SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakbarbár!
GYET-ben részesülök, amelyet 2018. május 8-ig folyósítanak. Heti 20 órában alkalmazottként dolgozom. Van egy szüneteltetett egyéni vállalkozásom. Most lehetőségem lenne rendszeresen számlára dolgozni (otthon - fordítás), de a könyvelő szerint nem érné meg aktiválni a vállalkozást, mert akkor az lenne a főállásom és minden járulékot és adót be kellene fizetnem a minimálbér után, tekintet nélkül a bevételre. És ugyanakkor az alkalmazotti béremből is vonnának mindent, amit eddig (családi adókedvezmény figyelembe vételével) Ez így van?
Ha igen, milyen más lehetőségem van arra, hogy a 20 órás állásom mellett alkalmi munkát vállaljak?
Köszönöm a segítségedet előre is (mindhárom gyerekünk születése körül "ott voltál", akkor is nagyon hasznos tanácsokat kaptunk tőled :-))
Emese
Egyszerűsített foglalkoztatottként (leánykor nevén alkalmi munkásként) bárki, bármikor, mindentől függetlenül dolgozhat.

Az általános szabályok szerinti járulékot fizető, teljes munkaidős munkaviszonnyal nem rendelkező vállalkozóknak van egy minimum járulékfizetési kötelezettségük, amit akkor is teljesíteni kell, ha nincs (annyi) bevétel. Ezalól viszont a gyed és gyet mellett vállalkozó kismama kivétel. Nem a legegyszerűbben van ez benne a jogszabályban, de össze lehet rakni - abból, hogy a kivéve után ez a kettő nem szerepel - , hogy az alábbi rendelkezés az magyarul ezt jelenti:

1997. évi LXXX. törvény
a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről a végrehajtására kiadott 195/1997. (XI. 5.) Korm. rendelettel egységes szerkezetben

29. § (4) Az egyéni vállalkozó a járulékfizetési alsó határ után nem köteles nyugdíjjárulékot és egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulékot fizetni arra az időtartamra, amely alatt
b) gyermekgondozást segítő ellátásban, gyermekgondozási segélyben, gyermeknevelési támogatásban, ápolási díjban részesül – kivéve, ha a gyermekgondozást segítő ellátás, gyermekgondozási segély, az ápolási díj fizetésének időtartama alatt vállalkozói tevékenységét személyesen folytatja




Szakbarbár
2016-10-01 08:09:39
Olvasói értékelés: 5/5
Üdvözlöm! Három gyermekünk van a férjemmel. Jelenleg gyeden vagy 8,5 éves munkaviszonyom van a kisfiunk most 14 hónapos . Ugy döntöttünk anyagi okok miatt vissza kell mennem melozni. A cég vissza is vett szeptember 1. - től szabin vagyok amit ugye ki kell venni okt 25 ig . Utánna munkába kell álnom . De a férjem és én ugy döntöttünk mivel a picit nem tudjuk elhelyezni hogy szeretnénk még egy kisbabát. Ilyenkor mit tudunk tenni ha okt. 25. e után jön össze a baba mikor kezdenem kellene akkor kaphatok a picire táppénzt gyed mellett ha össze jön. És a munkahelyen mit kell mondani. Kérem irjon nekem köszönöm.
Kaphatod a gyedet/gyest és a táppénzt egyszerre. A terhességet bejelented, a táppénzes papírt leadod, ennyi. Ha nem tudsz táppénzre menni, mert nem vagy terhes és hármaskának nem sikerül a bölcsitalálás, akkor bármikor visszamehetsz fizetés nélküli szabadságra.

Szakbarbár
2016-10-01 07:46:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
Kérdésem a következő:jelenleg gyesen vagyok 2 éves múlt a kisfiam,megy a bölcsödébe okt.1-től.A munkahelyemen már szóltam hogy vissza mennék dolgozni,de ugyanabba a munkakörbe nem tudok mint szülés elött.Van 30 nap szabadságom amit elötte ki kellene vennem.Viszont kaptam egy álláslehetőséget egy másik cégnél ami számomra sokkal vállalhatóbb lenne.Kérdésem az hogyha felmondok van-e felmondási idő és munkában kell-e eltöltenem/nem szívesen tenném,nehéz megoldani/,mehetek e táppénzre a teljes felmondási idő alatt úgy hogy gyesen vagyok?Illetve ha eltekint a felmondási időtöl a benntmaradt szabadságomat ki kell fizetnie?
Válaszát előre is köszönöm!
A felmondási idő alatt akár szabadságon, akár táppénzen is lehetsz, de utóbbit csak úgy, ha 1 nap szabadság után, vagy ha a gyest átadod apukának. A szabadságot bármilyen jogcímen történő megszűnés esetén meg kell váltani.

Szakbarbár
2016-10-01 07:43:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár !
Első gyermekemmel vagyok itthon jelenleg Gyeden. Azt szeretném kérdezni,hogy ha a második gyermekünk már csak a Gyes alatt fogan meg ,vagy is az első második születésnapja után . A második gyerekünk után milyen juttatásokat kapok,jár-e utána is a CSED és a Gyed vagy csak a Gyest kapom meg ?
Válaszukat előre is köszönöm!
Azt feltételezve, hogy a munkaviszonyod fennáll és az egyeske utáni ellátások csak a jelenlegi munkáltatónál kapott jövedelemből számolódtak, a következő csed és gyed alapja az előző csed alapja és az aktuális szerződés szerinti bér közül a magasabb lesz.

Szakbarbár
2016-09-29 10:40:17
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár.
Olvastam az Ön tanácsait, melyeket kismamáknak adott. Nagy dilemma előtt állok, bár még időben vagyok a döntéshez, hiszen most álltunk neki a következő gyermeknek (máshogy nem tudom fogalmazni). Ha minden jól megy jövőre már babázhatok, de előtte fontos dolgokat kellene elintéznem a jövedelmemmel kapcsolatban. Jelenleg 4 órában dolgozom, szerződés szerinti jövedelmem 80.000 ft, de pótlékokkal együtt 95-100.000 között mozog az átlag bérem. Ez nyilván nem a legjobb bér, de lenne kedves megírni milyen összegű csed-re és gyed-re lennék jogosult? Ha jól számolom, a 2 gyermekkel nem is tudnám én kihasználni az adókedvezményt. Látom hogy ha bejelentetem magam ismerőssel, mennyi az optimális bér, de mennyi az az összeg amivel a 2 gyermek után én tudnám teljes egészében kihasználni az adókedvezményt? Kicsit tartok ettől a várandósan munkát váltok magasabb bérrel dologtól, igaz, olvastam, hogy már nem vizsgálódnak emiatt, de Ön szerint sor kerülhet ilyenre?
Válaszát előre is köszönöm.
Bruttó 95.000 Ft-os átlagból 2 gyermek utáni családi kedvezménnyel nettó 67.000 Ft körüli csed és ugyanilyen összegű gyed várható. A csednél 10.000 Ft kedvezményt lehet realizálni a 25.000-ből, a gyednél kb. 17.000-et - ebből más közterhek jönnek le, ezért többre lehet igénybe venni a kedvezményt.

Meg lehet osztani, apuka is igénybe veheti egy részét, vagy miért nem kéri eleve ő az egészet? Ha élettárs, akkor a magzati időszakra nem, de utólag azt is érvényesítheti.

Ha már játszol a számokkal, akkor ne a családi kedvezményhez optimális bérre jelentsd be magad, hanem a maximális gyedhez optimálissal, mert utóbbi több. Ehhez minimálbér kétszeresét kicsit meghaladó bér kell. Elég régen hallottam utoljára terhesség alatti munkahelyváltásból adódó problémáról és ez is kivédhető azzal, ha kvázi magadhoz jelented be magad, vagyis egyéni vállalkozó leszel.

Szakbarbár
2016-09-29 09:17:53
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!

Munkavégzés melletti gyed esetén, ha a gyermek beteg, jogosult vagyok gyermekápolási táppénzre? Apuka is igényelhet gyápot?

Köszönöm szépen!
Te mindenképpen kaphatod a gyápot. Ciki vagy sem, hogy ezt nem tudom, de apuka gyápjogosultságáról nem tudok nyilatkozni.

Szakbarbár
2016-09-27 20:09:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

2017. áprilisra vagyok kiíva első gyermekemmel. 8 éve folyamatos munkaviszonyban állok. Jelenleg is dolgozom, de lehetséges, hogy a későbbiekben táppénzre kényszerülök.
Kérdésem a következő lenne: ha pl. decembertől táppénzen kell lennem, mely időszakot veszik figyelembe a táppénz számításánál, illetve, táppénz után 2017. március 5-től igényelném a csedet, a csed számításához mely időszakot veszik figyelembe (ha március 4-ig tudnék dolgozni, úgy tudom júl.1-dec.31. közötti jövedelmet vennék alapul.)
Előre is köszönöm segítségét!
Az ellátás kezdetét megelőző 3. hónap vége a legutolsó nap, ami figyelembe vehető, de ez nem azt jelenti, hogy addig minden tuti bele is fog számítani az ellátás alapjába. A táppénzes napok nem számítanak bele az átlagba, így amikor az utolsó 180 bérezett napot keressük, akkor ha az irányadó időszak végén táppénz van, akkor hátrébb megyünk, hogy csak bérezett napokból számoljunk.

Szakbarbár
2016-09-27 19:55:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakerto! Erdeklodni szeretnek, hogy ha aprilisra van kiirva a kisbabam, de en augusztus 8-tol ket hetig betegszabadsagon vagyok, majd azota tappenzen varhatoan oktober vegeig, es utana marciustol ujra, akkor mi alapjan szamitjak nekem a CSED-et es mekkora lesz az osszege? A teljes fizetesem vagy a tappenz es a betegszabadsag/szabadsag csokkenti?
A munkaadomnal februar 8 ota dolgozom. Van meg bent szabadsagom, erdemes azt most kivennem vagy felesleges, mert a februar 8 es augusztus 8 kozotti idoszak eleg? Vagy elegendo lesz a november marciusi idoszak is majd? Koszonettel
Minden ellátás alapja az utolsó 180 bérezett naptári napból számított átlag lesz. A táppénz nem számít bele, a táppénzes napokat átugorják és mennek hátrébb a 180 nap megtalálásához. A 2 hét 70%-os betegszabi lesz a vége, az még beleszámít, de az elhanyagolható mértékben - kb másfél százalékkal - húzza csak le az átlagot. A szabadság, ha arra is azt a bért kapod, mint eddig, nem változtat semmit, mert akkor kitolódik valamennyivel a számítási időszak vége, az elején meg ugyanennyi nap, ugyanannyi bérrel kiesik.

Szakbarbár
2016-09-27 19:48:23
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!

10 éves folyamatos munkaviszony után várom első gyermekem, a szülés előtt 2 hónappal táppénzre illetve betegszabadságra szeretnék menni. A háziorvosom felajánlotta, hogy először felvesz betegszabira (8-as kóddal), majd a 15 nap lejárta utána pedig a terhességi kóddal. Elvileg a betegszabadságra a fizetésem 70%-a jár, a táppénzre pedig a 60%. Nagyjából mekkora különbséget jelentene nettóban, ha igénybe venném a betegszabit, vagy ha egyből táppénzre venne fel? További kérdésem, hogy ez a hogyan befolyásolja a későbbi a CSED összegét? Magyarul, megéri-e a betegszabadságot igénybe venni, vagy ez jelentősen lehúzná a CSED számítási alapot? (a bruttóm 315e Ft). Köszönöm előre is a válaszát! Üdv, Dyna
Ha a táppénz számítási időszakában azonos a bér a betegszabadság hónapjában lévővel, akkor alacsony bérnél, aminél nem jön be a táppénz felső határa, a nettó táppénz több, mint a nettó betegszabi, mert előbbiből nem jön le 18,5% ilyen-olyan járulék. A móka a betegszabival tehát csak magas bér esetén éri meg, mert a táppénz maximummal szemben ennek nincs korlátja. A magas bér 370.000-től kezdődik, ennek a 60%-a maximális táppénz. Neked, akinek ennél kevesebbed van, a nettó táppénzed több, mint a nettó betegszabid, ha a béred változatlan legalább az év eleje óta. A 15 munka=21 naptári napra, amivel lehet variálni, kb. nettó 8.000 Ft-tal több.
Csed, gyed szempontjából mindegy, mert a táppénz egyiknek az alapjába sem számít bele, ha pedig mégis betegszabi lenne az eleje, akkor előbbiél nem lesz benne a számítási időszakban, utóbbihoz pedig max pár tíz Ft-tal rontja az átlagot, de ennek sincs jelentősége, mert mindenképpen maximális lesz a gyeded.

Szakbarbár
2016-09-21 10:11:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!
2014 március 9-én született az első kisfiam. Második gyermekünket 2017 február elejére vártuk volna, de néhány nappal ezelőtt a 19. hétben, súlyos rendellenesség miatt sajnos meg kellett szakítani a terhességet. Én pár hete már felmondtam a fizetés nélküli szabadságomat a munkahelyemen, és veszélyeztetett terhesség miatt táppénzen voltam-vagyok. A GYES-t, amióta táppénzen vagyok, a férjem nevére írattuk. A munkahelyemen 2008 óta folyamatos a munkaviszonyom. (Az első kisfiam kapcsán 2014. január 1-én mentem táppénzre, majd TGYÁS-ra, GYED-re, és, jelenleg GYES-ről közvetlenül jöttem táppénzre.)
Visszamenni dolgozni jelenleg nem tudok, mert egy éve 80 km-re költöztünk a munkahelyemtől. Mielőbb szeretnénk ismét babát vállalni, Orvosom véleménye szerint ez 3 hónap múlva lehetséges.
A kérdésem az lenne, hogy most jogilag ugye lehetséges, hogy visszamenjek fizetés nélküli szabadságra a munkahelyemre, ha a táppénz után visszaíratjuk a GYES-t az én nevemre?
A munkahelyem felé hivatalosan a fizetés nélküli szabadság igénylésekor meg kell adnom az okot?
Amennyiben sikerülne az első gyermekünk 3 éves koráig ismét teherbe esnem (Így szerencsés esetben az első gyermekünk 3,5 éves lenne a tesó születésekor), el tudnék menni táppénzre, és a gyermek születése után ugyanúgy járna a CSED, és GYED?
Köszönöm szépen előre is!
Dóra
Minden további nélkül visszamehetsz munkajogilag fizetés nélküli szabadságra, "ellátásilag" pedig gyesre. A fizetés nélkülihez az ok az Mt-ben nevesített, gyermek otthoni gondozása.
A gyes vége után vagy rögtön táppénzre mész, vagy előbb szabi és utána táppénz. 120-nál kevesebb bérezett nappal a következő csed és gyed alapja az aktuális bér (csak táppénznél a szerződés szerinti, ha szabadság is volt, akkor a rövid időszaki átlag), de legfeljebb a minimálbér kétszerese, illetve az előző csed, gyed alapja közül a magasabb.

Szakbarbár
2016-09-20 08:58:35
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!
2017.03.23 ig gyesen vagyok, de szeretnénk 2dik babát, azzal már tisztába vagyok hogy jár a táppénz ha veszek ki pár nap szabadságot, de mi alapján számolják ki a csed et, és a gyedet? Van 2010óta munkaviszonyom.
Köszönettel:Anikó
Ha a gyesbe vagy gyes utáni táppénzbe szülsz bele és legfeljebb pár nap vagy hét béred lesz szabadságból, akkor a következő csed és gyed alapja az aktuális bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese és az előző csed, gyed közül a magasabb.

Szakbarbár
2016-09-19 15:27:30
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!

Az országon belül maradva nemzetközi szervezetnél kezdek el dolgozni mely teljesen egyedi szabályozások alatt adózik, így kikerülök többek közt a TB-ből is. Érdeklődnék, hogy amennyben babánk lesz ebben az esetben jogosult leszek e bármilyen állami támogatásra? Itt főleg Gyes/gyedre gondolok.

Köszönöm a segítséget
Nem vagyok benne biztos, de azt hiszem, hogy ugyanúgy működik a nemzetközi szervezetnél biztosításban töltött idő, mint az EU tagállamban szerzett biztosítás. Ha EU-s szervezetről van szó, akkor még inkább így gondolom. Másik tagállamban szerzett biztosítás a magyarral egyenértékű, tehát beleszámít az előzetes biztosításba csedhez, gyedhez.

Ha már a kérdésre nem tudok teljes biztonsággal válaszolni, elmondom azt, amit a témáról még tudok, hátha érsz vele valamit:

Az OEP felé be kell jelenteni, hogy saját társadalombiztosítási rendszerrel rendelkező nemzetközi szervnél dolgozol, ehhez itt találod a nyomtatványt: http://www.oep.hu/nyomtatvanytar/temp_sc_521889.html
Azt is be kell majd jelenteni, hogy megszűnik a munkaviszony és akkor majd csatolni kell az onnan kért igazolást is arról, hogy mettől meddig dolgoztál ott.

Az ottani időszakra a magyar jogszabályok szerinti biztosítás nem terjed rád ki, a kinti biztosítás terhére lehet itthon igénybe venni az orvosilag szükségesnek minősített ellátásokat, a többiért fizetni kell.

Szakbarbár
2016-09-19 15:24:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!
2016.09.19.-ig Gyeden vagyok,utána kapom a Gyest ,a következő babánk 2017.01.17.-én fog megszületni.A Gyes alatt eltudok menni táppénzre ,ha a Gyed után kiveszek pár nap szabadságot ?Munkahelyem nem szűnt meg .Válaszát előre is köszönöm.
Pontosan úgy lehetséges, ahogyan leírtad. Gyes és táppénz akkor megy együtt, ha a táppénzt gyes melletti munkából igényeled. Ha voltál valamennyit szabin, az olyan, mintha dolgoztál volna és így nem vonatkozik rá, hogy választani kell közülük, hanem kaphatod egyszerre a gyest és a táppénzt.

Szakbarbár
2016-09-18 22:38:51
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!

Jelenleg GYED-en vagyok két részmunkaidős munkaviszonyból 2017-02-04-ig.
Az lenne a kérdésem, hogy megmarad-e a GYED minkét jogviszonyból, ha létesítek egy harmadik cégnél 8 órás munkaviszonyt októbertől (mindkét részmunkaidőst megszüntetném)? Illetve, ha az egyik részmunkaidős (pl. a heti 10 órás) jogviszonyomat szüntetném meg és helyette a harmadik cégnél részmunkaidős munkaviszonyt létesítenék és a másik cégben maradnék passzív állományban (heti 30 órás)?
Köszönettel:
Éva
Ahol egyszer megszerezted a jogosultságot, onnan végig jár a gyed, akkor is, ha menet közben megszűnik ez a jogviszony. Egy új helyről viszont nem fog járni.

Szakbarbár
2016-09-18 22:33:54
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

A kérdésem az lenne, hogy veszélyeztetett terhes vagyok szeptember 5-től. A munkahelyemen másnap le is adtam a hatodikán az orvos által kiállított tp papírt amin az volt hogy ötödikétől táppénzen vagyok. Az orvos azt mondta minden hónap végén tehát most szeptember végén is menjek majd október végén és így tovább a tp papírért. De akkor én most októberben mikor kapok tp ha leadtam ötödikén meg majd most hónap végén is nem értem hogy most ezt az ötödikei tp papírból fogják számfejteni vagy a hónap végén leadotból, majd az októberi táppénzt. Meg ezt se értem miért hónap végén kell leadni a most leadom azt már úgyse számfejtik nem mondjuk októberre, ha meg csak október végén adom le novemberben fogok belőle valamit látni?vagy az orvos ilyenkor lezarja a amikor megyekérte pl szeptember 28 és 29 nyitja a kötvetkezőt ugyanazon a papíron?
Amúgy kifizetőhely a munkahely sztem. Ha egy tp bérpapíron az van hogy gazdálkodó a munkahelyem neve én abból gondolom h nem az oeptől kapjuk gondolom akkor az ő nevük lenne. Minden hónap negyedikén kapunk fizut közalkalmazott vagyok.
Közalkalmazottként a kincstár számfejti a béredet. Mindig annyi táppénzt fogsz kapni, amennyiről leadod az igazolást. Elméletileg 8 napon belül fizetik ki, de a munkahelyed nem biztos, hogy el fogja kapkodni a beküldést. Tehát a pénz olyan ütemezésben megy, amilyenben az orvos kiállítja az igazolást, hogy pontosan mikor kapod meg, az pedig attól is függ, hogy milyen hamar küldöd be és milyen hamar továbbítják.

Az első egy hét után elvileg 2 hetente kellene kiállítani a táppénzes papírt, de gyakori, hogy kismamáknak havonta adják csak az újabb igazolást.

A kocka alakú, kezdő táppénzes papír 7 napra szól, úgyhogy egyelőre 7 napnyi táppénzt tudsz kapni.

Szakbarbár
2016-09-18 22:28:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves szakértő!

Én december 15-ig kapok GYED-et. Május elejére várom a második gyerekemet, viszont a munkaviszonyom sajnos megszünt. Volna egy ismerősöm, aki alkalmazna, de az a kérdésem, hogy elég-e csak arra a hónapra felvennie, amikorra a babát várom, ill. így mi alapján számítanák ki a CSED-et? Ez alapján az egy havi bér után, vagy a GYED összegét is figyelembe vennék?

Előre is köszönöm a válaszát!
Attól függően nagyon jó vagy nem túl jó az ötlet, hogy mikor szűnt meg a munkaviszonyod. Mert ha annyira régen, hogy a szülés előtti 2 évben a régi és az új munkaviszony együtt nem tesz ki legalább 365 napot, akkor csak csedre leszel jogosult - arra viszont, igaz, csak a minimálbér után, de egyszerűbben is jogosult lehetsz: álláskeresési járadékot igényelve, ezt szüneteltetve.

Ha nem olyan rég szűnt meg a munkaviszonyod és ezért a 2 évbe beleesik annyi nap, amennyi az új helyen biztosításban töltött napokkal együtt legalább 365 nap lesz, akkor az 1 havi bérből számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz a csed és a gyed alapja. Ezért a bért érdemes úgy kitalálni, hogy a minimálbér kétszeresét valamivel meghaladja.

Szakbarbár
2016-09-18 22:19:02
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!

A kérdésem az lenne, hogy folyamatos munkaviszonyom van már több mint 5 éve közbe szültem csed,gyed gyes most megint terhes vagyok a gyes ideje alatt miután lejár a gyes akkor fog születni. Nem akarok közte visszamenni dolgozni tehát valahogy így fog kinézni az az év gyes+szabi+táppénz és úgy megyek szülni. Ilyenkor mi alapján számolják a táppénzt a csedet és gyedet. Valami olyasmit olvastam a táppénzről hogy ha nincs 180 vagy 120 napod életbe lép valami kedvezményszabály hogy az utolsó ellátás alapját meg a szerződésszerinti béredből amelyik kedvezőbb? de mi az utolsó ellátás alapja az a bérem ami akkor volt mikor az első gyerekkel mentem szülni és abból lett számítva a csed és az akkori gyed vagy az utolsó gyest vagy gyedet nézik hogy az mennyi volt?Amúgy a bérem azóta nőtt. Vagy mivel szabit kell kivenni az új béremet kapnám majd az alapján lesz de ott meg azt olvastam akkor ha 30 nap szabit legalább van de úgy tudom szabit meg kell kivenni mert csak abbol lehet megint táppénzt vonni. A csed és gyedet hogy számolják ilyenkor?
120-nál kevesebb bérezett nappal a következő csed és gyíed alapja a rövidebb időszakból számított átlag - vagy ha nem esik bele a számítási időszakba, akkor az aktuális bér - , de legfeljebb a minimálbér kétszerese, illetve az előző csed, gyed közül a magasabb.

A táppénz alapja az aktuális bér és az előző gyed alapja közül a magasabb.

Szakbarbár
2016-09-18 22:13:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

2014 decemberétől dolgozom egy cégnél. Jelenleg babát várok, októbertől szeretnék táppénzre menni, addig pedig kiveszem a szabadságaimat. Bruttóm: 250.500 Ft. Tavaly decemberben volt két plusz összeg, az egyik egy teljes havi fizu (250.500 Ft), a másik pedig kb bruttó 100.000 Ft. A kérdésem az lenne, hogy kb. mennyi lesz a táppénz majd amit kapok. Ha október hónapot megelőző 3.hónaptól visszafele számolnak 180 napot, akkor már a decemberi jutalom nem számít bele, ha jól gondolom.
Az extrák azért nem számítanak bele, amit Te is írtál.

Bruttó 250.500 Ft-os átlagból a táppénz 1 naptári napra nettó 4.200 Ft körül lesz - amennyiben az előző jogviszonyokkal együtt van legalább 2 év folyamatos biztosításod -, a csed kb havi nettó 151.000 Ft, a gyed pedig maximális, ez idén nettó 117.000 Ft-ot jelent.

Szakbarbár
2016-09-18 22:07:01
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!
Jelenleg Gyeden vagyok a 18 hós kislányommal. Hamarosan tervezzük a kitesót. Abban szeretném a segítséget kérni h vajon mire számíthatok anyagiak terén a kistesó megszületése esetén?
Határozatlan idejű munkaviszonyból mentem szülni. A munkaviszonyom 2011. szeptember 15-től folyamatos volt ennél a cégnél, a bérem pedig a szülést megelőző másfél évben nem változott. Minden hónapban fixen ugyanannyit kaptam, függetlenül a munkanapok számától, és semmilyen pótlék nem volt rajta. A szülés előtt a 7. hónap végéig dolgoztam, aztán szabin voltam, majd 4 nap betegszabin ( nem táppénzen), utána pedig megkezdtem csedet. Tavaly szeptember 1. óta kapom a gyedet (max összeget) + családi adókedvezményt, jövő március 28-ig. Ha gyed alatt terhes lennék, akkor hogy járnék a legjobban? Táppénzre menjek és mellette igényelhetem a gyed extrát? A gyed lejárta után a gyest is kaphatom a táppénz mellett? Ha a gyes alatt szülök, akkor mi alapján számolják a csedet, majd a gyedet? Van-e jelentősége annak, hogy mennyi ideje leszek a szülés időpontjában gyesen? Jól értelmezem a 2015. június 1-től életbe lépő jogszabályt, és ugyanannyi lesz a csedem és a gyedem a második gyerek után is, mint az elsővel, illetve ezekkel párhuzamosan jogosult leszek a gyesre is az első gyerekem után?
Nem tudom, hogy fontos-e, de a férjem szakképzett minimálbérre van bejelentve, tehát a bruttó fizetése jóval kevesebb, mint az enyém. A munkahelye egyikünknek se tb kifizetőhely.
Köszönöm előre is a válaszukat!
Üdvözlettel,
csirot
Ha a gyesbe vagy gyes utáni táppénzbe szülsz bele és legfeljebb pár nap vagy hét béred lesz szabadságból, akkor a következő csed és gyíed alapja az aktuális bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese és az előző csed, gyed közül a magasabb.

Gyed/gyes és táppénz akkor megy együtt, ha a táppénz előtt szabadságon vagy.

Egyeske és ketteske után járnak párhuzamosan az ellátások, de csak úgy, ha mindkettőt Te veszed igénybe.

Szakbarbár
2016-09-18 22:01:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
Olyan kérdésem lenne önhöz ,hogy jelenleg gyeden vagyok 2016.02.25.-én született kislányommal (2016.02.25-2016.07.29-is csedet kaptam)! Előzöleg 2015.01.19-től volt folyamatos a munkaviszonyom 122.000 ft bruttó bérrel.
Jelenlegi helyzetem 10 hetes kismama és az lenne a kérdésem hogy milyen-és mennyi ellátásra leszek jogosúlt a második baba érkezését követően?Van egy 13 éves nagy lányom is igy 3 gyermekes család leszük!
Várom válaszát!
Ugyanúgy csedre és gyedre leszel jogosult hármaskával is, párhuzamosan kaphatod majd a ketteske és a hármaska után járó ellátást.

A következő csed és gyed alapja a 2016 elejétől a táppénzt megelőző napig számolt átlag, vagy ha január 1-én már táppénzen voltál, akkor az aktuális szerződés szerinti bér (de legfeljebb a minimálbér kétszerese) illetve az előző csed, gyed alapja közül a magasabb. Felteszem, hogy a béred a mindenkori garantált bérminimum, ebben az esetben a csed és a gyed a 2017-es garantált bérminimumból számolódik majd.


Szakbarbár
2016-09-16 20:28:38
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja