SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Szép napot, Nikoletta vagyok , gyermekem fog születni és aggódom ,hogy nem fogok gyed támogatásban részesülni. A kérdésem az lenne, hogy ebből a biztosítási jogviszony másolatból megtudja-e mondani ,hogy jogosult leszek e ,ha szülésig minden képen be leszek jelentve jelenlegi állásomba ?
Mert a jelenlegi állásomba 11 hónapot fogok dolgozni de ha jól tudom a középszintű képzés is beleszámít . Előre is köszönöm a segitséget !

A nappali tagozatos tanulmányokból (középfokú is) 180 nap számítható be a szülés előtti 2 éven belül szükséges 365 nap előzetes biztosításba. Csak akkor számítunk be bármit is, ha biztosítási jogviszonyból nem lenne meg a 365 nap.
- ha jól látom, egyéni vállalkozó is voltál, ez biztosításban töltött idő
- amikor magad után fizetted az egészségügyi szolgáltatási járulékot, az nem
- az áprilisban kezdődött munkaviszony az biztosítási jogviszony
A szülés várható idejének ismerete nélkül általánosságban annyit tudok mondani, hogy egyelőre jól állsz előzetes biztosítással.

Szakbarbár
2015-08-04 06:22:53
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő,

a következő, CSED, GYED-del kapcsolatos problémában keresem:

2006-tól 2014 augusztus 31-ig folyamatos közalkalmazotti munkaviszonyban voltam (bruttó 160ezer Forintos bérrel).
2014 szeptember 1-től nappali tagozatos PHD hallgató vagyok az ELTE-n. (állami ösztöndíjam 100ezer Forint). Eddig két félévet végeztem el.
2015 július elsejétől bejelentett munkaviszonyom van (br 250ezer Forint bérrel)

2015 augusztus 13-ára várom első gyermekemet.

A PHD képzésbe jelentkezés előtt igyekeztem informálódni, úgy tudtam, hogy beszámít a biztosítotti viszonyba, most hideg zuhanyként ért a hír, hogy mégsem (bár két ügyintézővel beszéltem, az egyik ezt, a másik azt mondta). Ezt is szeretném megkérdezni, hogy egy PHD ösztöndíjas képzés valóban nem számít biztosítotti viszonynak, ami után TB kifizetés járna?

Átbogarászva a törvényt arra jutottunk, hogy nekem megvan a 365 nap szükséges biztosítotti viszonyom még a közalkalmazotti munkaviszony miatt, de ez nem elég, kell hozzá még a szülés előtt bejelentett munkaviszony, hiszen több, mint 42 nap telt el a felmondásom óta. A könyvelőnk szerint erre nincs szükség, de én úgy értelmezem, hogy van. Kérdés, kinek van igaza?
Bejelentettünk hát engem július 1-ével, de nem igazodunk ki azon, hogy vajon mi alapján fogják számolni a TGYÁST, és mennyi lesz annak az összege (Vagyis, hogy mekkora fizetést érdemes bejelenteni most nekem). A régi közalkalmazotti alapján? Az egyetemi ösztöndíj alapján? A most bejelentett alapján? Vagy valami negyedik verzió is van?

Még egy kérdésem van, ez már a GYED-del kapcsolatos: vajon meddig fog járni nekem a GYED? Azt olvastam, hogy annyi napig, ahány napig a szülést megelőző két évben biztosított voltam (ez valamivel több lenne, mint egy év). Viszont a TB honlapján olvasható egy leírás:


A jogosultsághoz szükséges előzetes 365 napi biztosítási időbe be kell számítani:

a biztosítás megszűnését követő baleseti táppénz folyósításának idejét,

a közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán egy évnél hosszabb ideig folytatott tanulmányok idejéből 180 napot,

rehabilitációs járadék és rehabilitációs ellátás folyósításának idejét.


Ennek alapján el tudnám képzelni, hogy ilyen esetben mégis beszámítanak valamennyit az én felsőoktatási tanulmányaimból? Persze nem tudom, erre vonatkozik-e ez a fenti sazbályozás, illetve, hogy mit értenek 1 év alatt, hiszen nekem pontosan két elvégzett félévem van, ami egy felsőoktatási évnek számít, de nem lesz 365 nap a beiratkozás és a szülés között (hiszen szept 1-én kezdődött az év, és én aug 13-ára vagyok kiírva.

Válaszát nagyon köszönöm,

micsuda
Nappali tagozatosként természetbeni egészségügyi ellátásra jogosult vagy, de pénzbeli ellátásokra nem. A csedhez, gyedhez az előzetes biztosításod meglesz, ehhez nem is kell a nappali tagozatot beszámítani, mert ez csak akkor érdekes, ha biztosítotti jogviszonyból nem lenne meg a 365 nap. Az aktuális biztosítást, mint másik jogosultsági feltételt pedig adja az új munkaviszony. A csed, gyed alapja az itt kapott jövedelem lesz. Maximális gyedhez 240.000-es bruttó kell. A gyedet a 2 éven belüli biztosítással megegyező időre fogod kapni, ez kb. 427 nap (aug. 13-i szülést feltételezve). A gyed vége után - már 2 éves kor előtt - igényelheted a gyest.

Szakbarbár
2015-08-04 06:11:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

Kisfiam születéséig 2010 októberétől határozatlan idejű szerződéssel dolgoztam teljes munkaidőben munkavállalóként. Táppénzen általában kb. 1 hetet voltam évente. Kisfiam 2014. júniusában született, születése előtt 2014. április 1-től voltam táppénzen, majd TGYÁS-t kaptam, jelenleg GYED-et kapok. A baba születése előtt bruttó 310 ezer forint volt a bejelentett fizetésem.
Jelenleg a második babát tervezzük, ezzel kapcsolatban szeretném kérdezni, hogy hogyan járunk pénzügyileg a legjobban? Érdemes-e a második baba előtt (akár már terhesen) visszamenni dolgozni (6 órában)? Ha nem mennék vissza és GYES-en vagy GYED-en lennék mennyi TGYÁSra (CSED) számíthatnák? Jól értem, hogy az új szabályok szerint a második babára is azt a Tgyást kapnám, amit az első babára? Meddig kellene megszületnie, hogy így legyen?
Előre is köszönöm a választ!
K.
Az említett szabályt akkor lehet alkalmazni, ha
- a gyed vagy gyes alatt, illetve ezek után 1 éven belül szülsz
- az előző csed alapjában csak a jelenlegi munkáltatónál szerzett jövedelem volt
- az előző csed kedvezőbb volt, mint az általános szabályok szerint számított új
Nálad mind a 3 együtt lesz akkor, ha nem lesz legalább 120 bérezett napod, ahol legalább annyi az átlagod, mint korábban - 6 órában ez nem valószínű.

Szakbarbár
2015-08-04 05:59:35
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő!

Szeretném megkérdezni, hogy összegszerűen mennyi a maximum összege a CSED-nak, abban az esetben, ha 2 gyerek között nem megyek vissza dolgozni.

Köszönettel,

tagicalike
Ha nem alkalmazható a kedvezményszabály, akkor a minimálbér kétszerese, ez idén nettó 125.000 Ft-ot jelent. De ha a gyed vagy gyes alatt, vagy ezek után 1 éven belül szülsz, az előző csed csak a jelenlegi munkahelyen korábban szerzett jövedelemből lett megállapítva és az alapja több volt, mint a minimálbér kétszerese, akkor az új csed is lehet annyi, mint a régi volt, megint lehet korlátlan.

Szakbarbár
2015-08-04 05:55:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
2011.09.23-tól 40 órás munkaviszonyom volt. 2013.07.15-től munkahelyet váltottam bruttó bérem: 150.000 Ft volt 40 órára, innentől lett egy 20 órás bruttó 40.000 Ft-os munkaviszonyom is.
2014.05.08 megszületett első gyermekünk, szülés napjától tgyáson voltam, végig dolgoztam. 40 órás Szeződéses bérem+ jutalom alapján max. gyed-et kapom.
Jelenleg gyeden vagyok, 2016.05.07-ig.
Kérdéseim: Ha gyed alatt születik a második baba kaphatom a csed-et és a táppénzt is szabadság után együtt?
Szerződéses bér szerint a csed, nettó 90 ezer Ft körül lesz míg a csed 80 ezer Ft körül, jól számolom?
20 órás munkaviszony után már fogok kapni valamit?
Köszönettel: Riettacska
Nem tudom megmondani, mert nem vagyok benne biztos, hogy a 20 órás munkaviszonyból fog-e járni a csed és a gyed, de inkább úgy gondolom, hogy igen. Hogy a táppénz jár, az nem kétséges.
A főállásból az aktuális béred lesz a csed és a gyed alapja, ezen az sem változtat, ha táppénzre mész. (Ha a részmunkaidősból is jogosult leszel az ellátásokra, akkor ott is ez a helyzet, azzal, hogy 4 órára az arányos minimálbér nem lehet olyan kevés, mint amennyit kapál, ez már 2013-ban is kevés volt.)
Amiket számoltál, azok nagyságrendileg úgy vannak.

Kaphatsz egyszerre ketteske után csedet és egyeske után gyest, illetve táppénzt és gyest, de utóbbihoz nem árt elé pár nap szabadság.

Szakbarbár
2015-08-01 20:02:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! Ahhoz, hogy gyűljön a 365 napom 2 éven belül a tgyáshoz csedhez elegendő egy 4 órás munkahely egy rosszabb fizetéssel (pl. minimálbér felével) vagy szükséges a 8 órás munkahely? Köszönöm, Renáta
A részmunkaidős, ócska béres munkaviszony is teljes értékű a csedez, gyedhez szükséges előzetes biztosítás szempontjából. (Csak nyugdíjhoz nem biztosít teljes szolgálati időt.)

Szakbarbár
2015-08-01 19:53:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár,

a következő problémám állt elő:
2015. július 31-gyel lejár a próbaidőm, és nem hosszabbítják meg.
Szeptember 20-ra várom a babámat.
MI a teendőm, hogy jogosult legyek CSED-re és GYED-re?
Az elmúlt 2 évben volt 3665 nap biztosított jogviszonyom.
6 hónapot voltam a jelenlegi munkahelyemen.
Álláskeresőként kell regisztráltatnom magamat?
Ebben az esetben a csed és a gyed alapja is csak minimálbér lesz?
Ha álláskeresési járadékot igényelsz, akkor ezt szüneteltetve jogosult lehetsz csedre és gyedre, de csak legfeljebb a minimálbér után.

Nem tudod megbeszélni a munkáltatóval, hogy elmész táppénzre, kifizeted neki amibe ez kerül, a táppénz 1/3-ot, csak hosszabbítsátok meg 1 hónappal a szerződést? A csedet már a szülés várható idejét megelőző 28 nappal tudod igényelni és ha legalább az 1. napján még tart a munkaviszony, akkor utána passzív jogon a mostani béred után kaphatod a csedet és a gyedet. (Ennek ugye akkor van értelme, ha a béred több, mint a minimálbér, mert egyébként így is ugyanannyi lesz belőle.)

Szakbarbár
2015-08-01 18:33:28
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

Első gyermekem 2013.07.28-án született, akivel születése előtt június 15-től táppénzen voltam veszélyeztetett terhesként. Születése után Tgyást, majd gyedet és jelenleg gyest kapok utána. Jelenleg várjuk a második gyermekünket, aki januárban fog megszületni. A kérdésem az lenne, hogy veszélyeztetett terhesként tudok-e táppénzen lenni úgy hogy ne veszítsem el a gyest? Ha igen, szükséges-e hogy legalább 1 nap szabadságot kivegyek, vagy anélkül is lehetséges ez? Illetve azt szeretném kérdezni, hogy mi alapján fogják számolni a második gyereknél a Csed-et és Gyed-et? ( a bruttó bérem 256000 Ft, valamint jelenlegi munkahelyemen 2011. szeptembere óta dolgozok, folyamatos munkaviszonyom 2009. augusztus óta van).
Válaszát előre is köszönöm!
Ha a gyed vége után pár napot szabadságon vagy és csak utána mész táppénzre, akkor kaphatod egyszerre a gyest és a táppénzt, mert ez a kettő akkor jár együtt, ha a táppénz gyes melletti munkából van igényelve - a szabadság olyan, mintha dolgoznál. Ha nem tudnád ilyen pár napra visszamenőleg sem elintézni a szabadságot és a gyed vége után rögtön táppénzre mentél, akkor apuka meg tudja igényelni a gyest, csak majd vissza kell adnia a csed kezdetétől, mert csak úgy jár több ellátás egyszerre, ha egy szülő veszi őket igénybe.
Az új kedvezményszabálynak hála az új csed annyi lesz, mint az egyeskével kapott csed volt, a gyed pedig maximális lesz.

Szakbarbár
2015-08-01 18:28:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!
2007 óta folyamatos munkaviszonyom van.2015 szeptember 5-re vagyok első babámmal szülésre kiirva.Havibérem 140000 Ft. Kérdésem: ha most a július havi béremmel kapok jutalmat az majd a GYED összegébe be fog e számitani?
A CSED-t megigényelném a szülés előtt 28 nappal azaz 2015.08.08.- 2016.01.22.-ig és 2015.01.23-tól pedig a GYED-t.
Köszönettel: Csuka
Minden ellátáshoz a kezdetét megelőző 3. hónap végével zárul a számítási időszak, innen az utolsó 180 napi átlag az alap. Az augusztusban induló csed alapjába a júliusi jutalom nem számít fog beszámítani. A januárban induló gyed alapjába viszont igen, mert ott elvileg október 31. az időszak vége, gyakorlatilag viszont a csed előtti nap, mert a csed időszaka nem számít bele. A jutalom ezelőtt lesz, úgyhogy beszámít. Durván az 1/6-odával fogja emelni az átlagot, mert amit itt kapsz, ahhoz egy 180-as osztószám fog tartozni.

Szakbarbár
2015-08-01 18:22:07
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!

Jelenleg GYED-en vagyok első gyermekemmel, aki 2014.02.19-én született. Születésétől igényeltem a TGYÁS-t. Lelkesen jelentkeztünk bölcsődébe, mivel rettentően igényli a gyerekek társaságát. Továbbá jelentős a különbség a fizetésem, illetve a GYED között. Kapott helyet, a beszoktatás 2015.10.26-án kezdődne. A bölcsődei tájékoztatón azt az információt kaptuk, hogy a beszoktatás 2 hetét követően 30 napunk van bemutatni a munkáltatói igazolást. Eddig nincs is csavar, de közben derült ki, hogy újra terhes vagyok. A második babát 2016. január végére, február elejére várjuk. Jelenlegi munkahelyemen 2012.06.01-e óta dolgozom. Nagyon magas a fizetésem, ezért szeretném tudni, milyen lehetőségeim vannak, lehetőleg úgy, hogy első gyermekem elkezdhesse a bölcsődét, még akkor is, ha nem teljes napon lenne közösségben, ugyanakkor magas CSED-et, GYED-et kapjunk.
1.) Zökkenőmentes beszoktatás esetén 2016.11.09-ével állhatnék újra munkába, ahol valószínűleg 2016.01.15-éig tudnék dolgozni, ezt követően betegszabadságra vagy táppénzre kerülnék, a második baba születéséig. Ez esetben gondolom sem a munkáltatóival, sem a GYED-del nem lenne problémám. (persze, ha ilyen „rövid” időre visszavesz a munkahelyem).
2.) Feladom, nem viszem bölcsibe az első gyermekem, nem megyek vissza dolgozni, még GYED-be születne bele a 2-ik baba.
3.) Beszoktatást követően 30 nappal kivenném a maradék szabadságaimat, ezt követően betegszabadságra vagy táppénzre kerülnék, a második baba születéséig, esetleg a kiírt időpont előtt megigényelném a CSED-et. Ez, gondolom, azt jelentené, hogy újra aktív állományba kerülök és a munkáltaóival nem lenne gondom, bár szintén nem tudom, hogy ez a munkahelyeken megoldható-e.
4.) Beszoktatást követően, vagy még azt megelőzően veszélyeztetett terhesség miatt nem tudok visszamenni dolgozni, de az első gyereket fogadják a bölcsiben (az egyik szülő kérdése volt a bölcsődei tájékoztatón, hogy ilyen esetben bevennék-e a gyermeket). Ha jól gondolom nincs munkáltatói igazolás, le kell mondani a GYED-ről. Amíg nem igényelhető a CSED, addig bármilyen juttatásban részesülnék? Biztosított lennék?
Minden esetben az a kérdésem, hogy mi alapján számítanák a CSED-et/GYED-et.
Válaszát előre köszönve, tisztelettel:
Katalin
Ha lerövidíted, elolvasom és válaszolok.

Szakbarbár
2015-08-01 18:16:42
Olvasói értékelés: 5/1
Tisztelt Szakbarbár! Szakbarbár 2015.07.26/tegnap, 21:51 adott válaszában írta, hogy van-e esetleg még jogosultsági napom az álláskeresési járulékra: 60 napom maradt benn. Ezt még fel tudom használni. Hogy tegyem ezt? Ha jól értem mivel korábban nem volt 30 napnál hosszabb megszakításom (munkaviszony gyed alatt utána munkaügyi gyes nélkül, majd vissza gyes), jelenleg is ketyeg a biztosítási időm? Tehát lehet pl. 2 hónap mukaviszony 122000Ft bér, majd álláskeresési 32 nap, majd jó munkahely 240000Ft bér min. 1 hónap után járna a veszélyezetett terhesség utáni táppénz a fennmaradó időre (kifizetett összeggel)? Így a tgyás alapja a legutolsó bér, a csedből a plafon, gyes az ami most is. Tudna esetleg egy járható példát írni? Köszönettel, R
Ha annó nem kérted a bent maradt napok kifizetését, akkor most számolhatsz azokkal is.E Ezzel 2 hónappal kitolódik az az időszak, amíg az előzetes biztosításod rendben van.
Jelenleg nincs biztosítási jogviszonyod, mert az "utcáról igényelt" gyes mellé csak a szolgálati idő és az egészségügyi szolgáltatás jár, a pénzbeli ellátásra jogosító biztosítotti státusz nem.
A terv, amit vázoltál, tökéletes, ennél konkrétabbat én sem tudnék írni.

Szakbarbár
2015-08-01 18:15:47
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!Szeretném kérdezni, hogy kisfiam tejallergiás, tartós beteg, jelenleg 9 éves. Ezt az emelt színtű családi pótlékot hány éves koráig kaphatja jelen szabályok értelmében? És a gyest én meddig kaphatom? Nagyon köszönöm megtisztelő válaszát!
Gyest 10 éves koráig kaphatsz, emelt családi pótlékot addig, amíg egyébként is jár a családi pótlék - középfokú tanulmányok, max. 20 éves korig. A betegségről szóló igazolást folyamatosan újítani kell, mert minden csak az érvényességi ideje alatt jár.

Szakbarbár
2015-08-01 18:07:15
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!

Az alábbi kérdésre a válasz:

Igen, voltam táppénzen az előző baba megszületése előtt február 23 és április 9 között. Így ilyen juttatásokban részesülhetek majd?

Köszönöm,
Edina

Kedves Szakbarbár!

Jelenleg 3 hónapos kisbabámmal vagyok itthon CSED-en. Most szeretnénk vállalni a másodikat, így nem mennék vissza dolgozni, és a kicsi 2 éves kora előtt megszületne a második baba is.
A szerződés szerinti bérem bruttó 278 000 Ft. Alapbér + bónusz rendszerben dolgoztam. A második baba után milyen támogatásban lehet részem? Érdemesebb előtte visszamennem dolgozni?

Köszönöm,
Edina
Voltál-e idén táppénzen, ha igen, mettől meddig? Ez érdekes lehet akkor, ha 2016.12.31 előtt szülsz.
dupla

Szakbarbár
2015-07-26 22:07:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

2013 január 3 óta tartó határozatlan idejű munkaviszonyom van, gyermekemet 2016 január 20-ra várom. Előre láthatóan 2015. szeptember 1-től táppénzre mennék. 2015-ben a januári bérem bruttó 140 000, februártól bruttó 165 000 Ft volt. Hogyan kellene igénybe vennem az ellátásokat (csed mikortól), illetve a táppénz beleszámít-e az ellátások összegébe.

Köszönöm! Tapka
Minden ellátásnak a -3. hónap végétől visszaszámolt 180 napi átlag az alapja - már ha van ennyi, Neked lesz. Ami október 1. után indul, annak az alapjában már nem lesz benne a januári kevesebb bér, úgyhogy a csed és a gyed már csak az új bérből fog számolódni.

A táppénz alapjában annál több régi bér lesz, minél hamarabb mész táppénzre, pl. augusztusi táppénzkezdetnél durván 2:4 arányban lesz az átlagban 140.000-es és 165.000-es bér.

A 3 ellátás közül a táppénz lesz a legkevesebb, ezért célszerű lesz majd a csedet a lehető legkorábbtól, a szülés várható idejét megelőző 28. naptól igénybe venni. (Az új évnek Nálad nem lesz jelentősége.)
A táppénz nem számít bele az átlagba, úgyhogy nem befolyásolja a csedet és a gyedet.

Szakbarbár
2015-07-26 22:06:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Jó napot kívánok!
2015. 09. 25-én tölti be kislányom a harmadik életévét. Jelenleg gyesen vagyok itthon vele, de betegsége miatt 10 éves koráig jár utána a gyes. 2004 óta dolgoztam a születése előtt, illetve veszélyeztetett terhesként otthon voltam vele táppénzen. Szeretnénk kistestvért neki, és mivel betegségem miatt újból veszélyeztetett terhes leszek, így nem mennék vissza dolgozni a korábbi munkahelyemre.
A kérdésem az lenne, hogy anyagilag hogy járnánk a legjobban? Ha kiveszem a 3 évre eső szabadságot és ha addig megfogan a kistestvér elmehetek utána táppénzre? Ebben az esetben nem szükséges újabb egy év munkaviszony? Milyen tgyásra, gyedre számíthatok a kistestvér után?
Illetve a másik esetben, mi történik, ha nem sikerül a szabadság ideje alatt teherbe esnem, akkor megtehetem, hogy nem megyek vissza dolgozni, továbbra is otthon maradok gyesen (közben a Kicsi már óvodás lesz)? De gondolom ebben az esetben nem mehetek el veszélyeztetett terheskét táppénzre. És ebben az esetben milyen tgyásra, gyedre lehet számítani?
Köszönöm szépen!
Tisztelettel:
Katalin
A munkaviszonyod a gyes alatt is él, amíg pedig ez fennáll, addig a biztosítás is ketyeg, úgyhogy rendelkezel a szükséges előzetes biztosítással a ketteske utáni csedhez és gyedhez, vagyis ha nem dolgozol, akkor is járni fognak. Mindkettőnek az alapja az aktuális bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz, ezt a táppénz sem befolyásolja.

Szakbarbár
2015-07-26 21:55:52
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár!
2014.11.19-2015.03.31-ig munkaviszonyba voltam (8 órában minimálbérrel, bruttó 118000-122000Ft). 2015.04.01-30 között álláskeresési járulékon voltam (ezidő alatt gyes-t férjem kapta). Jelenleg ketteskével vagyok gyes-en. Sajnos nincs lehetőségem rá, hogy hármaskával veszélyeztetett terhesként táppénzre mehessek (korábbi babámat elveszítettem), mivel nincs biztosítási viszonyom és ehhez napokat kell gyűjtsek (OEP információ). Lehetőségem lenne 2015.08.01-től bruttó 122000Ft fizetéssel 8 órában munkaviszonyt létesíteni korábbi ua. munkahelyen. Határozott idejű szerződésem 3 hónapra szólna. Ha hármaska valóban úton lesz, akkor november egy részét álláskeresési járulékon tölteném. Ua. munkáltató tudna foglalkoztatni a javasolt bruttó 220000Ft bérrel 2015. november végétől. A napok így a táppénzhez 6 hét alatt meglennének és így veszélyeztetett terhesként tölteném a szülésig a napokat – így a szükséges 365 napom is meglenne 2 éven belül. Kérdéseim a következőek lennének:
- a Tgyás, CSED alapja ebben az esetben az utolsó bér (220000Ft)?
- 2015.08.01-től kevesebb óraér és bér is elegendő a biztosítási viszony ketyegésére?
- egy 15 napos álláskeresési is elegendő megszakítás a 2 munkaviszony között, hogy a magasabb bérrel számolják majd a támogatásokat?
- van értelme az időt húzni (pl. 20 nap), míg beregisztrálok a munkaügyibe, miután lejárt a 3 hónap munkaviszonyom? Beleszámít valamibe ez az idő(passzív biztosítási idő)? (Az OEP felhívta a figyelmem rá, hogy a megszakítás semmiképp se legyen több, mint 30 nap – ez helytálló?)
- lehetséges, pl. hogy 29 nap kihagyással megyek vissza dolgozni ua. munkahelyre (nem vagyok foglalkoztatva és nem regisztrálok be álláskeresésre sem erre az időszakra) – így nem kellene oda-vissza változtatni a gyest? Jól gondolom, hogy ebben az esetben átlagolni fogják a korábbi béreket a járulékok megállapításához és ez nekem nem jó? Hogy lehet úgy alakítani a dolgokat, hogy a legkedvezőbb Tgyást és CSED-et kapjuk hármaskával, ha ezek a lehetőségeim (ua.) vannak?
Köszönettel, R.
Az utolsó biztosítás után a +45 nap egészségügyi szolgáltatásra jogosultság a csedet, gyedet nem érinti, vagyis ezek szempontjából egyáltalán nem érdekes. A max. 30 nap szünet két jogviszony között fontos, mert jól jön a táppénznél, ez egyelőre rendben van, mert a gyes fenntartja a folyamatosságot.

Az előzetes biztosításod egyelőre egy 2016 áprilisig történő szülésig rendben van. Amennyivel később szülsz, annyi előzetes biztosítást kellene előtte szerezni.

Felteszem, hogy azért 30 nap járadékot kaptál, mert ennyire voltál jogosult, vagyis kimerítetted a járó napokat. Ha így van, akkor néhány hónap új munkaviszony után nem mehetsz megint járadékra, mert ahhoz legalább 365 napot kellene dolgozni előtte. Ha - járadék közbeiktatásával vagy anélkül - ugyanoda mész vissza 30 napon belül, akkor nem csak az utolsó bér képezi az ellátások alapját, hanem az előző jogviszonyban kapott ócska bér is.

Mindent meg lehet szervezni optimálisan, de csak akkor lehet elkezdeni számolgatni, hogy mit, mikor, hogyan érdekes, ha terhes leszel.

Szakbarbár
2015-07-26 21:51:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

Év elején írtam önnek, csed és gyed kérdésekben.

http://www.csaladinet.hu/szakertok/rate/86826/96067#

Április 2-tól bejelentettem magam a tanácsolt 220 ezer FT-ra, július 10-én pedig a háziorvossal táppénzre vetettem magamat júli 6-tal visszamenőleg. Ön előző levelében említi, hogy a szülésem előtt jó lenne 12 napot táppénzen lenni, hogy a gyed egy jobb elbíráslás alá essen. Ez betegszabadságot vagy azon felül + 12 nap táppénzes napot jelent?

Illetve erről kaphatnék bővebb információt, mert se az interneten nem találtam erről a 12 napos táppénzről infot, de a könyvelő és az OEP ügyfélszolgálata sem tudott segíteni ezzel kapcsolatban (hogy miért esik jobb elbírálás alás alá a gyed emiatt).

illetve tudna nekem segíteni, hogy mégis milyen összegű gyedet kapnék? Nekem azt mondták az OEP-nél, hogy a gyet miatt megszakadt a biztosításom folyamatossága (a 2 év) emiatt nem vagyok jogosult a 210 ezres gyedre, hanem csak a minimálbérre. És hogy nem számít nekem a 120 nap munkabéres nap se, pont mert a biztosításon nem folyamatos, tehát nem vagyok jogosult (mert ha nem adom le a táppénzes papírokat, még esetleg össze jönne a 120 nap)
Nem vagyok biztos benne, hogy jól informáltak, ahogy én olvasom 2 éven belül 365 napnak kell meglennie ami nekem így összejött, illetve a tényleges szerződés szerinti béremet kéne figyelembe venni.

köszönettel

babicsko


bemásolom az előző kérdésemet és az arra kapott választ, hátha nem sikerül a linket megnyitni:

Kérdésed az alábbi volt:
Kedves Szakbarbár!
Segítségét szeretném kérni. Várandós vagyok, szülés várható időpontja legkésőbb augusztus közepe. Jelenleg Gyeten vagyok amit 2014. júni 25-től igényeltem a gyerekeim után (2003,2008,2011 születésűek). Gyesem 2014. jan 28-án-ért véget, ekkor munkáltatóm (2003-jan.-tól volt folyamatos) felmondással megszüntette munkaviszonyomat, márciusig tartott a felmondás, utána elmentem álláskeresési járulékra (90nap) majd annak lejárta után mentem gyet-re. Utoljára munkabérem 2007.aug-2008.jan időszakban volt. Utána tgyás, gyed gyes következett a két kisebb gyermekem után. Mit tudna nekem tanácsolni, hogy a születendő gyermekem után kapjak ellátást? Van a családunkban vállalkozás, be tudok oda jelentkezni, hogy legyen jövedelmem. Mikortól , mennyi időre, és mekkora bejelentett jövedelmet tudna nekem javasolni, ha egyáltalán jogosult tudok lenni csed-re és gyedre? Köszönöm a segítségét előre is!

Szakbarbár válasza:
Megoldható a csed (egykor tgyás) és gyed, de így, hogy megszakadt a biztosításod, mert a gyet nem köti össze a járadék vége és az új munkaviszony kezdete közötti időszakot, így nem tud olyan kedvező lenni a helyzet. Ha nem lenne ez a lyuk, akkor a terhesség nagy részt barátságos összegű táppénzen tölthetnéd. Így a dolognak erről a részéről le kell mondani.

Csedhez, gyedhez 2013 augusztus közepétől kellene 365 nap előzetes biztosítást összeszedni. Ezzel elég jól állsz, mert 2013. augusztus és 2014. június között (a járadék végig) volt biztosítási jogviszonyod. (Mellette meglévő munkaviszony mellett a gyet minden másnak minősül, ami fontos, ennek pont nem.) A maradék időre kellene egy munkaviszony. Heti 30 órás, mert gyet mellett továbbra is csak ennyit lehet dolgozni, bruttó 220.000-es bérrel, mert 210.000 kell a maximális gyedhez. Valamennyit jó lenne táppénzen is lenni, mert 12 nap táppénz kell ahhoz, hogy a gyedre egy jobb szabály vonatkozzon, úgyhogy azt mondanám, hogy 5-6 hét munka, 5-6 hét táppénz (annyi naptári napra fog járni, amennyit dolgoztál), a szülés várható idejét megelőző 28. naptól pedig csed. Számold vissza, hogy ehhez képest mikor kell elkezdeni dolgozni. Ha nem megy, vagy szeretnél mindent Ft-ra pontosan, akkor a fizetős szolgáltatásom is tud számolni.
Szakbarbár
Már régen táppénzen lehetnél. Ajánlottam, hogy megszervezem a részleteket, többszázezer Ft-odba került, hogy nem éltél vele és emiatt teljesen feleslegesen járulékoltál 3 hónapot.

9-es kódnál már most is többet voltál táppénzen, mint 12 nap, mert annál nincs betegszabi, az 1. naptól táppénz van. De ha esetleg nem 9-es kóddal vettek volna fel, akkor is többet leszel táppénzen 12 napnál.

A táppénzről még annó elmondtam, hogy ócska lesz, de nem arra gyúrsz, hanem a minimábér kétszerese alapú csedre és gyedre. Annak mások a szabályai, ott megszakadt biztosítással, 120-nál kevesebb bérezett nappal is lehet az alapja legfeljebb a minimálbér kétszerese. Gyednél ez akkor van így, ha a 168 nap csed mellett van még 12 nap táppénz vagy gyed - Nálad csak előbbi tud lenni. Ez így együtt megvan a bűvös 180 nap, aminél egy kedvezőbb szabályt lehet alkalmazni.

Nem látom értelmét, hogy vitatkozzak olyanokkal, akik nem szántak rá annyi időt, mint én - ügyfélszolgálat - , illetve nem a szakmája.




Szakbarbár
2015-07-26 21:38:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

2010.július óta vagyok alkalmazott egy magántulajdonban lévő Kft-nél. Jelenleg GYED-en vagyok itthon (114.000Ft volt a brutto bérem 2013.január óta,azòta a kollegákét mára 140.000 bruttora emelték) a kisfiammal aki november 29-én lesz 2éves és 2016 februárban érkezik a második gyermek.
Az lenne a kérdésem,hogy mikor kell a munkáltatónak jeleznem,hogy újra babát várok?
Valamint azt gondoltam jófej leszek és felhívnám,hogy megbeszéljem vele, hogy szüntessük meg a fizetés nélküli szabadságom,kivennék 1nap szabadságot és elmennék szülésig 9-es kóddal táppénzre! Igen ám,de mi van ha azt mondja semmiképp sem megy bele?(Nem hiszem,hogy célja,hogy minél tovább alkalmazásban maradjak és tárt karokkal sem fognak visszavárni)
Mondhatom azt neki,hogy akkor intézzük hivatalosan,küldöm a levelet és majd 30napja lesz reagálni?
A béremet köteles a töbiek jelenlegi béréhez igazítani vagy sem?
Mi lenne esetemben a legkedvezőbb megoldás?

Nagyon szépen köszönöm előre is a segítséget!!
Zsófi
Nincs rá jogszabályi rendelkezés, hogy mikor kell bejelenteni a terhességet, az Mt. csak azt mondja általánosságban, hogy együtt kell működni, abba meg beletartozik, hogy jelzed ezt a munkaviszonyt érintő tényt.

Ha bejelented, hogy nem veszed tovább igénybe a fizetés nélküli szabadságot, akkor az 30 nap múlva megszűnik. Utána szabadság és/vagy táppénz. De egyik sem kell ahhoz, hogy az új bér legyen a következő ellátások alapja.

A béredet legkésőbb a fizetés nélküli szabadság megszűnését követő napon rendezni kell. De az a 140.000 is nagyon karcsú, ilyen ócska béres munkahelyhez nem kell ragaszkodni. Ha találsz egy másikat, ahol csak 1 hónapra bejelentenek optimálisan bruttó 240.000-es bérrel (utána táppénz), akkor lényegesen több lehet a cseded és a gyeded.

Szakbarbár
2015-07-26 21:17:56
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!

Első gyermekem 2013. Szept. 4-én született, ezután tgyást kaptam rögtön. Munkaviszonyom már 2010. Január óta él. Jelenleg Gyedet kapok, szeptembertől lenne Gyes. Viszont Várandós vagyok most a második babával, aki 2015. December 20-ra várható.
A bruttó bérem az első gyermekem előtt 330 ezer forint volt.
A kérdésem az lenne Önhöz, hogy megérné-e nekem augusztusban vissza mennem a munkahelyemre papíron(szabadságok kivétele, betegszabadság, majd táppénz) a második gyerekem megszületéséig? A CSED-be és a Gyed összegébe ez még beleszámítana, vagy már nem?
Válaszát előre is nagyon köszönöm: Veronika
Decemberben induló csedhez a számítás időszak vége szeptember 30. Addig már nem tudsz túl sokat dolgozni, de nem is kell, ha nem dolgozol, az új szabályoknak hála akkor is annyi lesz a ketteske utáni csed is, mint az egyeske utáni volt. Ez egy új kedvezményszabály, amíg ez nem volt, addig ilyen esetben 120-nál kevesebb bérezett nappal bármilyen magas bérből is csak a minimálbér kétszerese lett volna a csed alapja. A gyed az mindenféleképpen maximális lesz.

Optimális megoldás: szeptember 5-től gyes, pár nap szabadság, majd táppénz, így egyszerre jár a gyes és a táppénzt is. Egészen a szülés előtti napig célszerű táppénzen lenni. Semmit nem befolyásol hátrányosan, csak több pénzed lesz tőle szülésig.

Szakbarbár
2015-07-26 20:37:27
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!

Első gyermekünk 2013 májusában született. Szeretnénk második kisbabát is.
Munkahelyemen már 2009 óta dolgozom, folyamatosan.
Szülés előtt pár hétig táppénzen voltam, Tgyás születés napjától indult.
Jelenleg Gyes-en vagyok.
Szüléskor a bruttó bérem 400.000 Ft fölött volt, ami azóta emelkedett is.
Mivel én keresek többet, így nagyon érdekelne bennünket, hogy mennyi Csed-re, ill. Gyed-re számíthatunk, ha második kisbabánk még a nagy 3. születésnapja előtt megszületik, ill. van e különbség, ha csak utána.
Ha csak utána születik meg, és lejár a Gyes, milyen módon lehet a várandósság utolsó idejét (hetek/hónapok) otthon tölteni? Táppénz? Szabadság kivétele? És ez függ a munkáltató jóindulatától is? Táppénzre köteles kiírni az orvos? Vagy van más lehetőség is?
Másik kérdésem, hogy mennyiben változna az első verzió, ha még idén vagy 2016 elejétől esetleg visszamennék dolgozni? Mennyit kellene újból dolgoznom? Természetesen így a kisbaba érkezése is kitolódna ezzel, amit viszont csak a legvégső esetben szeretnénk.

Válaszát előre is nagyon köszönöm!
A gyes vége után valamit kezdeni kell magaddal/a munkáltatónak valamit kezdeni kell Veled. Vagy szabadság - amit ki kell adnia az akadályoztatás lejártával -, vagy táppénz - keresőképtelen dolgozónak viszont nem lehet a szabadságot kiadni. Úgyhogy a munkáltatónak legfeljebb tetszik vagy nem teszik egyik vagy másik verzió, de valamelyiket kénytelen lesz "elszenvedni". Orvos akkor ír ki, ha keresőképtelen vagy, de kismamánál ez szinte teljesen automatikusan, csak kérnek hozzá szakorvosi javaslatot. A táppénz nem számít bele semmibe, úgyhogy nem befolyásol semmit hátrányosan.

Ha ketteske előtt lesz a csed, gyed kezdetét megelőző 3. hónap végével záródó számítási időszakban legalább 120 bérezett napod, akkor az ottani béredből számított átlag lesz az ellátások alapja.

Ha nem lesz ennyi, és ezért az általános szabályok szerint a minimálbér kétszerese lenne csak a csed alapja, akkor az új szabályok szerint az új csed alapja annyi lesz, mint a régi csedé volt. Vagyis ha nem mész vissza dolgozni, akkor is kaphatsz annyit, mint egyeskével. Többet csak akkor, ha az azóta emelkedett bérrel legalább 120 napot dolgozol.



Szakbarbár
2015-07-26 20:26:30
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja