SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakbarbár!

2012-től van 8 órás bejelentett határozatlan idejű szerződésem. 2014.02.26.-án született első gyermekem. Gyeden voltam 2 évig, jelenleg GYES-en vagyok 2017.02.26. ig. Egészségügyi problémák miatt a 2. gyermekünk csak gyes után tud megszületni. Terveink szerint a 2017-es évben. Ekkor milyen juttatásokra számíthatok ha nem megyek vissza dolgozni? Jár nekem GYED a 2. gyermekre? Ha igen annyi mint az első gyermekkel?

Válaszát előre is köszönöm!
Ha a gyes vége után nem vagy terhes, hogy elmenj táppénzre, akkor két eset lehetséges. Az egyikkel jól jársz, a másikkal nem, de mindkettő azt eredményezi, hogy a munkaviszonyod megszűnik és ezzel az egyik jogosultsági feltétellel - aktuális biztosítási jogviszony a csed kezdetén - már nem rendelkezel.

Ha a munkáltató nem tud munkát adni, de előadod, hogy nagyon akarsz dolgozni, akkor bezsebelheted a felmondási időre járó bért és a végkielégítést. Ha tud munkát adni, de nem akarsz dolgozni, akkor nincs extra juttatás. Ha kettőtök közül legalább az egyikőtök nem akarja fenntartani a munkaviszonyt, akkor az meg fog szűnni. Mivel Te nem akarsz dolgozni, ezért az, hogy meg fog szűnni, az teljesen biztos.
Ezután ott maradsz aktuális jogviszony nélkül, amivel egészen addig nincs gond, amíg 1 éven belül szülsz, mert addig az előzetes biztosításod még rendben van és elég aktuálisan biztosításba kerülni. Ha ennél is később szülsz, akkor egyelőre nincs miről beszélni.



Szakbarbár
2016-06-12 19:51:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt szakbarbár!
2013. aug. 4-én született első gyermekünk. Előtte 2 évig határozott idejű szerződésem volt (óvónőként dolgoztam) 2011. aug.1- 2013. júl. 31-ig.
Megkaptam a tgyást és gyedet is. (utólag világosodtam meg hogy ezt passzív jogon vehettem igénybe, tehát ha jól tudom nem számít biztosítási jogviszonynak, nem számít bele a biztosításban eltöltött napokba sem, mivel nem voltam biztosítva ?! )
2015. aug. 1. től újabb 1 éves szerződést kaptam ugyanennél a munkáltatónál, ami most 2016.júl. 31-ével megszűnik. Csak közben terhes lettem a második gyerekünkkel, akit 2016.július 11-re várok. Ha jól tudom ismételten jogosult leszek a passzív jogon igényelt Csedre, viszont a gyedre már nem leszek jogosult mert a szülés időpontja előtt nem lesz meg a 365 napom, mivel az előző gyermekemmel passzív gyeden töltött napok száma nem számítható bele.
Kérdésem lenne: Méltányossági alapon megigényelhetem e a gyedet, van e értelme, megkaphatom e? ha meg is kapnám akkor csak annyi napra kapnám ahány napot biztosítva voltam, nem 2 éves koráig?
illetve ha nem kapom meg, beadhatok e újabb igénylést? mivel a férjemnek van állandó munkahelye, (10 éve folyamatos) akkor ő igényelné meg mivel lehet dolgozni a gyermek 6 hónapos korától és a gyedet is igénybe lehet venni? ekkor én semmit sem kapnék? fizetnem kellene magam után azt a kb. 7000 ft tb-t? hogy jogosult legyek ellátásra?
melyik út lenne a jobb? próbálkozzak a méltányossági igényléssel vagy eleve a férjem igényelje meg, mivel ő biztosan megkapná?
illetve még olyan kérdésem lenne hogy a passzív jogon kapott ellátások egyáltalán bele fognak számítani a nyugdíjba , vagy ennyi évvel kevesebbel számoljak már?
Válaszait előre is köszönöm,
Éva (elkeseredett várandós)
A cseded - amihez a 2 éven belül biztosításban töltött 365 napba a passzív gyed is beszámítható - nem passzívként indul, de abba fog átcsapni aug. 1-től. Nem ennek van jelentősége, hanem annak, hogy a gyedhez a tényleges biztosításon kívül nem vehető figyelembe más, ezért ehhez nem lesz meg a 365 nap biztosításban töltött idő.

A méltányosságról egyszer azt hallottam, hogy kb. 300 nap fölötti biztosítás az, ami meghatja a jogkör gyakorlóját, de hiába rendelkezel ennyivel, Nálad nem lehet a méltányosságot gyakorolni, mert azt csak biztosított esetében lehet megtenni, Te pedig a gyed igénylése előtt nem leszel az. Gondoltam arra is, hogy a csed után igényelj álláskeresési járadékot, mert azzal biztosításba kerülsz, viszont a gyed igénylésének a napjától szüneteltetnék, vagyis megint nem lennél biztosított.

Az egyetlen megoldás, hogy biztosításba kerülj a gyed előtt és ezzel abba a kategóriába tartozz, akinél lehet méltányosságot gyakorolni, ha valamilyen jogviszonyt létesítesz. Esetleg vigyázhatnál gyerekekre számlaképesen, egyéni vállalkozóként... Csak addig kell járulékolni, amíg valamilyen ellátásban részesülsz.

Viszont ha össze is jön minden, akkor is tudjál róla, hogy nem kötelező a járulékalapot képező jövedelem után és 2 éves korig megállapítani a gyedet, ha a méltányosságot gyakorolják, lehet, hogy alacsonyabb összegben és/vagy rövidebb ideig adják.

Szakbarbár
2016-06-12 19:40:49
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!

2013.10.01től folyamatos a munkaviszonyom, azonban most júni 01-el váltottam munkahelyet, szerződésem egyenlőre 2016.12.31ig szól. 3.gyermekemet 2016.12.19-re várom. Ha nem kerül hosszabbításra a szerződésem 2016.12.31-et követően, akkor is jogosult leszek TGYÁS-ra, GYEDre? Illetve jól tudom e, h az utolsó munkahelynél kapott munkabér lesz az ellátások alapja?
Köszönettel:
Betty
Ha legalább a csed 1. napján még fennáll a biztosítási jogviszony, akkor ha ez utána meg is szűnik, akkor is ugyanolyan összegben és ugyaannyi ideig jár a csed és a gyed, mintha ezek alatt még ketyegne a munkaviszony.
Minden ellátás alapja csak az aktuális jogviszonyban elért átlag. Korlátlan - minimálbér kétszeresénél többől számolódó - csedhez legalább 120 napi jövedelem kell a belépés és az ellátás kezdetét megelőző 3. hónap vége között. Ennél kevesebb bérezett nappal legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz az alapja. A gyed ettől a szabálytól függetlenül is legfeljebb ennyiből számolódik majd.

Szakbarbár
2016-06-12 19:14:37
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!
44 éves óvodapedagógus vagyok, második gyerekemmel vagyok táppénzen február 15-ke óta, veszélyeztetett terhesként.
Kérdésem, hogy a CSED-et a táppénzen lévő időszakom jövedelméből- a táppénzből- számolják-e, úgy, hogy annak 70%át veszik? Most 140 e ft-ot kapok, attól tartok, a CSED összege ennél is kisebb lesz.
Második kérdésem, hogy ebben az évben még nem vettem ki a szabadságomat, mit jobb tennem: kivennem most, vagy felgyűjthetem- még a gyed alatti két év szabadságaival halmozva és kivehetem akkor, amikor 2018 októberében vissza kellene mennem( és nem megyek vissza, hanem letöltöm még a felhalmozott X napnyit, tán 150 napnyit)?
Egyik ellátás soha nem alapja a másiknak. Pénzbeli ellátás alapját csak olyan jövedelem képezi, amiből a 3%-os pénzbeli egészségbiztosítási járuékot meg kell fizetni, ezeket pedig táppénzből, csedből, gyedből nem fizetjük.

A csed és a gyed alapja az utolsó 180 napi átlag lesz - ha van ennyi nap -, ehhez csak a bérezett napokat veszik figyelembe, tehát a táppénzes időszakot átugorják és mennék hátrébb.
(Ha 180 nap nincs, akkor megnézik, hogy 120 van-e, ha ennyi sincs, de van legalább 30, akkor annyiból számolnak, amennyi van. Legfeljebb az előző év elejéig mennek vissza. Ha a gyed 2017-ben indul, akkor is lesz idén 44 napod, tehát a 3 előbb említettből - ezek sorrendjében - valamelyik szabályt mindenképpen lehet majd alkalmazni.)

Ha nem adatod ki idén a szabadságot, akkor megvár, nem évül el. A gyed első 6 hónapjának a végéig jár a szabadság, ez a 150 naptól nagyon messze van. Amennyi összegyűlt, azt a munkába állás előtt adja ki a munkáltató.

Szakbarbár
2016-06-12 19:10:00
Olvasói értékelés: 5/4
Tisztelt Szakbarbár!
Ezúton kérném a segítségét kérni a GYED várható havi átlag összegére vonatkozóan.
2015.12.10-én született a kisfiam.
A CSED 2016. 06.07.-én jár le.
2015. Nov. 18-ig dolgoztam, a bruttó bérem 235.000.- Ft volt.
Nov. 19-től táppénzen voltam a szülés időpontjáig.
A családi adókedvezményt Június hónaptól (90 napos terhes) 3 gyermekre vettem igénybe 2015-ben.
2016.-ban br. 440.000.- ft után veszem igénybe a családi adókedvezményt.

Munkaviszonyom 2009. Márciusa óta van előtte 6 évig a két nagyobbik gyermekemmel voltam otthon.
Folyamatosan biztosított vagyok 1998 óta.

Segítségét megköszönve várom válaszát!
A gyeded várhatóan - ha a korábbi esetleges alacsonyabb bérekkel együtt is eléri az átlag a 222.000-et - maximális lesz. 3-ból 2 gyerek utáni családi kedvezmény nullázza az összes közterhet, így bruttó=nettó=222.000 Ft.

Szakbarbár
2016-06-12 19:03:10
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!

2014. szeptember 18-án született a kislányunk. 2007 óta vagyok folyamatos, megszakítás nélküli munkaviszonyban jelenlegi munkahelyemen, szerződés szerinti munkabérem bruttó 230.000 Ft. Kislányom születése óta nem dolgoztam, jelenleg GYED-en vagyok. Kistestvért tervezünk, aki - előreláthatóan - a GYES ideje alatt születne meg. Érdeklődni szeretnék, hogy ebben az esetben milyen összegű CSED-re és GYED-re számíthatok? Szükséges-e visszamennem pár hónapot dolgozni, hogy emeltebb összegű juttatásokat kapjak?

Válaszát előre is köszönöm!
Nincs túl nagy jelentősége, hogy dolgozol-e a két baba között és ha igen, akkor mennyit. Illetve csak a csed és csak havi párezerrel lenne több, ha legalább 120 napot dolgoznál. 0-119 napnyi munka esetén a minimálbér kétszerese lesz a csed alapja. Legalább 120 napnál az alap pedig a tényleges átlag. Idén a minimálbér kétszerese 222.000, az ebből és a 230.000-ből számolódó csed között észrevétlen a különbség.
A gyed így is, úgy is vagy maximális, vagy ha 230.000-nél több lesz addig a minimálbér kétszerese, akkor ennyi lesz az alapja.

Szakbarbár
2016-06-12 18:59:58
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár,
2015 márciusában született meg az első kisbabánk, viszont még ebben az évben március 31-ével lejárt a határozott idejű munkaviszonyom 3 év folyamatos hosszabbítás után. CSEDre, GYEDre még jogosult voltam/vagyok. 2017 elejére várjuk a kistesót, érdeklődni szeretnék, hogy milyen támogatásra leszek jogosult, illetve ha máshogy nem is, de méltányossági alapon tudom-e igényelni a CSED-et/Gyed-et a kistesóra.
Köszönöm válaszát!
A szülés előtti 2 évben legalább 365 nap előzetes biztosítással kell rendelkezni - egy aktuális biztosítási jogviszony mellett - ahhoz, hogy jogosult legyél gyedre. Mivel a 2 éven belül eddig már 1 évnél több kiesett, ezért ha mostantól végig dolgoznál, akkor is matematikai képtelenség lenne a 365 napot összehozni. Még az a bizonyos 300 sem jönne össze, aminél már meg lehet próbálni a méltányosságot.

Az egyetlen, ami sanszos, az a csed, mert ahhoz a 365 napba a passzív csed és gyed beszámítható, így ha akár csak a szülés előtti is biztosításba kerülsz, akkor 168 napig kaphatsz csedet.

Szakbarbár
2016-06-12 18:52:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

2013. decemberben született első fiunk. Anyuka alkalmazott volt, a születéskor a munkaviszonya megszűnt, így passzív TGYÁS-t és GYED-et kapott.
Jelenleg a második gyermekünket várjuk 2017. január közepére.

Anyukának jelenleg sincs munkaviszonya, én viszont KATÁ-s egyéni vállalkozó vagyok, így szeretném bejelenteni alkalmazottnak, ennek részleteihez kérnék segítséget.

GYED:
Mivel tudomásom szerint anyuka passzív GYED-e a GYED jogosultságnál nem számít biztosított jogviszonynak, emelt KATA adót fizetnék 9 hónapig, így a kb minimálbérnek megfelelő GYED-et apaként én igényelném.

CSED:
Anyuka CSED jogosultságához nem feltétlenül lesz 180 napnyi biztosítotti jogviszony, ekkor úgy tudom OEP a minimálbér kétszeresével számol, ha az épp aktuális alkalmazotti bér eléri azt.

Mivel táppénzt is csak annyi ideig kap, ameddig járulék volt fizetve utána, az a tervem, hogy 2016. októbertől bejelenteném 260ezer bruttóra, majd 1-1,5 hónap után 2 hónap táppénzre (és betegszabadságra) menne, így a szüléskor még nem csúszik ki a táppénzre jogosult időszakból.

Ezzel számításom szerint megkapja a 150ezer Ft körüli CSED-et, és csak 2 hónapnyi járulékot kellene befizetnem.

Tisztelettel kérném, hogy vizsgálja meg a fenti tervet, és mutassa meg a buktatóit, sajnos nem vagyok hozzáértő.

Köszönöm szépen!
Jól látod, anyuka egy minimálbér kétszereséből számolódó csedre jogosult lehet, a gyed viszont esélytelen, mert annak a szigorúbb előzetes biztosításra vonatkozó szabályai miatt ezzel a jogosultsági feltétellel nem fog rendelkezni.

Veszélyeztetett terhességnél nincs betegszabadság, az 1. naptól táppénzt kap. Ennek az 1/3-a Téged terhel, az kb. havi 52.000 Ft, ezt még add hozzá a többi közteherhez, ami kb. havi 134.000 Ft. A vége az lesz, hogy nem biztos, hogy megéri eljátszani a munkaviszonyt, mert kb annyival kaphat többet az mindenféle trükk nélkül, egyszerűen csak álláskeresési járadékról igényelhető minimálbér alapú csednél, mint amennyit a többnek a megfinanszírozására költöttetek.

Úgyhogy szerintem inkább csak a Te gyededre koncentráljatok, amit már nemegész 5 hónapos kortól kaphatsz, ha anyuka a szülés várható idejét megelőző 28 naptól kéri a csedet. Kiírt időpontban születő baba a csed végén 140 napos és a 141. naptól igényelt gyed már munka mellett is megy.

Nálad azon lehet gondolkodni, hogy nem lenne-e érdemes áttérni a főszabály szerinti járulékfizetésre, ahol kb. 69.000 Ft-nyi járulékért minimálbér 150%-ának megfelelő járulékalapot kapsz, sőt meg lehetne célozni a minimálbér 200%-át is. A járulékon egy minimális összeget nyernél - 69.000 vs 75.000 - , a gyeden egy nagyobbat - 136.250-ből vs 166.500-ból számolódó - , viszont - ha nem tudsz sok költséget felmutatni, akkor - így bejönne a vállalkozói SZJA és az osztalékalap utáni SZJA és EHO, ami lenullázhatja az előzőeket. A katába pedig csak 2 év múlva lehetne visszatérni.


Szakbarbár
2016-05-27 07:28:32
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!

Abban az esetben ha határozott idejű munkaviszony miatt lejár a szerződés milyen nyomtatványon és milyen egyéb dokumentummal lehet megigényelni a passzív CSED-et és GYED-et? (Lehet nem passzív). Abban az esetben ha jogviszonyban lett megigényelve a CSED ezért még jár a GYED is, de a baba esetleg később születne mint a szülés várható időpontja szerint kiadott igazoláson szereplő dátum, amely alapján a CSED 28 nappal előbb megigénylésre került és jogviszonyra esett, akkor még előfordulhat hogy nem adják meg a GYED-et? Ilyenkor ha megszűnik a jogviszony a GYED-et kinél és milyen dokumentummal kell igényelni? Visszajelzését köszönöm előre is!! Ili
Passzív jogon akkor vagy jogosult csedre és gyedre, ha legalább a csed 1. napján még fennállt a munkaviszonyod. A csedet már a szülést megelőző 28. naptól lehet igényelni. Ha legkésőbb a munkaviszony megszűnésének a napján megkezded a csedet és a baba mondjuk csak 40 nap múlva születik meg, az már nem befolyásol semmit. Szülésnél hamarabb induló csednél a várható időhöz képest kell 28 napon belül lenni, semmi más, így a tényleges születési dátum sem érdekes.

Passzívként induló vagy passzívba átváltó ellátás igénylésére is ugyanaz vonatkozik, mint a fennálló jogviszonyból igényeltre: a munkáltatóhoz - ezesetben az utolsó volt munkáltatóhoz - nyújtod be az igényt, ő tölti ki hozzá az ún. foglalkoztatói igazolást és ő továbbítja a teljes igényt a székhelye szerinti kormányhivatalhoz, vagy ha van nála kifizetőhely, akkor ő bírálja el és ő folyósítja az ellátást.

Szakbarbár
2016-05-27 07:08:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár,

Tanácsra lenne szükségem illetve pontos információra. 2013 júniusában megszületett első gyermekem, akivel idén júniusban lejár a GYES-em. Második gyermekünkkel vagyok várandós, aki októberben születik. Utolsó munkaviszonyom Ausztriában volt, ahol fel kellett mondanom az ausztriai GYES végén, mivel költözés miatt csak az utazás 3 órát vett volna igénybe naponta. Tehát idén január óta nincs munkaviszonyom. A férjem azt hallotta, ha van igazolásom arról, hogy veszélyeztetett terhes vagyok, abban az esetben jár baleseti táppénz akkor is ha nincs Magyarországon viszonyom. Ez igaz? Amennyiben nem sajnos, mi a teendőm a GYES lejárta után októberig? Milyen ellátásokra leszek jogosult a picuri jogán? Köszönettel: Vencsi

A baleseti táppénz említése biztos csak véletlen volt, annak a veszélyeztetett terhességnek semmi köze.
Magyar táppénzt aktuálisan fennálló biztosítási jogviszony hiányában nem kaphatsz és ugyanemiatt nem leszel jogosult csedre és gyedre sem, ha nem sikerül biztosításba kerülni. Hogy odakint van-e olyan ellátás, ami keresőképtelenség esetén az "előzetes érdemekre" tekintettel jár-e, azt nem tudom.
A tagállamban szerzett biztosítási idő a magyarral egyenértékű, úgyhogy ha erről hozol igazolást - S1 és U1 - , akkor ezek alapján mindenféle ellátásokra lehetsz jogosult. Előszöris álláskeresési járadékra, amivel kihúzhatod szülésig, de ez legfeljebb csak a minimálbér. Ha ezt szünetelteted, akkor pedig meg tudod igényelni a csedet és a gyedet - feltéve, hogy Ausztriában dolgoztál legalább annyit, amennyi a járadékkal együtt kitesz 1 évet. Az ellátások alapja csak a minimálbér tud lenni járadékról. Ha sikerülne összeszedni egy munkaviszonyt, ami legalább a csed kezdetén meg fennáll és ahol a béred elérné a minimálbér kétszeresét, akkor ezután állapítanák meg a csedet és a gyedet.




Szakbarbár
2016-05-25 14:34:47
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

2017. januárban jár le a gyes-em a gyermekemmel.
Ismét várandós vagyok. Szeretnék tappénzre menni, de tartok tőle, hogy a munkáltatónak nem fog tetszeni, hogy 1 nap szabi után tappénzes állományba helyezzen.
1. Milyen lehetőségem van, ha valóban így adódna?
2. Illetve, ha csak az a lehetőség marad, hogy a gyes-t férjem átveszi és én így megyek tappénzre,  akkor a tappénz összege ugyanannyi lesz-e, mintha úgymond aktív dolgozóként, szabi után mentem volna?
3. A 2. esetben meg kell szüntetni a fizetés nélküli szabadságot?
Köszönöm!
1. A lehetőségeid nagyjából úgy néznek ki, hogy
a) sajnálod a munkáltatót azért, hogy költséget jelentesz neki, de azért megléped
b) nem foglalkozol vele és így mész táppénzre
Akár tetszik a munkáltatónak, akár nem, a fizetés nélküli szabadság legkésőbb a bejelentéstől számított 30. napon megszűnik, ilyenkor az a kötelessége, hogy elkezdje kiadni a szabadságot, amit viszont csak keresőképes dolgozónak lehet kiadni.
Fizetés nélküli szabadság alatt a táppénz kizárt, úgyhogy azt mindenképpen be kell fejezni. Olyat is lehet, hogy nem veszel ki szabit, hanem rögtön táppénzre mész és átadod a gyest apukának. A táppénz összege mindkét esetben egyforma.

Szakbarbár
2016-05-24 19:43:17
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!

Jelenlegi munkahelyemen 2007. augusztusa óta határozatlan idejű szerződéssel köztisztviselőként dolgozom. 2014.március 15-től veszélyeztetett terhesként a szülésig 2014.05.06-ig táppénzen voltam. A szülés napjától TGYÁS-on, majd GYED-en. 2016.05.07-től GYES-en vagyok. A munkáltatómmal megbeszéltük és írásban rögzítettük, hogy 2016.08.31-ig fizetés nélküli szabadságon leszek és 2016.09.01-től időarányosan kiveszem a felhalmozódott szabadságomat ami azt jelenti, hogy 2016.10.25-én újra munkába állnék. Jelenleg 14. hetes terhes vagyok, második gyermekünket 2016.11.11-re várjuk.
Az lenne a kérdésem, hogy a fizetés nélküli szabadságot követően ami 2016.08.31-én lejár, utána egyből veszélyeztetett terhesként betegállományba mehetek, vagy érdemes lenne pár nap szabadságot kivennem (pl: 5 nap) és szabadságról elmenni betegállományba, illetve hogy a táppénzt mi alapján fogják kiszámolni?
Előre is köszönöm válaszát: S.Timi
Azért kellene pár nap szabadságot beiktatni, mert így egyszerre kaphatod a gyest és a táppénzt. Ezek közül főszabályként csak egyet vehetsz igénybe, de ha gyes melletti munkából igényelsz táppénzt, akkor kaphatod mindkettőt. A szabadság a munkával egyenértékű. A másik megoldás, hogy azonnal táppénzre mész, a gyest pedig átadod apukának. Ebben az esetben a csed kezdetén vissza kell adnia, mert csak egy szülő kaphat egyszerre több ellátást.
A táppénz alapja a gyedhez beszámító átlag és a mostani szerződés szerinti bér közül a magasabb lesz.

Szakbarbár
2016-05-24 19:37:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

2013.07.29-2015.07.10-ig volt bejelentett határozott idejű munkaszerődesem. A fiam 2015.06.29-én született, utána kaptam a CSED-et 2015.06.19-12.19.-ig, jelenleg meg a GYED-et kapom még 2017.06.29-ig. A fizetésem havi br.250e, napi 8óra ,ebből számoltak. Mivel ugye lejárt a munkaviszonyom, ezért a gyermek fél éves kora után bejelentett egy cég, havi br.250e, napi 8 óra mint az előző munkahelyemnél. Január 29-február 1ig dolgoztam hivatalosan, utána visszamentem GYED-re gyermekgondozás céljából a jogviszonyt fenntartva. A második baba november 5-re van kiírva. Jól tudom, hogy a második baba ellátásának alapja igy az új munkahelyen létesített jogviszony lesz, tehát a br 250.e ft? Mert ugye nincsen meg a 180 napom, és a szerződés szerinti bérem az új helyen is br. 250.e. Tehát ez igy rendben van, és fogok kapni CSED-et és GYEDet 2 ÉVIG, melynek az alapja az ottani szerződés szerinti bérem?

Vagy esetleg alkalmazható nálam a kedvezményszabály, akkor is, ha nem ugyan attól a munkáltatótól származik a két ellátás alapja?

Ha nem, mit tudok tenni hogy a 250e-ből számoljanak, kapjak CSED-et és GYED-et is két évig?

Válaszát köszönöm!
A csed alapja a minimálbér kétszerese lesz, mert 120-nál kevesebb bérezett nappal legfeljebb ennyi lehet, a gyednél meg a maximális összeg határa van itt meghúzva, tehát nem 250.000-ből, hanem a minimálbér kétszereséből számolódik minden.
Másik munkáltatónál nem alkalmazható a kedvezményszabály.
Ketteskével 2 éves koráig jogosult leszel gyedre.

Szakbarbár
2016-05-24 19:31:20
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Olvasó.
az lenne a kérdésem hogy a 3.gyermekemmel gyesen vagyok,de közben elhelyezkedtem 8 órában nem napi kifizetéssel hanem teljesen szerződéssel határozatlan idejűvel.közben lebetegedett a gyermekem aki egyéppként bőlcsibe jár.igy elmehetek e vele tp.re amig beteg és a másik kettővel akik ovis és iskolás gyermek,ez lenne az első kérdésem, a másik hogy igy nekem vonnak tb.t és mindenféle járulékot a gyesből is meg a munkáltatóm is ez lehetséges e h.kettő tb.fizetek kettő nyugdijjátulékot...kérek segitséget mielőbb nem lesz ezekből nagyobb bajom hogy jogosan vonnak e és jogosan megyek e tpre.köszönöm vállaszát.Juliska
A gyesből csak nyugdíjjárulékot vonnak. A bérből nyugdíjjárulékot, egészségbiztosítási és munkaerőpiaci járulékot, valamint SZJA-t. Attól, hogy a gyes alapja -csak - a nyugdíjjáruléknak, nem mentesülsz a munkaviszonyban a közterhek fizetése alól.

A táppénz a keresőképtelenség miatt kieső jövedelmet pótolja. Ha gyes mellett dolgozol és a gyermek betegsége miatt keresőképtelen leszel, akkor is kiesik a jövedelem és akkor is ugyanúgy jogosult vagy a táppénzre ennek pótlására. Tehát jár együtt a gyes és a gyes melletti munkából a táppénz.

Szakbarbár
2016-05-24 05:41:54
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!

Köszönöm szépen a múltkori segítséget. Nagyon vártam, de szeretnék pontos számokat tudni,ha lehetséges. mert az ember nagyon elbizonytalanodik. Férjem bruttó bére 166.000 Ft, bár kap egyéb juttatásokat, pl. mozgóbér, jutalom, műszakpótlék. Átlagban összesen 210.000 Ft szokott lenni bruttó. Az én bérem 254.000 Ft bruttó. Ha a 3. – még csak terezett-gyermek után szeretnénk érvényesíteni a kedvezményt, ő milyen fizetést kapna? Nekem mennyi lenne a táppénzem, CSED-em, GYED-em?
Köszönöm szépen!
Snalla
Kettőtöknek együtt 660.000 Ft a családi kedvezmény alapja. Ez a gyakorlatban 99.000 Ft kedvezményt jelent adóból és járulékból, ha van rá fedezet - ha a levont összesen van ennyi kettőtöknek. A járulékkedvezmény egy elég bonyolult valami, emiatt muszáj alapban és nem összegben gondolkodni, ezért a 660.000-ből fogok kiindulni. Hidd el, csak még jobban elvesznél a témában, ha a járulékkedvezményt boncolgatnánk, úgyhogy ugorjunk oda, hogy a 660.000 Ft alapot milyen arányban érdemes megosztani.

Ha apuka bruttó 210.000-et keres, akkor neki ebből 448.000 Ft-nyi alapot érdemes kérnie, tehát így optimális kitölteni a nyilatkozatot, hogy ennyi összeg után kéri. Nem véletlenül van úgy kitalálva, hogy nem csak kerek számú gyermeket lehet beírni, hanem bármilyen összeget is, ez az arány 2,03-0,97-nek felel meg, ilyet természetesen nem fogtok beírni.

Ha 448.000 Ft kedvezményalapot kér figyelembe venni, akkor egy 1,5%-os járulékon kívül mindent tud nullázni - arra nem vonatkozik a kedvezmény -, így a nettója 206.850 Ft lesz. Neked megmaradt 212.000 Ft alap, ami után 31.800 Ft a tényleges kedvezmény. Amíg bért kapsz, addig ki tudod használni, úgyhogy a nettód tud ennyivel több lenni. A táppénzből és a csedből nem fogod tudni teljes mértékben kihasználni, mert ezekből csak adót vonnak, az adó pedig nincs ennyi. A (maximált) gyedből viszont nyugdíjjárulékot is vonnak, azt tudja nullázni a családi kedvezmény. Ezzel a táppénz nettó 152.000, a csed nettó 178.000, a gyed nettó 148.000 körül várható.





Szakbarbár
2016-05-18 07:50:27
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!
Közalkalmazottként jelenlegi munkahelyemen 2011 óta határozatlan idejű szerződéssel dolgozom. 2013 januárjától veszélyeztetett terhesként a szülésig 2013. 08. 01.-ig táppénzen voltam, utána TGYÁS-on majd GYED-en. Jelenleg GYES-en vagyok és második gyermekünket a GYES lejárta után kb. két héttel várjuk (2016. 08.12.). Kérdésem az új gyermek CSED összegével kapcsolatos. Megkapom a régi TGYÁS összegét, ha 2013 óta nem dolgozom? Igényeljem-e a GYES lejárta után (2016.08.02.) a CSED-et, lefedve ezzel azt a kieső majd két hetet?
Köszönettel: V. Krisztina
A csedet már a szülés várható idejét megelőző 28. naptól lehet igényelni és egyeske gyesével együtt is jár, tehát lesz 2 hét, amikor egyszerre kapod a kettőt.
A gyes vége után 1 éven belül szülsz és az előző ellátás csak a jelenlegi helyről kapott bérből számolódott, ilyenkor alkalmazható az ún. kedvezményszabály, vagyis ha az általános szabályok szerint kevesebb lenne az új csed és gyed, mint a régi volt, akkor az előző összegű csedet, gyedet állapítják meg újból.

Szakbarbár
2016-05-18 07:13:33
Olvasói értékelés: 5/5
Köszönöm a választ. Nem értem a Pálfordulást. Eddig minden szép és kivitelezhető volt, most meg hirtelen semmi juttatást nem kaphatok a vállalkozásomból. Nekem TB szakértő számolta ki, hogy szülés előtti két évben megvan a 365 nap biztosításom a vállalkozásomban. Akkor most ő tévedett? 2011.11.21-2015.04.10-ig voltam vállalkozó ez a szülés várható időpontjára nézve (2016.10.03.) 190 nap biztosítási időt jelent a vállalkozásban. Ezután 2015.04.13-2015.05.03-ig álláskeresési járadékon voltam,ami 21 nap. Ez összesen 211 nap megszűnt biztosításban. Ehhez kellett még 154 nap, ami meg is lesz szülés előtti egy napig. Vagyis megvan az ellátásokra a jogosultságom. Ön szerint miért nincs meg? Nem értem az utolsó levél odavetett semmire nem vagyok jogosult mondatát!Mivel nekem egyéni vállalkozásom van, így nincs szerződés szerinti bérem, gondolom én, vagyis, ha nincs 180,120 bérezett nap és szerződés szerinti bér, akkor kell 30 napig dolgoznom a vállalkozásomban minimum és kivét után járadékot fizetni, hogy kapjak juttatást a minimálbér után. Nekem vannak megrendeléseim,árum csak szeretném tudni, hogy mégis mennyit kell dolgoznom azért, hogy tényleg kapjak juttatást a vállalkozásból. Nem tudom miért kapok ellentétes válaszokat Öntől. Engem az idő nagyon sürget, jó lenne ha én is tisztában lehetnék e jövő anyagi alakulásával. Kérem átgondolt választ küldjön az ismeretek tudatában!
Köszönettel:Skobianya
Ez így egy 3. verzió. Először egyáltalán nem volt szó járadékról, aztán annyit írtál róla, hogy voltál járadékon is, de ennek az időtartamát nem. Ennyi alapján csak azt a választ tudtam adni, amivel nem voltál elégedett. Most, hogy vannak dátumok, végre tiszta a helyzet.

2 jogviszonyból fogod igényelni az ellátásokat, munkaviszony és vállalkozás és van 2 megszűnt jogviszony, a járadék és az előző vállalkozás, ez mindkettőhöz beszámít előzményként - nem volt ez mindig ilyen szerencsésen szabályozva, de most így van.

Az Ebtv. meghatározza, hogy mit kell szerződés szerinti jövedelemnek tekinteni egyéni vállalkozónál: a minimálbér másfélszeresét, azért ennyit, mert a főfoglalkozású ev az egészségbizosítási járulékot legalább ennyi után kell, hogy megfizesse. Kivéve, ha mentesül ezalól gyet miatt, de ettől még nem vonatkozik Rád más szabály, mert nincs külön szabály erre az esetre. Úgyhogy ha egyáltalán nem realizálsz kivétet és nem lesz 1 járulékfizető napod sem, akkor a minimálbér 150%-a után állapítják meg a vállalkozásból a csedet. A gyedet is, de a két gyed együtt csak az egyszeres maximum lehet.

Maradjon a 0 kivét, mert ha elkezdesz egy kis összeg után járulékolni, akkor abból már lehet - picike - átlagot számolni és az nem lenne jó.

Napi 2 kérdést lehet itt feltenni, kérlek, mostmár engedd a többi kismamát is kérdezni, mert 4 napig Nálad volt a 2-ből 1.

Szakbarbár
2016-05-17 11:35:31
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő!

Néhány héttel ezelőtt váltottunk már egy üzenetet egymással. Köszönöm az akkori segítséget is! Ehhez lenne még két kérdésem, de a biztonság kedvéért bemásolom az előzményeket, hogy minden érthető legyen:

---------------------------------------
Kérdésed az alábbi volt:
Tisztelt Szakértő!

Az én munkaviszonyom első gyermekem születésekor (2014. március) megszűnt, azaz 2016 márciusáig kaptam a GYED-et, most pedig még a GYES-t. Munkaviszonyom azóta nem volt.

Ez év októberében születik meg második gyermekünk, viszont még erre a néhány hónapra alkalmazásba állhatnék. Ha jól sejtem kisebbik gyermekem kapcsán a GYED igénylésére nem lesz lehetőségem, viszont úgy tudom, hogy a 2016. márciusáig járó passzív GYED és a mostani (tervben lévő) munkaviszony után a CSED-re jogosult lehetnék 168 napig. Jól tudom ezt?

Nagyon örülnék, ha mielőbb választ kaphatnék erre a kérdésemre! Köszönöm szépen előre is!

Szakbarbár válasza:
Igen, így van. A csednek lazábbak a jogosultsági feltételei, itt a 2 éven belül szükséges 365 nap előzetes biztosításba beleszámít a passzív csed és a passzív gyed. Ha a másik jogosultsági feltételt is teljesíted, mert a csed kezdetén lesz egy aktuális biztosítási jogviszonyod - akár álláskeresési járadék is jó ehhez, bár így legfeljebb csak a minimálbér lehet az alap - , akkor legalább a 168 nap csed járni fog.
Szakbarbár
-----------------------------

Jól értelmezem, hogy a CSED összege a munkabérből számított jövedelem 70%-a, amit a CSED igénybevételének napján érvényes adóköteles jövedelemből számítanak, és ennek feltétele a legalább 30 napos jogviszony?

Tehát az újabb kérdéseim:
- Mi alapján számítják ki a CSED összegét az én esetemben?
- Mennyi bejelentett munkaviszony szükséges számomra a CSED igényléséhez?
- Azaz elegendő lehet-e egy hónapra magas összeggel munkaviszonyt létesíteni ahhoz, hogy maximalizáljam a CSED összegét?
Ha lesz egy munkaviszonyod ketteske előtt, akkor az ottani jövedelem lesz a csed alapja. Ha nincs legalább 120 napi béred, akkor 30-119 nap esetén az ebből számított átlag, 30-nál kevesebb nappal pedig a szerződés szerinti bér. Utóbbi két esetben legfeljebb a minimálbér kétszerese lehet az alap, úgyhogy egy ezt felülről kicsit közelítő bér lenne optimális.
Ahogy látod, van arra is szabály, hogy mi van akkor, ha még 30 napot sem dolgozol, de ezzel azért óvatosan bánjál, mert ha bebizonyosodik hogy csak színlelt volt a munkaviszony - rövid munkaviszonynál előszeretettel vizsgálják hogy ténylegesen dolgoztál-e - , akkor ugrik a csed.

Szakbarbár
2016-05-16 20:16:32
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!
Van 2 gyermekem, 6 és 4 évesek. Férjemmel 3. babát tervezünk, folyamatos munkaviszonyom van ugyanott 3 éve. A kérdésem az lenne, hogy pontosan milyen összegű táppénzre, és CSED-re GYED-re számíthatok, ha a bruttó bérem 254.000 Ft? Hiszen a 3. gyermek után az adókedvezménynek köszönhetően több a nettó juttatás, lehet, hogy több, mint a jelenlegi fizetésem? Illetve a CSED, GYED összegét a táppénzből számolnák vagy a korábbi bérből? Ennek mennyi lenne az összege?
Köszönettel:
Snalla
Az ellátások alapja a bruttó - meghatározott szabályok alapján számolódó - átlag. Ennek valamekkora %-a a bruttó ellátás - táppénz 60%, csed, gyed 70%, utóbbi legfeljebb a minimálbér kétszerese. Az így megkapott bruttóból lehet családi kedvezményt érvényesíteni.
Hogy mennyit, az attól függ, hogy hogyan osztjátok meg a férjeddel egymás között. Az is lehet, hogy tudja egyedül érvényesíteni az egészet - bruttó 310.000 Ft kell hozzá - , így Neked nem marad semmi. Ettől még realizáljátok, csak nem Nálad, ha viszont nem Nálad van a kedvezmény, akkor nem lehet azt kijelenteni, hogy az ellátás több lesz, mint a bér.

Szakbarbár
2016-05-16 20:06:09
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár!
Kérdésem a következő lenne: Ha új munkahelyre megyek dolgozni, ahol rövid idő alatt derül ki, hogy terhes vagyok, és a doki kiír, mint veszélyeztetett terhest, akkor a munkáltató elküldhet a próbaidő időtartama alatt?
Válaszát köszönöm.
Próbaidő alatt nincs felmondási tilalom. Viszont a próbaidő alatt is tilos a rendeltetésellenes joggyakorlás, ezért önmagában amiatt, mert terhes vagy,nem lehetne megszüntetni a munkaviszonyt. Nehéz azt bizonyítani, hogy ezért rúgtak ki, mert a próbaidő alatti megszüntetést nem kell indokolni. Ha mégis elkövetné ezt a hibát a munkáltató, akár úgy, hogy a felmondásba írja bele, akár úgy, hogy máshogy tudod bizonyítani, hogy ez volt a gond Veled, akkor bírósághoz fordulhatsz, aki helyreállítja a munkaviszonyt.

Szakbarbár
2016-05-16 19:49:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja