SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakértő!

Szeretném a segítségét kérni TGYÁS igénylése kérdésében. Már érdeklődtem efelől, de ellentétes információkat kaptam eddig.

Első babánkat várjuk 2011. január közepére. 2010. június közepe óta veszélyeztetett terhesség miatt táppénzen vagyok, így ebben az évben nincs meg a 180 bérezett napom, emiatt lenne fontos nekem, hogy a szülés előtt, azaz 2010. decemberében igényeljem meg a TGYÁS-t. Ebben az esetben – amennyiben jól tudom – a 2009-es, teljesen ledolgozott év lenne a TGYÁS számításának alapja. Bruttó bérem 2009-ben 510.000 forint, 9 év megszakítás nélküli, határozatlan idejű munkaviszonyom van. Milyen összegű TGYÁS-ra számíthatok ez alapján?

Az OEP honlapján lévő formanyomtatványok közül pontosan melyik nevűt kell kitöltenem a szülés előtti TGYÁS igényléséhez, elég sok nyomtatvány van ott, nem látom át, hogy melyikre van szükségem.

Abban az esetben, ha valamilyen oknál fogva mégsem sikerülne a szülés előtt igényelnem a TGYÁS-t, akkor a minimálbérből fognak számolni, ha jól sejtem, mert 2010-ben csak 167 bérezett napom van (ha jól értem, a bérezett napba beletartoznak a munkanapok, a hétvége, ünnepnap, szabadság, betegszabadság), így jön ki nekem a 167 nap. Ebben az esetben körülbelül milyen összegű TGYÁS-ra számíthatok?

Még van körülbelül 15 nap szabadságom a munkahelyen. Van-e arra lehetőségem, hogy ezeket a napokat valahogy felhasználjam, annak érdekében, hogy meglegyen a 180 bérezett nap? Van-e lehetőség arra, hogy a szülési szabadságra menés, azaz a szülés előtti 28 nap előtt, kivegyem ezeket a napokat, azaz a táppénzt ennyi nappal korábban megszüntetném (nem tudom, hogy mi erre a megfelelő szó)? Mert amennyiben erre van lehetőség és megoldható az, hogy mégis meglegyen a 180 nap, akkor nem lenne szükség arra, hogy a szülés előtt igényeljem a TGYÁS-t, és akkor a GYED összege is magasabb lenne, legalábbis így gondolom, de lehet, hogy rosszul.

Köszönöm szépen a segítségét, és további sikeres munkát kívánok Önnek.

Üdvözlettel: Julia
Neked csak egy nyilatkozatot kell kitölteni a tgyáshoz arról, hogy sem Te, sem más nem igényelt sem ezután, sem másik baba után más ellátást. A gyedhez pedig csak az igénybejelentőt kell kitölteni. A többi - foglalkoztatói igazolás és a megfelelő pótlapok - a munkáltató feladata. Az igényt is nála kell benyújtani, az ő feladata 3 napon belül a tőle szükséges nyomtatványokkal együtt továbbítani az egészségbiztosítónak.

180-nál kevesebb bérezett nappal, ennél magasabb átlaggal a tgyás alapja a minimálbér kétszerese - de ugyan miért ne tudnád dec. 31-től igényelni a tgyást? A gyednél minden mindegy, az így is, úgy is maximális lesz.

A szabadságot ki tudod adatni, ha előtte kiíratad magad keresőképesnek. De a gyedhez teljesen mindegy, hogy van-e 180 bérezett napod. Egy későbbi táppénznél lehet érdekes, hogy amikor a gyedhez beszámító átlag feléled, akkor az 180 nap hiányában a minimálbér kétszerese lesz, vagy legalább 180 nap esetén a korlátlan átlag.

Szakbarbár
2010-08-06 22:00:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
2010 december 22.én lejár a gyesem.Munkaviszonyban állok, utána sajnos fizetés nélküli szabadságon leszek.Viszont ha összejönne 2011 áprilisra várnánk 2. babát.Esetleg fennállhat a veszély hogy veszélyeztetett terhes leszek.Gyes után táppénzre menjek?Sajna kimarad 4 hónapom mit tehetnék,mi alapján számolják ki a gyás gyed gyest és mennyi lesz?/minimálbért kaptam/
Köszönöm válaszát!
Andrea
A biztosításod a fizetés nélküli szabadsággal megszakad. A táppénzjogosultság a folyamatos biztosítástól függ, az pedig kereken 0 nap lenne, ha fizetés nélküli szabadság után elmennél táppénzre. Tgyásra és gyedre neccesen lehetnél jogosult a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér után.
Egyébként nem értem az egészet. Vagy egy munkaviszonyod, ami alapján a munkáltatónak foglalkoztatnia kell, Te meg munkára képes vagy, akkor miért nem merül fel, hogy dolgozz?...

Szakbarbár
2010-08-06 21:52:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Segítségét szeretném kérni abban a témában, hogy milyen lehetőségeim vannak, hogy növeljem a GYED összegét következő gyermekemnél.
2006.júniustól 2009.januárig dolgoztam
2009.02.03.-án megszületett kisfiam, ekkor TGYÁS, majd jelenleg is GYED jár , majd 2011 februártól GYES
tervezzük a második babát-visszamenni dolgozni nem szeretnék még
Ha a baba 2011.-ben születik meg, akkor mi lesz a következő TGYÁS illetve GYED-em alapja?
Lehetséges -e, hogy ha már tény a terhesség, akkor kivenném a benn lévő 2 havi szabadságomat még idén és utána táppénzen lennék a baba megszületéséig. (Mivel ez jelen esetben nálam több, mint a GYED max összege pillanatnyilag).ÉS a táppénz mellett igényelném a GYES-t első gyermekem után. Vagy ekkor azt az apukának kell kérnie?

Köszönöm.

Vera
Ha a béred sokkal több, mint a minimálbér kétszerese - több részletből erre következtetek, de ez csak sejtés - akkor teljesen mindegy, hogy mit csinálsz 180 nap bérezett produkálását leszámítva, amibe a munka, szabadság, betegszabadság számít bele, mindenképpen a minimálbér kétszerese lesz a tgyás alapja és nagy valószínűsággel a gyedé is. (Ha legalább 12 nap van a felsoroltakból vagy táppénzből, akkor a gyedé is ennyi, ellenkező esetben csak a minimálbér.)
Úgyhogy itt most nem az az érdekes, hogy mi lesz szülés után, hanem hogy mi lesz előtte. Egy táppénz alapja a 2008-as átlag lenne, mert ebből számolódott a gyed alapja, ami most bejönne, ha esetleg érdekes, akkor mondom, hogy a táppénznek is van felső határa, a minimálbér négyszerese. Gyes és táppénz bizonyos feltételekkel megy együtt (annyi napra jár, amennyit előtte gyes mellett dolgoztál, ha ez nincs 180 nap, akkor az alapja csak a minimálbér), de Neked nem lenne érdemes együtt kérni, inkább add át apukának a gyest.

Szakbarbár
2010-08-06 21:37:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt címzett
Jelenleg gyeden vagyok itthon a kislányommal,aki most 21 hónapos lesz.5 hónapig voltam vele tgyás-on,a szerződésem a cégnél,ahol eddig dolgoztam lejárt és nem hosszabbították meg.Most két hónapos terhes vagyok.November 10-én született a lányom.A kérdésem az lenne,hogy a második baba után mi jár nekünk.Válaszát előreis köszönöm.Tisztelettel:Szilvia
Ha nem kerülsz biztosításba szülés előtt, akkor csak gyesre leszel jogosult. Ha a gyed vége és a tgyás eleje között álláskeresési járadékot igényelsz, akkor egy átmeneti szabálynak hála ezt szüneteltetve jogosult lehetsz tgyásra és gyedre, de ezek alapja járadékról, 0 bérezett nappal csak a minimálbér lesz.

Szakbarbár
2010-07-29 17:11:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!
Kisebbik lányom aug 29.-én tölti be 3. évét, akkor jár le a gyesem. A kft. ahol dolgoztam felszámolás alatt áll. Elvileg egy hónap végkielégítés járna, plusz a felgyűlt szabadság. Van-e valami módja hogy meggyorsítsam a folyamatot anélkül hogy elveszítsem a végkielégítést ill. a szabadságot. (szeretnék munkát keresni)
Kérdezném még hogy mennyi szabi jár?
4 hétről beszélünk, nem nagyon értem, mit kell ezen annyira gyorsítani, ha még nincs is konkrét munkahely, ahol kezdeni kellene és akadályozná a másik munkaviszony.

Ha a gyest lemondod és átadod apukának vagy nagyszülőnek, akkor még 30 napig felmondási tilalom véd, de a 31. napon felmondhatnak. Ha hagyod kifutni, akkor a végétől indul a 30 nap. Ennyivel, ezzel a 4 héttel tudod gyorsítani a folyamatot.

Szabadság a tgyásra és a gyed 1. évére járt, mindkét babával. Nem tudom sem a korodat, sem, hogy hogy álltál szabival, amikor elmentél szülni, úgyhogy ezt én így nem tudom megmondani, hogy mennyi szabid lehet.

Szakbarbár
2010-07-29 17:07:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves szakbarbár!
Kiegészítem tegnapi levelem!2010 12.15. lesz a kislányom 3 éves, a következő babát pedig 2011 03.15-re várjuk, tehát 3 hónapom lóg a levegőbe.A kérdésem a következő volt: melyik lehetőség lenne számomra a kedvezőbb:
1: végigviszem a gyest majd szülésig kiveszem a szabadságomat utána pedig elmegyek táppénzre, vagy
2: átadom a férjemnek a gyest és elmegyek táppénzre a szülésig.
2007 12.15.-2008 05.30 TGYÁS kb.70000ft
2008 05.31.-2009 12.15. GYED 50600ft
2009 12.16.-2010 12.15. GYES 28500ft
A munkaszerződésem szerint a jelenlegi bérem pedig 435ft/óra.
Válaszát előre is köszönöm!!
Ez a bér még akkor is nagyon alacsony, ha közben talán emelkedett, ezzel semmiképpen sem javaslom, hogy a gyes és a tgyás között csak táppénzen legyél. Ha ezt tennéd, akkor a táppénz előtti 70%-os betegszabi lenne a tgyás és a gyed alapja.
Ezt elkerülendő mindenképpen legyél táppénz előtt szabadságon is, így a szabadságra kapott teljes bér és a 70%-os betegszabi együtt átlagolódik és ami így kijön átlagkeresetnek, az lesz az ellátások alapja. Az mindegy, hogy a gyest hagyod kifutni vagy korábban elmész táppénzre, mindkét esetben ugyanígy lesz.

Szakbarbár
2010-07-29 09:27:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!
A tanácsát szeretném kérni. 2006 óta alkalmazásban állok egy cégnél, időközben született egy kislányom aki 2010 december 15-én lesz 3 éves. Férjemmel úgy terveztük, hogy a második babát a gyes-be szülöm. Ez sajnos nem sikerült mert 2011 március közepére várjuk a második babát. Tehát 3 hónap "lóg a levegőbe"!Ön szerint az alábbi két lehetőség közül melyiket válasszam (itt gondolok arra is, hogy a két eset közül melyikkel járok jobban a tgyás és gyed szempontjából):
1: a gyes vége után kiveszem a szabadságom és utána szülésig táppénz, vagy
2: átadom a férjemnek a gyest és én pedig elmegyek táppénzre.
Válaszát előre isi köszönöm!!
Az aktuális bér ismerete nélkül nem tudok válaszolni.

Szakbarbár
2010-07-28 12:05:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Jó napot kívánok!

Elméletileg 2011. február 20-a környékén fogok szülni. 2009. január 1-től- 2009. február 16-ig dolgoztam egy helyen. 2009. április 1-től – 2009. június 30-ig dolgoztam közalkalmazottként . Ezek után újra kezdtem a főiskolai tanulmányaimat 2009. szeptember 1-gyel. 2010. június 30-ig államilag finanszírozott voltam. Július 12-vel kezdtem el dolgozni, várhatóan a munkaadóm a próbaidőt nem hosszabbítja meg (tehát július 12-október 12-ig fogok dolgozni, és utána szeretném kihasználni a 45 napos passzív táppénzt).

A kérdéseim a következők:

- ezek alapján elég a biztosítási jogviszonyom ahhoz, hogy gyedet kaphassak?

- a szükséges 2 évet a szülés napjától visszamenőleg, vagy pedig az előző 2 lezárt év alapján számolják?

- a főiskolai költségtérítéses jogviszony megléte a szülés napján elég ahhoz, hogy a gyed folyósításának a második feltételének eleget tegyek?

- ha a munkáltatóm felmond nekem, akkor mehetek attól "passzív 45 napos táppénzre", hogy közben költségtérítéses hallgató vagyok? (munka mellett nappalin végzem a főiskolát)

- ha a szülés előtt 8 órás diákmunkát végeznék az számítana valamit?

Előre is köszönettel:

Egy főiskolás hallgató
Ha nappalin jártál tavaly főiskolára, akkor az előzetes biztosítási időd rendben van, mert a szülés napját megelőző 2 évbren - tehát konkrétan ettől a naptól viszsafelé 730 napot vizsgálnak ilyenkor - rendelkezel legalább 365 nap biztosítási jogviszonnyal, 1 évnél hosszabb nappali tagozatos tanulmányokból 180 nap számít be ebbe.

Táppénznek nem akadálya semmilyen tanulmány, de a passzív táppénz már csak 30 nap.

Nappali tagotos hallgatói jogviszony csak természetbeni egészségügyi szolgáltatásra jogosít, pénzbelire nem, úgyhogy hiába rendelkezel az egyik jogosultsági feltétellel tgyáshoz és gyedhez, ha a másik, egy aktuális biztosítás nincs rendben, akkor csak gyesre leszel jogosult.

Diákmunka alatt ha azt érted, hogy diákszövetkezeten keresztül dolgoznál, akkor erre a jogviszonyra nem terjed ki a biztosítás.

Szakbarbár
2010-07-28 09:33:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!
Nagyon köszönöm a segítségét, főleg azt, hogy részletesen és laikus számára is érthetően válaszolt! Nem akarok akadékoskodni, de nem elírás volt, hogy "bruttó 143 000 Ft-os átlagból NETTÓ 82 000 körüli táppénz várható, 93 000 körüli tgyás és 84 000 körüli gyed"? Mert ha ez tényleg így van, akkor a táppénzem nem sokkal lenne kevesebb, mint amennyiért most dolgozom. Hogy lehet ez? Ha erre a kérdésemre is válaszol, hálám örökké üldözni fogja!
Azt azért hozzátenném, hogy a betegszabi alatt kevesebbet kapnál és a táppénz a 30 és 31 napos hónapok átlagában ennyi, Te meg valószínűleg 28 napot fogsz kapni egyszerre. Úgyhogy hiába egyenlítődik ki a végén, amikor az utolsó napig el van számolva a táppénz és hiába jön ki az első és az utolsó táppénzes nap között átlagban annyira, mint amennyire az általam számolt összeg, menet közben a 28 napok miatt kevesebbet fogsz kapni, az egy számfejtésbe beleeső 28 napra kb. nettó 75.000-et.

Szakbarbár
2010-07-27 10:35:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!
Nagyon köszönöm a segítségét, főleg azt, hogy részletesen és laikus számára is érthetően válaszolt! Nem akarok akadékoskodni, de nem elírás volt, hogy "bruttó 143 000 Ft-os átlagból NETTÓ 82 000 körüli táppénz várható, 93 000 körüli tgyás és 84 000 körüli gyed"? Mert ha ez tényleg így van, akkor a táppénzem nem sokkal lenne kevesebb, mint amennyiért most dolgozom. Hogy lehet ez? Ha erre a kérdésemre is válaszol, hálám örökké üldözni fogja!
Még egyszer kiszámoltam, nem elírás, ennyi - adójóváírással, amit simán kérhetsz ezzel a bérrel, úgyhogy figyelembe vettem. (Lehet, hogy azt most nem kapod és emiatt még annál is jobb az nettó bér és a nettó táppénz aránya, mint amennyi egyébként szokott lenni?)

Általánosságban igaz, hogy hiába csak a bruttó bér 60% a bruttó táppénz, de mivel ezt nem terheli 17% ilyen-olyan járulék, ami a bruttó bérből lejön, ezért sokkal jobb a nettók aránya. Ha az átlagban benne voltak extrák, amik most nincsenek, akkor az tovább emelheti az arányt.

Szakbarbár
2010-07-27 10:28:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Jelenleg kismama vagyok, augusztusra várjuk második babánkat. Az első szeptemberben tölti be a hármat. Jelenleg a második gyerek után járó szabadságomat töltöm, amíg meg ne szülök, onnantól TGYÁST fogok kapni.
A kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben (szabadság alatt) jogosult vagyok-e továbbra is a GYES-re, v. mondjam le a MÁK-nál. Mi lesz a TGYÁS ill. GYED alapja, hiszen pont ezért mentem el szabadságra, hogy a munkabérem legyen az. A GYES nem zavar be?
Segítségét előre is köszönöm, N
Szabadság és gyes működik együtt, hiszen dolgozni is lehet gyes mellett, a szabadság pedig ugyanolyan, mintha dolgoznál.
A következő tgyás és gyed alapja a szabadsára kapott bérből számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz. A gyes nem számít be az átlagba.

Szakbarbár
2010-07-25 18:34:50
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztelt Szakértő!
Az alábbi ügyben szeretném a segítségét kérni.
A tavalyi év novemberében 3 hónapos terhességemet sajnos súlyos betegség miatt meg kellett szakítani, és miután keresőképes lettem újra, a munkaviszonyom is megszűnt 2010. 01.04-én. Ezután igénybe vettem a 30 napos passzív táppénzt.
Március 03-től 3 hónapnyi határozott idejű munkaszerződést kötöttem, melynek lejárta után ismét passzív táppénzre mentem. Folyamatosan munkát keresek azóta sajnos sikertelenül, illetve próbálkozunk újabb kisbabával, amivel szintén nem járunk sikerrel.
Jelenleg regisztrált munkanélküli vagyok, de munkanélküli ellátásban nem részesülök, mivel rendszeres szociális járadékot kapok megváltozott munkaképesség csökkenésem miatt. Kérdéseim a következők lennének:
Ha igénybe veszem a munkanélküli járadékot, természetesen a rendszeres szociális járadék szüneteltetése mellett, jogosult lennék-e táppénzre, ha időközben sikerülne teherbe esnem?
Az esetleges GYED folyósításánál megszakításnak számít-e az, hogy 2010.02.05-től 2010.03.02-ig, illetve 2010.07.05-től 2010.08.03-ig munkaviszonyban nem álltam illetve állok.
Várom mielőbb megtisztelő válaszát.
Köszönettel:
Katalin
 

Bizonyára valamilyen pszichés probléma miatt kapod az a rendszeres szociális járadékot, ha ennyire képtelen vagy megérteni, hogy nem abból áll az életem, hogy lesem a kérdéseidet. Ha pedig valamilyen pszichés probléma miatt vagy leszázalékolva, akkor érdemes lenne a gyermekvállalást átgondolni...



Szakbarbár
2010-07-25 18:32:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!
Segítségedet szeretném kérni egy számomra átláthatatlan témában.
2006. május-2009. jún.14.-1. gyermek, tgyás, gyed, gyes.
2009.jún.15.-2009.aug.16. -álláskeresési/ munkanélküli/ ellátás.
2009. aug.17.-2010.aug.31.-határozott idejű szerződés (tanár).

Kérdéseim a következők lennének. Szerinted is rendben lesznek-e így a dolgaim?( a szüés várható ideje: okt. 5)
2010. szept.1-től menjek el munkanélkülire és a szülés napjától igényeljem meg a tgyást.

Felhívtam a helyi tb-t ahol azt a választ kaptam, hogy tgyást kaphatok abban az esetben, ha a munkaviszony megszűnése után 42 napon belül szülök. Ha később, akkor nem. Illetve azt is mondta a hölgy, hogy GYEDRE SEMMIKÉPP NEM LESZEK JOGOSULT, mert a szülés időpontjában nem lesz biztosítási státuszom...Én ezt nem értem a munkanélküli /álláskeresési ellátás nem számít biztosítási jogviszonynak???Tényleg nem leszek jogosult gyedre vagy van valamilyen megoldás?

Azt is olvastam, hogy a szülés várható időpontja előtt 28 nappal is el lehet menni tgyásra. Ez esetben kb. 1-2 hétig lennék csak munkanélküli. Kérdésem lenne még, hogy hogyan járok jobban, ha 28 nappal előtte kérem a tgyást, vagy ha szülés napjától, illetve-ha van megoldás-mekkora összegre számíthatok (tgyás,gyed) ha a bruttó bérem az utóbbi időben kb. 125000 ft volt?

Köszönöm szépen a segítségedet!
Anna
Álláskeresési járadékról is igényelhetsz tgyást és gyedet, hülyeséget mondott, aki az ellenkezőjét állította. (Telefonon, személyesen nem kell senkinek semmit sem elhinni, ha a REP-nél mondja ezt, akkor sem. A szó elszáll, úgyhogy mégcsak amiatt sem balhézatsz, mert nincs rá semmi bizonyíték, hogy hülyeséget mondtak.)

De nem fizetsz annak az orvosnak eleget ahhoz, hogy elnézze a babát 1-2 héttel és a -28. napot aug. 31. elé számolja pár nappal? Ha legalább a tgyás 1. napján még van munkaviszonyod, akkor utána passzív jogon jár végig a tgyás és a gyed is.

Bruttó 125.000-es átlagból nettó 83.000 körüli tgyás és 75.000 körüli gyed várható.

Szakbarbár
2010-07-25 18:30:37
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Jelenleg Tgyáson vagyok itthon a kisfiammal, azonban ez a juttatás ebben a hónapban lejárt. A Gyed folyósítását megigényeltem az előírt módon, azonban kiderült, hogy időközben a cég ahol dolgoztam eladásra került. Megváltozott a tulajdonos és a székhely is, az adott címen egy postaláda van csak, senkivel nem tudom felvenni a kapcsolatot.. Sajnos nem állítják ki a foglalkoztatói igazolást, és ennek hiányában nem folyósít az OEP. Már Ők is dolgoznak az ügyön de eddig még semmi eredmény. A kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben nincs valami módja annak, hogy megkapjam a gyedet? Mi lesz akkor, ha az Oep sem találja a céget és nem lesz foglalkoztatói igazolás? Mivel ebben az évben igényeltem a Tgyást is, az akkor kiállított igénylő alapján nem folyósítható a gyed, hisz 2009-es év mindkettőnek az alapja?
Előre is köszönöm a segítségét,

Üdvözlettel:
Egy tanácstalan Anyuka
Most akkor fel tudtad venni a kapcsolatot valakivel, csak ott azt mondták, hogy nem állítják ki a foglalkoztatói igazolást, vagy Te sem találod az új tulajdonossal működő céget? Azt sem világos, hogy megszűnt-e a munkaviszonyod, vagy sem?

A jövedelemadatok igazolva lettek a tgyáshoz, ha valaki akarja, akkor meg tudja állapítani ebből a gyedet is. Ha nincs foglalkoztatói igazolás a gyedigény mellé, akkor ellenőrzés útján, bírság hátrahagyásával szerzik be az adatokat - erre azért szokott reagálni a cég - , ha így sem tudják, akkor bizonyára lesz annyi sütnivalójuk, hogy elővegyék a tgyáshoz kiállított foglalkoztatói igazolást...

Meg kell annak a cégnek lennie. Ha nem található a székhelyén, akkor felfüggesztik, majd 3 hónap múlva törlik az adószámát. Ha előbbiről valahogy értesül, vagy a számláját visszadobja egy cég, akinek munkát végez, mert az ellenőrzi az adószámot, mielőtt befogadják a számlát, akkor majd összekapja magát. A tulajdonos és az ügyvezető neve az e-cegjegyzek.hu oldalról megtudható, a nevek birtokában talán informális úton - közösségi portálok - tudsz valamit lépni.

Szakbarbár
2010-07-25 18:25:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztelt Szakbarbár!
Az alábbi ügyben szeretném a segítségét kérni.
A tavalyi év novemberében 3 hónapos terhességemet sajnos súlyos betegség miatt meg kellett szakítani, és miután keresőképes lettem újra, a munkaviszonyom is megszűnt 2010. 01.04-én. Ezután igénybe vettem a 30 napos passzív táppénzt.
Március 03-től 3 hónapnyi határozott idejű munkaszerződést kötöttem, melynek lejárta után ismét passzív táppénzre mentem. Folyamatosan munkát keresek azóta sajnos sikertelenül, illetve próbálkozunk újabb kisbabával, amivel szintén nem járunk sikerrel.
Jelenleg regisztrált munkanélküli vagyok, de munkanélküli ellátásban nem részesülök, mivel rendszeres szociális járadékot kapok megváltozott munkaképesség csökkenésem miatt. Kérdéseim a következők lennének:
Ha igénybe veszem a munkanélküli járadékot, természetesen a rendszeres szociális járadék szüneteltetése mellett, jogosult lennék-e táppénzre, ha időközben sikerülne teherbe esnem?
Az esetleges GYED folyósításánál megszakításnak számít-e az, hogy 2010.02.05-től 2010.03.02-ig, illetve 2010.07.05-től 2010.08.03-ig munkaviszonyban nem álltam illetve állok.
Várom mielőbb megtisztelő válaszát.
Köszönettel:
Katalin
 

Szerencséd, hogy ezt később vettem észre, mint ahogy az előzőt megválaszoltam, így kaptál választ. Rühellem a türelmetlenkedést. Majd válaszolok, ha tudok, nem kell újra kérdezi, ha nem reagálok azonnal. Te komolyan azt hiszed, hogy más dolgom sincs, csak ez?
Ráadásul hova ez a nagy sietség, amikor annyi időd sincs mostanában, hogy a járadékot megigényeld, hiszen ezt is csak augusztusra tervezted...



Szakbarbár
2010-07-25 18:08:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő, akinek válaszában nagyon bízom!
Tanácsot szeretnék kérni:
2007 júniusáig dolgoztam (10 évig), ezután táppénzen voltam
2008 februártól tgyás-t, majd gyed-et vettem igénybe
2010 februártól gyes-en vagyok
2010 jún 1-től gyes mellet teljes munkaidőben dolgozom
2010 aug 1-től valószínűleg táppénzre kényszerülök
2011 januárban fogok újra szülni
Miután a KMREP ügyfélszolgálatán sokan sokfélét mondtak, eléggé össze vagyok zavarodva.
Kérdéseim:
1. GYES és táppénz: gondolom rám is érvényes, amit vkinek írtál, hogy ha gyes mellet megyek táppénzre, mivel nincs meg a 180 napom, a táppénzt a minimálbér alapján számolják.
Ha lemondom a gyest (ill. a férjem megy gyesre), mi alapján számolják a táppénzt?
2. Mennyi ideig mehetek táppénzre? Egészen a szülésig? Megijesztettek, hogy csak 2 hónapig…
3. Mi lesz a tgyás alapja?
Köszönöm!
Az 1. és a 2. kérdésedre összefügg a válasz. Ha gyest és táppénzt egyszerre igényeled, akkor akkor annyi napra jár táppénz, amennyit gyes mellett dolgoztál és amíg nem dolgoztál 180 napot gyes mellett, addig a táppénz alapja csak a minimálbér. Ha lemondod (átadod apukának vagy nagyszülőnek) a gyest, akkor a táppénzt az általános szabályok szerint állapítják meg: 1 év a táppénzjogosultság és az alapja a gyed előtti (2007-es) átlag.

3. A tgyás alapja a június 1. és a betegszabi utolsó napja között kapott jövedelemből számított - ennek az időszaknak a napjaival elosztott - átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.

Szakbarbár
2010-07-25 18:04:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Szeptember közepére várjuk harmadik babánkat, a második gyerkőc szept. 2-án tölti be a 2. életévét. Jelenleg a maximális gyedet kapom. Kérdésem az lenne, hogyan lehetne a tgyás alapját növelni? Érdemes-e a gyed lejárta után visszamennem szabadságra a következő szülésig, vagy már a gyed lejárta előtt mondjuk egy hónappal gyest igényelni és közben szabadságon lennem? Az első gyermekem születése óta (2006.08.30.) folyamatosan itthon vagyok tgyáson, illetve gyeden. A második szüles előtt - a gyed lejárta után - visszamentem dolgozni (3 nap szabadság). Szerződés szerinti bruttó bérem 335.000 Ft.
Válaszát és segítségét előre is köszönöm!
Üdvözlettel:
KR.
Nem tudsz olyasmit csinálni, amivel több - minimálbér kétszerese alapúnál több -tgyásod lenne, mert ahhoz legalább 180 bérezett nap kellene. Nemhogy nem tudsz/tervezel ennyit dolgozni meg szabin lenni, de idő sincs ennyi hátra. Egyeske és ketteske között sem volt értelme a 3 nap szabadságnak, mert ettől sem kaphattál többet, 2 évvel ezelőtt is legalább 180 bérezett nap kellett volna egy korlátlan tgyáshoz.

Macerás és felesleges gyest igényelni, a tgyást a szülés várható idejéte megelőző 28. naptól már igényelheted, a legegyszerűbb szept. 3-tól megigényelni. 0 bérezett nappal , 335.000-es szerződés szerinti bérrel a következő tgyás és gyed alaja a minimálbér kétszerese lesz, ez gyedből a maximálisat jelenti, a tgyás pedig kb. nettó 96.000 adójóváírással.

Szakbarbár
2010-07-25 17:59:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
Az alábbi ügyben szeretném a segítségét kérni.
A tavalyi év novemberében 3 hónapos terhességemet sajnos súlyos betegség miatt meg kellett szakítani, és miután keresőképes lettem újra, a munkaviszonyom is megszűnt 2010. 01.04-én. Ezután igénybe vettem a 30 napos passzív táppénzt.
Március 03-től 3 hónapnyi határozott idejű munkaszerződést kötöttem, melynek lejárta után ismét passzív táppénzre mentem. Folyamatosan munkát keresek azóta sajnos sikertelenül, illetve próbálkozunk újabb kisbabával, amivel szintén nem járunk sikerrel.
Jelenleg regisztrált munkanélküli vagyok, de munkanélküli ellátásban nem részesülök, mivel rendszeres szociális járadékot kapok megváltozott munkaképesség csökkenésem miatt. Kérdéseim a következők lennének:
Ha igénybe veszem a munkanélküli járadékot, természetesen a rendszeres szociális járadék szüneteltetése mellett, jogosult lennék-e táppénzre, ha időközben sikerülne teherbe esnem?
Az esetleges GYED folyósításánál megszakításnak számít-e az, hogy 2010.02.05-től 2010.03.02-ig, illetve 2010.07.05-től 2010.08.03-ig munkaviszonyban nem álltam illetve állok.
Várom mielőbb megtisztelő válaszát.
Köszönettel:
Katalin
Az álláskeresési támogatás nem alapja annak a járuléknak, ami a táppénzre jogosultságot megalapozná, úgyhogy járadékról nem tudsz táppénzre elmenni.
A kieső időszakokra nem volt biztosításod, így ez az előzetes biztosításba és majdnan a nyugdíjhoz a szolgálati időbe nem számít bele, de a biztosítás folyamatossága fennmaradt (30 napnál rövidebb szünet esetén folyamatos) és a táppénzen tölthető idő számításánál illetve a táppénz mértéknél még jól fog jönni.

Szakbarbár
2010-07-25 17:46:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztel Szakértő!

A cég ahol dolgozom/dolgoztam március óta nem fizetett tgyást.A cég kifizetőhely,de mivel már nem túl jól megy nekik megakarják szüntetni,hogy kifizetőhely legyenek,így elkezdték intézni az oep-nél az elkülönített számlát,amire állitólag az apeh nem tudja rárakni a kezét.Én állandóan hivom őket,de mindig csak igérgetnek és mást mond a főnök,mást a könyvelő,mást a munkaügyes!Felhivtam a tb-t és ők azt mondták,hogy nem tudnak segiteni és forduljak a Munkaügyi Bírósághoz,de minnél hamarabb nehogy elévüljön,mivel már 4.hónapja nem kapok pénzt.A könyvelő viszont azt mondta,hogy teljesen feleslegesen jelentem fel őket,mivel úgyse fogják tudni rajtuk behajtani,mert,ha valami befolyik a céghez az apeh rögtön lecsap rá.Kérdem én akkor,hogy fizeti azt a majdnnem 100 alkalmazottat?,és engem miért nem mikor állitólag ezt a pénzt vissza is tudja igényelni,legalábbis valamennyi részét?!
Kérem segitsen,hogy mit tudnék tenni ez ügyben,mert már rég volt március és már kb.240000-el tartoznak,ami nekem nem kevés pénz,hisz ebből élnénk,sajnos a férjemnek sem végtelen a fizetése.

Köszönettel
egy elkeseredett kismama
Az elkülönített számla megnyitását kellene forszírozni, oda aztán előre is meg lehet igényelni az ellátásokat, hiszen már hónap végén le lehet számfejteni, ezalapján vissza lehet igényelni, a REP pedig 3 napon belül utalja. A REP bruttó összegeket utal, abból viszont csak a nettót kell kifizetni a dolgozóknak, ami fennmarad, abból lehet fizetgetni a korábbi elmaradásokat. Elvégre az a számla az ellátások fedezetére van...

195/1997. (XI. 5.) Korm. rendelet
a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény végrehajtásáról
21/C. § (4) A társadalombiztosítási kifizetőhelyet működtető foglalkoztató a biztosítottak pénzbeli ellátásának fedezete érdekében az egészségbiztosítási igazgatási szerv által folyósított pénzösszeg fogadása és kezelése céljából hitelintézetnél számlát nyithat. E számlára csak az előzőekben meghatározott jogcím alapján teljesíthető utalás. A számlán elhelyezett pénzösszegből csak az ellátás kifizetése, illetőleg az esetleges téves átutalás visszafizetése teljesíthető. A számla megnyitása kötelező, ha a kifizetőhely gazdálkodási körülményeinek figyelembevételével megalapozottan feltehető, hogy ellene a harmadik személyekkel szemben fennálló tartozása miatt végrehajtási eljárás indul.

1994. évi LIII. törvény
a bírósági végrehajtásról
79/D. § A pénzügyi intézménynél kezelt, az adóst megillető, de szabad rendelkezése alól kikerült - ügyleti biztosíték céljára elkülönítve kezelt - pénzösszeg csak e meghatározott céllal összefüggő, illetve e meghatározott ügyletből eredő követelések fejében vonható végrehajtás alá. A társadalombiztosítási kifizetőhellyel rendelkező foglalkoztatók által jogszabály alapján nyitott külön számlán elhelyezett, a foglalkoztatottak egészségbiztosítási ellátása céljára elkülönítve kezelt pénzösszeg a foglalkoztatót terhelő, harmadik személyekkel szemben fennálló tartozás fejében nem vonható végrehajtás alá.

2003. évi XCI. törvény indokolása
A bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény módosítása
A 221. §-hoz
A likviditási gondokkal küzdő, társadalombiztosítási kifizetőhelyet működtető foglalkoztatók által számfejtett társadalombiztosítási ellátások biztonságos folyósíthatósága az egészségbiztosítási igazgatási szervek előzetes finanszírozása által garantált. A hatályos szabályok alapján azonban köztartozások, illetve egyéb tartozások behajtása érdekében a foglalkoztató valamennyi bankszámlája végrehajtás alá vonható. Ennek eredményeképpen előfordulhat, hogy az egészségbiztosítási ellátás fedezetéül szolgáló összeget is végrehajtás alá vonják, nyilvánvalóan sértve az ellátásra jogosult foglalkoztatott érdekeit. A törvény ezért kimondja, hogy az egészségbiztosítási ellátás céljára elkülönítve kezelt pénzösszeg a foglalkoztatót terhelő, harmadik személyekkel szemben fennálló tartozás fejében nem vonható végrehajtás alá. Garanciális szabályként előírja továbbá a rendelkezés, hogy az elkülönített pénzösszeg csak akkor mentesül a végrehajtás alól, ha azt a foglalkoztató által jogszabály alapján nyitott külön számlán helyezték el. Az e célra történő külön számla nyitási kötelezettséget még a törvényi rendelkezés hatálybalépésétől alacsonyabb szintű társadalombiztosítási jogszabály írja majd elő a foglalkoztatók számára. Ezek az előírások biztosítékot jelentenek arra nézve, hogy a foglalkoztató köztartozásainak behajtását célzó adóhatósági intézkedés (azonnali beszedési megbízás) véletlenül se akadályozhassa meg az egészségbiztosítási forrásból finanszírozott kifizetőhelyi ellátások teljesítését, ugyanakkor e mentesítésből fakadóan ne juthasson jogosulatlan előnyhöz a foglalkoztató, ne menekíthesse pénzeszközeit a végrehajtás alól mentes külön számlára.


Szakbarbár
2010-07-25 17:40:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

2007. szeptember 1-től dolgozom jelenlegi munkahelyemen 2008 június 30-ig határozott idejű, majd 2008. július 1-től határozatlan idejű szerződéssel, pedagógus vagyok. Első gyermekünk 5éves múlt, második gyermekünket 2011. január 15re várjuk. Több kérdésem is lenne, szeretném, ha ezekre „szájbarágós” stílusban válaszolna, hogy tényleg megértsem.
1. A 2009-es ében az átlagkeresetem havi bruttó 143 222 Ft volt. A 2010-es évben is hasonlóan fog kijönni az átlagom. Mikortól és mekkora összegekre leszek jogosult a második gyermekkel, és ezek meddig járnak? (Tgyás, Gyed, Gyes)
2. Ha szeptemberben már nem kezdeném el az új tanévet, hanem táppénzre mennék, az mennyiben befolyásolná a későbbi juttatások összegét? Egyáltalán mennyi táppénzt kapnék? Segítségét előre is köszönöm!
Bruttó 143.000-es átlagból nettó 82.000 Ft körüli táppénz, 93.000 Ft körüli tgyás és 84.000 Ft körüli gyed várható. Egy minimálbér kétszerese alatti bérrel teljesen mindegy, hogy a tgyást a -28. nap és a szülés napja között mikor kezded, ahonnan indul, onnan 168 napig jár, ezt követően a baba 2 éves koráig pedig a gyed jön.
A táppénz nem számít be az átlagba, úgyhogy nem befolyásol semmit. 8 hónap bér mellett a 15 nap 70%-os betegszabi, ami még beszámít az átlagba, ennek a hatása meg elhanyagolható.

Szakbarbár
2010-07-25 17:32:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja