SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakbarbár!
Az alábbi kérdéssel fordulnék Önhöz:
2005. óta van folyamatos munkaviszonyom egy cégnél, ahonnan 2011-ben mentem el szülni bruttó 235.000 forintos fizetéssel. 2013-ban született meg a második gyermekem, akivel 2016. április 30-ig vagyok jogosult itthon lenni Gyesen. Jelenleg 10 hetes veszélyeztetett terhes vagyok. Az OEP-nél azt a tájékoztatást kaptam, hogy nem vagyok jogosult táppénzre. Az a kérdésem, hogy ez ténylegesen így van-e? Illetve abban az esetben, ha a cégnél meglévő 42 nap szabadságomból kiveszek, jogosulttá válok-e a táppénzre? De mivel a cégnél teljes vezetőváltás volt fennáll az esélye, hogy a szabadság alatt megszűntetik a munkaviszonyomat. Mit tegyek?
Köszönettel: Éva
Főszabályként egyszerre csak egy ellátás jár, ha többre vagy jogosult, akkor választani kell közöttük. Viszont ha a táppénz gyed, gyes melletti munkából igényelt táppénz, akkor ezt kaphatod az előtte folyósított ellátással együtt. Hogy munkából igényelt táppénz legyen, kéne előtte dolgozni valamennyit, a szabadság olyan, mintha dolgoznál.
A terhesség felmondási tilalom.

Szakbarbár
2016-04-02 06:54:52
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!

A segítségét szeretném kérni. Jelenleg első gyermekemmel vagyok itthon gyeden, ami 2016.06.23-án fog lejárni. A második babánkat 2016.09.25-re várjuk. Olvasgattam a tanácsait és az már világos, hogy a munkahelyemen minimum ki kell íratnom 1 nap szabadságot, hogy táppénzre mehessek és a gyedet is megtarthassam, de amikor majd a gyest igénylem, akkor hogy lesz? Arra is igaz, hogy munkába kell állnom és csak akkor kaphatom a gyest a táppénzzel? Meg kell szakítanom a táppénzt, kiírnak pár nap szabit, szabi alatt igénylem a gyest és utána jöhetek újra táppénzre? Köszönöm a segítségét.
A táppénz gyed melletti munkából igényelt táppénzként indul, az ilyen táppénz és a gyed, gyes jár együtt. A gyedről gyesre váltás nem befolyásol semmit, nem kell a gyes előtt semmit variálni.

Ebtv. 39. §(1) Az, aki ugyanazon biztosítási jogviszony alapján egyidejűleg táppénzre vagy baleseti táppénzre, csecsemőgondozási díjra, illetve gyermekgondozási díjra is jogosult, választása szerint – az e törvényben foglalt kivételekkel – csak az egyik ellátást veheti igénybe.
(2)Az, aki ugyanazon gyermek jogán egyidejűleg gyermekgondozást segítő ellátásra, gyermeknevelési támogatásra (a továbbiakban együtt: gyermekgondozási támogatás) és az (1) bekezdés szerinti ellátásokra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe, kivéve azt a személyt, aki gyermekgondozási támogatás, illetve gyermekgondozási díj igénybevétele mellett munkát vállal és keresőképtelenségére tekintettel táppénzre vagy baleseti táppénzre jogosult.

Szakbarbár
2016-04-02 06:52:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

2016.09.25.-re várjuk első gyermekünket. Rendelkezem folyamatos 180 napon jogviszonnyal. Az lenne a kérdésem, ha szülés előtt 2 hónappal táppénzre kerülök, az befolyásolja, vagy csökkenti-e a CSED, majd a GYED összegét?

Köszönöm
Minden ellátásnak csak a pénzbeli egészségbiztosítási járulékot képező jövedelem az alapja. A táppénz nem ilyen, úgyhogy nem számít bele. Ráadásul a táppénz ún. kieső idő, úgyhogy amikor az utolsó 180 napi jövedelmet keressük, hogy abból számoljuk az átlagot, akkor a táppénzes napokat átugorjuk és ennyivel hátrébb megyünk, tehát ki fog tolódni a számítási időszak és abban csakis és kizárólag bér lesz.

Szakbarbár
2016-04-02 06:47:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
Most gyed-en vagyok itthon a 15hónapos kisfiammal.Jelenleg 8 hetes várandós vagyok,ezt jelentettem is a munkáltatómnak,és kértem,hogy a megmaradt szabadságomból adjanak ki néhány napot,hogy igénybe tudjam venni a táppénzt.Ők közölték velem,hogy ezt a cég nem támogatja,nekem csak a GYED jár,ők erre nem kötelezhetők,hogy kiadják a szabadságom,mivel várandósan már nem vagyok munkaképes.Ez valóban így van vagy tehetek valamit ellene?
Válaszát várom!
Köszönettel: Anikó
Nem vagy táppénzen, úgyhogy keresőképes vagy, így minden további nélkül kiadható a szabadság. A munkáltatónak ez a dolga azután, ha a kismama jelzi, hogy nem veszi tovább igénybe a fizetés nélküli szabadságot.

Mt. 133. § (1) A munkavállaló a fizetés nélküli szabadság igénybevételét legalább tizenöt nappal korábban írásban köteles bejelenteni.
(2) A fizetés nélküli szabadság a munkavállaló által megjelölt időpontban, de legkorábban a szabadság megszüntetésére irányuló jognyilatkozat közlésétől számított harmincadik napon szűnik meg.

Letelik a 30 nap és az van, hogy megszűnt a fizetés nélküli, ott van a sok szabi, el kell kezdeni kiadni. Aztán közben keresőképtelen leszel és emiatt nem tudnak többet kiadni.

Mt. 23. § (3) A szabadságot, ha a munkavállaló oldalán felmerült ok miatt nem lehetett az (1) bekezdésben meghatározottak szerint kiadni, az ok megszűnésétől számított hatvan napon belül ki kell adni.

Írd meg levélben, hogy befejezed a fizetés nélküli szabadságot, kéred, hogy járjanak el úgy, ahogy az Mt. ilyenkor rendeli. Elvileg így kellene. De az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy mondhatják rá, hogy rendeltetésellenes joggyakorlás, mert valljuk meg, ez, hogy nem dolgozni akarsz, hanem halmozni az ellátásokat és ezért játszod az egészet - ez az. Viszont lehet, hogy nem tudják, hogy ez az adu a kezükben.

Szakbarbár
2016-03-29 23:42:19
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!
Már többször segítettél rajtam, amit nagyon köszönök. Most is a segítségedre lenne szükségem. Van 4 gyerekem, akikkel gyeten vagyok 2018 februárjáig. Mellette elmentem dolgozni a következő feltételekkel:
- 2013 május-2015 márciusig bruttó 100.000 Ft napi 6 óra
- 2015 március-2015 szeptember bruttó 140.000 Ft napi 6 óra
- Jelenleg 2015 október 01- bruttó 61000 ill. januártól 64500 Ft napi 4 órára vagyok bejelentve, ahol a szocho kedvezményt is igénybe veszi a munkáltató.
Most majdnem 3 hónapos terhes vagyok, a szülés várható időpontja 2016 október 16.
Kérdés: Mennyi lesz a csed illetve a gyed alapja? Hogyan lehet ezt egy kicsit felltornázni? Érdemes-e bejelentetnem magamat valakihez, beleszámítana a csedbe vagy a gyedbe? Mivel gyeten vagyok ezért csak napi 6 órát lehet dolgozni, amiből nekem már 4 foglalt. Ha bejelentetném magam, akkor a másik munkáltató is igénybeveheti a szocho kedvezményt?
Izgatottan várom a válaszát. Remélem nem lehetetlen a helyzet.
Ha megszünteted a munkaviszonyodat és egy új helyen bruttó 222.000-nél valamivel több lesz a béred - miért ne kereshetnél 6 órában ennyit -, akkor csak ezt figyelembe véve maximális lehet a gyedet. Illetve maximális akkor lesz, ha a jövő évi minimálbér kétszeresénél több a béred, hogy ez pontosan mennyi, azt senki nem tudja megmondani. Teljesen új jogviszony kell és csak 1 lehet. Emiatt egyértelmű, hogy a szochó kedvezmény azon az 1 helyen igénybevehető.

Szakbarbár
2016-03-29 23:34:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!
Egyeske 10 éves, ketteske 2016.02.11-én lett 3 éves, hármaskát 2016.07.23-ra várom. Ketteske születését követően 2013.02.28-val megszűnt akkor éppen 3 éves munkaviszonyom. Passzív „csed” és gyes mellett a következőképpen tudtam dolgozni: 2014.11.19-2015.03.31-ig 8 órában (bruttó 118000Ft 2014.12.31-ig, majd 2015.01.01-től 122000Ft volt a bejelentett bruttó bérem). 2015.04.01-30-ig regisztrált álláskeresőként járadékot kaptam (Férjemnek folyósították ez idő alatta gyes-t). 2015.05.01-től ismét nekem utalják a gyes összegét. 2015.08.03-tól 4 órában volt bejelentett munkahelyem bruttó 52500Ft bérrel. Munkaviszonyom vége 2016.02.11. Ezt követően 2016.02.12-től 8 órában határozatlan idejű szerződéssel helyezkedtem el egy új munkahelyen, bruttó 210000Ft-ért. Az orvosom tudja, hogy most váltottam munkahelyet. Veszélyeztetett terhesként mikor lenne a legoptimálisabb, ha kiírna az orvos (a táppénz és a későbbi ellátásokat figyelembe véve). Indokolná bármi, hogy 2016. április 01 után is aktívan dolgozzak még? Tudna esetleg számolni egy-egy összeget táppénzre, csed-re, gyed-re? Lehet azt előre tudni pontosan, meddig maradhatok gyed-en hármaskával (a harmadik évben gyes-en szeretnék lenni, csak nem tudom mikortól kezdődne ez az ellátás)?
Válaszát előre is köszönöm, R
Az előzetes biztosításod rendben van. Táppénzre bármikor elmehetsz. Minden ellátás alapja a jelenlegi bér. Táppénz 1 naptári napra nettó 3.570 Ft, csed havi nettó 127.000 Ft, gyed 113.000 Ft körül várható. Minden családi kedvezmény nélkül ennyi. 2 éves korig fog járni a gyed - már nem függ az előzetes biztosítástól.

Szakbarbár
2016-03-25 09:06:51
Olvasói értékelés: 5/5
Üdvözlöm!Második kisfiunkkal 2017 áprilisig vagyok gyeden.Lehet hogy harmadik babát szeretnénk.A második terhességem előtt folyamatos munkaviszonyom volt.A kérdésem az lenne hogyha a baba össze jönne amíg gyeden vagyok,április előtt akkor a gyed lejárta után a szülés napjáig mit kapok?Csak a gyest vagy táppénzt is megkapom mellette?Illetve 117ezer ft-os brutto esetén körülbelül mennyi csedre számíthatok ha a férjemmel mindketten igénybe vesszük a 3 gyerekre az adókedvezményt majd.Válaszát előre is köszönöm!
Táppénzen és gyeden/gyesen akkor lehetsz egyszerre, ha a táppénz előtt legalább 1 napot szabadságon vagy. Ha ez nem kivitelezhető, akkor add át a gyedet/gyest apukának, Te meg kérd a táppénzt. Családilag ugyanannyit kaptok így is.

Ha a munkakör legalább középfokú végzettséget vagy szakképzettséget igényel, akkor a béred legalább a mindenkori garantált bérminimum, ez már idén is több, mint amid utoljára volt. Ha mégis a minimálbér, és nem a garantált bérminimum vonatkozik rá, akkor is lehet, hogy emelkedett idő közben a béred - van, ahol a többiekkel egyidőben a kismamákét is emelik, mert később úgyis kell, így meg nem sok évvel visszamenőleg kell nyomozni, hogy mennyi kapott más, mert az Neked is jár. Szóval a béred annyira képlékeny, hogy ellátás összegeket nem mondanék.

Szakbarbár
2016-03-25 09:00:35
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő!

4 éve van folyamatos munkaviszonyom, szeptemberre várjuk a babát. Kérdésem az lenne, hogy mi lenne a CSED illetve GYES számítási alapja ha áprilistól táppénzre mennék? Akkor is az igénylést megelőző 3 hónap előtti 180 nap a számítási alap? Mert ha igen akkor ugye a táppénz összege jóval kevesebb mint a rendes bérem?

Kérem írja meg, hogy mit s hogy kéne számolni, hogy mérlegelni tudjak

Köszönöm!
Áprilisban induló táppénz alapja a január 31-től visszafelé számított 180 bérezett nap. Ha itt nem voltál táppénzen, akkor durván a 2015. aug-2016.jan. közötti átlagból számolódik a táppénz.

Szeptemberben induló csed alapja a június 30-tól visszafelé számított 180 bérezett napi átlag. A táppénz nem számít bele az átlagba, a táppénzes napokat "átugorjuk" és így keressük az utolsó 180 bérrel ellátott napot. Ha kb. március végéig van béred, mert onnan leszel táppénzen, akkor az utolsó 180 nap kb. 2015. október-2016. március között lesz meg.

A gyedhez a táppénz és a csed sem játszik. Mivel csak az előző év elejéig megyünk vissza, ehhez nem is lesz 180 napod,de ez nem gond, van arra is szabály, hogy mi van ilyenkor: a kevesebb bérezett napból számolt átlag.

Úgyhogy nyugodtan menj táppénzre, semmi sem lesz ettől kevesebb.

Szakbarbár
2016-03-25 08:54:28
Olvasói értékelés: 5/5
T. Szakbarbàr!

Az alàbbi problèmàval fordulok Önhöz. 2010 óta uaz a munkahelyem. 21014.09.20-àn született elsô gyermekem. Így jogosult voltam ( tgyàs)csed-re ès most gyed-re. A fizetèsem br 400 e Ft volt. Most màrcius 1-vel megszakítottam fizetesnèlküli szabadsàgomat ès visszamentem dolgozni, ill. most a felgyûlt szabadsàgokat veszem ki. Ismèt àllapotos vagyok ès a màsodik gyermekem vàrható születèsi ideje október 2. Ugyanakkor az orvosom veszèlyeztetett terhesnek nyílvànîtott. Jól gondolom, hogy a tàppènz mellett kaphatom tovàbbra is gyed-et? Van-e lehetôsèg arra, hogy az idei szabadsàgokat is kivegyem? Így a màsodik gyereknèl a csed alapom nyîlvàn rosszabb lesz, mint az elsônèl. Mit jelent szàmomra a tavalyi vàltozàs, màrmint, hogy ha a màsodik gyereknèl kedvezôtlenebb a csed alap, akkor az elsô gyereknèl szàmîtott alapot kell figyelembe venni?
Mielôbbi vàlaszàt elôre is köszönöm.

Üdvözlettel: Ancsa
Kaphatod egyszerre a gyedet és a táppénzt.
A szabadság kiadásával kapcsolatban a munkáltatóval kell egyeztetni. Nem befolyásol semmit, hogy mennyit leszel szabadságon, pontosan ugyanannyi lesz a csed és a gyed akkor is, ha egyetlen napot sem, mintha az ideit is teljesen kiveszed.
Ahogyan Te is írtad, az új csed annyi lesz, mint a régi tgyás volt.

Szakbarbár
2016-03-25 08:41:58
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
T. Szakbarbár!

Májusban 3 éves lesz a kisfiam és lejár a GYeS-es időszakom. A munkahelyemre nem hivatalos információk szerint nem szeretnének visszavenni, mert időközben megszűnt a cég ahol dolgoztam, emiatt átvettek egy másikba határozatlan szerződéssel, ahol jelenleg tudtommal nincs betöltetlen munkakör. Időközben kiderült, hogy babát várok. Az lenne a kérdésem, hogy ilyen esetben is él-e a felmondási védelem? Be kell-e jelentenem azonnal a várandósság tényét, vagy ha van védettség az visszamenőleg is érvényes? Korábbi sorozatos vetélés miatt ezzel várnék ameddig csak lehet.
Az előzmények miatt nem tudnék aktívan visszamenni dolgozni, ezért egyből táppénzre kellene mennem. Kérdésem még az lenne, hogy ilyenkor mit fizet utánam a munkáltató, illetve CSED, GYED és GYES esetén fizet-e utánam bármit is.

Válaszát előre is köszönöm!
A terhesség felmondási tilalom. Egyelőre babázás miatt véd a tilalom, a gyes vége előtt célszerű lenne bejelenteni a terhességet.
A bruttó táppénz 1/3-át fizeti a munkáltató. Csed, gyed, gyes alatt nincs semmilyen költsége, de a szabadság gyűlik és ez később pénzébe fog kerülni.

Szakbarbár
2016-03-25 08:38:33
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Az lenne a kérdésem, A munkaviszonyom 2015.09.17.-én megszűnt. 2015.09.18-tól- 2015.12.16 ig munkanélküli segélyen voltam. Új munkahelyemen 2016.01.04 től dolgozok. Folyamatosnak számít e a TB-m ?
Mit értesz pontosan tb alatt? Mert mást jelent a folyamatosság természetbeni és pénzbeli ellátásokra jogosultság tekintetében, nyugdíj szempontjából pedig nem értelmezhető a kérdés.

A természetbeni ellátásokra jogosultság az utolsó jogviszonyt követő 45 napig még fennmarad, úgyhogy nem kellett fizetni az egészségügyi szolgáltatási járulékot. Pénzbeli ellátásoknál a folyamatos biztosításnak a táppénzen tölthető napok és a táppénz mértéke szempontjából van jelentősége. A biztosítás akkor folyamatos, ha nincs benne 30 napnál hosszabb megszakítás. Nem volt, úgyhogy folyamatos maradtál.

Szakbarbár
2016-03-21 08:51:51
Olvasói értékelés: 5/5
Üdvözlöm T. Szakértő!

Betegségem miatt kérelmezni akarom ( jelenleg passzív jogon vagyok jogosult egészségügyi ellátásra) a rehab. szervnél a megváltozott munkaképességem megállapítását. Ítélettel van egy kártérítési járadékom, és most nem igen tudom, hogy az minek minősül, ugyanis a megváltozott munkakép. törvényben a szociális törvényre hivatkoznak a rendszeres pénzellátás vonatkozásában, ott meg nem látok kártérítési járadékot( ez a járadék nem ad egyébként egészségügyi ellátásra jogosultságot, és összegét tekintve is igen kevés ahhoz, hogy abból fizessek eü. szolg. járulékot) Viszont ha mégis rendszeres pénzellátásnak minősül, akkor nem vagyok jogosult rehab. ellátásra. Rendszeres pénzellátásról nyilatkozni kell. Minek minősül a kártérítési járadék?

Köszönettel.

Ha ez egy munkáltató által fizetett valami, akkor az szerintem nem zárja ki a rehab vagy rokkantsági ellátásra jogosultságot, ugyanazért, amit Te is írtad: nincs ott a Szoctv-ben. Csak azt nem lehet kapni, ami ott nevesítve van a nagyon hosszú felsorolásban. Ez annyira részletes, hogy garantáltan benne van minden, amit a jogalkotó ide akart érteni. Amit nem akart, az meg nem jelent problémát.
Ha teljesen biztosra akarsz menni, akkor miután megvan a szakvélemény, akkor vissza kell majd küldeni valamit a rehabilitációs szervnek, hogy végül mikortól kéred - mert az igénybejelentés és az orvosi vizsgálat között sokminden történhet - , csatold ehhez az ítéletet, mutasd meg, hogy ilyet kapsz. Biztos vagyok benne, hogy nem fogja kizárni a jogosultságot.

Szakbarbár
2016-03-21 08:21:13
Olvasói értékelés: 5/5
T. Szakbarbár!

2013. július elején született gyermekem. 2013. februárjától katás vállalkozóként dolgoztam, a szülés előtt nem volt meg a 365 biztosított napom, így csak gyest kaptam, azt is csak augusztus végétől, amikor is beadtam a vállalkozásom szüneteltetését.
Most márciustól ismét katázom. Egy ketteske esetén, aki még idén év végéig megszületne jogosult lennék csedre, gyedre? Érdemes lenne bejelenteni magam a kata mellé? Ha igen, mennyi időre? A könyvelőnk szerint a gyes biztosított jogviszonynak számít, tehát meglenne az 1 év a szülés előtt és jogosult lennék mindkét ellátásra.
köszönettel, salsera
Minden további nélkül megigényelhetted volna a gyest a szülés napjától. Annyi, hogyha nem voltál előtte táppénzen, akkor július végéig kellett volna fizetni a katát, mert azt mindig teljes hónapra kell, kivéve, ha az egész hónapban van valamilyen mentesítő körülmény - táppénz, csed, gyed, gyes.

Ha "beadtad a vállalkozás szünetelését" alatt azt érted, hogy hivatalosan bejelentetted, hogy szünetel a tevékenység, akkor a szünetelés végének a bejelentéséig nem ketyegett a biztosításod, így 2017 március előtti szülésnél megint nem fogsz rendelkezni a szükséges előzetes biztosítással.

Ha nem erről van szó, akkor át kéne térni normál adózásra, így némi később bőven megtérülő befektetés árán maximális gyeded is lehet - a 81.300 Ft-ból számolódó helyett, mert katásként ez vár Rád.
Másik jogviszonyban, pl. vállalkozás mellett munkaviszonyban azért nem érdemes gondolkodni, mert ha 2 helyről kéred az ellátásokat, akkor mindkét helyen rendelkezni kell az előzetes (és az aktuális) biztosítással, vagyis a munkaviszonyban is kell produkálni 1 évet.

Szakbarbár
2016-03-21 07:58:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
T. Szakbarbár!

Van mód személyes konzultációra?

köszönettel,
salsera
Van, ha olyan a kérdés/probléma, ami annyira összetett, hogy én ajánlom rá. De ez nagyon ritka. Amennyit egyszerűbb ügyekben lenne pofám elkérni, annál az időm drágább, úgyhogy ez mind nonprofit - itt, így.

Szakbarbár
2016-03-16 07:02:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő
Olyan kérdéssel fordulnék önhöz,hogy sajnos egy hosszan tartó betegségbe keveredtem és ha jól tudom 1 év táppénzre vagyok jogosult de sajnos ebbe az időbe nem fér bele a kezelésem . Lehetséges e ,hogy valahogy a táppénz időt meghosszabbítani vagy csak a rokkantsági ellátás marad ?

Segítségét előre is köszönöm
Tisztelettel
János
Egy kicsit időt lehet nyerni azzal, hogy a táppénzjogosultság lejárta után kiveszed a szabadságodat - a táppénz időszakára is járt -, ezután pedig újra kiírnak keresőképtelennek, az első 15 munkanapra a munkáltató betegszabadságra járó bért ad, ezután pedig a szabadság naptári napjaival megegyező napra újból jogosult leszel táppénzre.

A megváltozott munkaképességűvé vált dolgozó munkaviszonyát ugyanúgy lehet megszüntetni, mint bárki másét, így lesz még fizetett felmondási időd is. A rehabilitációs/rokkantsági ellátásra az igényt a munkaviszony megszűnése után tudod beadni, itt érdemes megigényelni az álláskeresési járadékot, mert csak nagyon sokára fognak behívni vizsgálatra és nyilván addig is szükség van valamilyen bevételre.

Szakbarbár
2016-03-15 10:16:32
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár!
Harmadik gyermekem 2006 január 6-án született. Eddig minden ellátás az adott hónaptól járt (családi adókedvezmény, családi pótlék) függetlenül attól 1-től v 31-től voltam jogosult és teljes összeg. Az ebédet az iskolában előre fizetjük és még fizetés előtt jeleztük igényüket a három gyerekes kedvezményre, azonban azt a választ kaptuk, h csak a jövő hónaptól jár az 50%-os kedvezmény. Nem értem, ha minden családtámogatási összeg a jogosultság napjától jár, akkor ez miért a következö hónaptól?
Amennyiben igazam lenne, milyen jogszabályba hivatkozva kérhetném a januári kedvezményt?
Válaszát előre is köszönöm!
Tb ellátásokkal kapcsolatos kérdésekre válaszolok, erről még azt sem tudom, hogy milyen jogszabályban nézzek utána, úgyhogy sajnos nem tudok válaszolni.

Szakbarbár
2016-03-15 10:10:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
Jelenleg Gyesen vagyok kislányommal, aki decemberben volt két éves. Pont a mai napon vagyok három hónapos terhes, szeptemberben érkezik a harmadik gyermekünk. Kérdésem az lenne, hogy érdemes-e kivennem a felgyülemlett szabadságomat, ami 23 nap és utána elmennék táppénzre. Befolyásolja-e a táppénzes időszak a következő tgyás, vagy gyed összegét? A táppénz mellett is kaphatom a gyest? Ha mondjuk a holnapi nappal szeretnék "visszamennni dolgozni", van-e mondjuk 30, vagy 60 napos átfutási idő, vagy már rögtön ki is írhatják a szabimat? A családi adókedvezményt igénybe tudom venni a harmadik gyermekre?
Válaszát előre is köszönöm!
Semmit nem befolyásol a táppénz, pontosan ugyanannyi lesz a csed és a gyed akkor is, ha vagy előtte táppénzen és akkor is, ha nem. A pontosan ugyanannyi azt jelenti, hogy a most aktuális bér és az előző csed/gyed alapja közül a magasabb. (Illetve utóbbi akkor opció, hogyha az előző ellátások is csak a mostani munkáltatónál szerzett jövedelemből számolódtak.)

Úgyhogy nem a csed vagy a gyed miatt, hanem a plusz bevétel miatt érdemes táppénzre menni. Viszont most gyesen vagy és gyes és táppénz csak akkor jár együtt, ha a táppénzt gyes melletti munkából igényeled. A táppénz akkor lesz gyes melletti munkából igényelt, ha legalább 1 napot dolgozol a táppénz előtt. Szabadság és munka ebből a szempontból egyenértékű.
Ha a munkáltató ragaszkodik a jogszabályi előíráshoz, akkor a szabadságot a fizetés nélküli szabadság befejezésének bejelentésétől számított 31. napon kell elkezdeni kiadni. Elkezdi, aztán nem tudja tovább, mert keresőképtelen leszel és szabadságot kiadni csak keresőképesnek lehet.

A családi kedvezmény 3 gyermek után kérheted a terhesség 91. napjától, amit orvos igazol és az igazolás birtokában tudod módosítani a nyilatkozatot, hogy mennyi kedvezményt veszel igénybe.

Szakbarbár
2016-03-15 10:08:13
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár!
Könyvelőként a segítségedet kérem egy ellátási jogosultság megállapításához, mely már magas nekem.
Egy (második gyermekével) várandós nő 2016. szept eleji várható szüléssel csed, majd gyed ellátást szeretne. Egy céghez bejelentenénk 2016.03.01-jétől a minimálbér kétszeresére, hogy egy fennálló biztosítás és a megelőző 3. hónap végétől visszafele számolt 120 napos jövedelem meglegyen.
A probléma az előélettel van: 2014.07.31-ig volt munkaviszonyban, de sajnos a munkahelye kiléptette (védett státusz ellenére), és 2014.08.01-jétől 2016.03.14-ig csed, majd gyed ellátást kap passzív alapon az első gyermeke után.
A kérdésem az, hogy beleszámít -e ez a mögöttes biztosítás nélküli csed, gyed időszak a 365 nap biztosítási időbe? A csed szabályainál úgy látom, igen (40. § 2. bek), de a gyednél erősen kétséges (42/A. § 4. bek).
Ha mégis jár a gyed is, akkor az idei munkaviszonynak megfelelő tartamra jár a gyed, vagy normál módon (42/B § 2. bek)?
A kérdéssel történő foglalkozást megköszönve
Üdvözlettel:
Krisztián
A csednél beszámítható a passzív ellátás, a gyednél nem. Mivel szeptemberig már nincs hátra 365 nap, ezért csak a csedre lesz jogosult. De ahhoz elég sokkal rövidebb idő is, 120 nap annak kell, aki a minimálbér kétszeresénél több bére után akar csedet kapni.

Szakbarbár
2016-03-12 19:26:50
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!
Áprilisig gyesen vagyok Egyeskével, Ketteskét augusztusra várjuk.
Hogyan jönnénk ki legjobban anyagilag a köztes időben? Szabadságom maradt ugyan de nem elég, azt mindenképp ki kell venni vagy vihetem tovább?
Veszélyeztetett terhesnek kit nyilvánítanak? Magas kockázatú a terhességi besorolásom.
Köszönöm!
A szabadság megvár, ha táppénzen vagy és nem tudod kivenni, akkor ketyeg tovább, majd kiadják ketteske után. Bárkit kiírnak keresőképtelennek, aki terhes és megbeszélni az orvossal, a teljesen jól lévő kismamát is.

Szakbarbár
2016-03-12 19:09:39
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár!

A segítségét szeretném kérni! 2014. 12. 19-én szültem. Előtte folyamatos volt a munkaviszonyom, viszont határozott idejű volt a munkaszerződésem, ami 2014. 12. 31-én lejárt, ezért a munkaviszonyom megszűnt. Jelenleg GYED-et kapok, maximális mértékűt. A férjemmel tervezzük a 2. babát, de mivel nekem jelenleg nincs munkaviszonyom, elég sok fejtörést okoz, hogy anyagilag hogy járnánk a legjobban.
Kb 2017 tavaszára tervezzük ketteske születését. Kérdésem az lenne: ha egy rokon bejelente a cégéhez a szülés körüli időpontban, 1-2 hónapos határozott idejű munkaszerződéssel, akkor jogosult lennék a CSED-re, ill. a GYED-re? Az előző (passzív) gyed időtartama beleszámít a 365 napba? Vagy mindenképpen vissza kell mennem dolgozni legalább 1 évre, hogy jogosultságot szerezzek?
Ha nem leszek jogosult, vagy csak a CSED-re leszek jogosult, akkor a GYED-et igényelhetné a férjem is a munkabére mellé? Az ő munkaviszonya folyamatos.
Válaszát előre is köszönöm!
A csedhez és a gyedhez egy, legalább a csed 1. napján fennálló biztosítási jogviszony mellett a szülés előtti 2 éven belül 1 év biztosításban töltött idő kell. A csedhez a passzív ellátások beszámítanak, a gyedhez viszont nem, úgyhogy egy következő gyedhez az előzetes biztosításod a nulláról indul, tehát nem elég egy szülés előtti munkaviszony, hanem 1 évet kellene dolgozni - illetve ennek egy része táppénz is lehet - ahhoz, hogy járjon a csed és a gyed ketteskével.
Apuka a baba 169 napos korától kaphatja a gyedet, viszont ha ő kap valamilyen ellátást, akkor Te nem kapsz semmit, nem ketyeg a szolgálati időd és fizetni kell az egészségügyi ellátásért.

Szakbarbár
2016-03-12 19:07:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja