SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakbarbár
Ismét hozzád fordulok kérdésemmel, miszerint hogyan járnék jobban. Harmadik gyermekem most augusztus 13-án lesz 1 éves ha minden jól megy szeptember 1-től vissza megyek dolgozni,de nem az eredeti munkahelyemre. A kérdésem ezzel kapcsolatos,hogy ha felmondok akkor is jár e nekem a gyermek 2 éves koráig a gyed csed ha igen hogyan? Ez esetben a szabadság pénzbeli megváltása lehetséges e? Valamint ha nincs felmondás akkor milyen bejelentési kötelezettségem van a régi munkáltató felé? Válaszodat köszönöm Ági
Mindenképpen jár a gyed, még akkor is járna, ha megszűnne a munkaviszonyos és utána nem lenne másik. A szabadsámegváltás is mindentől függetlenül jár.
A régi Mt. tartalmazta, hogy a másik munkaviszonyt be kell jelenteni, az újból ezt legfeljebb az együttműködési kötelezettségből lehet levezetni.

Szakbarbár
2015-07-11 09:57:21
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!!
Segítségét szeretném kérni.
Egy multi cégnél vagyok részmunkaidős,közben le tettem a nevelőszülői tanfolyamot. A helyzet úgy alakult kaptunk egy 9 napos babát. Mellette ugye ezt a 4 órát sem tudom vállalni,de nem tudom hogy mint nevelőszülő el mehetek-e gyes-re a picivel. Saját családom 3 van 23,13 és 5 évesek.
Ezenkívül még ha fel kell mondanom akkor ezt hogyan tegyem meg, mert így nem tudok menni dolgozni,vagy olyan hogy fizetetlen szabadság létezik-e vagy arra is elmehetek.
Segítségét Köszönöm.
Kéne tudni, hogy ki kivel milyen jogviszonyban van. Családbafogadó gyám vagy esetleg, vagy van nevelőszülői jogviszonyod?

Szakbarbár
2015-07-11 09:50:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

2015.03.22-én járt le a gyesem, a szabijaimat kiadták 05.12-ig tartott és mivel nem tudtak tovább foglalkoztatni kifizettek és elküldtek. (2004 óta voltam a cégnél magas béren bejelentve, tpből, gyedből is a maximumot kaptam.) 2015.05.13-tól a családi vállalkozásunkban vagyok bejelentve 210 eft-on. Decemberre várom a második gyerekünket. Mikortól lehetnék úgy táppénzen, hogy a maximum összeget kapjam? (csedből, gyedből is?)

Köszönöm
Lia
Csak az aktuális helyen elért jövedelem képezi az ellátások alapját. 2017-ig leszel gyeden, jövő évtől a 120-nál kevesebb bérezett napból megállapított gyedek is követeik a minimálbér emelkedését, úgyhogy a béredet célszerű lenne felemelni olyan összegre, ahova a 2017-es minimálbér kétszeresét várjuk, ez olyan 240.000 körül lehet. Ez egy rövid, általános jótanács volt, ha megkeresel privátban, a fizetős szolgáltatásom ennél többet is tud mondani.

Szakbarbár
2015-07-11 09:41:57
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
Többszöri nekifutás ellenére sem sikerült egybehangzó egyértelmű választ kapnom CSED, GYED témakörben.
2008. októberétől folyamatos munkaviszonnyal rendelkezem. Első kisfiam 2013. október 12. született, azóta vele vagyok itthon Thgys-en illetve GYED-en. Második kisfiamat 2015 október 11.-re várom.
Kérdésem a következő volna:
*Milyen összegű CSED-re GYED-re számíthatok, miből számítják azokat?
*Ha az utolsó pár hónapra táppénzre szeretnék menni, hogy annyival is jobban járjak az befolyásolja e a CSED, GYED összegét, illetve ki kell e vennem egy nap szabadságot a táppénzhez?
* Befolyásol e valamit , ha esetleg a második baba csak október 12. után vagyis GYES-be születik?
Thgys: 2013. október. 12. - 2014. március 28. (naptári napi alap 4857 Ft)
GYED: 2014. március 29. - 2015. október 12. (naptári napi alap 4911 Ft)
Alapilletmény: 146500 Ft
Válaszát előre is köszönöm
Egy minimálbér kétszeresénél kisebb bérnél, ami kb ugyanannyi volt korábban is, mint most, minden mindegy, sem jobban, sem rosszabbul járni nem tudsz semmivel (táppénz, munka, mindkettő), mert az összes verzió egy ugyanolyan összegű végeredményhez vezet.
A csednek a most aktuális béred lesz az alapja, a gyedé pedig annyi lesz, mint a régi gyedé volt, kivéve, jövőre emelkednek a béred, mert akkor az új béred lesz az alapja.
Nagyságrendileg ugyanazokat az összegeket fogod kapni, mint amennyi az előző tgyás és gyed volt.

Szakbarbár
2015-07-08 06:53:12
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő!

A múltkori üzenetemből csak a lényeget hagytam ki, elnézést. Bruttó bérem 465.000 ft, 2012 márciusa óta van munkaviszonyom a jelenlegi munkahelyemen, de 2005 óta folyamatosan van munkaviszonyom. 2013. november 7-én született a kisfiam, de már márciustól táppénzen voltam veszélyeztetett terhesként. A TGYÁS-t 2013 októberében kezdtem el.

Második babánkat 2015. decemberére várjuk, tehát már GYES alatt fog születni. Korábban a TGYÁS-t a szülést megelőző naptári év átlagbéréből számolták, nem világos számomra, hogy mi lesz az irányadó időszak és bér, amiből a CSED-et számolják majd.
Az a lehetőség is felmerült, hogy szülésig félállásba visszamegyek dolgozni, ez maximum 4 hónap lehet, de ha esetleg ez még kedvezőtlenül is befolyásolná a CSED és GYED összegét, akkor nem erőltetném.

Tehát a kérdésem az lenne, hogy hogyan alakulna a CSED, majd a GYED összege abban az esetben, ha nem mennék vissza dolgozni, illetve ha visszamennék félállásba mondjuk 4 hónapra.

Illetve van-e olyan áthidaló megoldás, amit a cég felajánlhat, illetve én kérhetek, hogy növelhessem az ellátásom összegét, pl aktiválás arra az időre, míg kiveszem a szabadnapjaimat.

Köszönöm, Zsófi
Nagy nyertese leszel a július 1-től hatályos változásoknak, mert ezek azt eredményezik, hogy a cseded úgy lehet megint a régi, hogy ehhez egyetlen napot sem kell dolgoznod.

Korábban csak a legalább 120 napi bérből megállapított csed lehetett korlátlan, ha ennél kevesebbet dolgoztál 2 baba között, akkor bármilyen magas bérrel is csak a minimálbér kétszerese lett a csed alapja. A gyednél ennek nem volt jelentősége, mert ott ez az összeg egybeesett a maximálissal. Mostantól az van, hogyha a gyed vagy gyes folyósítása alatt, vagy ezután 1 éven belül szülsz és a régi csed kedvezőbb, mint az általános szabályok szerint megállapított új csed, akkor a régit kapod vissza. Így a cseded annyi lesz, mint 2013-2014-ben volt, az akkori 465.000 lesz az alapja, mert ennél alkalmazni fogják ezt az új kedvezményszabályt. A gyed pedig minden évben az akkori maximum lesz - nem tudom megmondani, hogy melyiket veszik alapul, de ott a régi és az új szabály alkalmazásával is erre az eredményre jutunk.

Decemberben induló csedhez az irányadó időszak szeptember végéig tart, addig már nem tudnál 120 napot dolgozni, de az előzőek miatt nem is kell. Ha valamivel kevesebbet dolgozol, akkor pedig ugyanaz lesz a vége, hogy mivel kedvezőbb a régi csed, ezért annak az alapja jön vissza.

Szakbarbár
2015-07-08 06:41:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
2015 októberében várom ikergyermekeink születését. Jelenleg táppénzen vagyok márciustól. Munkáltatóm egyéni vállalkozó, aminek adószám törlés miatti hirtelen megszűnése várható nyár végén, ősszel (felszámolás ilyen esetben tudtommal nincs). Amennyiben a megszűnést követő 30 napon belül szülök, vagy indítom a CSED-et és nem jelentkezek még be álláskeresési járadékra, akkor a fizetésem után jár majd a CSED és GYED? Ekkor hol kell leadni a papírokat, ha már 30 napja nincs munkáltató? Amennyiben egy előzőtől független új céget alapít munkáltatóm, hogyan tud engem alkalmazni, ha táppénzen (9 kód) vagyok? És ilyenkor miből számítják majd a CSED-et, GYED-et? Csak az utolsó munkahely jövedelméből? Hiszen csak valószínű 1-2 hónapig leszek ott munkavállalóként (de nem szakad meg a biztosítás). Saját vállalkozás indítása nem jön szóba, de ha más munkáltató alkalmazna, akkor mekkora bérre érdemes bejelenteni és mekkora járulékkal jár ez majd neki? Köszönöm szépen válaszát, amivel sokat segít!
Üdvözlettel!
Ezt a kérdést egyszer már feltetted és azért nem válaszoltam rá, mert nem találtam meg egy jogesetet, amire pedig emlékszem, hogy volt ilyen. Arról szólt, hogy attól, hogy az egyéni vállalkozói státusza megszűnik valakinek, attól még magánszemélyként munkáltató marad. Ha szeretnéd, akkor jobban utánanézek, de egy egyéni vállalkozó nem valószínű, hogy túl sokra bejelentett, tehát nem feltételen éri meg ahhoz ragaszkodni, hogy a munkaviszony a vállalkozói létének a megszűnése miatt nem szűnt meg.

Ha az orvossal megbeszéled, akkor lezárja a táppénzt. Létesítesz egy munkaviszonyt valahol 240.000-es bérrel, dolgozol pár hetet, aztán visszamész táppénzre. Ennek a szerződés szerinti bér lesz az alapja, a csednek a minimálbér kétszerese, a gyedé a mindenkori minimálbér kétszerese.
A saját vállalkozást miért vetetted el? Az olcsóbb - nincs táppénz 1/3, amit meg kellene fizetni a munkáltatónak - és nem kell senkitől szívességet kérni. Bárkit kérsz is meg, nem fog rajongani az ötletért, mert egy kismamát állományban tartani csak szüléstől az utolsó ellátás végéig van ingyen, előtte, utána pénzbe kerül (szabadságmegváltás.)

Szakbarbár
2015-07-08 06:22:24
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!

A családi adókedvezményes papír kitöltésével kapcsolatban szeretnék segítséget kérni. Kismama vagyok, május 16-án töltöttem be a 91. napot. A kérelem nyomtatvány jövő héten szeretném beadni. Nem tudom, hogyan töltsem ki a I. 5. pontját.

A kérdés úgy van, hogy:
A fentiek alapján nyilatkozom, hogy ....... hónaptól kezdődően (e hónapra is) a családi kedvezményt ...
Kérdésem az lenne, hogy ha májusban töltöttem be a 91. napot, akkor már május hónapra is kérhetem a kedvezményt?
Illetve érdekelne még, hogy most visszamenőleges is megkapom-e májustól, vagy csak a beadás hónapjától kapom?

A családi adókedvezmény jár-e a CSED, GYED és GYES folyósítása alatt?

2015. július 14-től táppénzen leszek, a bruttó jövedelmem 128.000,- Ft. Mennyi lesz a CSED és a GYED összege?

Segítségét előre is nagyon köszönöm.
Akármelyik hónaptól kéred is, legkorábban akkortól fogják adni, amikor feldolgozzák. Ha pl. július 26-án adod be és 25-én volt az aki bújt, aki nem, indul a számfejtés, akkor augusztustól tudják figyelembe venni.

Családi kedvezmény a 91. naptól egészen addig jár, amíg a családi pótlék, tehát akár 20 éves korig is, de nem mindenből lehet érvényesíteni. Gyesből nem lehet.

Bruttó 128.000-es átlagból családi kedvezménnyel együtt a 30 és 31 napos hónapok átlagában nettó 86.000 Ft körüli csed és 77.000 Ft körüli gyed lesz.

Szakbarbár
2015-07-08 06:13:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő,

Segitséget szeretnék kérni. 2010. szeptember 22-től folyamatos határozatlan idejü munkaviszonyom volt gyermekem születéséig, azaz 2014. június 29-ig. Most jelenleg gyed-en vagyok. Fizetésem brutto 160eft. Most várom második babámat 2016. februárjára(tehát még a gyed alatt fog megszületni). Az lenne a kérdésem hogy ha nem megyek vissza dolgozni, akkor a második gyermek csed, gyed-et is ez a 160eft alapján számolják?

Valamint ha mégis visszamegyek dolgozni, de kevesebb munkaidőben, tehát új munkaszerződéssel és valószinüleg joval kevesebb brutto fizetéssel, akkor a 2. gyermek után már ebből az új szerződésből számolnak, tehát bukom a 160eft-ost?

És egy utolsó kérdés.... bölcsi mellett jár a gyed?

Előre is nagyon köszönöm a válaszát!

Tisztelettel:

Zsuzsanna
Ha nem mész vissza dolgozni, vagy ha teljes munkaidőben dolgozol ezzel a bérrel, akkor az új ellátások alapja az aktuális béred lesz.

Pont mától van néhány pozitív változás, mostantól nem lesz az, hogy a szorgalom - részmunkaidőben dolgozás - jutalma alacsonyabb ellátás. Ha a részmunkaidő miatt az általános szabályok szerint alacsonyabb lenne az új csed, gyed alapja, mint a régié volt, akkor az új csed, gyed alapja az előző ugyanilyen ellátás alapjával fog megegyezni.

Ha gyed mellett dolgozol, akkor úgy mehet a bölcsi. Otthon babázva nem.

Szakbarbár
2015-07-01 19:51:40
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!
GYED számításával kapcsolatban kérem segítségét. Határozatot megkaptam az OEP-től, szerintük 3500 Ft/nap az alap (ennek a 70%-a 2450 Ft bruttó), szerintem több jár.
2015.03.05-től vagyok jogosult GYED-re. Kisfiam 2014.09.30.-án született.
Ha jól tudom ebben az esetben kétféle számítást is el kell végezni: a 2013.július 14.-i és a 2015. január 01.-i jogszabályok alapján is, és a kedvezőbbet kell figyelembe venni.
Munkahelyeim: 2014.01.01-től 2014.01.16-ig (össz jöv:102 261 Ft), majd 2014.02.05-től 2014.07.31- ig
(1 160 670 Ft).
Utána regisztrált munkanélküliként járadékot kaptam: 2014.08.01-től 2014.09.17-ig (162 384 Ft).
TGYÁS-t 2014.09.18-tól-2015.03.04.-ig kaptam (332 670 Ft-ot kaptam 2014-ben).
Jelenlegi foglalkoztatóm még a Munkaügyi Központ, szüneteltetik az ellátás folyósítását.
A 2013.július 14-i számítás alapján, a 2014-es évet vesszük figyelembe. Az szja-előleg megállapításához bevallott jövedelem (munkabér, álláskeresési járadék és a tgyás is) osztva 365 nappal és ennek veszem a 70%-át.
A 2015.január 01-i jogszabály értelmezése a kérdéses számomra. A 2015.03.05-ét megelőző harmadik hónap utolsó napjától (2014.12.31.?) visszafelé számítva 180 naptári nap, azaz 2014.07.04.-től (?) keletkezett jövedelmet kell figyelembe venni jók a dátumok? Itt volt munkabér, munkanélküli ellátás és tgyás is. Melyiket kell nézni?
Köszönöm megtisztelő válaszát!
Üdvözlettel: Mariann
Az SZJA bevallásban minden jövedelem benne van, egészségbiztosítási ellátás alapját viszont csak egészségbiztosítási járulék alapjául szolgáló jövedelem képezi, úgyhogy a járadék és a tgyás nem számít bele. Ezért a bevallásból számolgatni mindenképpen rossz irány.

A 2013.07.15. utáni szabály egyértelmű: mivel csak az utolsó jogviszonyban elért járulékalapot képező jövedelem számít és járadékosként ilyened nincs, ezért a minimálbér az alap.
Vhr. 26. § (2)Annak, aki álláskeresési támogatás vagy vállalkozói járadék folyósításának szünetelése alatt, vagy ezek megszűnését követő 42 napon belül szül, a csecsemőgondozási díj és a gyermekgondozási díj összegét a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér alapján kell megállapítani, azonban a pénzbeli ellátás naptári napi alapja nem haladhatja meg az álláskeresési támogatás vagy vállalkozói járadék alapját képező összeg harmincad részét

A 2013.07.15 előtti szabályok alkalmazása az, ami izgalmas, de bevallom őszintén, ez a 2014-ben született gyerek után 2015-ben induló gyed alapját nézzük meg a 2013-as szabályokkal is - hát ez nem a kedvenc témám. 2-3 ilyen esettel volt dolgom, úgyhogy nincs benne rutinom, ráadásul egy kifizetőhelyen nincs járadékot szüneteltető eset.

Ha 2014-ben volt legalább 180 bérezett napod - táppénzről nem írtál, úgyhogy elvileg lehetett, akkor elképzelhető, hogy rosszul lett megállapítva a gyed alapja. Ha nem volt ennyi, akkor inkább afelé hajlok, hogy - egy fogalmat definiáló rendelkezéssel összefüggésben - rendben van a minimálbér-alap. Ehhez én mindenképpen kevés vagyok az előzőek miatt, úgyhogy csak abban tudok segíteni, hogy mit írjál le egy mezei szürke levélben. Fellebbezni már nem tudnál, mert a megállapító határozat elleni fellebbezés határideje már lejárt, de egy sima levéllel is elérheted ugyanazt az eredményt.

Ha volt 180 bérezett napod a két 2014-es munkaviszonyból, akkor azt kérdezd meg, hogy miért nem az Ebtv. 2013.07.15-én hatályos 48. § (2) alapján lett megállapítva a gyed. Ha nem volt, akkor pedig az (5) bekezdésre kell rákérdezni, hogy miért nem azt alkalmazták. Mindkettővel a minimálbérnél magasabb tényleges járulékalapot képező jövedelem lenne az alap. Ha ezeket kell alkalmazni, csak ugye pont ezt nem tudjuk. De ettől majd elgondolkodik az egészségbiztosító a kérdésen és megírja, hogy mire jutott.

Érdekelne a válasz, megköszönném, ha informálnál róla.

Szakbarbár
2015-07-01 19:45:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

Az a helyzet áll fent, hogy a kisfiunk novemberben lesz 2 éves, a második babánk pedig decemberben születik, így már GYES alatt fogok szülni. Korábban a TGYÁS-t a szülést megelőző naptári év átlagbéréből számolták, most már TGYÁS sincs, a szabályok is változtak, nem világos számomra, hogy mi lesz az irányadó időszak és bér, amiből a CSED-et számolják majd – bár attól tartok elég rosszul fogunk járni.
Az a lehetőség is felmerült, hogy szülésig félállásba visszamegyek dolgozni, ez max 4 hónap lehet, gondolom a CSED összegét ez nem befolyásolná, mert elég rövid időszak lenne, és hát nem is biztos, hogy lesz belőle valami. És ha még nem is járnék jól vele, akkor nem is erőltetném.
Plusz olyat is említett egy anyuka a játszótéren, hogy őt a cége visszavette állományba, és betegállományban tölti a terhességét, és hogy ez teljesen legális, hiszen a cég ajánlotta neki. Más csak annyi időre lett aktiválva, míg ki nem vette a felhalmozódott szabijait. Ezek növelhetik a CSED összegét, vagy csak egy kis átmeneti plusz jövedelmet jelent a családnak? Nagyon sok adminisztrációval jár a HR részéről mind a két verzió, így én kétlem, hogy az én cégem magától felajánlaná bármelyiket. De mi az, amit én kérhetek a munkáltatómtól?
Összefoglalva az lenne a kérdésem, hogy mi lesz a CSED számolása abban az esetben, ha novemberig GYED-en, aztán GYES-en vagyok, illetve ha visszamegyek félállásba mondjuk augusztustól novemberig. Illetve, hogy ha nem sikerül visszamennem kicsit dolgozni, milyen járható utak vannak a CSED növelésére.
Nagyon köszönöm!
Ha nem a játszótéren hallottakat írod meg, hanem a béredet, akkor most röviden tudtam volna válaszolni és még konkrét várható összegeket is tudtam volna írni. (Miből gondoltad, hogy relevánsabb infó a bérednél az, hogy más mit mond?)

Szakbarbár
2015-07-01 18:35:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves szakértő!
Segítségét szeretném kérni, mi lenne a legjobb a helyzetemben:
2013.01.14-től vagyok táppénzen, 2013.07.14-én született meg a kisfiam, attól a naptól igénylem a tgyiást, aztán 2013.dec 29-től a gyedet, ami 2015. július 14-én jár le.
A tgyiásom napi díja (utólag korrigált): 6621,46 naptári napi alap figyelembevételével 4635,02 Ft.
Gyedem napi díja (utólag korrigált, mind a kettőt elszámolták): 7017,66 naptári napi alap figyelembevételével 4912,36 Ft.
2012-es fizetésem (adóbevallás alapján): 2.592.054 Ft/12= 216.004 Ft
Jelenlegi fizetésem (pedagógus béremelés volt, ezért emelkedett a bérem): br. 255200 Ft.
Jelenleg kismama vagyok, 2016. január közepére várjuk a 2. gyerkőcöt.

Kérdéseim:
Mennyi lesz a csed összege (kb.)? Mikortól érdemes kivennem a csedet?
Mennyi gyedre számíthatok (kb.)?
Mi van akkor, ha visszamegyek a munkahelyemre, kiveszek valamennyi (de mennyi?) szabadságot (most nyári szünet lesz), és aztán elmegyek táppénzre (veszélyeztetett terhes vagyok)?
Így erre a fél évre mennyi lenne a táppénzem?
Ez befolyásolná-e a csed és a gyed összegét?
Eddig a gyed mellett egyéni vállalkozó voltam az utóbbi 3 hónapban, ha ezt megbízási szerződéssel folytatom az utolsó fél évben is (nem nagy összeg, havi 60.000 Ft körül van bruttó), akkor ez számít az új csed és a gyed kiszámításakor? A gyermek megszületése után folytathatom ezt a tevékenységet?

Válaszát előre is köszönöm.
Egy mostani táppénz alapja a most aktuális béred. Bármit csinálsz is - táppénz, szabadság,csak gyed és gyes - , az összes létező esetben a csed és a gyed alapja a minimálbér kétszerese lesz. Ez idei minimálbérből családi kedvezmény nélkül nettó 125.000 illetve 109.000.

A csedet január 1-től érdemes igényelni, a -28. naptól bármikortól lehet, Neked érdemes megvárni az újévet és csak ott, de ott már a lehető legkorábbtól igényelni. Így valamivel hosszabban kaphatsz egyszerre két ellátást és az újnál már az újévi minimálbér kétszerese lesz az alap.

Ha a vállalkozóként is van a szülés előtti 2 évben legalább 365 nap előzetes biztosításod, akkor az itteni jövedelmed után is kaphatsz csedet. Gyedet azért nem, mert az több jogviszonyból sem lehet több a maximális összegnél. Viszont nem a bevételből számolódik a csed, hanem abból az összegből, amit a bevételből ún. vállalkozói kivétként veszel ki és járulékolsz le. Az átlagos járulékalap után táppénzt is kaphatsz.

Csed mellett és gyed mellett a baba 1 éves koráig semmilyen jogviszonyban, semmilyen kevésért nem lehet dolgozni.

Szakbarbár
2015-07-01 18:32:17
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakérto!

Segitseget szeretnem kerni az alabbiakban:
Masodik gyermekem 2013. jan 29 én szuletett. Vele voltam itthon Tgyas, gyed, s most gyesen. Munkaltatomnal fizetetlen szabadsagom megszunteteset kertem, s szabijaim kiszamitasat, majd aug 24 tol gyes mellett munkába álltam volna. Idokozben kiderult, kisteso erkezik december elején.
Majus 20-tol szabadsagomat toltom augusztus 24 ig, aug 25 tol allomanyba kell mennem,veszélyeztetett terhesként. Marad bent 14 nap szabadsagom. Kivegyem, s utána állomány? Segit valamit? ( pedagogus munkakor) jelenlegi bérem 236.000ft bruttó. A régi, ami alapjan kaptam az eddigi ellatasokat, 146 000 ft volt.
Kerdesem az lenne, hogy a tappenzem alapja mi lenne, mennyi táppénzt kapnék? Illetve a csed es gyed alapja, nettó osszege hogyan alakulna ebben az esetben?
Valamint, majus20-szept 16 a 120 nap. Ha dec 5 lenne a szules napja, akkor minden mindegy, ugye? Mert akkor esélytelen a 120 nap megléte….

Válaszát koszonom, Angéla
A táppénz, csed és a gyed alapja egyaránt a mostani béred, de a csednél a 120-nál kevesebb bérezett nap miatt, a gyednél meg a maximális összeg miatt van egy határ, aminél többet nem vesznek belőle figyelembe, ez a minimálbér kétszerese. Számszerűsítve ez napi nettó 3.965 Ft táppénzt, a 30 és 31 napos hónapok átlagában nettó 125.000 körüli csedet és jövőre az idei 109.000 Ft-os maximális gyednél valamivel többet jelent.
Egyedül a csed lenne több kb. nettó 15.000 Ft-tal akkor, ha lenne 120 bérezett napod.
A szabadság kivételének az időszakára is jár valamennyi szabadság, lehet, hogy ezzel együtt ki tudnád húzni szabin 120 napig. Ha nem veszed ki az összes régi szabit, akkor a maradék, meg a kivétel alatt keletkezett megvár, jól jön az később is.


Szakbarbár
2015-06-28 09:58:05
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár!

Tavaly február végéig dolgoztam, utána kaptam álláskeresési járadékot május 19-ig. Június 21-re voltam kiírva szülésre, de végül július 4-én született meg a fiam. Így csak gyes-t kapok jelenleg. De a 365 nap biztosított idővel bőven rendelkezem, mert előtte 3 évet dolgoztam folyamatosan. Habár már eltelt egy év, de még mindig foglalkoztat és nagyon bánt a dolog, hogy a gyesen kívül nem kapok semmit, hiába dolgoztam. Valahol olvastam, hogy méltányosságból is megadják a Tgyást, mostani nevén Csed-et. A kérdésem az, hogy másra is jogosult lettem volna? Ha igen, akkor így visszamenőleg még tudok valamit tenni? Köszönöm szépen a válaszát.
Linda
Egészségbiztosítási pénzellátást 6 hónapra visszamenőleg lehet igényelni, méltányosságot pedig megigényelt ellátásnál lehet gyakorolni. De csak annál, aki biztosított, tehát ezzel a jogosultsági feltétellel rendelkezik, csak a másikból, az előzetes biztosítási idejéből hiányzik valamennyi. Te a járadék végéig voltál biztosított, utána nem, úgyhogy ha időben kérted volna méltányosságot, akkor sem rendelkeztél volna ennek a jogszabályi feltételével.

A megoldás az lett volna, hogy a járadékot később igényeled meg. Nem csupán arra kellett volna gyúrni, hogy a vége után 42 napon belül szülj, mert ezzel csak a csedre lettél volna jogosult. Gyed is lehetett volna belőle akkor, ha a csedet kezdetekor - a -28. naptól lehetett volna indítani -, még legalább 1 nap járadék hátra lett volna, mert ezt szüneteltetve kaphattad volna a csedet és a gyedet is. Igaz, csak egy minimálbér alapút, de gondolom, hogy még ez is bőven jobb lett volna, mint a gyes.

Szakbarbár
2015-06-28 09:49:47
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár!
2012. novemberben szültem, jelenleg gyesen vagyok itthon.( 2012 májusban jöttem el táppénzre, közben nem mentem vissza dolgozni))Szeptemberre várjuk a tesót, tehát még a gyes alatt születne.
Kérdésem az lenne, hogy ilyenkor el lehet-e kezdeni, vagy érdemes-e szülés előtt 4 héttel hamarabb a csed-et?
Illetve, ha szakképzett minimálbérrel voltam bejelentve, akkor a csed-et, gyed-et abból fogják számolni, vagy a "sima"minimálbérből?
Válaszát előre is köszönöm.
Mindenképpen érdemes a csedet a -28.naptól kérni, mert így hosszabb lesz az időszak, amíg párhuzamosan kapod az egyeske utáni gyest és a ketteske utáni csedet.

0 bérezett nappal a csed és a gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér. Ha ez a 122.000 Ft-os garantált bérminimum, akkor ez lesz az alap, ebből a 30 és 31 napos hónapok átlagában, családi kedvezmény nélkül nettó 73.000 Ft körüli csed és 64.000 Ft körüli gyed várható.

Szakbarbár
2015-06-28 09:40:20
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő!

Először is az alapadataim: November 8-ára várom első kisbabánkat, jelenlegi munkahelyemen 2008. február 1-óta dolgozom, a munkaviszonyom 2015. október 15-én szűnik meg. A bruttó jelenlegi fizetésem 291.285,- Ft.
Terveim szerint 2015. október 12-étől igényelném a CSED-et. Jelent e bármit, hogy megszűnik a munkaviszonyom a CSED folyósításának ideje alatt? Mi alapján fogják megállapítani a GYED összegemet? Illetve a Babával otthon töltött éveim beleszámítanak e majd az összesen éveimbe? (Nyugdíj).

Válaszodat előre is nagyon köszönöm!!!

Nelluska
Ha legalább a csed 1. napján még fennáll a munkaviszony, akkor a csed és a gyed is ugyanolyan összegben és ugyanannyi ideig jár majd, mintha nem szűnt volna meg. Ha táppénzre mész, az semmit sem befolyásol, mindkét ellátásnak a kezdetét megelőző 3. hónap végétől visszafelé kapott 180 napi bér lesz az alapja (a táppénzes napokat átugorjuk, megyünk hátrébb).
Ha a számítási időszakban az átlag annyi, mint a mostani bruttó béred, akkor abból a 30 és 31 napos hónapok átlagában, családi kedvezmény nélkül nettó 173.000 Ft körüli csed lesz. A gyed maximális, ez jövőre az idei 109.000 Ft-nál valamivel több lesz.

A passzív csed és gyed mellé jár az egészségügyi ellátás és a szolgálati idő is ketyeg, viszont egy következő baba utáni ellátáshoz nem gyűlik a biztosítási idő, mert biztosításod, ami egy 3. kategória, az nincs.

Szakbarbár
2015-06-28 09:35:31
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!

Hogyan járok jobban, ha szülést megelőzően 28 nappal már igénybe veszem a CSED-et, vagy ha a szülés napjától? Mitől függ ez az egész? Köszönettel.
Mindig a konkrét helyzettől - dátumok, bérek - függ, hogy mikortól éri meg igénybe venni a csedet. Mondok pár példát, hátha be tudod magadat sorolni az egyikbe.

1. Minimálbér kétszerese alatt keresők, akik a csed előtti 9-10 hónapban havonta fixen ugyanannyit kapnak. Ez az a kör, akinek minden mindegy, ilyenkor az egyszerűbb (mert egy körben elintézhető) ügyintézés miatt a szülés napjától történő igénylést szoktam javasolni.

2. Akinek a minimálbér kétszeresénél annyival több a bére, hogy maximális táppénzt kap, annak érdemes ezt egész a szülés előtti napig kérnie, csak szüléstől indítani a csedet, mert így a 3 ellátás közül a legalacsonyabb, a gyed csak a lehető legkésőbb kezdődik.

3. Van, hogy egy jutalom, bónusz vagy hasonló kifizetési időpontja olyan, hogy csak szülés előttől vagy csak onnantól indított csednél esik bele a számítási időszakba.

4. Rövid folyamatos biztosítás miatt a gyed nem tart majd a baba 2 éves koráig, ilyenkor is csak a lehető legkésőbbtől érdemes indítani a csedet, hogy a gyed korlátozott napja a legtovább kitartsanak.

Szakbarbár
2015-06-28 09:26:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

Beadhatom-e a családi adókedvezményes papírt a munkáltatómhoz úgy, hogy még nincs meg az orvosi igazolásom arról, hogy betöltöttem a 91. napot?
Ráérek később is beszerezni, vagy a beadás időpontjában már nálam kell, hogy legyen. Úgy hallottam, hogy azt nekem kell csak őrizni. Vagy kérhetik a másolatát?
Ezt az igazolást csak nőgyógyásztól kérhetem, vagy kiadhatja a háziorvos, esetleg a védőnő is? Köszönettel.
A munkáltatónak nem kell kérnie az igazolást - max túlbuzgók kérik, önszorgalomból, de a jogszabály ilyet nem ír elő -, ő kizárólag a nyilatkozat alapján veszi figyelembe a kedvezményt, amit felelősen tesz meg az ember lánya, és ezt nyugodtan megteheti, ha tudja, hogy a következő vizit után ott lesz a kezében az igazolás.

A munkáltatónak csak akkor kell az igazolás, ha ő csinálja az adóbevallásodat, mert ilyenkor ő a felelős érte, ezért ő őriz hozzá mindent.
Nőgyógyász szokta kiadni, talán a háziorvosnál is be lehet vele próbálkozni, de védőnőnél semmiképp, ő egy gittegylet. (Az anyasági támogatás szempontjából is.)

Szakbarbár
2015-06-28 09:12:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt TB szakbarbár!
2015 03 21 én született gyermekem, CSED en vagyok szeptember 27-ig. 2016 januártól visszahívnak dolgozni, ami a gyed-be beleesik, tehát januártól elesnék a gyedtől. Kérdéseim:
Amennyiben januártól elkezdek újra dolgozni kizárólag jan-márciusig tartó időszakra esem el a gyedtől, majd március 21 től újra igényelhetem a gyessel együtt, avagy a teljes jogosultság elveszik? Befolyásolja ezt, hogy 4 vagy 8 órában vállalok munkát?
Átadható e menet közben a gyed jogosultság, tehát szept-januárig jómagam, majd januártól az apa igényelné tovább a gyedet aki nem dolgozna januártól?
Köszönöm szépen válaszát.
Vera
Ha a baba 1 éves kora előtt akárhány órában dolgozol, akkor ettől a naptól nem jár a gyed, de ahogy betölti az 1 éves kort, onnan kérheted a gyed továbbfolyósítását. A gyes egyáltalán nem játszik, Te egyelőre a sokkal több gyedre és nem az alanyi jogon járó gyesre vagy jogosult, a gyes majd 2 éves kor után jön, de akinek csak a gyes jár, az sem dolgozhat mellette 1 éves kor előtt.
Apuka a csed lejártát követően igényelheti a gyedet, ha tényleg otthon marad a babával, mert 1 éves kora előtt ő sem dolgozhat a gyed mellett.

Szakbarbár
2015-06-28 09:04:58
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!

KATA-s kisvállalkozó vagyok 2013 óta, előtte is egyéni vállalkozóként dolgoztam, 2002 óta folyamatosan.
Most várom első gyermekemet, 2015. november 12-re. Kérdésem, hogy mennyi CSED, illetve majd mennyi GYED jár a KATA után? Kell-e esetleg egy magasabb, bejelentett állásról gondoskodnom, ha a maximális összeghez közelítő értéket szeretném kapni? Illetve az is érdekelne, hogy szüneteltetnem kell-e a vállalkozásomat erre az időszakra, mert azt hallottam, hogy a szülési szabadság idejére mentesülök a járulékfizetés terhe alól. Ez igaz?
Köszönöm válaszát.
Katásként a járulékalap bebetonozottan 81.300, ha akarnál, sem tudnál több után fizetni, mert az 50.000 után ennyit határoz meg a jogszabály. Ebből családi kedvezmény nélkül nettó 48.000 körüli csed és 43.000 körüli csed lesz. Csak akkor tud jobb lenni, ha megszünteted a vállalkozást és kis idő múlva újból vállalkozó leszel, de nem Katás, vagy munkaviszonyba kerülsz, mert csak az utolsó helyen elért jövedelem számít.

Ha ezt nem léped meg, akkor az ellátások igénybevétele alatt nehogy szüneteltesd a vállalkozást, mert ezzel elveszed a lehetőséget magadból, hogy egy következő babával is járjon a csed és a gyed. Fizetni ugyanúgy nem kell semmit akkor sem, ha nem szünetelteted, mivel a táppénz, csed, gyes, gyet mentesít a járulékfizetés alól, viszont ha fennmarad a biztosítás, akkor egy következő babával nem csak az alanyi jogon járó gyest fogod kapni.

Szakbarbár
2015-06-22 15:04:40
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár!

2012. október 10-től 2014. december 31-ig havi bruttó 180.000 Ft-ot kerestem.
Közös megegyezéssel megszűnt a munkaviszonyom.
2015.01.01-01.14-ig: nem volt semmi jövedelmem.

Munkanélküli ellátást kaptam 3 hónapig (90 napig, 3.500 Ft/nap), az alábbi összegekkel:
2015.01.15-01.31-ig: bruttó 59.500 Ft,
2015.02.01-02.28-ig: bruttó 98.000 Ft,
2015.03.01-03.31-ig: bruttó 108.500 Ft,
2015.04.01-04.14-ig: bruttó 49.000 Ft.

2015.04.15-től sikerült elhelyezkednem havi bruttó 122.000 Ft-os bérrel. 2015.06.15-től táppénzen vagyok. Szülés várható időpontja: 2015. szeptember 17. Úgy olvastam szülés előtt 28 nappal már lehet igényelni a CSED-et, ha igen, akkor igénybe venném.

Érdeklődni szeretnék, hogy mekkora összegű CSED-re illetve GYED-re számíthatok?
Előre is nagyon szépen köszönöm válaszát!

Üdvözlettel: Erika
Bruttó 122.000-ből - csak az utolsó helyen elért jövedelem számít - családi kedvezmény nélkül nettó 72.000 Ft körüli csed és 64.000 Ft körüli gyed várható. Ez akkor is ennyi, ha bármennyit leszel táppénzen, mert az nem befolyásol semmit.

Szakbarbár
2015-06-22 14:55:27
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja