SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakértő!Költözés miatt szóban megegyeztünk főnökömmel, hogy közös megegyezéssel megszüntetjük a munkaviszonyomat.Közben kiderült, hogy terhes vagyok.Maradhatok a munkahelyemen,és elmehetek mondjuk táppénzre, vagy sem?Ha nem elesek gyedtől, tgyás-től?Több mint 2 éve vagyok ott.Mi a teendő?Válaszát köszönöm! Ági
Munkaviszonyt megszüntetni bármelyik fél részéről, bármilyen módon csak írásban lehet.
Mt. 23. § (1) A munkáltató köteles a megállapodás írásba foglalásáról gondoskodni és ennek egy példányát a munkavállalónak átadni.
A munkáltató nem tette ezt, úgyhogy most így járt, mert terhesen nem mondhat fel, Te pedig nem valószínű, hogy még egyszer kezdeményezed a közös megegyezést, ha most elolvasod, hogy egy aktuális, a tgyás 1. napján fennálló biztosítási jogviszony nélkül nincs tgyás és gyed. Hába dolgoztál előtte 2 évet, az előzetes biztosítás csak az egyik jogosultsági feltétel, semmit nem ér, ha a másik, az aktuális nincs rendben.


Szakbarbár
2014-07-16 20:05:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Jelenleg GYESen vagyok első gyermekemmel. Július elején töltötte a 2-t.
Kérdésem: Második gyermek érkezése esetén milyen családtámogatásokra leszek jogosult? Összegben ugyanannyira számíthatok e mint az első gyermekemnél? Max. GYEDet kaptam a munkabéremből számolva, előtte TGYÁSt. ( Munkaviszonyom fennáll 2008 május óta. ) Illetve mi történik akkor a GYESből kicsúszva pár hónappal később érkezik a második baba? Vagy meddig kellene megszületnie h hasonló összegű juttatásokat kapjak mint most kaptam?
Maradjak végig GYESen vagy ha várandós leszek menjek táppénzre? Anyagilag hogyan számíthatok több juttatásra?
Másik : GYES mellett lehetek e másodállású egyéni vállalkozó?
Válaszát előre is köszönöm.
Napfeny30
A következő tgyás és gyed alapja a tgyás 1. napján aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Akkor is, ha a gyes alatt és akkor is, ha a gyes után szülsz, annak sincs jelentősége, hogy leszel-e táppénzen. A gyeded olyan nagyságrend lesz, mint amennyit most kapsz, a tgyás kevesebb lehet, mert az annó a teljes béredből számolódott, most viszont legfeljebb a minimálbér kétszereséből fog, ha nem dolgozol legalább 180 bérezett napod. A tgyás még így is több nettóban egy kicsit, mint a maxiális gyed, mert kevesebb járuék jön le belőle, tehát röviden azt lehet mondani, hogy kevesebbet nem fogsz kapni, mint most, csak ugyanannyit vagy a tgyás alatt egy kicsivel többet.

Ha gyes mellett vállalkozol, akkor a legminimálisabb közteher, amivel számolni kell, akkor is, ha 0 a bevételed, az havi 50.000 Ft. A főállás csak akkor mentesít a kötelező minimális járulék fizetése alól, ha dolgozol, ha a munkaviszonyodból fizetés nélküli szabadságon vagy, akkor nem.

Szakbarbár
2014-07-16 19:56:05
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!

Kérdésem a következő lenne:
5 éve dolgozom folyamatosan Magyarországon, gyermeket tervezünk vállalni. Férjem Németországban dolgozik, így ha megfoganna a baba, akkor pár hónap múlva szeretnék terhességi táppénzre menni és kimenni a férjemhez. Havonta 3 hetet töltenék külföldön, majd 1 hetet Magyarországon. A baba születése után pedig, amíg le nem járna a t-gyás, gyed és gyes teljes időtartama, kint tartózkodnék végig, majd szeretnék idehaza visszamenni dolgozni.
Mindezekre azért lenne szükség, hogy férjemmel együtt éljünk, azonban a munkám megmaradjon, mivel kb. 3 évet tervezünk külföldön tartózkodni, férjem is hazaköltözne 3 év múlva.
Ön szerint van-e ennek akadálya? Milyen szabályok vonatkoznának ebben az esetben rám?
Köszönettel: Ági
A táppénzzel és a tgyással nincs gond, de a gyed nem jár akkor, ha Németországból ún. családi ellátások közé tartozó ellátást kaptok. A kinti családi pótlék szerű havi juttatás ilyen, de azt nem tudom, hogy az összege mekkora, illetve ha kevesebb, mint a gyed, akkor lehet-e olyat, hogy azt inkább nem kéred és a gyedet választod. (Attól tartok, hogy nem, mert a jogosultság és nem az igénybe vétel számít.)

Szakbarbár
2014-07-15 10:08:27
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt TB szakértő!

Ellátások számítási alapjával kapcsolatban kérnék segítséget Öntől. 2. gyermek születésénél (2015.03.) mi lenne a TGYÁS, GYED alapja, ha az első gyermek 2012-ben született, vele TGYÁS-t vettem igénybe, majd ezután otthonról dolgozhattam (napi 8 óra), 2014.01.01.-től az eddigi folyamatos munkaviszony mellett (maximum összegű) GYED extrát, majd GYES-t kapok 2015.06. hóig. Jelenleg 250.000 bruttó bérem van. Megkapnám-e a munkabérem utáni TGYÁST és GYED-et a 2012. novembere óta fennálló munkavégzést miatt? Illetve ha még a törvényi feltételek fennállnak jövőre is, igénybe vehetem-e együtt a GYES-t és a TGYÁS-t?

köszönettel: B.
A tgyás és a gyed jár, nem is értem, miért merült fel az ellenkezője, mert igazán sokat dolgoztál. A gyedet ráadásul 2 éves korig végig kapod majd.

2015-ben induló ellátások alapja a 2014-es, kizárólag bérből számított átlag, ha itt van legalább 180 bérezett naptári nap, akkor felső határ nélkül. Ha eddig nem voltál túl sokat táppénzen, akkor már most meglehet a 180 bérezett nap. Nincs jelentősége, hogy mész-e táppénzre és ha igen, mikortól, mert 7 havi 250.000-ből is 250.000 az átlag, mert mondjuk 10 haviból is, mert csak a bérből számolódik az átlag és csak annyi nappal osztják a jövedelmet, ahány napot dolgoztál.

Egyeskével a gyes és ketteskével a tgyás minden további nélkül fog együtt járni.

Szakbarbár
2014-07-15 08:37:39
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár!

2006 október óta van munkaviszonyom, két gyerkőcöm született, ketteske most töltötte a második évét, múlt hónapban megírtam a levelet, hogy mennék vissza, e hónap x napjától. Bementem személyes beszélgetésre, ahol kiderült nem tudnak állandó helyre visszavenni (eredeti helyem bezárt), csak helyettesítésre, ami azt jelentené, hogy 40-100 közötti kilométereket kellene utaznom fél nyolca történő érkezéssel (+saját autóm sincs). Tudják ők is, hogy nem tudnak alkalmazni, tudom én is, át is beszéltük. Közös megegyezést ajánlottak, mondván a felmondási időt, végkielégítést is kifizetik, ne legyen a papíron felmondás.... Erre tegnap kapom a levelet, hogy van 49 nap szabim, a megjelölt időponttól tölthetem, utána jelentkezzek munkavégzésre, de tudjam, hogy csak helyettesítőnek....
Most időhúzásra játszanak, vagy közös megegyezésre, vagy mi lehet a cél azzal, hogy várjak? Október 1.-én a 8 évem is megvan, az még elvileg +5 nap felmondási idő, s a szabik ha jól néztem kitartanak 10.03.-ig.
Kezdjek levelezni (mit írjak), vagy személyesen bejárkálni hozzájuk? Így addig új munkahelyre sem tudok menni.
Segítséged megköszönve: Éva
írd meg nekik, hogy ok, akkor elkezded kivenni a szabadságot, utána pedig jelentkezel munkavégzésre a munkaszerződésedben szereplő helyen és munkakörben, mert módosítani csak közös megegyezéssel lehetne, Te pedig ezt nem kívánod megtenni.
Ha változó hely van a szerződésben, de soha egyetlen napot nem dolgoztál máshol, mindig csak egyetlen helyen és erre alapozva akar szabadulni a cég a költségektől, akkor pedig fordulj ügyvédhez, aki majd elkezd velük levelezni a rendeltetésellenes joggyakorlásról.

Szakbarbár
2014-07-15 08:31:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

"Passzív táppénzzel" kapcsőlatban szeretnék kérdezni: ha határozott idejű munkaszerződés lejárta ELŐTT kerül valaki táppénzre,akkor a határozott idő lejárta után, a munkaviszony megszűnésével egyidőben a táppénz is megszűnik, vagy az még jár az újra keresőképessé válásig?

Mielőbbi válaszodat előre is köszönöm! Bözsi
Táppénz a biztosítási jogviszony - itt: munkaviszony - megszűnéséig jár. Passzív jogon, tehát utána már olyan sok éve nem, hogy nem is emlékszem már rá, melyik évben volt utoljára ilyen, olyan régen nincs már passzív táppénz.

Szakbarbár
2014-07-15 00:18:27
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt TB Szakértő!
A következő kérdésre várnám szíves válaszát.
2014. november hónapig gyeden vagyok.Folyamatos munkaviszonyom volt a TGYÁS majd GYED folyósítása előtt.
Következő gyermekemet 2015 májusára várom, tehát ekkor már gyesen lennék. Terveztem, hogy visszamegyek dolgozni a gyed folyósítása mellett,de a cég ahol dolgoztam megszünt ,így a szabadságokat sem tudom kivenni.
Szeretnék a következő babával is maximum gyedet kapni,de tudtommal ehhez 180nap munkaviszony szükséges.
A férjem vállalkozásába tudna bejelenteni.A kérdésem az lenne melyik hónaptól szükséges a 203.000 bruttó bejelentés
és mennyi ideig kell munkaviszonyban állnom a következő max.gyed folyósításához.Továbbá mikortól mehetek el táppénzre.
Válaszát előre is megköszönve.Veronika
Tisztázzuk, hogy mit értesz megszűnt cég alatt, mert nem mindegy, hogy felszámolás alatt álló vagy már jogutód nélkül megszűnt munkáltatótól van szó. Ha megszűnt a munkaviszonyod idő közben, akkor ennek a dátumát is írd meg.

Szakbarbár
2014-07-14 19:16:13
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár!


Elnézést a pontatlan megfogalmazásomért az előző levelemben.

2014 június 23-tól június 28-ig voltam betegszabadságon (5nap).
2012.04.04 óta van folyamatos munkaviszonyom.
2013-ban 114000Ft volt,2014 jan1-től pedig 118000Ft a bruttó bérem.

Kérdezném, hogy mennyi lenne erre az 5 napra járó pénzem, s hogyan kell számolni?

Válaszát előre is köszönöm!
Ha 2014-ben korábban még legfeljebb 10 munkanap betegszabadságon voltál, akkor ez az 5 nap még betegszabadság, arra az aktuális távolléti díj 70%-a jár. Ha a távolléti díjad megegyezik az alapbéreddel (1 műszaknál szinte mindig így van, többnél pedig szinte sose), akkor 118.000/20 júniusi munkanap*5 munkanap*70%=bruttó 20.650 Ft jár az 5 nap betegszabira.

Szakbarbár
2014-07-14 19:14:34
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!

A következő kérdésben kérném segítségét:
Évek óta várunk egy pályázat elindulására, melyben 3 millió forintot lehet nyerni vállalkozás indításra. Már több fordulón túl is vagyunk, de most a cél előtt nehéz helyzetbe kerültünk.
Pályázati feltételek:
A pályázónak( ebben az esetben nekem) vállalnom kell, hogy a pályázat keretében létrehozott vállalkozásban:
 személyes közreműködőként részt veszek
 többségi tulajdonnal rendelkezek
 betöltöm a vezető tisztségviselői posztot.
A következő vállalkozási formák bármelyike létrehozható:
 Korlátolt felelősségű társaság (GFO 113)
 Ügyvédi iroda (GFO 131)
 Közkereseti társaság (GFO 211)
 Betéti társaság (GFO 212)
 Egyéni cég (GFO 213)
 Egyéni vállalkozó (GFO 231)
 Egyéb önálló vállalkozó (GFO 232)
A projekt megvalósításának végéig a pályázat szerinti tagsági és tulajdoni viszonyt megváltoztatni nem lehet.
A pályázat jelenleg tervezett ütemezése szerint 2014. szeptemberben kellene a vállalkozást megalapítanom és a pályázat megvalósítási időszakában, amikor a fenti feltételeknek meg kellene felelnem, az 2015. februártól 2015.szeptemberig tartana.
Eközben Én nagy örömömre első gyermekemet várom. A szülés várható időpontja 2014. augusztus 18-a. Ezáltal Én 2015. augusztusig, a gyermekem első éves koráig TGYÁS-ra és GYED-re vagyok jogosult kivéve, ha bármilyen jogviszonyban díjazás ellenében munkát végzek.
Kérdésem, hogy van-e bármilyen formában olyan lehetőségem, hogy díjazás nélkül, de mégis személyesen közreműködöm a vállalkozásban és így egyszerre tehetnék eleget a pályázati feltételeknek és mégis kapnék TGYÁs-t, majd GYED-et?
Kérdésem még, ha 2015 februárban mégis munkaviszonyt létesítek, akkor a gyermek 1 éves kora után sem igényelhetem már a GYED-et?


Előre is köszönöm segítségét!

Üdvözlettel:
Csilla
A legtöbb, amit mondani tudok, hogy kérdezd meg a lakóhely szerinti kormányhivatal egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervét, hogy a 2002-ben kiadott körlevélben foglaltak aktuálisak-e még. Akkor leírták, hogy "a terhességi-gyermekágyi segély és a GYED folyósításával kapcsolatos kérdésként merült fel, hogy a társas vállalkozás személyes közreműködésre kötelezett üzletvezető, ügyvezető tevékenysége – számlakészítés, megrendelés, szerződéskötések – kizárja-e a folyósítást, ha jövedelemben nem részesül. Az Eb. tv. 41. §-a, illetőleg a 42/C. § szerint nem jár THGYS, illetőleg GYED, ha a biztosított bármely jogviszonyában díjazás ellenében munkát végez, vagy hatósági engedélyhez kötött keresőtevékenységet személyesen folytat. A szabályozásból következik, hogy az ellátás folyósítását csak a díjazás ellenében végzett tevékenység korlátozza." tbinfo.hu/tajekoztatok-allasfoglalasok/fpep-tajekoztato-20024

Mindenképpen azzal indíts, hogy a társas vállalkozó járulékfizetésével tisztában vagy, mert elég sok gond van ennek a 2012-es változásával kapcsolatban, nehogy efelé induljanak el és a végére elsikkadjon, hogy mi volt a konkrét kérdés.

Szakbarbár
2014-07-14 19:10:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő,
2007-es évben dolgoztam, 2008-ban, 2010-ben, 2012.aug 8-án születtek a gyermekeim. 2008-mostanáig közel max. TGYÁS-t, illetve GYED-et kaptam, mikor minek volt itt az ideje. Rövidesen, 2014. aug. 15-én születni fog Négyeske.

A kérdésem: Mivel 2013-ban TGYÁS-t kaptam Hármaska után, a Négyeske után járó TGYÁS-t és GYED-et kizárólag az fogja meghatározni? (ezek számítanak jövedelemnek)
Vagy ha a munkáltatómmal szerződést módosítok Négyeske születése előtt kb. 205.000 bruttó fölé, akkor ez esetben lehet a szerződéses összeg a TGYÁS és a GYED alapja? Befolyásolja bármilyen szinten a TGYÁS/GYED összegét a szerződéses összeg módosítása?
A Hármaska után járó TGYÁS-om nem éri el a maximumot, tehát mindenképpen lenne hova emelni, ha van értelme...
Kérdés még: Hármaska utáni TGYÁS lejár aug 8-án. A fentiek miatt lehet-e értelme (a következő TGYÁS összege szempontjából) szabadságon lenni Négyeske születéséig, vagy igényeljem Négyeske utáni TGYÁS-t a szülést megelőzően?

Köszönettel,
Nagycsaládos
Egyik ellátás soha nem számít bele egy következőnek az alapjába. 0 bérezett nappal a következő tgyás és gyed alapja a tgyás 1. napján aktuáis szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Ha leszel valamennyit szabadságon, az csak a számítást módosítja, a végeredményt nem, mert akkor a pár napi szabadságból számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese az ellátások alapja - ezzel is ugyanoda jutunk.
Ha a béred legalább bruttó 203.000-re emelkedik, akkor a helyzetben elérhető legtöbb lesz a tgyás és a gyed, szabadsággal vagy anélkü egyaránt.

Szakbarbár
2014-07-14 18:23:37
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt ügyvéd Úr!

Elérhetőséget szeretnék kérni, ahol bővebb információt tudna nyújtani.


Kérdezném továbbiakban, hogy mennyi pénz lenne az 5 napra járó táppénzem(betegszabadság esetén),amit a munkáltató fizet, ha
2012.04.04 óta van folyamatos munkaviszonyom,
2013-ban 114000Ft,
2014 jan1-től pedig 118000Ft bruttó bér esetén?

Előre is köszönöm válaszát!
Ennek a kérdésnek se füle, se farka.
A betegszabadság és a táppénz 2 külön dolog. A betegszabadság összege attól függ, hogy milyen időszakra vonatkozik, mert akár 15% különbség is lehet 20 és 23 munkanapos hónap esetén. Egy 2014.04.04 előtti táppénzhez pedig a folyamatos biztosítás is érdekes lenne.

Szakbarbár
2014-07-11 20:24:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Jó napot!
Én most 33hetes terhes vagyok és április 9-től táppénzen.
A foglalkoztatói igazolást és minden egyéb papíromat leadtam de még mindig csak előleget kapok 17000ft.-
Mint kiderült a munkáltatóm még mindig nem pótolta azokat a hiányosságokat amiket az OEP-kért.
Jövő hónapban szeretnék tgyást igényelni de nem tudom hogy most ilyenkor lehet-e és akkor mi lesz a táppénz el nem számolt összegével.
Cégem nem hajlandó felvilágosítást adni sőt elérni sem tudom őket. Ilyenkor mit tehetek? Kapok így tgyást,gyedet egyáltalán?? Válaszát előre is köszönöm
Lehet attól tgyást igényelni, hogy a táppénz teljes összegét még nem kaptad meg, a táppénznek csak az időszaka érdekes a tgyás megállapításához, az összege nem. A különbözetet majd kifizetik később, ha minden adat együtt lesz hozzá. De ha a táppénzigényt sem sikerült jól beküldenie a munkáltatónak, akkor félő, hogy a tgyással is gondja lesz...

A munkáltató a végtelenségig nem tudja húzni az adatszolgáltatás teljesítését, mert egy idő után elfogy az egészségbiztosítási pénztár türelme és olyankor mulasztási bírsággal motiválja a munkáltatót, ami légy nyugodt, hogy hatásos szokott lenni.

Szakbarbár
2014-07-11 20:16:01
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő!
Az GYED Extrával kapcsolatban kérnék eligazítást. 2012.decemberében született meg az első gyermekem, akivel kaptam Tgyást, majd GYED-et (jelenleg is GYED-et kapok utána). Jelenleg a második babánkat várjuk, aki 2015. januárjában fog megszületni. Az lenne a kérdésem, hogy megtehetem-e, hogy a jelenlegi GYED helyett táppénzre megyek, illetve akár a táppénz mellett kérem tovább a GYED folyósítását is? Illetve, hogy a GYED helyett az első gyermekem 2 éves kora után a GYES-t igénylem meg, (emellett pedig kapok a második baba után Tgyás-t majd GYED-et is)? A munkáltatók mennyire nézik ezt jó szemmel, illetve megtehetik-e, hogy nem engedélyezik? a munkáltatóm egyébként TB kifizetőhely, tőle kapom a GYED-et most is. A munkaviszonyom folyamatos, határozatlan idejű, 2010. szeptemberétől dolgozom a cégnél. jelenleg maximális GYEDet kapok. Hogyan járnék a legjobban anyagilag?
Nagyon szépen köszönöm a válaszát előre is!
Üdvözlettel:
Ildikó
A munkáltató nyilván nem lesz elragadtatva, hogy költséget csinálsz neki - a bruttó táppénz 1/3-át ő fizeti - de ha valóban keresőképtelen vagy, akkor bele kell tőrődnie. Ahhoz, hogy táppénzre menj, a gyedhez kért fizetés nélküli szabadságot vissza kell mondani. Tisztább, ha ezután pár nap fizetettt szabadságon leszel és innen mész táppénzre, de szabadság nélkül is működik.

A gyed után a gyesigényléssel már gond lehet, ha bevallod az igénybejelentőn, hogy táppénzen vagy. Egyszerűbb, ha apuka igényli. Akkor kell visszaadnia, ha ketteskével indul a tgyás, mert jár a két ellátás egyszerre, de csak akkor, ha ugyanaz a szülő igényli.

Szakbarbár
2014-07-11 20:09:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Jelenleg 11hetes várandó vagyok, 2015 január 27-re vagyok kiírva. Sajnos július 1 óta itthon vagyok betegállományban (ami már a 15nap betegszabadságon felüli), és egyelőre bizonytalan, hogy vissza tudok-e még menni dolgozni. A bérem jóval magasabb, mint a minimálbér, ezért nem mindegy, hogy a TGYÁS kalkulálásnál mit vesznek figyelembe. Jogosultsághoz a szülést megelőző két évben meg kell, hogy legyen a 365 biztosított nap, ezzel nincs gond, folyamatos a munkaviszonyom már több éve. Viszont az a bizonyos 180 nap már kérdéses. Ha nekem 2014-ben nem lesz meg a 180munkával eltöltött napom (ide ha jól tudom, akkor beleszámít az összes munkanap, a fizetett szabadság és a 15nap betegszabadság is), akkor hogyan kalkulálják majd a TGYÁS-t? Mivel január 1-től június 30-ig folyamatosan dolgoztam (szabadság és betegszabadság az volt közben), de még így sincs meg a 180nap, pedig egyetlenegy napot sem lógtam. Bő 2,5 hónapot kellene még visszamennem dolgozni ahhoz, hogy 2014-ben meglegyen a 180 napom. Ezt pedig az állapotom nem biztos, hogy lehetővé fogja tenni tekintettel arra, hogy a munkakörülmények nem éppen kismamának optimálisak a munkahelyemen. A várható szüléstől visszaszámolva 28nappal is lehet igényelni a TGYÁS-t, nekem ez a nap pont 2014 dec. 31. Fog bárki is velem azon a napon foglalkozni igénylés ügyében? Mert akkor még a 2013-as jövedelmemet vennék figyelembe ha jól gondolom. Viszont akkor ott az újabb kérdés, hogy GYED-nél mit fognak nézni, a 2014-et vagy a 2013-at??
Teljességgel igazságtalan, ha egy 2015 januárban szülő kismamát köteleznek a szülés megelőző évben 180nap munkavégzésre, hiszen az több mint fél év, így a terhességéből is jónéhány hónapot kell munkában tölteni ahhoz, hogy megkapja a jogos pénzét. Hiszen én is lassan 10éve fizetem az államnak amit kell, tisztán, nem feketén dolgozom, aztán a végén meg annyit kapok, mint aki soha életében nem dolgozott semmit. Ez borzasztó igazságtalan.
Válaszát előre is köszönöm!
Delux
A 180 napot naptári napban mérik, ha július 1-én már a betegszabi elfogyasztása után kerültél táppénzre, akkor is megvan idén a 180 nap. Az átlaghoz csak a bért osztják csak annyi nappal, ahányra ez vonatkozott, tehát a táppénz nem befolyásol semmit, mert nem számít bele az átlagba.

Az, hogy dec. 31-től igényelheted a tgyást, nem azt jelenti, hogy aznap be kell adni az igényt. Erre 6 hónapod van, akár még 2015 június végén is intézhetnéd a papírmunkát. Akkor igényeld idéntől a tgyást, ha tavaly jobb volt a béred, mint idén (a 6 hónap alatt).

Szakbarbár
2014-07-11 20:04:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Köszönöm a választ! (10.46) És abban az esetben is számít a 30 napot meghaladó kiesés, ha pl aug.1-től kijelentünk sógor cégéből, a másik 118ezres munkaviszonyom aug. 31ig megmarad (amúgy is 30 napos a felmondási időm), szeptember 1-től pedig vissza magasra csak a sógór cégébe. Így elméletileg nincs kiesés a biztosításból. 2-3-4 hónap után pedig elmennék táppénzre (nem tudom a gyakorlatban mennyi idő szükséges ahhoz, hogy senki ne kössön bele). Működhet ez így? Ebben az esetben járna a táppénz a többi hónapra is, akár a magasabb bérből számolva?
Sógor vége és sógor eleje között legalább 31 napnak kell lennie, csak ez számít, hogy közben mi van vagy mi nincs, az nem. +30 napos megszakítás (lógás a levegőben) viszont a korábban említett ok miatt nem szerencsés.
2-3 hónap már biztonságos, utána valamennyi ellátás csak az új bérből számítodik, a felső határokon belül.

Szakbarbár
2014-07-10 17:26:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!
Leveleid között visszaolvasva felmerült bennem egy kérdés. 2008 óta vagyok munkaviszonyban 120 000 Ft a bruttóbérem.
Gyermeket tervezünk 2015 évben. Tegyük fel ha még ebben az évben megszűnik a munkaviszonyom és 30 napon belül találok mondjuk 204 000 ft bruttóval egy új állást és legalább 2 hónapot ott dolgozom , akkor az új 204 000 Ft bruttóból fogják a táppénz, thgys, gyed alapot megállapítani?
Erősítsd meg kérlek, hogy jól gondolom-e?
Köszönöm
Két észrevételem van a fentiekhez:
- még 2 hónap sem kell az új helyen
- ha 30 napnál több telik el, akkor is lehet minimálbér kétszerese alapú a tgyás és a gyed, ebben az esetben csak a táppénz lesz rövidebb és kevesebb (annak szigorúbbak a szabályai)

Szakbarbár
2014-07-10 12:11:04
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár,

Párommal babát tervezünk jelenleg. Segítséget szeretnék kérni hogyan lehetne maximális gyedem, relatíve magas táppénzem és tgyásom. A munkaviszonyaim a következőképpen alakultak:
2013.03-2014.05-ig 114.000 Ft
2013.10-2014.02-ig 1 órás bejelentés sógorom cégébe 15.000 Ft-al
2013.02-2014.05.31-ig ugyanúgy sógorom cégébe 4 órában 100.000 Ft-al, 06.01-től megint 1 órában 15.000 Ft-al
közben fedésben főállásban egy másik cégben 02.01-től jelenleg is 118.000 Ft-al vagyok bejelentve alkalmazottként.
Ha sikerül a baba, akkor sógorom a cégében (ahol egyébként tényleges munkavégzést folytatok, tehát nem csak be vagyok jelentve munka nélkül) kb. 250.000 Ft-ra bejelentene 8 órában, a jelenlegi munkahelyemen pedig felmondanék, a főnököm se díjazná, ha terhes lennék.. Visszafele olvasgatva látom, hogy van aki hasonló szituációban volt, a kérdésem az lenne ezek alapján, hogy ha most kijelentenénk sógorom cégéből 31 napra, és utána vissza 250.000-rel úgy hogy már nincs meg a másik jelenlegi munkaviszonyom, akkor csak ez alapján kapnám a táppénzt, tgyást, gyedet? Álláskeresési járadékot nem szeretnék igényelni egyéb okok miatt, jó lenne ha anélkül is meg lehetne oldalni.

A segítséget nagyon köszönöm!
Üdvözlettel: Rita
Kell az álláskeresési járadék, a többit jól látod - kellemes meglepetés, hogy visszaolvastál, a kismamák általában nem veszik erre a fáradságot.

Azért kell a járadék, mert ha 30 napnál hosszabb lyuk van a biztosításban, akkor táppénz csak annyi időre jár, amennyit az új helyen dolgoztál és magas bérrel is csak a minimálbér 50%-a a táppénz. Utána a tgyás és a gyed már kellemes, minimálbér kétszerese alapú, de a táppénzen többszázezret buksz.

Alternatív ötlet: ne a sógorod cégében legyen az új jogivszony, hanem legyél egyéni vállalkozó és majd beszámlázol neki. Nem kell 30 napot várni, nem kell járadékra menni és a bruttó táppénz 1/3-a sem terheli a sógort (egynéi vállalkozónál meg ilyen egyáltalán nincs.)

Szakbarbár
2014-07-10 10:46:02
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár,

06.18-án kaptam választ korábban feltett kérdésemre.
Én vagyok az, aki az első gyermek után gyedet kapok, és most a második gyermek megérkezése előtt pedig táppénzre szeretnék menni, és a két juttatást (gyedet és táppénzt) egyidejűleg szeretném megkapni.
Azt lehet-e tudni, hogy mennyivel kapok így majd többet kézhez? (2008 óta folyamatos a munkaviszonyom, amikor az első gyermekkel szülni mentem bruttó 320ezer volt a fizetésem). Most GYED alatt 115ezret utal a munkáltatóm, ehhez jönne még hozzá a táppénz összege?
Másik kérdésem az lenne, hogy egyoldalúan mondhatom-e azt a munkáltatónak, hogy szeretném megszüntetni a fizetés nélküli szabadságomat, majd 30 napot követően szeretnék kivenni két nap szabadságot, majd ezt követően táppénzre szeretnék menni? (Nyilván nem fog tetszeni a munkáltatónak, ha ezt így leírom neki egy levélben). Mennyit és mit közöljek a munkáltatóval, hogy ne mondja azt, hogy ehhez nem adja hozzájárulását? Vagy ő nem tehet semmit ez ellen?

Válaszát előre is köszönöm!
A munkáltató nyilván nem fog örülni, de nincs más dolga, mint asszisztálni ahhoz, amit szeretnél, mert arra a jogszabályok lehetőséget adnak. Az egyetlen, amit tehet, hogy kéri a keresőképtelenséget felülvizsgálatát, de előbb el kell jutnia oda, hogy megtudja, hogy ezt megteheti, utána pedig 15.300 Ft-ot kell fizetnie érte. Kismamát nemigen szoktak felülvizsgáltatni, mert tudják, hogyha makkegészséges, akkor is be tud valaimit dobni az orvosa, ami miatt hímestojásként kell kezelni.

Egyelőre csak annyit írj, hogy az Mt. 133. § (1) bek. szerint bejelented, hogy a fizetés nélküli szabadságot X időpontig veszed igénybe, ezt követően kéred a felhalmozódó szabadságot kiadásának a megkezdését. X a levél feladását követő 30. nap. Aztán a szabadság kiadásának valahanyadik napján bejelented, hogy keresőképtelen lettél, viszed róla a táppénzes papírt, amint lesz, 7 nap múlva fogod kapni az elsőt. Szabadságot keresőképtelen dolgozónak nem lehet kiadni - pár hete mutattam egy jogesetet, ahol ezt az akkor mé Legfelsőbb Bíróság mondta ki -, úgyhogy le fog állni a szabadság kiadása.

Hogy a bérszámfejtő kolléga életét ne nehezítsd nagyon, a tértivevényes levél mellé hívd is fel őt vagy írj egy e-mailt, hogy tudjon róla és ne szabadságként, hanem táppénzként kezelje a távollétet onnantól. (Az infó hiányában kifizetett szabadságra járó pénzt könnyű visszavenni a táppénzből, de ennek az adminisztrálása a cég havi járulékbevallásban már nem a legegyszerűbb.)

Ha a gyed bruttó 320.000-es átlagból és legalább 180 bérezett napból lett megállapítva, akkor az 1 naptári napi nettó táppénz kb. 5.300 Ft lesz.


Mt. 133. § (1) A munkavállaló a fizetés nélküli szabadság igénybevételét legalább tizenöt nappal korábban írásban köteles bejelenteni.
(2) A fizetés nélküli szabadság a munkavállaló által megjelölt időpontban, de legkorábban a szabadság megszüntetésére irányuló jognyilatkozat közlésétől számított harmincadik napon szűnik meg.


Szakbarbár
2014-07-10 08:38:02
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Sazkértő!
Egy majdnem 2 éves gyermek anyukája vagyok (született: 2012. szeptember vége), jelenleg második gyermekemet várom 2015. márciusra.
Határozatlan idejű teljesmunkaidős állásom van, melyről első gyermekem születésekor eljöttem TGYÁS-ra majd GYED-re. A GYED a kisfiam 2 éves korával lejár, és a jelenlegi terhességem miatt már nem állnék vissza dolgozni. Kérdésem, hogy mit kellene igényelnem, megbeszélnem a munkáltatómmal, hogy anyagilag a legjobban jöjjön ki a család:
1. A nagyobb gyermekem 2 éves születésnapját követően vegyem ki a szabadságokat, közben igényeljem meg utána a GYES-t, majd a szabadságok lejártával maradjak csak GYES-en szülésig?
2. A szabadságok lejárta után menjek terhességi táppénzre szülésig (ez egyébként egy korábbi császármetszés és komplikációi miatt orvosom szerint jár). Ezzel párhuzamosan járhat nekem a GYES az első gyermek után?
3. A GYED lejárta után egyből táppénzre kérjem magam szabadságkivétel nélkül?
4. Csak GYES-en legyek végig szülésig?
5. Egyéb más ötlet?

A másik kérdésem pedig, hogy jár-e a második gyermekem után a GYED, ha nem dolgoztam a két gyermek között, de folyamatos a munkaviszonyom?
Ha esetleg csak akkor járna GYED, ha dolgoznék a két gyermek között, akkor a szabadság/táppénz beszámít-e a munkába?

Köszönettel várom válaszát.
A gyed mindenképpen járni fog ketteske után. Ha egyeskével 2 éves korig kapod, akkor ketteskével is addig fogod, akkor is, ha közben egyetlen napot sem dolgozol. A következő tgyás és gyed alapja nagyságrendileg ugyanannyi az összes esetben, mert
- az 1-2-nél a pár hét 2014-es szabadságra kapott bérből számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese az ellátások alapja
- a 3-4-nél a tgyás 2015-ös első napján aktuális bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese az alap

Azért mondom, hogy nagyságrendilag azonos lesz mind a 4 esetben, mert az idei és a jövő évi béred között olyan nagyon nagy különbség nem lehet (bár a gyed vége után emelni kell, ha közben a többieké is emelkedett), ráadásul ha már most több, mint a jövő évi minimálbér kétszerese (ami várhatóan nem lesz sokkal több, mint az idei 203.000 Ft), akkor végképp minden mindegy.

Az egyetlen helyzet, aminél nem mindegy, hogy mi lesz a forgatókönyv, ha egyeskével 2 éves koránál előbb véget ér a gyed, mert akkor a táppénzzel és a szabadsággal lehet növelni a ketteske utáni gyedjogosultságot (ami alapesetben ennyi, mint egyeskénél.)

Táppénz és gyes akkor jár együtt, ha a táppénz előtt szabadságon vagy. Ha nem tudsz vagy nem akarsz, akkor a gyest apuka igényelje, teljes munkaidő mellé is jár neki.

Szakbarbár
2014-07-09 22:55:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
2008 óta munkaviszonyban állok.Megakarják 2014 08 hóban szüntetni a munkaviszonyomat. 2015-ben szeretnék szülni és ha addig nem tudok elhelyezkedni jogosult leszek-e THGYS-re vagy GYED-re? Lehet-e az álláskeresési járadékot akkor kérni amikor a szülés várható, hogy biztosítási jogviszonyból menjek szülni? És ha lehetne akkor az ellátások alapja a minimálbér lenne vagy a 2014 évi jövedelmem?
Köszönöm a segítséget Méry
Ha úgy időzíted a járadék igénybevételét, hogy a tgyás kezdetén (ez már a várható időt megelőző 28. naptól igényelhető) még kapod és a járadékot és a járadék, illetve a szülés előtti 2 éven belüli munkaviszony együtt kitesz legalább 365 napot, akkor a járadékot szüneteltetve jogosult lehetsz tgyásra és gyedre, de mindegyik alapja csak a minimálbér lesz.

Szakbarbár
2014-07-09 22:38:29
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja