SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakértő! 2007. június 23-ra vagyok kiírva. 2005. augusztus 16-tól 2007 június 30-ig szóló határozott idejű szerződésem van, közalkalmazott vagyok. Havi nettó bérem 89 e Ft. 2007. április 28. óta vagyok itthon, táppénzen. A kérdésem a következő: Mikortól érdemes igényelnem a tgyást? Ha érvényesítem a -28 napot akkor a gyedem - amit majd a munkanélküli szüneteltetésével akarok igényelni - 2007-ben fog indulni. Ha szülés napjával indítom a tgyást akkor számításom szerint már csak 2008-ban indul. (Gondolom a munkanélküli igénybevétele, szüneteltetése napokat vesz igénybe, ezért ha 2007. dec 23-áig jár a tgyás, akkor a gyedet már csak 2008-as kezdéssel tudom elintézni. Számít-e nekem anyagilag, hogy mikor indul? Illetve atttól is félek, hogy megváltoznak a jogszabályok és más vonatkozik majd a 2007-ben illetve a 2008-ban indult gyedre. Jár-e hátránnyal ha mihamarabb elindítom a tgyást? Köszönöm válaszodat.

A tgyás nem 180, hanem csak 168 napig jár, de járadékkal valóban lehetne késleltetni a gyed elejét. Ha érdemes lenne, mert jelen esetben nem sok értelme van. A nettó 89.000 az nagyjából egy bruttó 123.000-es bér. Emellett teljesen mindegy, hogy 2007-ben vagy 2008-ban indul a gyed, mert ez már a 2007-ben induló maximumhoz is kevés. Persze lehetnek nem rendszeres jövedelmek, amik miatt más lehet a helyzet, de ezekről nem írtál. (Ha csak 13. havi fizetésed volt extraként, akkor az nem befolyásolja az előzőeket.) A jogszabályok állandóan változnak, de attól, hogy az ellátás megállapításának más szabályai lennének jövőre, én nem félnék, mert a gyed szabályai 1998-tól nem változtak számottevően.



Szakbarbár
2007-05-25 10:36:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Munkánk miatt elég előre meg kell szerveznünk az életünket, ezért úgy tervezzük, hogy két év múlva, 2009-ben szeretnénk vállalni az 1.gyermekünket. Jelenlegi helyzetem: bruttó 131.000 Ft-ra vagyok bejelentve, ezen felül honoráriumot kapok, havonta bruttó 111.000 Ft-ot, amiből nem kell levonni egészségbiztosítási járulékot, tehát ezen összeg után nem vagyok biztosított, csak a 131.000 után. A tgyás miatt 2008-ban jó lenne ennél magasabb biztosítási alaphoz jutnom, de a munkáltatóm nem hiszem, hogy az emelést vállalja. Kérdésem, hogy a tb-vel (?) külön megállapodva fizethetném-e magam után a honorárium utáni járulékot, hogy 2009-ben a tgyás alap - bér 70%-a - minél magasabb legyen. Egyáltalán megéri-e? A munkáltatóm elég rugalmas - pici emelésbe biztos belemenne -, tehát minden alternatíva érdekelne. A férjem helyzete kedvezőbb, ő magas munkabért kap (br. 370.000 Ft + cafeteria), de én maradnék otthon a babával, nem ő, ez biztos. Ráadásul egymás után két gyereket szeretnénk, mert nem akarok - a munkáltatónak sem jó - 3-4-5 hónapra visszamenni, aztán megint terhes lenni. Tudom, hogy még nem tudni, mi lesz 2009-ben, de a mai jogszabályok ismeretében várom szíves segítségét! Egy tervezgető leendő kismama

Egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaira 2005.11.23-tól nincs megállapodáskötés, amíg volt, addig sem így működött, hanem az köthetett, aki nem volt biztosított. Az egyetlen, amit el tudok képzelni, hogy 8 órásról át kéne állni 7 órásra, így a honoráriumból is vonnák a pénzbeli egészségbiztosítási járulékot és ebből a jogviszonyból is jogosult lennél tgyásra és gyedre (utóbbira a kettőből együtt is csak a maximumig. Most ugyanis azért nem fizeted a pénzbeli ellátásokat megalapozó járulékot, mert heti 36 órát meghaladó munkaviszony melletti a másik jogviszonyod. Ha nem ilyen lenne, mert ha nem érnéd el a 36 órát, akkor más lenne a helyzet.



Szakbarbár
2007-05-25 10:36:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! GYES-en lévő anyuka vagyok. Van egy 29 hónapos kisfiam. Augusztus 8-ra vagyok kiírva szülni a második babánkkal. Korábban (még tavaly) már tájékozódtam a lehetőségeinkről, de most szeretném tudni, hogy nincs-e azóta változás, illetve pontosan mit mikor ajánlott elkezdenem. Részletesebben a szükséges adatok: - 2002.08.12-2004.10.31-ig volt munkaviszonyom. - 2004.11.01-2004.11.22-ig munkanélküli ellátásban részesültem. - 2004.12.21-én született a kisfiam. - 2004.11.22-től TGYÁS-ra, majd folytatólagosan GYED-re voltam jogosult. - Jövedelmem alapján a maximált GYED-et kaptam. - Gyed-re 2006.12.21-ig voltam jogosult, ma már csak a GYES jár. Úgy tudom, hogy a számomra szükséges teendők, hogy vissza kell mennem munkanélkülire és onnan megkérnem majd a szülés várható időpontja előtt 28 nappal, tehát július 11-től a TGYÁS-t. A kérdésem a következő: nincs-e valami törvényi változás ami engem érint, illetve ha nincs, akkor mikor ajánlott visszajelentkeznem munkanélkülire és megszüntetnem a GYES-t. Esetleg ha azt is meg tudná mondani, hogy a munkaviszonyom alapján nekem kb mennyi idő munkanélküli ellátás jár összesen az nagyon jó lenne (akkor tudnám mennyit tudok még igénybe venni majd 2-3 év múlva, mikor esedékes lesz). Segítségét előre is nagyon köszönöm.

162 nap munkanélkülit számoltam, amiből 22-t vettél igénybe, tehát marad még 140, de amikor a járadékot megállapították, akkor ott benne volt egy dátum, hogy 2004.11.01-től meddig, ha a végének a dátumát átváltod napokra (hogy addig mennyi nap van), az lesz a biztos. Amíg munkanélkülin vagy, addig apuka lehet gyesen, ez több pénz, de fogynak az értékes munkanélkülis napjaid, ami pedig nem biztos, hogy jó. Gondold ezeket át és ettől függően menj vissza munkanélkülire vagy maradj gyesen. Bármelyiket választod is, előtte javasonék valamit meglépni. Mostanában több mepnek is problémája van az Ebtv. azon rendelkezésével, amelyik arról szól, hogy hogyan kell megállapítani a 0 bérezett nappal munkanélkülibe szülő tgyását és gyedét. Előbb-utóbb remélhetőleg megtanulják, hogy úgy, ahogy a jogszabály egyértelműen írja, hogy a járadék alapját képező átlagkereset és nem maga a járadék összege az alapja (minimálbér kétszerese korláttal). Addig is segíthetnél nekik azzal, hogy olyan helyzetet teremtesz, aminek egyértelmű az elbírálása. Kéne - nem gyes mellett, mert ebből szintén problémák vannak - néhány nap bérezett napot produkálni minimálbér kétszeresét meghaladó bérrel, ugyanis ha van tényleges jövedelem, akkor egy mindennapokban sűrűn alkalmazott szabályt és nem egy ilyen problémát okozót kell ráhúzni az esetedre, vagyis nagyobb eséllyel kapod meg időben azt, ami jár és nem kell harcolni érte. Úgyhogy azt javaslom, hogy gyes visszamond, 1-2 hét munka, utána pár nap munkanélküli és innen tgyás. A Te gyesed vége és a tgyás eleje között apuka megigényelheti a gyest. Van olyan mep, aki duplán szívatja a munkanélküli ellátásba szüneteltetésébe szülőket és nem hagy -28-tól tgyást igényelni "mert az csak munkaviszonyban van" felkiáltással. Egyeskénél Veled nem így jártak el, de fel kell készülni erre az eshetőségre is, úgyhogy ha járadékra mennél vissza, akkor úgy fogyaszd a napjaidat, hogy ne csak a -28-ig, hanem biztos ami biztos alapon szülésig is kitartson.



Szakbarbár
2007-05-25 10:36:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Ildikó! Segítségét szeretném kérni szabadságos napjaim megállapításában. 34 éves vagyok, 15 éves munkaviszonnyal, immáron 6. éve közalkalmazottként. Július 15-én (kislányom ekkor tölte be a 2. életévét) lejár a GYED-em, ezután GYES-t igénylek, és ősszel megyek vissza dolgozni, de előtte még szeretném kivenni a felhalmozódott szabadságomat. Kértem a munkahelyemet, hogy számolja ki, mennyi szabadság jár nekem. Válaszuk: a 2005. évi bennmaradt 12 nap, 2006. évi 25 nap, és a 2007. évi 12 nap. (Így összesen 49 nap) Kérdeztem tőlük, hogy ez évre miért csak 12 nap jár, de erre a munkaügyes kolléganő nem tudott felelni, mert ő is valaki mással számoltatta ki. Mi az igazság? Válaszát előre is köszönöm!

A tgyásra és a gyed 1. évére jár a szabadság, ha szüléstől indult a tgyás, akkor ez azt jelenti, hogy 2006.12.29-ig. 2007-re már csak a munkába visszatéréstől, július 15-től év végéig jár. Hogy ez hány napot jelent, azt nem tudom megmondani, mert közalkalmazottaknál másképp van és ahhoz nem értek, de az időszak, amire jár, az júlus 15-dec. 31.



Szakbarbár
2007-05-25 10:36:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! 2006. április 18-a óta GYES-en vagyok. A kérdésem az lenne, hogy amennyiben vállalkozói igazolványt váltok ki (biztosítótársaságnál lennék értékesítő vele), akkor megvonják-e a GYES-t? És milyen fizetési-, és bejelentési kötelezettségeim lesznek a vállalkozói igazolvány kiváltása miatt. Válaszát előre is köszönöm:

Gyes mellett korlátlanul lehet dolgozni, vállalkozóként is. Fizetni már nem kell korlátlanul, "mindössze" a minimálbér kétszerese után kell 0 bevétel esetén is járulékolni (kb havi 70.000 Ft), illetve ha nincs ehhez elég bevételed, akkor elég a minimálbér után is (kb. 35.000), de akkor fokozottabban kell az adóhatóság ellenőrzésére számítani. Igen, jól érted, a járulékot, ha dolgozol mindenképpen fizetni kell, nem érdekli az APEH-ot, hogy a megtakarításodból vagy a szomszéd kölcsönéből, de 0 bevétel esetén is legalább a minimálbér után muszáj. Plusz havi elektronikus adatszolgáltatás, kb 3 helyre bejelentkezés, kiváltáshoz 10.000 bélyeg + erkölcsit+tulajdoni lapot beszerezni. Biztos, hogy ezt akarod? Ha nem dolgozol a vállalkozásban, akkor nem kell fizetni, de ezt egy ilyen munkánál nehéz bizonyítani, hogy mikor dolgoztál és mikor nem. Szerintem inkább alkalmazzanak megbízásos szerződéssel, a díjat majd átdolgozzák olyan összegűre, hogy az összköltségük rajtad annyi legyen, mintha számláznál.



Szakbarbár
2007-05-23 10:23:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! A problémám a következő: 2006 nyara óta tanítok egy fehérvári gimnáziumban egy éves határozott idejű szerződéssel, ami júliusban lejár. Október elejére várom az első kisbabánkat, és nem tudom, hogy a kieső hónapokat hogy hidaljam át, hiszen nyilván a szerződésemet nem hisszabbítják meg. Valaki azt mondta, hogy táppénzre kell mennem (a suliból? Mikor?) és a szülés előtti utolsó pillanatban pedig munkanélkülire. Valóban így van? Köszönöm!!!!!!!!!!!!!!!!!

Igen. A munkaviszony vége után 45 nap passzív táppénz - ez időhúzásra is jó és több pénzt is jelent - , majd álláskeresési járadék. Ha ebbe szülsz bele, ugyanúgy jár a tgyás és a gyed, mintha munkaviszonyból szülnél.



Szakbarbár
2007-05-23 10:23:13
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Kisfiam 2005.03.27-én született, jelenleg vele vagyok itthon. Az újabb babát 2007. november 23-ra várjuk. A GYED-em tehát 2 hónapja lejárt (max. összeget kaptam), és azóta GYES-en vagyok. A bruttó bérem 180.000 Ft volt. Kérem segítségét, hogy mi lenne anyagilag a legjobb megoldás erre a pár hónapra a szülésig? Nem szeretnék olyan lépést tenni (betegállományba menni), ami egy-két hónapig anyagilag jó, de ezzel a TGYÁS-t, GYED-et lerontom. Vagy inkább maradjak a szülésig GYES-en, mert akkor jobbak a második baba után járó ellátások alapjai? Mit tehetek, hogy újra maximális gyedet kapjak, vagy ha ez nem lehetséges, hogyan járok a legjobban? Köszönettel

Bruttó 180.000-rel nyugodtan menj táppénzre. Esetleg előtte szabadság. A táppénz lényegesen több, mint a gyes és semmit nem veszélyeztetsz vele. A táppénz amúgy sem számít bele az átlagba, csak a keresőképtelenség első napjaira fizetett betegszabadság, amire a bér 80%-a jár, de ezzel sem mész le a minimálbér kétszerese alá, aminél pedig úgysem lenne több az alap. A táppénz kezdetén - vigyázat, utólag nem lehet, illetve csak onnantól lehet - add át a gyest apukának, mert így az általános, lényegesen kedvezőbb szabályok alapján állapítják meg a táppénzt.



Szakbarbár
2007-05-23 10:23:13
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt TB Szakértő! A következő ügyben kérem tanácsát: 2004. augusztus 17-én született az első gyermekem és 2005. augusztus 31-én szűnt meg a határozott időre (3 év) szóló közalkalmazotti munkaviszonyom, így a passzív GYED-et követően, most GYES-en vagyok. Kérdésem a 2. gyermekre irányul, aki 2008. január elején fog születni. Hogyan kaphatok majd ő utána is TGYÁST, GYED-et? Egy korábbi munkahelyből adódóan összesen 3,5 év ledolgozott munkaviszonyom van. Ez után hány napra fizetik az álláskeresési támogatást, és mi alapján számolják (br. 212400 Ft volt a 2004-es fizetésem)? Köszönettel,

Legkésőbb június végéig le kéne mondani a gyest és álláskeresési járadékot kéne igényelni, különben nem lesz meg az előzetes biztosításod, mert a járadéktól ketyeg majd, a passzív gyed nem számított bele. 270 napra fog járni a járadék, az első 90 napban bruttó 78.600 Ft, a többi időben pedig 39.300 Ft jár. Választhatsz, hogy a járadékot veszed-e igénybe és apuka megigényli a gyest, vagy nem vállalod a munkanélkülivel járó macerát és inkább néhány nap járadék után a szüneteltetése mellett visszamész gyesre. A tgyás és a gyed alapja így a minimálbér kétszerese lesz. Ha dolgozol és lesz beszámító jövedelmed (és ezután mész munkanélkülire), akkor a bérből számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz az ellátások alapja.



Szakbarbár
2007-05-23 10:23:13
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! 13 hetes váradndós kismama vagyok, a szülés várható időpontja. 2007.11.18.2000.09.05-2001.08.31-ig a fizetésem 47000Ft volt. 2001.09.03-2005.06.19-ig hallgatói jogviszonyban álltam. 2005.07.15-10.31-ig 101000Ft volt a fizetésem. 2005.11.07-2006.11.30-ig 127710 Ft volt a bérem. Ezalatt táppénzen voltam 2006.08.12-08.25-.ig.2006.12.01-02.28-ig passzív táppénzen voltam. 2007.03.27-től munkanélkülin vagyok, ez lejár 2007.09.14-én. A járadék összege 86 napig 2554Ft, 86 napig 1310Ft. Úgy tudom, hogy a fentiek alapján nem illet meg tgyás, ill. GYED sem. A kérdésem a következő: Ha lenne bejelentett munkaviszonyom mikor kellene bejelenteni és mekkora bruttóval ahhoz, hogy a max. tgyás-t és GYED-et magkapjam? Illetve ezeket mi alapján számolják ki? Válaszát előre is köszönöm.

Időhúzás és megfelelő tényleges jövedelem produkálás, ez kell Neked. 1 hónap munka bruttó 150.000-rel, utána 45 nap passzív táppénz, majd vissza munkanélkülire, ami így kitart szülésig és innen igényelheted a tgyást (azt akár már -28-tól is) és a gyedet, nem terhelsz vele egy céget, akinek amúgy is hálával tartozol majd. Az ellátások alapja a minimálbér kétszerese lesz, mert 180-nál kevesebb bérezett napban (a munkanélküli nem számít bele) a minimálbér kétszeresénél magasabb lesz az átlagod és ilyenkor ennyi a max, ami egyébként nem rossz, mert ez pont egy maximális gyedet jelent.



Szakbarbár
2007-05-23 10:23:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! A kérdésem a következő: idén szeptemberre várom első babámat, és szeretnék a szülés előtt 2 v 3 hónapra táppénzre menni, a táppénz ideje alatt járnak e az eddig kapott béren kívüli, természetbeni juttatások? Válaszát előre is köszönöm:

A béren kívüli juttatásokat munkaszerződés, kollektív szerződés, vagy a munkáltató belső szabályzata szabályozza. Utóbbiakkal szemben szemben követelmény, hogy egységesnek kell lennie, tehát vagy minden táppénzes kap, vagy senki sem, de csak a munkáltatón múlik, hogy ezt hogyan szabályozza, így nyugodtan megteheti azt is, hogy senki nem kap semmit, aki ténylegesen nem dolgozik.



Szakbarbár
2007-05-22 09:11:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Szia, Érdeklődnék, hogyha GYES alatt visszamegyek dolgozni 6 órában akkor is jár az egyetemi tandíjmentesség? Előre is köszönöm a segítséget

A tandíjmentesség a gyeshez (tgyáshoz, gyedhez) kapcsolódik. Hogy dolgozol-e mellette, az lényegtelen.



Szakbarbár
2007-05-22 09:11:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! 2006. augusztus 23-án született meg a kisbabánk, jelelenleg GyED-en vagyok vele itthon és decemberre várjuk a második baba érkezését. Határozatlan idejű köztisztviselő vagyok. Lehetséges-e újra állományba kerülnöm és táppénzen tölteni a várandóságom idejét, majd szülés után a TGYÁS és többi járandóságot igénybe venni? Válaszát köszönöm.

Ha egyszerre több ellátásra vagy jogosult, akkor választhatsz, hogy melyiket veszed igénybe. Ha keresőképtelen vagy, akkor választhatod a gyed helyett a táppénzt, csak készülj rá, hogy a munkáltató nem fog örülni. Onnantól kezdve, hogy ketteskével tgyásra jogosult vagy, megint választhatsz, hogy utána tgyást, vagy egyeske után gyedet igényelsz. Ha 2006-ban az év feléig dolgoztál és magas volt a béred, akkor a tgyásod akár korlátlan is lehet, ebben az esetben mindenképpen érdemes lenne a tgyást választani.



Szakbarbár
2007-05-22 09:11:20
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kb 2 hete írtam önnek, de nem kaptam választ. Újra küldeném kérdésemet, várom szíves válaszát. Köszönöm Tisztelt Szakbarbár! 32 éves vagyok, szeptember 16.-ára várom első gyermekem. 1998 óta vagyok egyéni vállalkozó - fodrász vagyok. Áfafizetésre nem kötelezett, általányadózó vagyok. A mindenkori minimálbér után fizetem a járulékokat. 2007 február 2 óta táppénzen vagyok. A GYÁS gondolom már a tavalyi fizetésem után jár. Érdeklődnék, hogy a GYED-et meg lehet-e még emelni, ha igen, mit kell tennem. Üdvözlettel:

Igen, úgy van, ahogy írod, a tgyásos hajó már elúszott, de a gyeddel még lehet kezdeni valamit. Keress meg a tgyás lejárta előtt 1 hónappal, az akkori jogszabályi környezettől függően megmondom, hogy tudok-e segíteni. Most tudnék, de mindig minden változik...



Szakbarbár
2007-05-22 09:11:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Ildikó! GYES-en lévő kismama vagyok, januárra várjuk a 3. gyermekünket. A GYES-t megelőző GYED-em a minimálbér kétszerese, de max. 83ezer Ft volt (bruttó). Kérdésem: ez az összeg lesz a GYÁS ill. GYED összege is? A 180 nap biztosítotti jogviszony megvan. Másik kérdésem: a munkáltatóm időközben "felszámolás alá" került, így a GYED igénylésekor milyen munkáltatót kell megneveznem? A GYES alatt némi munkát végeztem/végzek, ún. 7-es adószámos magánszemélyként. Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel:

Ha 0 bérezett nappal szülsz a gyesbe, akkor az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Ha a cég felszámolás alatt van, attól még van szerződésed és benne egy bér, úgyhogy a felszámoló ki tudja tölteni a foglalkoztatói igazolás és bele tudja írni a béredet. Ha a tgyás alatt szűnik meg jogutód nélkül a cég, akkor elmehetnél passzív jogon gyedre, ilyenkor a lakhely szerinti mephez kell beadni a gyedigényt, tb kiskönyvvel, jövedelemigazolással együtt, vagy elmehetsz munaknélkülire és pár nap járadék után ezt szüneteltetve kérheted a gyedet. Én ezt javasolnám, mert így még jöhet négyeske, ötöske meg a többiek és velük is járni fog minden. Ha még a gyed elején létezik a cég, akkor a gyedigénylés is ugyanúgy megy, mint a tgyásigénylés, hogy a felszámolótól kell hozzá egy nyomtatvány, a cég megszűnésével átmegy passzívba. A passzív gyed ilyenkor is veszélyes, de ilyenkor legalább az elején nincs más. Ha négyeske bejelentkezne, akkor ezt a munkanélküli beiktatást el kell játszani, hogy meglegyen az aktuális és az - ez a fontosabb, mert ez nem ketyeg a passzív gyednél és idő kell hozzá, hogy összejöjjön - előzetes biztosítás. Gyes mellett dolgozhatsz és számlázhatod az önálló tevékenységedet, de ne kérdezd, hogy ez mennyire számít bele vagy nem számít bele utána a tgyásba és a gyedbe, mert ez a látszat ellenére nem olyan egyszerű kérdés és a mepeknél kétféle megoldással is lehet találkozni. Egyébként nagyon kicsi rá az esélyed, hogy jól kezelik a számládat és leszámfejtik megbízási díjként. Ha nem így teszik, a jövő szempontjából semmi gond. Ha igen és minimálbér kétszeresénél több a napi átlagod, akkor sem.



Szakbarbár
2007-05-21 09:24:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő! 32 éves kismama vagyok,jelenleg az egy éves kisfiammal vagyok itthon GYED-en. A fiam 2006.máj.10-én született. A kérdésem, hogy mennyi szabadság jár nekem a törvény szerint az idő alatt amíg betölti a fiam a 2 éves kort? Ugyanis ezután szeretnék visszamenni dolgozni. Úgy tudom,hogy a szülési szabadság ideje alatt és az az követő egy évben jár az életévek utáni időarányos szabadság,de mi a helyzet azután? Ha visszamegyek dolgozni az összegyűlt szabadságomat ki kell-e vennem azonnal vagy van valamennyi halasztási lehetőségem? Válaszát és segítségét előre is köszönöm.

Jól tudod, a szülési szabadságra (tgyás) és az ezt követő fizetés nélküli szabadság (gyed) 1. évére jár a szabadság, törtévben arányosan. Az otthon töltött idő többi részére nem jár. Ennyiből nem tudok pontos számot mondani, mert kéne látni, hogy 2006-ban mennyit vettél ki, hogy a tgyás a szüléstől indult-e illetve hogy a pótszabadságot Te veszed-e igénybe. Az akadályoztatás (babázás) megszűnése után a munkáltatónak 30 napon belül el kell kezdenie kiadni a felhalmozódott szabadságot. Ezt - szerintem tévesen - sok helyen úgy értelmezik, hogyha gyes mellett dolgozik valaki, akkor csak a gyes után, tehát már 1 évnyi (gyes melletti) munka után adják ki a szabadságot, mert szerintük a gyes és nem a tényleges otthonlét jelenti az akadályoztatást. A Foglalkoztatási Hivatal álláspontja szerint nyugodtan ki lehet adni a szabadságot a gyed és a gyes melletti munka között is.



Szakbarbár
2007-05-21 09:24:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Segítő (Szakbarbár) Kérném szíves segítséged, hogy a Munkavállalónak, illetve Munkaadónak hogyan kell elkezdeni az intézendőket: 1.) Munkavállaló 7 hónapos terhes, július 23-ra van kiírva, meddig kell dolgoznia,? milyen szabadságok járnak részére az évi rendes szabin felül??? Ki fizeti a + szabadságokat, milyen papírokat kell kitölteni, mit jelent a 24 hetes szülési szabadság??? Mellékelném a hozzám intézett levelet is, talán így világosabb Részedre a kérés, mert senkitől nem kapunk egyértelmű tájékoztatást. Mindenki össze-vissza beszél, ellentétes információkat kapunk:((( Tehát a levél: """"""Június 1-én jönnék/jövök utoljára. Július 23-ára vagyok kiírva, így az előtte való 4 hetet kivenném szülési szabadságra - ami június 25. Illetve van még 10 nap szabim, így előtte két héttel sem jönnék - ami júni 11. És így már a június első hetét is kihagynám. Remélem érthető :) És ha lehet akkor amit megbeszéltünk a 24-hét szülési szabadságot, ha tudnán légyszives kérdezd meg, hogy hogy működik. Fentiek tükrében kérném szíves segítséged.""" Köszönettel: egy laikus:))))

A szülési szabadságot már a szülés várható idejét megelőző 28. naptól igénybe lehet venni. Erre terhességi gyermekágyi segély jár, amit a költségvetés fizet. Nem kifizetőhely munkáltató a székhelye szerinti egészségbiztosítási pénztárhoz nyújtja be a tgyásigényt - hivatalosan a munkáltató feladata a továbbítás 3 munkanapon belül. A tgyásigénylésről részletes információkat találsz a kisokos c. összeállításban. A tgyás lejárta után 2 évig gyedre jogosult, ez is a költségvetést terheli, ennek a részleteiről is olvashatsz az előbb jelzett helyen. A tgyásra és gyed 1. évére jár neki a szabadság, így az egész 2007-es évre és közel a teljes 2008-ra fog járni a szabadság. A 2007-est nyugodtan ki lehet neki adni előre, hiszen akár januárban is ki lehetne adni a 3/4-ét, a többit meg úgyis akkor, amikor ő kéri. Ha 10 napja maradt még 2007-re, akkor azért legalább jún. 8-ig dolgoznia kéne - ha nem, akkor keresőképtelenség esetén bejön a képbe a betegszabadság, mert nem elég a sima szabi - jún 9-10 hétvége, jún. 10-24-ig elfogyasztja a 10 nap szabadságát, jún. 25-től pedig tgyáson tud lenni.



Szakbarbár
2007-05-21 09:24:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Először is köszönöm gyors válaszod. Most kibővíteném előző levelemet. Munkaviszonyban voltam : 1998.08.18.-tól 2002.01.31.-ig, 2002.03.01.-től 2003.12.15.-ig, 2005.03.25.-től 2006.06.13.-ig. Munkanélküli ellátásban részesültem : 2002.02.05.-től 2002.02.28.-ig, 2003.12.17.-től 2005.03.10.-ig, 2006.06.14.-től 2006.09.27.-ig. 2006.10.11.-től 2006.11.19.-ig pedig keresetpótló juttatásban részesültem. Jelenlegi állapotom : 2006. november 20-tól 2007.május 19-ig van munkaszerződésem egy Kft.-vel. 2007.február 19-től 25-ig táppénzen voltam. Aztán március 1-től jelenleg is táppénzen vagyok. Azt szeretném megtudni, ha megszűnik a munkaszerződésem a táppénzes idő alatt, akkor az aktív táppénzem passzív táppénzben folytatódik-e automatikusan? És mennyi ideig lehetek passzív táppénzen? Ha letelik az összes táppénzes idő, akkor jogosult leszek-e munkanélküli ellátásra, és ha igen mennyi időre? Válaszod, előre is nagyon szépen köszönöm! Üdvözlettel :

A munkaviszony megszűnése után még - mivel a keresőképtelenség márc. 31 előtt kezdődött és Rád ezért még a régi szabályok vonatkoznak - 90 napig lehetsz passzív jogon táppénzen. A munkanélküli ellátásra való jogosultságodat nagyon időigényes lenne kiszámolni, úgyhogy arra most nem vállalkozom, annál is inkább, mert nem kismamás kérdés, a munkaügyi központban meg fogják mondani pontosan.



Szakbarbár
2007-05-21 09:24:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár ! Köszönöm korábbi segítségedet. Mások kérdésekre adott válaszaidból próbálok minél több információhoz jutni. Ennek segítségével az alábbi következtetésre jutottam, szeretnék visszaigazolást kapni, hogy jól gondolkoztam-e. Helyzetem a következő: 2005.Július 25.-én szültem, előtte januártól táppénzen voltam. Jelenlegi GYED-em bruttó 68.000 Ft a 2004-es össz. béremből kalkulálták egy korábbi válaszodban írtad kb 97.000 Ft. Jelenlegi szerződés szerinti bérem 55.000 Ft+ forgalmi jutalék.Tervezzük a második gyereket, kérdésem ezzel kapcsolatos.Ha a GYED lejártával augusztustól táppénzre megyek amit tudom, hogy ilyen kis összegnél nem javasolsz mert a betegszabi lehúzza a következő GYED-et, a kérdésem az, hogy mennyire ? kaphatja-e a férjem a GYES-t a táppénzem alatt ? Mennyi táppénzt kapnék , és mennyivel kevesebb következő GYED-re számíthatok ? Ha jól gondolom a táppénz előtti beteg szabi lesz a GYED alapja. Mivel nem lesz bérezett napom ezt is a 2004-es bérből fogják kalkulálni ? Ha a GYED-em a jelenleginél 20%-al lenne csak kevesebb, jobban megérné nekem ezt választani,mert a GYES-es időszakot jól meglehetne úszni. Vagy ez nem ilyen egyszerű ? Segítségedet megköszönve, üdvözlettel:

Ha teljes munkaidős szerződésed van, akkor az alapbéred legalább 65.500, mert annyi a minimálbér, de végzettségtől, gyakorlattól függően 75.400 is lehet. Ennek a 80%-a betegszabi, vagyis kb. a 20%-ának a 70%-át bukod utána 2 évig. Ez a 75.400-as minimálbérnél, mert jutalékról beszéltél és ebből kereskedelemre asszociálok, ott pedig általában ez a 115%-os garantált bérminimum az irányadó, szóval ennél havi 10-12.000-rel kevesebb a tgyás és gyed, ha közvetlenül mész táppénzre gyedről és ahogyan Te is jól tudod, hogy csak a 80%-os betegszabi lesz az ellátások alapja. Mostanihoz hasonló tgyásról és gyedről még csak ne is álmodj, még a 0 nappal gyesbe szülésnél is a 75.400-ból mindössze 53.000 körüli tgyás és 48.000 körüli gyed lenne, de ebből leveheted azt, amit számszerűsítettem, hogy mit művel a 80%-os betegszabi. Sovány vígasz, hogy a táppénzed alatt apuka lehet gyesen. Én a helyedben hosszú távra gondolkodnék és gyesbe szülésnél nem 20%-kal rontani, hanem 35-50%-kal javítani akarnám az átlagot a fizetős szolgáltatás segítségével. Mert azután 2 évig kapsz lényegesen többet.



Szakbarbár
2007-05-21 09:24:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Először is csak röviden szeretném megköszönni a korrekt bemutatkozását, mert ez sarkallt arra,hogy írjak. Az adatok: :2006.03.30-án született a kisfiam, :a szülési szabadság után 2006.09.14-től kapom a gyedet : a munkahelyemmel (budapesti önkormányzati óvodában vagyok óvónő) 2001 augusztus 21 óta van munkaviszonyom, "státuszban" vagyok :jelenleg 5 féléves továbbképzésre járok (kismamaként ingyenesen), ez a második félévem :férjemmel legalább 3, de inkább 4 gyereket szeretnénk :férjem keresete az enyémnek több,mint duplája, ő biztos nem maradhatna itthon helyettem. Nincs konkrét problémám, igyekszem előre tervezni, ezért is lenne szükségem tanácsra. Egyenlőre kijövünk a pénzünkből (még ha félretenni nem is tudunk), de elég ijesztő a gyes összege,amit jövő márciustól kapnék. Keresem az optimális megoldást.Gondolkoztam azon,hogy visszamenjek-e dolgozni,de az óvodában ez nem olyan egyszerű, nem ugrálhatok fel félévente,hogy most visszajövök,vagy elmegyek - se a gyerekekkel,se a kolléganővel, se a helyemre beállóval nem akarok kiszúrni és a fiamat nagyon nem szívesen vinném bölcsibe . Kérdéseim: : igaz-e,hogy ha csak pár hétre visszamegyek dolgozni az oviba, nő a gyed összege? :mikorra tervezzük a második babát,hogy majd optimális összeget kapjunk? :a második után ugyanannyi gyedet kapnék, mint az első után? Szóval egyáltalán, hogyan érdemes kalkulálni,mikor jövünk ki a legjobban? Előre is köszönöm válaszát! Üdvözlettel:

Ha 0 bérezett nappal szülnél a gyesbe, akkor az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lenne a tgyás és a gyed alapja. Ha lenne valamennyi bérezett napod szabadságból és/vagy a táppénz előtti betegszabadságból, akkor ez a pár napi átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lenne a ketteske utáni ellátások alapja. Úgyhogy ha most több a béred, mint pár éve és feltételezem ez így van, akkor mindenféle trükközés nélkül "magától" több lesz a következő tgyás és gyed - kivéve, ha azonnal táppénzre mennél és csak a 80%-os betegszabival produkálnál bérezett napot, mert az nem túl magas bérnél veszélyes, a 80%-nak a 70%-át kapnád utána 2 évig. Rengeteg szabadságod van, amit ha kiadatsz - gyes mellett is lehet - az arra járó bérrel ennyivel beljebb vagy és még az átlagodat is megalapoztad egy esetleges táppénz előtt.



Szakbarbár
2007-05-21 09:24:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Helyzetem a következő: 2007 március 14-2007 június 14.-ig bruttó 75400 ft-tal vagyok alkalmazásban, próbaidőn. Ezután 2007. június 14-2007 szeptember 15.-ig bruttó 150.000 ft-tal leszek bejelentve, határozott időtartamú szerződéssel. Ez előtt nem volt bejelentett munkaviszonyom. A gyermekemet 2007.10.30.-ra várom. Terveim szerint 2007. 09.16.-tól, a szerződésem lejártától passzív táppénzre mennék, a -28. napig, majd a TGyÁS-t, ezt követően a Gyedet venném igénybe. Kérdésem a következő: jogosult vagyok-e passzív táppénzre menni,ill. mekkora ennek az összege, ill. hogy járnék jobban: a szülésig passzív táppénz, és csak az utána indított Tgyás, vagy a már fennt említett - 28. naptól számított tgyással, Szeretném azt is megkérdezni, hogy mekkora lesz a gyedem összege? Válaszát, segítségét előre is köszönöm!

A gyednek az összegéről nem tudunk beszélni, mert gyedre így egyáltalán nem leszel jogosult. Táppénzre és tgyásra igen, de gyedre nem. A gyed akkor járna, ha a gyednek legalább az 1. napján biztosított lennél, vagy a tgyás alatt szűnt volna meg a biztosításod. Biztosított nem vagy, még munkanélkülivel sem tudsz biztosításba kerülni, mert nem lesz 200 nap munkaviszonyod (186 napod van), a tgyásod meg már passzívként indul. Kéne beszélni a munkáltatóval, hogy mi lenne, ha meghosszabbítaná a szerződésedet 09.30-ig, ha kell, vállald a költségeket, akkor 201 napod lenne, a passzív tgyás és a passzív gyed után munkanélkülire mehetnél, amit szüneteltetve kérhetnéd a gyedet, ráadásul így ha megint szülnél, akkor ketteskével is megint járna minden. 3 havi 75.400-ból + 3,5 havi 150.000-ből (09.30-ig számoltam) nettó 77.000 körüli tgyás és 70.000 körüli gyedre számíthatsz.



Szakbarbár
2007-05-21 09:24:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja