SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakértő! Lányom 2008. áprilisában fog szülni, veszélyeztett terhesként egy napja táppénzes állományba vették. 2006. évi jövedelme 933.963,- Ft volt. Változó munkarendben dolgozott, bére 73.660-89.225,- Ft között volt, átlagbér 77.830,- Ft-ra jön ki. 2007-ben -augusztus hónapig - 69-75 ezer forint közötti nettó jövedelme volt. Az én időmben még csak GYES létezett, szeretnénk tudni, neki milyen sorrendben mit lehet igénybe venni és kb. mennyi pénzre számíthat? Úgy tudom márciustól megszűntették azt a lehetőséget, hogy nyugdíjpénztári plusz befizetéssel magasabb GYED?-et kapjon a kismama. Lányom munkáltatójával sajnos nincs lehetőség együttműködni, hogy emeléssel később több pénzhez jusson lányom. Volna-e mégis valamilyen mód, vagy egyszeri külön befizetés, hogy a legmagasabb összegű GYED-et tudja igénybe venni? Utolsó kérdésem: ha valaki bejelentetlenül dolgozik és mégis szeretné, hogy biztosítva legyen, hová kell fordulnia és havonta milyen összeget kell fizetnie? Válaszát előre is tisztelettel megköszönöm, munkájában további sikereket kívánok!

A nyugdíjpénztárnak és a gyednek soha nem volt egymáshoz semmi köze. Ha valaki nem áll biztosítási jogviszonyban és szolidáris jogcímeken sem jogosult egészségügyi ellátásra, akkor a minimálbér 9%-át kell fizetnie egészségügyi szolgáltatási járulék címén. Ehhez az APEH-hoz kell bejelentkezni egy nyomtatványon, csekket adnak hozzá. Szolgálati időre és nyugdíj alapjául szolgáló jövedelemre a biztosításban nem állók köthetnek megállapodást a nyugdíjbiztosítási igazgatóság, a minimálbér, most 65.500 Ft és a járulékfizetési felső határ, kb. 570.000 Ft között szabadon választott összeg után lehet fizetni annyi járulékot, amennyi a munkáltatót és a munkavállalót terhelné, ez 29,5%, magánnyugdíjpénztári tagnál 8%-kal kevesebb, a 8%-ra a nyugdíjpénztárral köthető megállapodás.

A lányod biztosított és az előzetes biztosítással is rendelkezik, így az ismert gyes előtt az első 2 évben jogosult a biztosítás alapján járó, jövedelemarányos tgyásra és gyedre, amelyekről részletesen olvashatsz a kisokos c. összeállításban. A 2006-os jövedelméből nettó 54.000 körüli tgyás, a 2007-es (táppénz nélküli, mert az nem számít bele) - nettók alapján visszaszámolt - bruttó 94.000-re saccolt béréből pedig nettó 60.000 körüli gyed várható. Emellett az alanyi jogon járó egyszeri anyasági támogatásra, családi pótlékra és majd 2 éves kor után gyesre is jogosult lesz, ezekről is részletes infókat találsz az említett összeállításban.

Ha nem ragaszkodik ehhez a munkaviszonyhoz és van egy együttműködő munkáltató egy nagyon rövid időre, akkor a fizetős szolgáltatásom tudna segíteni a maximális gyed elérésében.



Szakbarbár
2007-09-26 09:35:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Van egy 19 éves gyermek, aki leérettségizett 2007.június hóban. Beteg gyermek, így emelt családipótlékot kapott.Volt orvosi bizottság előtt, nem rokkant. Kérdésem a következő: ugyan abban az iskolában tanul tovább 2007.08.21-dikei beíratkozással,tehát középfokú tanintézményben maradt. Milyen összegű családipótlékot kell neki kapnia, emeltet,vagy 11.700.- Ft- egy gyermek után.

Középfokon tanul és nincs 23 éves, így jogosult családi pótlékra, visszamenőleg a nyári hónapokra is. Ha betegként jogosult rá,akkor pedig emelt összegűt folyósítanak utána, ez nem változik amiatt, hogy nagykorú lett vagy leérettségizett. Amíg jár a családi pótlék, addig az állapotára tekintettel emelt összegben jár.



Szakbarbár
2007-09-26 09:35:54
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! Második gyermekünket tervezzük, nem tudom hogyan járnék anyagilag a legjobban, ebben szeretném a segítségét kérni: 2004. áprilisa óta folyamatos munkaviszonnyal rendelkezem. Gyermekemet 2007. februárjában szültem, jelenleg gyed-en vagyok (maximális összeget kapom, bruttó alap bérem: 192.000 volt). 2006. november-től szülésig táppénzen voltam (nov: netto 105.055, dec: 130.706, jan: 116.674). A 2006-ra táppénzig járó szabadságomat kivettem. 1. Ha 0 bérezett nappal sikerülne beleszülnöm a gyes-be, akkor érdemes-e elmennem az újabb terhességem alatt táppénzre és a férjem kérje ezalatt a gyes-t Egyeske után, vagy a 15 nap betegszabadság lehúzná annyira az átlagomat, hogy a következő két évben a tgyás és a gyed-em nem lenne olyan jó, mintha nem megyek el táppénzre, hanem maradok gyes-en. 2. Azzal sem vagyok tisztában, hogy egyáltalán újra betegszabival indul-e az újabb táppénz. 3. A táppénzem ugyanannyi lenne-e, mint Egyeskével (ami elég magas volt, mindenesetre jóval több, mint a gyes)? 4. A gyed-em gondolom újra a maximális, a tgyás-om viszont annyi mint a gyed bruttóban, csak nettóban lenne több a nem levont 8,5% miatt. Jól tudom? Segítségét előre is köszönöm!

Betegszabi minden évben a keresőképtelenség első 15 munkanapja, bizonyos esetekben gyedről váltva kevesbb, mint 15, mert arányosítva van, mint a szabadság. Bruttó 192.000-rel - ami ráadásul idő közben még valószínűleg emelkedik is - nyugodtan elmehetsz táppénzre ha keresőképtelen vagy, a betegszabi nem húzza le a kritikus (minimálbér kétszerese) alá az átlagot és a következő tgyás és gyed alapja az ebből számolt átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz. Egy gyedből, gyesből váltott táppénz nagyon leegyszerűsítve annyi lesz, mint a tgyás volt.



Szakbarbár
2007-09-26 09:35:54
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! Segítségét szeretném kérni. Tervezzük a második gyermeket. Én szeretném ha 2008 őszén születne mg Szept-és november között. Az lenne a kérdésem, hogy mennyi tgyásra és gyedre számíthatnék. Az első gyermekem 2002.07.18-án született, mindent igénybe vettem (tgyás,gyed,gyes). 2005 szept.14-én jöttem vissza dolgozni. 2005 szept 14-2006 01.31-ig a bruttó bérem 66.500ft volt. 2006.02.01-2006.05.31-ig 120.000ft, és 2006.06.01- egészen mostanáig 126.000ft a bruttom. Ez év decemberében szeretnénk próbálkozni, és ha összejönne még szeretnék akkor is dolgozni. Ha esetleg mégis táppénzre kellene mennem az orvos szerint, mennyi lenne a táppénzem, tgyás és a gyedem. Úgy tudom, hogy mindíg az előző év átlegát veszik alapul. Tehát ha én 2008. okt-ben szülnék, akkor a tgyás lejárta után a gyedet 2009 áprilisában igényelném, és akkor a 2008-as év átlagát vennék figyelembe? ( de lehetséges, hogy már 2008-ban a szülésig táppenzen lennék, és ez nagyon lerontaná ez átlegot). Ezt csak azért írom, mert első gyermekemmel is rögtön táppénzre vettek, mert rosszul voltam. Köszönöm a válaszát. Ha lenne egy jó tippe hogy a mikor lenne érdemes szülnöm ( az enyémtől eltérően )hogy jó tgyás-t és gyed-et kapjak szívesen fogadnám.Köszönettel:

A táppénz nem számít bele az átlagba és általánosságban igaz az, hogy egyik ellátás soha sem alapja a másiknak. Egyedül a keresőképtelenség elején lévő 15 munkanap betegszabadság húzza le az átlagot valamennyire, mert arra a bér 80%-át kapod. Minél több normál bér van mellette az irányadó időszakban, annál elhanyagolhatóbb ennek a szerepe, mert annál kisebb súllyal szerepel az átlagban. Bruttó 126.000-es bérből nettó 81.000 körüli táppénz és tgyás illetve nettó 73.000 körüli gyed várható.



Szakbarbár
2007-09-26 09:35:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Az alábbiak miatt kereslek meg: Jelenleg GYED-en vagyok 6 hónapos kisfiammal, főállású munkahelyem van. Lehetőségem lenne októbertől mellékállásban napi pár órát dolgozni, de nem tudom milyen formában lehetséges ez, hogy a főállásom megmaradjon és ne szakadjon meg az ottani jogviszonyom sem. Esetleg lehet-e megbízásos szerződéssel alkalmazni engem, vagy mit tudsz javasolni? Második kérdésem: Lehetséges-e az, hogy kisfiam 1 éves korától GYES_re megyek, hogy amellett tudjak dolgozni, de ha a munka nem az „igazi” akkor visszamegyek GYED-re? Tehát megszakítható-e GYED, a gyerek 2 éves koráig? Válaszodat köszönöm.

Gyed mellett egyáltalán nem lehet dolgozni, semmilyen jogviszonyban és bármilyen kevés díjazásért sem, de azt megteheted, hogy a munkahelyeden fizetés nélküli szabadságot igényelsz a gyeshez és közben a másik helyen gyes mellett dolgozol. Ameddig a gyednek legalább az 1.napján biztosításban állsz, addig akárhányszor újraigényelheted a gyedet, az összege mindig ugyanannyi lesz, mint először.



Szakbarbár
2007-09-26 09:35:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! Jelenleg 1 éves kisfiammal vagyok itthon gyed-en, aki 2006. aug.23-án született. Közalkalmazottként dolgoztam elötte több évig, határozatlan idejű szerződésem van. Szerződés szerinti alapbérem 2006-ban bruttó 135 ezer, 2007-ben bruttó 145 ezer Ft. 2006-ban már csak 2-3 hónapot dolgoztam, a többit táppénzem töltöttem a szülésig. A második babámat 2008. május 1-ére várom, azaz még az első gyerek gyed-e alatt születne. Kérdésem, hogy mi ilyenkor a teendő, mi alapján számolják a második gyerek után járó juttatásokat, kapok-e kb ugyanannyit, mint az első gyerekkel, és hogy hogyan járnánk anyagilag a legjobban (Gyed, szabik kivétele, táppénz, Tgyás?). Az elsővel a tgyás nettó 105 ezer körüli volt, a gyed a maximum. Ha a másodikkal tgyáson, gyeden vagyok itthon, akkor az Apuka közben igényelheti-e az első után a gyest? Ha valamilyen információra még szüksége lenne, kérem jelezze. Válaszát előre is köszönöm.

0 bérezett nappal a következő tgyás és gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Ha szabit vennél ki, ugyanez lenne a helyzet, mert korlátlan tgyáshoz legalább 180 bérezett nap kéne, a táppénzzel meg végképp nem érnél semmit, mert alig lenne több, mint a mostani gyed, viszont ezzel lehúznád a következő tgyás és gyed alapját. Úgyhogy én a helyedben maradnék gyeden a -28. napig, amikortól tgyást igényelnék. Az az ezt nem terhelő nyugdíjjárulék miatt nettóban párezerrel több, mint a gyed, úgyhogy érdemes rá a lehető legkorábban átváltani. Ráadásul így több szabadság is jár, majd ha visszamész, mert újrakezdődik a "jogosító" időszak. Egyszerre csak egy szülő, egy gyerek után, egyféle ellátást igényelhet, úgyhogy ha Te gyeden vagy tgyáson vagy, akkor apuka nem lehet másik gyerekkel gyesen.



Szakbarbár
2007-09-26 09:35:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! Második gyermek után járó Gyeddel kapcsolatban érdeklődnék. Kisfiam 2006.03.09-én született, tehát utána a Gyed már csak 2008 márciusáig jár (maximális gyedet kapok, előtte járt a TGYÁS). Férjemmel kistestvért szeretnénk. Tudom, hogy mivel munkaviszonyom van, akkor is jár a gyed, ha a testvér az első gyerek 2. születésnapja után születik meg. Azonban időközben kiderült, hogy a cégem meg fog szűnni, tehát nem lesz munkaviszonyom (amúgy határozatlan idejű szerződésem van, már közel 10 éve ott dolgozom), így nem tudom, hogy jár-e a Gyed a második gyerekre. Sajnos egyenlőre nem tudjuk, mikor érkezik a kistestvér, azonban a Gyedre való jogosultság nagyban meghatározza döntésünket. Lehet-e valamilyen úton-módon jogosulttá válni a Gyedre a munkahely megszűnése után? (táppénz, munkanélküli járadék igénylése, gyes az első gyerekkel). Vagy munkaviszony hiányában csak gyesre leszek joogosult a második gyermek után? Köszönettel:

Legrosszabb esetben 9+3 hónap álláskeresési járadékra illetve segélyre vagy jogosult, ha ebbe beleszülsz, akkor jogosult leszel tgyásra és gyedre, de inkább az első 9 hónapos időszakra tervezd, mert csak így kapsz olyan összeget, ami több az alanyi jogon járó gyesnél.



Szakbarbár
2007-09-26 09:35:51
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tiszelt szakértő!Nem tudom tud-e segíteni,én azt szeretném megtudni,hogy ha valaki munkanélküli segélyen van kaphat-e gyást,gyedet,és gyest.Két év munkaviszony után,terhesen kiakarnak rugni,mert lejár a szerződésem.Válaszát előre is köszönöm

A határozott idejű szerződés az lejár akkor, amikor a szerződésben meghatározták a végét, a terhesség miatti felmondási tilalom csak eddig véd. Ha az álláskeresési járadék vagy segély folyósítása alatt szülsz, akkor jogosult leszel tgyásra és gyedre, tehát az igénylést úgy kellene időzíteni, hogy a tgyás kezdetéig. Segélybe szüléssel vigyázzunk, mert ott csak bizonyos paraméterekkel van az, hogy ugyanolyan összegben jár a tgyás és a gyed, mintha munkaviszonyból szülnél. Ha mondasz konkrét dátumokat - munkaviszonyok, szülés várható ideje - megmondom, hogy kell-e ettől tartanod. A gyes alanyi jogon jár, akkor is, ha tgyásra és gyedre valamelyik jogosultsági feltétel hiányában nem vagy jogosult, a gyest mindenképpen igényelheted, bár annak csak jelképes az összege.



Szakbarbár
2007-09-24 11:05:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Emese! Az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz: 1995. szept. 1-től állok közalkalmazotti jogviszonyban egy iskolában, határozatlan idejű kinevezésem van. 2005. szept. 1-től táppénzen voltam veszélyeztetett terhesség miatt. 2006. ápr. 14-én megszületett a kisfiam, utána kaptam a tgyást, majd szept. 29-től gyedet. Jelenleg is gyeden vagyok, és várjuk a második babát, a szülés kiírt időpontja 2007. dec. 20. Kérdéseim: 1. A második baba után kapok-e tgyást, illetve gyedet vagy csak gyest? 2. A második baba születése és az első két éves korának betöltése között melyik ellátást vehetem igénybe? 3. Hallottam olyat is, hogy érdemes lenne (lett volna) táppénzre mennem a szülésig, mert anyagilag jobban jártam volna. Ezt megkérdeztem a munkáltatómnál is, ahol azt mondták, hogy nem járnék jobban, mert a minimálbér után kapnék táppénzt, és az kevesebb mint a gyed. Ellenben az interneten az OEP honlapján találtam egy utalást, miszerint "ha a biztosítottnak az irányadó időszakban azért nem volt 180 nap naptári napi keresete, mert táppénzben, tgyás-ben, gyed-ben részesült, a táppénz összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembe vételével kell megállapítani, feltéve, hogy ez kedvezőbb, mint a minimálbér". Jól értelmezem, hogy mégiscsak jobban járnék táppénzzel? És ha így van, visszamenőleg lehet kérni? Vagy felelősségre vonjam a munkáltatót, mert rosszul tájékoztatott? (A bruttó munkabérem 2005. jan.-tól 162400, 2005. szept.-től 169700, 2006. ápr.-tól 173600 Ft.) Tisztelettel és nagy várakozással várom válaszát!

Egyszerre csak egy szülő, egy gyerek után, egyféle ellátást igényelhet. Ketteskével jogosult leszel tgyásra és gyedre, úgyhogy 2007. november 22. (-28. nap) és 2008. április 16. között válaszhatsz, hogy egyeskével igényelsz gyedet,vagy ketteskével tgyást. Ezzel visszamenőleg nem tudsz variálni, a bejelentés napjától kérhetsz másik ellátást, ha váltasz és én ezt javaslom, mert ketteskével a tgyás több lenne. Most maximális gyedet kapsz, aminek a minimálbér kétszerese az alapja. A következő tgyásnak szintén ennyi lenne az alapja (mert 0 bérezett nappal a gyedbe vagy a gyesbe szülve az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese az alap), viszont abból nem jön le 8,5% nyugdíjjárulék, úgyhogy nettóban több a tgyás, mint a gyed. A táppénz szülésig valamivel jobb lett volna, mint gyeden maradni, mert - nagyon leegyszerűsítve - annyi lett volna, mint a tgyás volt, viszont ezzel lehet, hogy minimálisan veszélyeztetted volna a következő gyededet, mert az alapbéred 80%-ával lett volna átlag alapjául szolgáló jövedelmed, a betegszabi és ez 173.600-ból számolva épphogy ott van az áhított összegnél, a naptártól és a konkrét dátumtól függetlenül nem havi, hanem napi szintre számolva szerencsétlen esetben alá mehetett volna. (Ha szabadságon lettél volna előtte akár csak néhány napot,akkor így már mindenképpen jó lett volna.) Az orvos legfeljebb a jelentkezéstől visszafelé számított 3.naptól tud felvenni állományba és gyedről táppénzre váltásnál is az van, amit korábban írtam, hogy nincs vele visszamenőleg variálás. A munkáltatóra legfeljebb csúnyán nézhetsz, hogy ezeket nem mondta el. Neki az a dolga, hogy munkát adjon, nem hogy utánajárjon a dolgaidnak.



Szakbarbár
2007-09-24 11:01:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Utolsó éves főiskolai hallgató vagyok, nappali tagozaton. Kisbabámat áprilisra várom, a tanulói jogviszonyom júniusig tart. Jövedelmem nincs, csak ösztöndíjat kapok. Meg szeretném kérdezni, hogy jogosult vagyok e GYED-re, ha igen milyen összegre számíthatok? Amennyiben nem, megoldható e valamilyen módon, hogy mégiscsak kapjak. (ha pl. szülés előtt 1 hónapig munkát vállalok) Nagyon köszönöm a válaszát!

Két ok miatt sem leszel jogosult tgyásra és gyedre - csak az alanyi jogon járó ellátásokra. Az egyik, hogy nincs aktuális biztosításod, ami az egyik jogosultsági feltétel. Biztosítás=járulékfizető jogviszony, ahonnan a természetbeni és a pénzbeli ellátásokra is jogosult lennél. A nappali tagozatos státusz mellé csak előbbi jár, ez nem biztosítás, csak egészségügyi szolgáltatásra jogosultság. A másik, hogyha lenne is egy biztosítási jogviszonyod és az előzetes biztosításba beszámítana a nappali tagozat, akkor sem lennél közelebb a gyedhez, mert ha nappali tagozat mellett dolgozol, akkor - pont az ilyen visszaélések elkerülése miatt, hogy akár pár hét után 2 évnyi ellátás járjon - nem vagy alanya a pénzbeli ellátásokat megalapozó pénzbeli egészségbiztosítási járuléknak.



Szakbarbár
2007-09-24 11:01:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Sehol nem találtam megfelelő választ a kérdésemre! Érdeklődnék, hogy bruttó 130.000 Ft-os fizetéssel, milyen támogatásokat válasszak, és mikor mekkora összegre számíthatok?! Válaszát előre is köszönöm:

Ennél egy kicsivel több információra van szükségem. A szülés évét megelőző év elejétől minden biztosítással összefüggő adatra: biztosítási jogviszonyok, bérek. Ha esetleg ott végig bruttó 130.000-es munkaviszony volt, akkor abból idén nettó 84.000 körüli tgyás, jövőre pedig nettó 76.000 körüli gyed várható, emellett az alanyi jogon járó, 1 gyerek után jelenleg havi 11.700 Ft-os családi pótlék és a 61.043 Ft összegű egyszeri anyasági támogatás is jár, a gyed után pedig a gyes, ami idén nettó 24.824 Ft. Valamennyi említett ellátásról részletes tudnivalókat találsz itt a honlapon a kisokos összeállításban gyed-gyes címmel.



Szakbarbár
2007-09-24 11:01:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!2006augusztusa óta vagyok gyed-en a másfél éves kislányommal. Tavaly ősszel jelentkeztünk bölcsibe és idén okt-től már mehetnénk beszoktatásra. A régi munkahelyemre nem szívesen mennék vissza, mert gyakorlatilag akkor dolgoznék amikor a család már itthon van... és el is kezdődött már a tanév (drámatanár vagyok).Más munka nem nagyon van kilátásban ezért hezitálok, h egyáltalán beadjam-e a gyerkőcöt. A kérdés az, hogyha feladom a gyed-et -mert az ugye nem jár, ha bölcsis a Manó-, igényelhetem-e újra, ha nem sikerül elhelyezkednem 2 éves korig és bölcsibe sem járatom? Más: Ha a gyed után munkanélküli járadékot szeretnék kérni a gyes helyett, mi alapján állapítják meg és meddig járhat? Előre is köszönöm a választ!

Amíg legalább a gyed 1. napján biztosítási jogviszonyban állsz, addig bármikor újra igényelheted a gyedet és az összege ugyanannyi lesz, mint először. Ha nem lenne munkaviszonyod akkor, amikor megint megigényled, akkor álláskeresési járadék igénylésével tudsz biztosításba kerülni és így gyedre jogosultnak lenni. A járadék az előző 4 évben összeszedett munkaviszonyok hosszától függ, minden 5 nap után 1 nap járadék jár, legfeljebb azonban 270 nap. A legalább 180 napra megállapított járadék után még 90 nap álláskeresési segélyre is jogosult vagy. A járadék a folyósítás első harmadában az átlagkereset 65%-a, de legfeljebb a minimálbér 120%-a, a második harmadban pedig ennek a fele. Az álláskeresési segély a minimálbér 40%-a.



Szakbarbár
2007-09-24 11:01:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Abban szeretném a segítségedet kérni, hogy a 2. babánál hogyan alakul a gyed. Az első gyermekem 2006.02.28-án született, vele jelenleg is gyeden vagyok. Kb. nettó 70 E Ft-ot szoktam kapni havonta (csp nélkül-4 évig dologztam folyamatosan alkalmazottként, és onnan mentem szülni) A szülés előtt 2 hónapig táppénzen voltam, majd tgyás és gyed.... Azt szeretném kérdezni hogy mikor lenne "a legjobb" teherbe esnem, hogy a lehető legtöbb legyen a gyedem majd a 2. babával? Mennyit kapnék nettóban ha a gyesbe szülök bele? Az igaz h akkor járok a legjobban ha nem igénylek gyest és kiveszem a gyed lejárta után a felgyűlt szabimat és utána táppénzen maradok a szülésig? Mi az a legkisebb nettó összegű gyed amit kaphatok ha mondjuk minden a legrosszabbul jön ki?? Az az igazság h ha lehet úgy alakítanám a 2. baba tervezését h a legjobban jöjjek ki anyagilag.. Ja és még azt szeretném kérdezni, h megteheti-e a főnököm h nem vesz vissza a gyed lejárta utána hanem kötelez arra h gyesen maradjak hoszonpárezer Ft-tal még egy évig? Csak mert semmi gond nem lenne ha jövő márciustól visszavenne dolgozni ahogy a kisfiammal a gyednek vége, de ő nem akar, még a bölcsis papírt sem pecsételték le így arról is lemaradtam...Nagyon köszönöm előre is a segítségedet. Üdv

A tgyás és a gyed biztosítás és jövedelemfüggő ellátás. A dátumokon és a gyerekek számozásán kívül egyetlen számot írtál, amiből csak azt tudom kiszámolni, hogy korábban mennyi volt az átlagkereseted, ez ugye nem feltételen van összefüggésben azzal, hogy most mennyit kapnál, ha szabadságra és/vagy táppénzre mennél, mert a régi mindenféle extrákból (jutalék, jutalom, túlóra, műszakpótlék,stb.) is összeállhatott, de azt közben emelhették is, stb. Szóval kéne egy aktuális bér, anélkül nem tudok semmit mondani. Ha nem igényelsz gyedhez, gyeshez fizetés nélküli szabadágot, vagy menet közben ezt visszamondod, ezt bármikor megteheted, akkor a munkáltatónak kutya kötelessége foglalkoztatni, merthogy ezért jött létre a munkaviszony. Ha nem teszi, akkor állásidőre járó bért kell fizetnie, ha nem magától, akkor majd munkaügyi bíróság ítéletére, mert ide fordulhatsz emiatt.



Szakbarbár
2007-09-24 11:01:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt szakértő! Két dolgot szeretnék kérdezni.... Múlt évben indítottunk egy Bt-t, a férjemen kívül egy igazságügyi adószakértő is a bt tagja 10 százalékban, ő végzi a könyvelésünket is... Az ő javaslatára én lettem a beltag férjem a kültag, még az induláskor kérdeztem tőle, hogy nem-e akadály, hogy én gyeden vagyok (én úgy tudtam, hogy csak kültag lehetek ebben az esetben), ő megnyugtatott , hogy nincs miért aggódni mert a bt nem személyhez kötött így nem lehet ebből semmilyen hátrányunk... Engem azóta megrémítettek, hogy de igenis lehet ebből problémám, mivel én vagyok az aláíró és ezért visszafizettethetik velem az összes gyedet.... Remélem, hogy ez nem igaz... mi maximálisan megbíztunk a könyvelőnkben.... A másik pedig, hogy másfél éves kisfiammal vagyok gyeden, sajnos csak minimális összeget kapok, egy cégnél dolgoztam minimálbéren a szülés előtt. Most hat hetes várandósként várjuk második gyermekünket... Van-e esetleg valami módja annak, hogy több gyedet kaphassak... esetleg a bt-be belehetne engem jelenteni? Válaszát előre is köszönöm, remélem minden fontos információt megadtam. üdvözlettel

Volt 2001-ben egy OEP körlevél, ami szerint társas vállalkozó kismamánál a szerződés, számla, bevallás stb. aláírása nem olyan jellegű tevékenység, ami munkavégzést valósítana meg, úgyhogy nem érinti a tgyásra, gyedre jogosultságot. Feltételezem, ennél többet Te sem csinálsz. A jelenlegi munkaviszony megszüntetésével bármikor lehet maximális gyeded. Ha ott maradsz és kihúzod végig gyesen, akkor minimálbérből is 35-50%-kal többel tud kecsegtetni a fizetős szolgáltatásom.



Szakbarbár
2007-09-24 11:01:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! 28 éves nő vagyok, jelenleg első gyermekemet várom. 2005. január 1 óta dolgozom a munkahelyemen.A főnökömnek 2 cége van és én 2007. jan 1-jén papíron átkerültem egyik cégtől a másikhoz( gondolom adózási okok miatt). Ez a dolog csak papíron történt meg, én telephely szerint továbbra is ugyan ott dolgoztam. 2007.junius 12- től táppénzen vagyok veszélyeztetett terhesként. A 2006-os bruttó jövedelmem 894351 Ft. Azt szeretném megkérdezni, hogy mennyi TGYÁS-t és GYED-et fogok kapni és lesz ebből a januári kavarásból anyagilag valamilyen hátrányom? A válaszát előre is köszönöm.

Ha ez a jövedelem 365 naptári napra vonatkozott és nem volt benne táppénz, akkor ebből a 30 és 30 napos hónapok átlagában nettó 52.000 körüli tgyás várható. A gyed egy ilyen nagyságrendű átlagból nettó 48.000 körül van, ezt azért mondom így, mert a gyednek már a 2007-es jövedelem lesz az alapja - a táppénz előtti utolsó napig, mert a táppénz már nem számít bele és (ahhoz hogy mondani tudjak egy számot) feltételeztem, hogy idén is ekörül keresel. A biztosításod így is hosszú és folyamatos, tgyásnál, gyednél semmi jelentősége nincs annak, hogy ezt két munkáltatónál hoztad össze. Viszont ha gyes után visszamennél és nem tudnának foglalkoztatni, akkor fel fognak mondani, vagy legalábbis így kéne, bár a munkáltatók igyekeznek ingyenes közös megegyezésre törekedni, és ott már nem mindegy, hogy 3 vagy 5 év után kapod a felmondás esetén járó juttatásokat.



Szakbarbár
2007-09-24 11:01:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Számomra nagyon fontos kérdésem lenne. Passzív táppénzen voltam és mivel a betegségem nem javult kérvényeztem a méltányossági táppénzt. Meg is kaptam, viszont jövő héten letelik és én előre láthatólag december-januárig folyamatos kezelésekre szorulok, ráadásul állapotom semmit nem javult. A munkanélkülire így nincs értelme bejelentkezni, hisz betegen nem vesznek fel sehová! Mit tehetek ill. hová fordulhatok, hogy továbbra is táppénzen maradhassak, míg rendbe nem jövök? Előre is köszönöm a válaszát! Tisztelettel:

A 45 nap passzív táppénzt csak további 45 nappal lehet meghosszabbítani. Ha ez is lejár, akkor rokkantsági nyugdíjat lehet igényelni. Erre az orvos dolga felhívni a figyelmedet és neki kell kezdeményeznie is. 1997. évi LXXXIII. törvény a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól, egységes szerkezetben a végrehajtásáról szóló 217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelettel Ebtv. 46. § (1) Táppénz a keresőképtelenség tartamára jár, legfeljebb azonban a) a biztosítási jogviszony fennállásának időtartama alatt egy éven át, a biztosítási jogviszony megszűnését követően 45 napon át; Ebtv. 48/A. § (1) Amennyiben a biztosítási jogviszonya megszűnését követően táppénzre jogosult egészségi állapota alapján várható, hogy a 46. § (1) bekezdésének a) pontjában meghatározott idő elteltével a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvénynek (a továbbiakban: Tny.) 23. §-a szerinti nyugellátásra válik jogosulttá, a keresőképességét elbíráló orvos a táppénzre való jogosultság lejárta előtt legalább 15 nappal kezdeményezi a munkaképesség-csökkenés mértékének külön jogszabály szerint történő megállapítását. (2) A Tny. 72. §-a szerinti orvos szakértői szervek az (1) bekezdés szerinti esetben 15 napon belül döntenek a munkaképesség-csökkenés mértékéről.



Szakbarbár
2007-09-24 11:01:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
T. Szakértő! 2005 september 1-töl 2006 december 31-ig közalkalmazotti munkaviszonyom volt.A fizetésem br. 103.000 FT volt.Azóta nem sikerült elhelyezkednem.Terhes vagyok és december 6-ra vagyok kiírva.A munkanélküli segélyt most fogom igénybe venni.Kérdéseim a következők: -jogosult vagyok-e t-gyás és gyedre? Ha igen akkor milyen összegre számíthatok és hol kell igényelni? Válaszát előre is köszönöm.

Ha az álláskeresési járadék folyósítása alatt szülsz, akkor jogosult leszel tgyásra és gyedre. Úgy kéne időzíteni az igénylést, hogy szüléskor még járjon. Hogy mikor célszerű megigényelni, ahhoz viszont tudni kéne, hogy 2003-tól milyen munkaviszonyaid voltak, ha voltak, illetve voltál-e munkanélküli, mert a munkaviszonyok hosszától függ a járadékra jogosultság időtartama.



Szakbarbár
2007-09-24 11:01:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tistelt Szakbarbár:Ha visszamegyek dolgozni 8-órában,és a gyest anyukám igényli meg akinek a nyugdíja 48-E FT,neki ugye nem kell adóznia utána?Válaszát köszönöm.

Röviden: nem. A gyes és a nyugdíj egyaránt adóterhet nem viselő járandóság, ami azt jelenti, hogy az összes jövedelem után fizetendő adóból levonható az adóterhet nem viselő járandóságokra jutó adó. Ha nincs mellé más adóköteles jövedelem, akkor ugyanannyi a teljes jövedelmet (ami csak a gyes és a nyugdíj) terhelő adó, mint amennyivel az adókötelezettséget csökkenteni is lehet, ergo nullára jön ki a fizetendő. Emiatt ha csak adóterhet nem viselő járandóságai vannak valakinek, akkor azt még bevallani sem kell, vagyis nem kell szja bevallást benyújtani. (Gond csak akkor lenne, ha más, adóköteles jövedelem is lenne mellette és ezzel együtt a teljes jövedelem más adósávba esne, mint ahova az adóterhet nem viselő járandóságok, mert akkor több jön rá pluszban, mint amennyi lejön mínuszban.)



Szakbarbár
2007-09-24 11:01:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
szia! Kisfiam most múlt 2 éves szeptemberben, eddig Gyed-et kaptam de most megszünik mivel csak két évig jár,ezután nekem kell igényelnem Gyest vagy autómatikusan kapom majd ezt a másik fajta juttatást? előre is köszönöm válaszodat.

Minden ellátást igényelni kell. Honnan máshonnan tudná a folyósító szerv, hogy kéred? Hogy egyáltalán jogosultak vagytok-e rá - pl. nem tartózkodsz-e 3 hónapnál tovább nem EU tagállamban, vagy aktuálisan nincs a párod gyermekápolási táppénzen ugyanezzel a gyermekkel, esetleg nem kap gyest ikernagytesók után, rengeteg kizáró ok lehetne - ha jogosultak vagytok, akkor pedig Te veszed-e igénybe, nem mondjuk apuka vagy nagyszülő? Az igényt csak Te tudod jelezni, a gondolatolvasás nem tantárgy a tb ügyintéző képzésben. Ha a munkáltató családtámogatási kifizetőhely, akkor nála tudod igényelni a gyest, ha nem, akkor a lakhely szerinti MÁK Családtámogatási irodánál. Igénybejelentő, eredeti születési anyakönyvi kivonat kell hozzá, kincstárnál ezen felül még rengeteg minden: a baba és az igénylő összes személyi okmánya, magánnyugdíjpénztári tagság esetén belépési nyilatkozat vagy tagsági okirat, folyószámlára utaláshoz bankszámlaszerződés vagy kivonat lefénymásolt teteje a számlaszámmal.



Szakbarbár
2007-09-24 11:01:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Főállású egyéni vállalkozó vagyok. Novemberre várom 1.csemetémet, két hete táppénzen vagyok. Biztositási üzletkötőként dolgozom.Mivel ennél a tevékenységnél akkor is lehet árbevétel, ha nem tevékenykedem (bónuszok, állományápolás, ezért nem adhatom vissza a vállalkozásomat. 2006. szeptemberétől 125000-rel,idén januártól 131000 Ft-tal vagyok biztosított.Alábbi kérdéseim lennének. 1.Ha veszek fel alkalmazottat és utána járulékolok, lehet-e bevételem anélkül,hogy saját magam után járulékot kellene fizetnem. 2.Így kaphatok-e GYED-et,ha egyéni vállalkozó vagyok és van árbevételem. 3.KB. mennyi lesz a TGYÁS-om és a GYED-em. Van-e jelentlősége, hogy októbertől vagy a szülés időpontjától megyek-e TGYÁS-ra. Előre is nagyon kösz.

A bevétel speciális jellege miatt az lenne a biztos, ha állásfoglalást kérnél az egészségbiztosítási pénztártól tgyásra és gyedre jogosultsággal kapcsolatban, illetve az APEH-tól a járulékfizetéssel kapcsolatban. Én úgy gondolom, hogy az ellátásoknál a bevétel nem kizáró ok, mert a jogszabály a munkavégzést és a kereső tevékenység személyes folytatását "tiltja", nálad pedig nem erről van szó, itt munkavégzés nélkül keletkezik jövedelem, erről nem írja, hogy nem lehetne, a járulékfizetést pedig a személyes közreműködés alapozná meg, ilyen nincs. Nem teljesen a Te eseted, de babázás alatti járulékfizetéssel összefüggésben néhány éve kipattant egy botrány, az egyik megyei APEH elkezdett fizetési meghagyásokat küldeni a járulékokról a vállalkozói igazolvány megtartása, de nulla jövedelem vagy alkalmazott útján keletkezett bevétel mellett babázóknak. Akkor ezt megoldandó a PM és az APEH kiadott egy állásfoglalást, ezt javaslom, hogy olvasd el, itt találod: http://www.apeh.hu/adoinfo/jarulek/gyesgyet.html  Tavalyi 8*62.500+4*125.000-ből nettó 58.000 körüli tgyás, idei 131.000-es átlagból nettó 76.000 körüli gyed várható.



Szakbarbár
2007-09-24 11:01:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja