek azt eredményezik, hogy a cseded úgy lehet megint a régi, hogy ehhez egyetlen napot sem kell dolgoznod.

Korábban csak a legalább 120 napi bérből megállapított csed lehetett korlátlan, ha ennél kevesebbet dolgoztál 2 baba között, akkor bármilyen magas bérrel is csak a minimálbér kétszerese lett a csed alapja. A gyednél ennek nem volt jelentősége, mert ott ez az összeg egybeesett a maximálissal. Mostantól az van, hogyha a gyed vagy gyes folyósítása alatt, vagy ezután 1 éven belül szülsz és a régi csed kedvezőbb, mint az általános szabályok szerint megállapított új csed, akkor a régit kapod vissza. Így a cseded annyi lesz, mint 2013-2014-ben volt, az akkori 465.000 lesz az alapja, mert ennél alkalmazni fogják ezt az új kedvezményszabályt. A gyed pedig minden évben az akkori maximum lesz - nem tudom megmondani, hogy melyiket veszik alapul, de ott a régi és az új szabály alkalmazásával is erre az eredményre jutunk.

Decemberben induló csedhez az irányadó időszak szeptember végéig tart, addig már nem tudnál 120 napot dolgozni, de az előzőek miatt nem is kell. Ha valamivel kevesebbet dolgozol, akkor pedig ugyanaz lesz a vége, hogy mivel kedvezőbb a régi csed, ezért annak az alapja jön vissza.

Szakbarbár
2015-07-08 06:41:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja